"Interes za nuklearnu energiju postoji, potrebne brojne analize": Koliko je Srbija daleko od prvog reaktora
U Srbiji je još od nuklearne katastrofe u Černobilju 1986. godine na snazi Zakon o zabrani izgradnje nuklearnih objekata, koji je poznat kao "Moratorijum" i po kojem je naša zemlja, kako se kaže, u potpunosti nenuklearna.
Mogućnost ukidanja ovog zakona najavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a javna rasprava o ovoj temi završena je prošlog meseca. Koliko je Srbija daleko od svog prvog reaktora?
Nuklearna energija je most između zaštite životne sredine i energetskih potreba Srbije, kaže za Newsmax Balkans direktor nuklearnog instituta Vinča profesor dr Slavko Dimović.
Nuklearna energija trenutno nije deo energetske strategije Srbije, ali postoje planovi i diskusije o potencijalnom uvođenju nuklearnih postrojenja.
U krajevima gde su uglavnom zastupljena individualna ložišta, neki su još na proleće kupili drva, strahujući da će na jesen cene biti više. Newsmax Balkans je istraživao ponudu ogreva na stovarištima širom Srbije, a zaključak je da su cene uglavnom niže nego prošle godine.
Elektrana Tomasa Edisona, izgrađena pre 142 godine u kojoj se koristilo čvrsto fosilno gorivo - ugalj, prva je u svetu koja je napravljena, a poslednja koja je u Engleskoj ugašena.
Srbija nema aktivne nuklearne elektrane i još nije donela odluku o izgradnji takvih objekata. Razlozi za to su složeni i obuhvataju ekonomske, političke, ekološke i tehničke aspekte.
"Nuklearna energija je potrebna pre svega jer su posledice globalnog zagrevanja katastrofalne i to vidimo svaki dan. Na kraju je svet priznao da postoje posledice globalnog zagrevanja. Sa druge strane, osnovna mana energetskog sistema u Srbiji jeste preterano oslanjanje na fosilna goriva, tj. na ugalj. Srbija nema dovoljnu količinu uglja i ima lignit jako lošeg kvaliteta, koji ima donju toplotnu moć koja je veoma niska, generiše veliku količinu pepela. Ona u svom sastavu sadrži teške metale", navodi Dimović.
Dimović smatra da upotrebom alternativnih izvora energije svaka država može da nadomesti 30 odsto potrošnje energije u zavisnosti kakve geostrateške resurse ima.
Ugalj mora da se napusti
"Nuklearna energija jeste odgovor, spona i most između zaštite životne sredine i zadovoljenja energetskih potreba u Srbiji. Srbija nije ni Brazil ni Portugalija i ne može da bazira svoju energiju na solarnim panelima, takođe nema izraženu ružu vetrova i ne može da se osloni na vetro parkove. Ukoliko, a mora da se napusti ugalj, Srbija mora da nadomesti 2,2 do 2,5 gigavata integrisane električne snage za potrošnju struje", objašnjava naš sagovornik.
Potrebne mnogobrojne analize
Iz Ministarstva rudarstva i energetike kažu da postoji interes za nuklearnu energiju kao deo dugoročne energetske strategije, ali da prethodno moraju da se urade mnogobrojne analize da bi se utvrdili koji su to tačno benefiti koje donosi korišćenje ovog vida energije.
"Ono što znamo jeste da su benefiti koje moramo da dobijemo, uslovljeni nekim drugim stvarima. Prvo, nedostatak električne energije, koji očekujemo da će, pošto sve projekcije potrošnje električne energije govore da će ona naglo rasti u narednih 15 do 20 godina, kroz proizvodni portfolio moramo to da pokrijemo. U ovom trenutku to, pre svega u domenu bazne energije, ne možemo da ostvarimo iz razloga što termo elektrane moraju polako da ulaze u fazu stavljanja u hladnu fazu. Što znači da moramo da rešimo pitanje bazne energije, a nuklearna elektrane jesu odgovor na to pitanje", kaže dr Veljko Knežević, državni sekretar MRE.
Printscreen: Newsmax BalkansDr Veljko Knežević
Međutim, iako je u Srbiji na snazi Zakon o zabrani izgradnje nuklearnih elektrana, kod nas se sprovode istraživanja na polju nuklearnih tehnologija, ali i bezbednosti i zaštite od nuklearnih incidenata, kao i upravljanja radioaktivnim otpadom.
Nuklearna renesansa
"Otvorena vrata su pred nama za nuklearnu renesansu i ta nuklearna renesansa će zapravo povući jedan akademski zanos gde će se ponovo ojačati prirodne nauke. Treba da učimo od svih, ne treba da okrećemo glavu od bilo kakvih pozitivnih iskustava, bilo da je to Južna Koreja, Japan ili Kina. Tačno se zna kojih je pet nuklearnih sila u svetu. Nažalost, prekinuli smo taj kontinuitet raspadom bivše Jugoslavije. Da smo nastavili nuklearni program, bili bismo na stepenu razvoja kao što je Izrael danas", kaže profesor Slavko Dimović.
Skinuti moratorijum sa dnevnog reda
Srbija ulaže napore u obrazovanje stručnjaka iz ove oblasti, da bi se unapredilo znanje i istraživanja u vezi sa nuklearnom energijom i njenim bezbednim upravljanjem.
"Imamo kapaciteta, to su rekli i ljudi koji su dolazili iz evropske komisije da urade procene i sami su to utvrdili. Ono što je naš uobičajeni problem jeste što nismo dovoljno organizovani, što nije previše čudno kada znamo da imamo moratorijum na nuklearnu energiju. Moramo da skinemo moratorijum sa dnevnog reda i da počnemo ako država i društvo da se organizujemo kako bi ušli u proces razvoja nuklearnog programa jer je on vrlo osetljiv i vrlo kompleksan", objašnjava Knežević za Newsmax Balkans.
Iako postoje planovi za razvoj nuklearne energije u budućnosti, oni su još u ranim fazama, i dalje se raspravlja o potencijalnim lokacijama, troškovima, tehnološkim partnerima, kao i o bezbednosnim i ekološkim pitanjima.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
special
11:00
PERSPEKTIVA ( R )
U emisiji Perspektiva sa Nemanjom Živaljevićem tražićemo odgovore i rješenja za neke od najvećih izazova sa kojima se suočavaju Crna Gora i zemlje regiona. O političkim, društvenim, ekonomskim, kao i temama iz kulture i sporta, razgovaraćemo sa relevantim i kredibilnim sagovornicima.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
Zbor radnika Radio-televizije Srbije (RTS) zatražio je hitno reagovanje skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje i raspisivanje konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Prodaja novih hibridnih i električnih automobila u Srbiji je u porastu. Prošle godine, njihov broj činio je skoro trećinu svih prodatih automobila. Međutim, kada se radi o polovnim automobilima, hibridni i električni automobili čine tek nešto više od tri odsto od ukupnog broja prodatih polovnjaka.
Studenti i građani osmi dan blokiraj zgrade Radio-televizije Srbije u Takovskoj ulici i na Košutnjaku. Javni servis saopštio je da novinari, snimatelji, urednici i realizatori uz velike napore realizuju i emituju informativne, kulturne i druge televizijske program.
U Srbiji će biti promenljivo i nestabilno uz smenu sunčanih perioda i oblačnosti, koja će uslovljavati kišu i pljuskove sa grmljavinom, češće posle podne i uveče.
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji, za Sintezu odhovara bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
Zbor radnika RTS izrazio je zabrinutost što im se, od početka blokade Javnog servisa, rukovodstvo RTS nije zvanično obratilo i što nemaju "nikakve instrukcije" na koji način mogu da ostvare "pravo na rad u ovoj kriznoj situaciji".
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova isključili su iz saobraćaja N. K. (46) koji je, upravljajući vozilom "audi", u Bulevaru kralja Aleksandra u Beogradu izazvao saobraćajnu nezgodu.
Patrijarh srpski Porfirije uputio je saučešće povodom smrti pape Franje, ističući da je papa bio čovek koji je gradio mir i razumevanje među ljudima i narodima, sa posebnom željom da razvija saradnju sa pravoslavnim crkvama.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju ocenila je, povodom hapšenja troje Srba na Kosovu, da "odlazeća vlast u Prištini povlači poslednje očajničke poteze nakon kojih će morati konačno da prizna poraz".
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji?
Komentari (0)