"Interes za nuklearnu energiju postoji, potrebne brojne analize": Koliko je Srbija daleko od prvog reaktora
U Srbiji je još od nuklearne katastrofe u Černobilju 1986. godine na snazi Zakon o zabrani izgradnje nuklearnih objekata, koji je poznat kao "Moratorijum" i po kojem je naša zemlja, kako se kaže, u potpunosti nenuklearna.
Mogućnost ukidanja ovog zakona najavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a javna rasprava o ovoj temi završena je prošlog meseca. Koliko je Srbija daleko od svog prvog reaktora?
Nuklearna energija je most između zaštite životne sredine i energetskih potreba Srbije, kaže za Newsmax Balkans direktor nuklearnog instituta Vinča profesor dr Slavko Dimović.
Nuklearna energija trenutno nije deo energetske strategije Srbije, ali postoje planovi i diskusije o potencijalnom uvođenju nuklearnih postrojenja.
U krajevima gde su uglavnom zastupljena individualna ložišta, neki su još na proleće kupili drva, strahujući da će na jesen cene biti više. Newsmax Balkans je istraživao ponudu ogreva na stovarištima širom Srbije, a zaključak je da su cene uglavnom niže nego prošle godine.
Elektrana Tomasa Edisona, izgrađena pre 142 godine u kojoj se koristilo čvrsto fosilno gorivo - ugalj, prva je u svetu koja je napravljena, a poslednja koja je u Engleskoj ugašena.
Srbija nema aktivne nuklearne elektrane i još nije donela odluku o izgradnji takvih objekata. Razlozi za to su složeni i obuhvataju ekonomske, političke, ekološke i tehničke aspekte.
"Nuklearna energija je potrebna pre svega jer su posledice globalnog zagrevanja katastrofalne i to vidimo svaki dan. Na kraju je svet priznao da postoje posledice globalnog zagrevanja. Sa druge strane, osnovna mana energetskog sistema u Srbiji jeste preterano oslanjanje na fosilna goriva, tj. na ugalj. Srbija nema dovoljnu količinu uglja i ima lignit jako lošeg kvaliteta, koji ima donju toplotnu moć koja je veoma niska, generiše veliku količinu pepela. Ona u svom sastavu sadrži teške metale", navodi Dimović.
Dimović smatra da upotrebom alternativnih izvora energije svaka država može da nadomesti 30 odsto potrošnje energije u zavisnosti kakve geostrateške resurse ima.
Ugalj mora da se napusti
"Nuklearna energija jeste odgovor, spona i most između zaštite životne sredine i zadovoljenja energetskih potreba u Srbiji. Srbija nije ni Brazil ni Portugalija i ne može da bazira svoju energiju na solarnim panelima, takođe nema izraženu ružu vetrova i ne može da se osloni na vetro parkove. Ukoliko, a mora da se napusti ugalj, Srbija mora da nadomesti 2,2 do 2,5 gigavata integrisane električne snage za potrošnju struje", objašnjava naš sagovornik.
Potrebne mnogobrojne analize
Iz Ministarstva rudarstva i energetike kažu da postoji interes za nuklearnu energiju kao deo dugoročne energetske strategije, ali da prethodno moraju da se urade mnogobrojne analize da bi se utvrdili koji su to tačno benefiti koje donosi korišćenje ovog vida energije.
"Ono što znamo jeste da su benefiti koje moramo da dobijemo, uslovljeni nekim drugim stvarima. Prvo, nedostatak električne energije, koji očekujemo da će, pošto sve projekcije potrošnje električne energije govore da će ona naglo rasti u narednih 15 do 20 godina, kroz proizvodni portfolio moramo to da pokrijemo. U ovom trenutku to, pre svega u domenu bazne energije, ne možemo da ostvarimo iz razloga što termo elektrane moraju polako da ulaze u fazu stavljanja u hladnu fazu. Što znači da moramo da rešimo pitanje bazne energije, a nuklearna elektrane jesu odgovor na to pitanje", kaže dr Veljko Knežević, državni sekretar MRE.
Printscreen: Newsmax BalkansDr Veljko Knežević
Međutim, iako je u Srbiji na snazi Zakon o zabrani izgradnje nuklearnih elektrana, kod nas se sprovode istraživanja na polju nuklearnih tehnologija, ali i bezbednosti i zaštite od nuklearnih incidenata, kao i upravljanja radioaktivnim otpadom.
Nuklearna renesansa
"Otvorena vrata su pred nama za nuklearnu renesansu i ta nuklearna renesansa će zapravo povući jedan akademski zanos gde će se ponovo ojačati prirodne nauke. Treba da učimo od svih, ne treba da okrećemo glavu od bilo kakvih pozitivnih iskustava, bilo da je to Južna Koreja, Japan ili Kina. Tačno se zna kojih je pet nuklearnih sila u svetu. Nažalost, prekinuli smo taj kontinuitet raspadom bivše Jugoslavije. Da smo nastavili nuklearni program, bili bismo na stepenu razvoja kao što je Izrael danas", kaže profesor Slavko Dimović.
Skinuti moratorijum sa dnevnog reda
Srbija ulaže napore u obrazovanje stručnjaka iz ove oblasti, da bi se unapredilo znanje i istraživanja u vezi sa nuklearnom energijom i njenim bezbednim upravljanjem.
"Imamo kapaciteta, to su rekli i ljudi koji su dolazili iz evropske komisije da urade procene i sami su to utvrdili. Ono što je naš uobičajeni problem jeste što nismo dovoljno organizovani, što nije previše čudno kada znamo da imamo moratorijum na nuklearnu energiju. Moramo da skinemo moratorijum sa dnevnog reda i da počnemo ako država i društvo da se organizujemo kako bi ušli u proces razvoja nuklearnog programa jer je on vrlo osetljiv i vrlo kompleksan", objašnjava Knežević za Newsmax Balkans.
Iako postoje planovi za razvoj nuklearne energije u budućnosti, oni su još u ranim fazama, i dalje se raspravlja o potencijalnim lokacijama, troškovima, tehnološkim partnerima, kao i o bezbednosnim i ekološkim pitanjima.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
14:00
NAŠA PRIČA 1. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
GradjaНИН ( R )
GradjaНИН sa Aleksandrom Timofejevim je emisija informativnog karaktera u kojoj autor, inače glavni i odgovorni urednik NIN-a, razgovara sa kolegama i gostima o aktuelnim temama kojim se već punih 90 godina bavi ugledni NIN, najstariji nedeljnik na Balkanu i šesti po „krštenici“ u Evropi. Gosti dolaze iz različitih sfera interesovanja publike i autora. Nema tabu tema i što je možda najvažnije u ovim vremenima velike podeljenosti u Srbiji, emisija prati uredjivačku politiku NIN-a, a to je da ima sagovornike sa svih strana kako iz politike tako i svega ostalog iz zemlje, regiona i sveta važnog za život gradjana Srbije. GradjaНИН је еmisija koja prati život, postavlja pitanja, dobronamerno kritikuje i trudi se da nam svako danas bude bar malo bolje nego juče, a svako sutra bolje nego danas.
Pregovori delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Kine o carinama nastavljeni su u Ženevi. Gost emisije „Presek“, analitičar Emil Zoronjić, objašnjava zašto je za Srbiju bitan dogovor velikih sila oko tarifa, kao i kakvi će biti budući ekonomski odnosi SAD i Kine.
Godinu dana niko nije smeo ni hteo da usvoji ili bar udomi malu devojčicu Leptiru koja boluje od retke genetske bolesti zbog koje joj je koža ekstremno osetljiva. A onda se pojavila Tatjana Obradović iz Čačka, čijem velikom srcu se divi cela Srbija.
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa tako traumatičnim iskustvom.
Američki predsednik Donald Tramp saopštio je da su se Indija i Pakistan složili oko "potpunog i trenutnog prekida vatre". Agencija AP javlja da su obe zemlje potvrdile dogovor.
Prva istraživanja o prisustvu mikroplastike u pijaćim vodama u Srbiji ulaze u drugu godinu. Istraživanja se baziraju na analizi 1.000 litara vode u kojoj se može naći nekoliko komada mikroplastike, ali ono što treba imati u vidu jeste da se ona ne nalazi samo u pijaćim vodama, već svuda oko nas.
Na jugozapadu, jugu i istoku Srbije očekuje se niska oblačnost, a ponegde i pojava magle, dok će u ostalim oblastima biti vedro i hladno sa lokalnom pojavom slabog prizemnog mraza, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Upravnica klinike za anesteziju, intenzivnu terapiju i terapiju bola Kliničkog centra Vojvodine Teodora Tubić izjavila je da je jedina preživela žrtva pada nadstrešnice na novosadskoj železničkoj stanici Teodora Martinko van životne opasnosti i da je očekuje rehabilitacija.
Osnivač Newsmaxa Kristofer Rudi je, tokom posete Beogradu, istakao da je impresioniran onim što je Newsmax Balkans za kratko vreme postigao. Rudi, koji je blizak saradnik predsednika SAD Donalda Trampa, u kratkom intervjuu pohvalio je i posao koji je u Srbiji urađen pod vođstvom predsednika Vučića.
Prvo osnovno javno tužilaštvo formiralo je predmet i naložilo da se uradi medicinsko veštačenje povreda muškaraca koji su učestvovali u tuči sa košarkašima Partizana Karlikom Džonsom, Sterlingom Braunom i Ajzakom Bongom.
Deo učenika Zemunske gimnazije blokirao je u nedelju uveče školu i onemogućio ulazak zaposlenima, izražavajući nezadovoljstvo zbog najave da će nastava biti nastavljena, sa časovima od 45 minuta. Nakon toga, direktorka Valentina Vukmirović Stefanović navela je da će svi zahtevi biti usvojeni.
Komentari (0)