"Interes za nuklearnu energiju postoji, potrebne brojne analize": Koliko je Srbija daleko od prvog reaktora
U Srbiji je još od nuklearne katastrofe u Černobilju 1986. godine na snazi Zakon o zabrani izgradnje nuklearnih objekata, koji je poznat kao "Moratorijum" i po kojem je naša zemlja, kako se kaže, u potpunosti nenuklearna.
Mogućnost ukidanja ovog zakona najavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a javna rasprava o ovoj temi završena je prošlog meseca. Koliko je Srbija daleko od svog prvog reaktora?
Nuklearna energija je most između zaštite životne sredine i energetskih potreba Srbije, kaže za Newsmax Balkans direktor nuklearnog instituta Vinča profesor dr Slavko Dimović.
Nuklearna energija trenutno nije deo energetske strategije Srbije, ali postoje planovi i diskusije o potencijalnom uvođenju nuklearnih postrojenja.
U krajevima gde su uglavnom zastupljena individualna ložišta, neki su još na proleće kupili drva, strahujući da će na jesen cene biti više. Newsmax Balkans je istraživao ponudu ogreva na stovarištima širom Srbije, a zaključak je da su cene uglavnom niže nego prošle godine.
Elektrana Tomasa Edisona, izgrađena pre 142 godine u kojoj se koristilo čvrsto fosilno gorivo - ugalj, prva je u svetu koja je napravljena, a poslednja koja je u Engleskoj ugašena.
Srbija nema aktivne nuklearne elektrane i još nije donela odluku o izgradnji takvih objekata. Razlozi za to su složeni i obuhvataju ekonomske, političke, ekološke i tehničke aspekte.
"Nuklearna energija je potrebna pre svega jer su posledice globalnog zagrevanja katastrofalne i to vidimo svaki dan. Na kraju je svet priznao da postoje posledice globalnog zagrevanja. Sa druge strane, osnovna mana energetskog sistema u Srbiji jeste preterano oslanjanje na fosilna goriva, tj. na ugalj. Srbija nema dovoljnu količinu uglja i ima lignit jako lošeg kvaliteta, koji ima donju toplotnu moć koja je veoma niska, generiše veliku količinu pepela. Ona u svom sastavu sadrži teške metale", navodi Dimović.
Dimović smatra da upotrebom alternativnih izvora energije svaka država može da nadomesti 30 odsto potrošnje energije u zavisnosti kakve geostrateške resurse ima.
Ugalj mora da se napusti
"Nuklearna energija jeste odgovor, spona i most između zaštite životne sredine i zadovoljenja energetskih potreba u Srbiji. Srbija nije ni Brazil ni Portugalija i ne može da bazira svoju energiju na solarnim panelima, takođe nema izraženu ružu vetrova i ne može da se osloni na vetro parkove. Ukoliko, a mora da se napusti ugalj, Srbija mora da nadomesti 2,2 do 2,5 gigavata integrisane električne snage za potrošnju struje", objašnjava naš sagovornik.
Potrebne mnogobrojne analize
Iz Ministarstva rudarstva i energetike kažu da postoji interes za nuklearnu energiju kao deo dugoročne energetske strategije, ali da prethodno moraju da se urade mnogobrojne analize da bi se utvrdili koji su to tačno benefiti koje donosi korišćenje ovog vida energije.
"Ono što znamo jeste da su benefiti koje moramo da dobijemo, uslovljeni nekim drugim stvarima. Prvo, nedostatak električne energije, koji očekujemo da će, pošto sve projekcije potrošnje električne energije govore da će ona naglo rasti u narednih 15 do 20 godina, kroz proizvodni portfolio moramo to da pokrijemo. U ovom trenutku to, pre svega u domenu bazne energije, ne možemo da ostvarimo iz razloga što termo elektrane moraju polako da ulaze u fazu stavljanja u hladnu fazu. Što znači da moramo da rešimo pitanje bazne energije, a nuklearna elektrane jesu odgovor na to pitanje", kaže dr Veljko Knežević, državni sekretar MRE.
Printscreen: Newsmax BalkansDr Veljko Knežević
Međutim, iako je u Srbiji na snazi Zakon o zabrani izgradnje nuklearnih elektrana, kod nas se sprovode istraživanja na polju nuklearnih tehnologija, ali i bezbednosti i zaštite od nuklearnih incidenata, kao i upravljanja radioaktivnim otpadom.
Nuklearna renesansa
"Otvorena vrata su pred nama za nuklearnu renesansu i ta nuklearna renesansa će zapravo povući jedan akademski zanos gde će se ponovo ojačati prirodne nauke. Treba da učimo od svih, ne treba da okrećemo glavu od bilo kakvih pozitivnih iskustava, bilo da je to Južna Koreja, Japan ili Kina. Tačno se zna kojih je pet nuklearnih sila u svetu. Nažalost, prekinuli smo taj kontinuitet raspadom bivše Jugoslavije. Da smo nastavili nuklearni program, bili bismo na stepenu razvoja kao što je Izrael danas", kaže profesor Slavko Dimović.
Skinuti moratorijum sa dnevnog reda
Srbija ulaže napore u obrazovanje stručnjaka iz ove oblasti, da bi se unapredilo znanje i istraživanja u vezi sa nuklearnom energijom i njenim bezbednim upravljanjem.
"Imamo kapaciteta, to su rekli i ljudi koji su dolazili iz evropske komisije da urade procene i sami su to utvrdili. Ono što je naš uobičajeni problem jeste što nismo dovoljno organizovani, što nije previše čudno kada znamo da imamo moratorijum na nuklearnu energiju. Moramo da skinemo moratorijum sa dnevnog reda i da počnemo ako država i društvo da se organizujemo kako bi ušli u proces razvoja nuklearnog programa jer je on vrlo osetljiv i vrlo kompleksan", objašnjava Knežević za Newsmax Balkans.
Iako postoje planovi za razvoj nuklearne energije u budućnosti, oni su još u ranim fazama, i dalje se raspravlja o potencijalnim lokacijama, troškovima, tehnološkim partnerima, kao i o bezbednosnim i ekološkim pitanjima.
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
20:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
20:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
21:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-PROCES
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
Stradalo lice izvučeno je na bezbedan način iz kamenoloma kod Kraljeva od strane spasilačkog Tima za spasavanje iz ruševina iz Kragujevca, uz ispomoć vatrogasaca-spasilaca iz VSJ Kraljevo.
Grupa studenata koji blokiraju Pravni fakultet u Novom Sadu i građana koji ih podržavaju, okupili su se oko sedam časova ispred oba ulaza u Novosadski sajam, navodeći da im je cilj da spreče održavanje ispitnog roka za Pravni fakultet koji je predviđen u prostorijama Sajma.
Advokati Nebojša Perović i Vladimir Terzić smatraju da je nepotrebno cepanje Advokatske komore Srbije osnivanjem manjih komora, kako je nedavno najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Oni su ukazali da advokatura kod nas ima ozbiljnije probleme od ovog.
Na glavnom tgu u Uživu održana je 16-minutna tišina za poginule u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine i ponovljen je zahtev za oslobađanje aktivistia uhapšenih na prethodnim protestima u tom gradu, a nakon toga i održanih govora okupljeni su blokirali magistalu.
Bivši šef Službe državne bezbednosti Srbije Jovica Stanišić, koji je u Hagu osuđen na 15 godina zatvora zbog ratnih zločina u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, služiće ostatak kazne u Nemačkoj, saopšteno je danas iz Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Hagu.
Policija u Beogradu je, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, uhapsila S. M. (19) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršila krivično delo teško ubistvo u pokušaju.
Na 57. Međunarodnoj hemijskoj olimpijadi, održanoj u Dubaiju, među 354 takmičara iz 90 zemalja, svi predstavnici Srbije osvojili su medalje - jednu srebrnu i tri bronzane.
Policija je uhapsila četiri osobe zbog sumnje da su oštetile privredno društvo iz Čačka za više od 134 miliona dinara kroz zloupotrebe, pranje novca i poreske utaje. Među uhapšenima su vlasnik firme, knjigovođa i odgovorna lica iz dve firme.
Ulazak na Visoku školu elektrotehnike i računarstva (VIŠER) zabranjen je osim za administrativne radnike i radnike iz tehničke službe Akademije tehničko-umetničkih strukovnih studija, navedeno je u odluci predsednice Akademije, istaknutoj na vratima te visokoškolske ustanove.
Iz Srpske liste su poručili da su prethodnih dana predali peticiju građana protiv izgradnje mostova na reci Ibar predstavnicima međunarodne zajednice, Sjedinjenih Američkih Država, Evropske unije, Nemačke, Francuske i Italije.
Policija je uhapsila šest osoba zbog sumnje da su nezakonito prisvojile više od 18,8 miliona dinara prodajom otpadnog aluminijuma i falsifikovanjem dokumentacije. Među uhapšenima je i jedan kineski državljanin.
Veće Apelacionog suda u Hagu donelo je presudu kojom se Pjetru Šalji kazna za ratni zločin smanjuje sa 18 na 13 godina zatvora. Šalja, koji nije bio prisutan u sudnici, već je izricanje pratio putem video-konferencije, odbio je da ustane tokom čitanja presude.
U dve odvojene policijske akcije u Novom Sadu, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova zaplenili su više od 3,5 kilograma različitih vrsta narkotika i uhapsili dvojicu osumnjičenih zbog sumnje da su se bavili neovlašćenom proizvodnjom i stavljanjem u promet opojnih droga.
Komentari (0)