(VIDEO) Ministar Ristić: Svaki osmi dinar stvoren u Srbiji dolazi iz IT sektora, prosečna plata 250.000 dinara
Prošle godine IT sektor Srbije učestvovao je sa 12,2 odsto u privredi, odnosno, svaki osmi dinar stvoren u Srbiji dolazio je iz tog sektora, rekao je ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić. Budžet za medije je rekordan, a uvođenje 5G mreže će posebno unaprediti privredu, dodao je.
Informaciona tehnologija čini 6,8 odsto BDP i zapošljava 115.000 ljudi sa prosečnom neto platom blizu 250.000 dinara, naveo je ministar u emisiji "Stav dana" Newsmax Balkans televizije.
"I na sve to ovogodišnji rast od 19 odsto. Prošle godine naš izvoz IT usluga i proizvoda je bio veći od 14 milijardi evra, uvoz nešto veći od 10 milijardi, suficit 3,44, a ove godine će suficit preći četiri milijarde evra", naveo je Ristić i istakao da su to fantastični rezultati, kao i da je prošla godina apsolutno rekordna.
Budžet za medije veći 60 odsto
Naš sagovornik je pojasnio da ministarstvo koje predvodi nije tražilo nijedan dodatni dinar rebalansom budžeta i precizirao da je u sektoru javnog informisanja opredeljeno za 60 odsto više novca.
"Ove godine smo imali rekordan budžet, 352 miliona dinara je išlo samo na medijske konkurse. Dakle, na javne konkurse za sufinansiranje proizvodnje medijskih sadržaja i edukaciju novinara i to na one konkurse koje sprovodi Ministarstvo informisanja i telekomunikacija, a to je ukupno devet konkursa koji se raspisuju svakog januara", naveo je on.
"To je do sad najveće pojedinačno godišnje povećanje budžeta ovog ministarstva tokom niza prethodnih godina. U tom smislu ne mogu da ne budem zahvalan premijeru Milošu Vučeviću i ministru finansija Siniši Malom", dodao je on.
Upitan da li je to dovoljno novca za opstanak medija, posebno radija i novina, Ristić je rekao da novca nikad nije dosta i da njega zanima na šta se taj znatno uvećan budžet troši.
"Važno je da bude potrošen na najkvalitetnije moguće programe. Ove godine je pristiglo 1.139 projekata, a komisije su podržale 500 na nivou republike. Uključeni su i štampani i elektronski mediji, i televizije i portali, mediji na jezicima nacionalnih manjina, mediji na Kosovu, u dijaspori, kao i mediji okrenuti osobama sa invaliditetom. Cilj nam je da novac ode na najkvalitetnije moguće programe, a ono što kažu čitaoci i gledaoci biće presudno za ministarstvo", pojasnio je.
Sve lokalne samouprave sprovele medijske konurse
Ristić je dodao i da se prvi put otkad postoje medijski konkursi, dešava da su ih sprovele sve lokalne samouprave u Srbiji.
Upitan da li ima kontrolu da sredstva dobiju projekti koji zaslužuju, Ristić je naveo da po Zakonu o javnom informisanju i medijima organ državne uprave koji raspisuje javne konkurse ne može da utiče na sastav komisija koje odlučuju o projektima.
Ministar informisanja i telekomunikacija Srbije Dejan Ristić izjavio je da je u budžetu za 2025. godinu, u odnosu na ovogodišnjih rekordnih 352 miliona dinara, izdvojeno dodatnih 180 miliona dinara za potrebe sprovođenja javnih konkursa za pružanje podrške proizvodnji medijskih sadržaja.
Ministarstvo informisanja i telekomunikacija pozvalo je sve neregistrovane pripejd korisnike da registruju svoj broj do 10. februara 2025. godine, kako bi izbegli deaktiviranje broja.
"Postoji javni konkurs za članove komisija. Ove godine smo imali devet javnih konkursa, svaki je podrazumevao jednu petočlanu komisiju. Dakle, trebalo nam je 45 kandidata, a na javni konkurs se javilo 238. Oni sebe boduju prema bodovnoj listi, moguće je imati najviše 100 bodova. U zavisnosti kako se rangiraju postaju članovi komisije", kazao je on.
Nema uticaja na sastav komisija
Kako je istakao, prvi put organ vlasti ne može da utiče na sastav komisija, a drugo, podjednako bitno je što su komisije ranije davale predloge odluka, a sad ih donose.
Te odluke, prema rečima Ristića, potpisuje organ državne uprave, a ne prihvata ih isključivo u slučaju da je prekršen zakon.
"Od 1.139 projekata za jedan smo intervenisali jer se radilo o kršenju zakona i Ustava Srbije. Odbili smo taj projekat", dodao je naš sagovornik.
Duplirana izdvajanja za medije na Kosovu
Ove godine duplirana su sredstva za medije na Kosovu, a biće ako ne duplirana i triplirana ubuduće. 'Panorama jedinstvo' je jedini štampani list na srpskom jeziku na Kosovu i ove godine je opredeljeno dodatnih 12 miliona dinara za taj medij, naveo je Ristić i dodao da je danas toj redakciji uručeno deset laptopova kao donacija.
Govoreći o resoru telekomunikacija, ministar je kazao da je u junu označen početak procedure obnove licenci za 2G, 3G i 4G mrežu, a pojasnio je i proceduru uvođenja 5G mreže.
"Proceduru uvođenja 5G u Srbiji smo počeli 13. septembra i najavili da će biti završena do sredine sledeće godine, nakon čega će biti potpisani ugovori sa mobilnim operaterima koji daju najpovoljnije ponude", dodao je on.
Ristić je naveo da je Pravilnik o minimalnim kriterijumima za uvođenje 5G bio na javnoj raspravi, koja je posle 45 dana završena 29. oktobra i da je stigao niz sugestija koje ministarstvo analizira, posle čega će izraditi finalni predlog.
"Kad ministar potpiše, Ratel sprovodi međunarodnu aukciju", istakao je on i naglasio da je najvažnije da sve bude predvidivo i da se poštuju dati rokovi.
On je rekao da je 4G mreža u Srbiji izuzetno kvalitetna i da građani neće osetiti razliku, a da će veliku razliku u pozitivnom pravcu osetiti privreda.
"Obnavljamo licence koje sad dajemo na 20 godina i u toku smo uvođenja 5G", kazao je sagovornik Newsmax Balkansa.
IT čudo
Ministar je naveo da je Srbija u poslednjih deset godina postala IT čudo u regionu zahvaljujući dobro osmišljenim aktivnostima i uspostavljenom privrednom i zakonodavnom ambijentu.
"Lično nemam puno zasluga za to, ministar sam pola godine, ali govorim objektivno. Imamo vrhunski školovane stručnjake, stvorili smo mržu institucija i sve to omogućava fantastičan razvoj srpskog IT sektora", ocenio je Ristić.
Tramp pokazao poštovanje prema Srbiji
"Činjenica da je nekoliko dana posle izbora za predsednika SAD Donald Tramp razgovarao sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem izraz je poštovanja i prema predsedniku i prema Srbiji. Ono što možemo da očekujemo je donekle veći stepen razumevanja za Srbiju. Velike sile, govorim kao istoričar, teško menjaju strateške odluke i opredeljenja i mandat nekog šefa države ne može da dovede do tektonskih promena, već do promene pravca. Trampov dolazak u više pravaca može doneti promene za nas, a u njegovoj administraaciji ćemo, nadam se, imati pouzdanijeg partnera i za Srbiju, i za očuvanje naših interesa", rekao je Ristić.
Ministar se osvrnuo i da obeležavanje Dana primirja uz ocenu da je reč o jednom od najbitnijih dana za Srbe i Srbiju.
"Za mene i moju porodicu je ovaj dan veoma važan i simbolično i lično jer je podsetnik na neverovatno junaštvo naših predaka. Kada pogledate, prošlo je svega 110 godina od Prvog svetskog rata. Demografske posledice tog sukoba ćemo osećati još dugo. Istorija jeste učiteljica života, ali vrlo stroga prema onima koji je ne znaju i to treba da nas motiviše", zaključio je Ristić.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Vozač automobila "ford fokus" beogradskih registarskih oznaka udario je vozilom studentkinju Pravnog fakulteta koja je stajala na trotoaru za vreme protesta na raskrsnici Ruzveltove i Ulice kraljice Marije u Beogradu, nakon čega je pobegao, ali je ubrzo priveden.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
Patrijarh srpski Porfirije posetio je u Kliničkom centru Srbije studentkinju Pravnog fakulteta Sonju Ponjavić, povređenu tokom blokade, i poželeo joj brzo ozdravljenje i potpuni oporavak po izlasku iz bolnice, saopštila je Srpska pravoslavna crkva.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) u Novom Sadu uhapsili su A. V. (2004) iz Temerina, zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo izazivanje opšte opasnosti, saopštila je Policijska uprava Novi Sad.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Beogradu sa premijerom Mađarske Viktorom Orbanom i ministrom spoljnih poslova te zemlje Peterom Sijartom, a tema sastanka su geopolitička i regionalna pitanja, kao i jačanje saradnje dve zemlje u cilju pronalaženja rešenja na novonastale izazove.
Auto-moto savez Srbije upozorava vozače na opreznu vožnju zbog magle i moguće poledice, i dodaje da će poslednji dani zimskog raspusta doneti povremeno pojačan intenzitet saobraćaja na putevima koji vode sa naših skijališta i popularnih planinskih vrhova ka gradskim sredinama.
U Srbiji će tokom dana u severnim, zapadnim i centralnim delovima Srbije biti oblačno i hladno vreme, na jugozapadu, jugu i jugoistoku zemlje malo do umereno oblačno sa sunčanim intervalima, a u Timočkoj Krajini sunčano, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Studenti i građani koji su im se pridružili protestovali su ispred zgrade Radio-televizije Srbije (RTS), a na skupu je učestvovalo, kako je saopštio Arhiv javnih skupova, između 53.000 i 55.000 ljudi.
Nastavničko veće Gimnazije u Čačku saopštilo je da je donelo odluku da od ponedeljka 20. januara potpuno obustavi nastavu, zbog napada maskiranih napadača na profesora te škole i njegovu porodicu.
Svaka peta mlada osoba u EU redovno i prekomerno pije alkohol, a prema istraživanju Instituta "Batut", iz 2022. godine, u Srbiji sedam odsto mladih redovno konzumira alkoholna pića. Najmlađi lečeni alkoholičar ima 12 godina.
Komentari (0)