(VIDEO) Lekari u Americi dali nadu roditeljima malog Veljka: "Njegov mozak se ipak ne gasi"
Veljko Stojković je dečak kojem je dijagnostikovano da boluje od retke i teške bolesti atrofije mozga, a čija je borba za život pre nekoliko godine ganula mnoge ljude u Srbiji. U međuvremenu, Veljko se sa roditeljima preselio u SAD gde je ustanovljeno da se "njegov mozak ipak ne gasi".
Čuvena klinika Mejo, zajedno sa Harvard univerzitetom, uradila je poseban pilot projekat kako bi pomogla Veljku.
"Mi smo odbijeni u Evropi, svaku kliniku koju smo pozvali dobili smo odbijenicu jer su rekli da za takvo oštećenje mozga ne postoji lek. U roku od sedam dana na Mejo oni su napravili plan, uradili su više od 300 analiza", rekla je za Newsmax Balkans njegova majka Dragana Stojković.
Za razliku od srpskih lekara, koji su roditeljima saopštili da im se dete "gasi" i da neće preživeti, američki lekari su Veljka stavili na specijalnu terapiju, koja je dala odlične rezultate, tako da je mališan rođen u Novom Sadu u međuvremenu krenuo i u vrtić, gde radi po posebnom programu i vreme provodi u igri sa svojim vršnjacima, što je doskora bilo nezamislivo.
Prema rečima Dragane Stojković, na klinici Mejo su se prvi put osećali samo kao roditelji.
"Sve ostalo su oni radili, dok u Srbiji smo sve morali sami - sami da tražimo upute, lekare, institucije širom Srbije, da angažujemo advokata da se izborimo za naša prava i mi smo u Srbiji bili najmanje roditelji tom bolesnom detetu. Sve vreme smo se bavili birokratijom i tim kako ćemo pomoći van zemlje jer su mogućnosti lečenja u Srbiji bile iscrpljene. U Srbiji nema lekara koji ima srčanost i želju da istražuje nešto novo, rekli su nam njegov mozak se gasi. Na Mejo su nam rekli da je dečji mozak plastičan, on ima oštećenja, ali to ne znači da će to tako da bude", priča Dragana.
Dodaje da ukupno 34 lekara prate Veljka - timovi neurologa, psihijatara, gastroenterologa.
"Nama je zazvonio telefon i doktorka sa Mejo klinike je rekla: Mi ne znamo od čega je došlo, ali znamo da nije atrofija. I to je jako važno, njegov mozak se ipak ne gasi", kaže ona i ističe da Veljko, kao i sva ostala bolesna deca, zaslužuju dostojanstven život.
"Dobra medicina i Božja ruka"
"Mi često kažemo - dobra medicina i Božja ruka. Imali smo sreće da nas put donese ovde i da nam se sva vrata otvore. Stručnjaci su rekli da je on jedna enigma koju žele da reše. Sada sigurno koračamo, ne možemo da mislimo da će on biti izlečen ili potpuno zdravo dete jer ima ozbiljno oštećenje mozga, ali smo dokazali da mozak ipak može da se razvija. Najbitnije od svega je da ljudi ne treba da odustanu", kaže Dragana Stojković.
Veljkovi roditelji Darko i Dragana su u Srbiji prodali svu imovinu da bi skupili novac za njegovo lečenje. Borba je nastavljena u Americi, pa tako Darko, inače diplomirani pedagog, radi sedam dana u nedelji kao vozač a radni dan mu traje od 7-15 sati. Ali kad je njegov sin u pitanju, ništa mu nije teško.
"Zaposlen sam kod čoveka koji zna kakva je situacija, dostavljam lekove. Radim ono što je neophodno da preživimo i preguramo", kaže Darko Stojković.
Supruga Dragana, master arhitekta sa dve licence Inženjerske komore i više ozbiljnih projekata iza sebe, ugasila je firmu u Srbiji da bi se posvetila Veljku i porodici, u kojoj je ne samo majka, nego i medicinska sestra, učitelj, terapeut, nutricionista…
"Ja sam dao otkaz, radio sam za stranu kompaniju korisničku podršku. Supruga je ugasila firmu. Prodali smo stan, auto, sve što smo imali", priseća se Darko.
Folklorni ansambl "Oko sokolovo" održao je godišnji koncert u sali crkve u Čikagu. Alfa i omega ovog ansambla je Milan Andrijanić, koreograf – kako on sebe voli da naziv, ali i pokretačka snaga najaktivnije naše teatarske grupe na ovim prostorima – Srpskog pozorišta Čikago.
Fondacija Halijard misije je u Čikagu obeležila 80. godina od početka operacije u kojoj su srpski narod i jedinice Jugoslovenske vojske u otadžbini spasili više od 500 američkih i savezničkih avijatičara tokom 1944. godine, što je ujedno bila i najveća spasilačka akcija u Drugom svetskom ratu.
U borbi za život svog deteta Darko i Dragana nisu dobili adekvatnu pomoć lekara u Srbiji, a najteže im pada što je izostala podrška njihovih porodica, koje nisu imale razumevanja za žrtvu koju su njih dvoje podneli da bi spasili život svom sinu.
Na kraju ove priče, zbog koje su vašem reporteru tokom snimanja nekoliko puta potekle suze, da napomenemo da Veljku Stojkoviću i njegovim hrabrim roditeljima možete pomoći donacijama preko GoFund me stranice koja se zove: "Support Veljko's fight against ultra rare disease".
Serijal osvetljava ključne trenutke koji su ostavili dubok trag na generacije i nudi sveobuhvatan pogled na period socijalizma, kulturnog razvoja i političkih previranja.
dokumentarni
21:00
DIJAGNOZA
Emisija Dijagnoza sa Borislavom Višnjićem tražiće odgovore na ključna pitanja od kojih zavisi dalji razvoj Crne Gore i regiona. Glavne teme koje će biti otvarane u emisiji su implikacije koje ključna dešavanja u međunarodnoj politici imaju na Crnu Goru i region. Takođe, bavićemo se i ključnim ekonomskim projektima koji bi doveli do bržeg razvoja naših zemalja ali i koliko na sve procese i neophodne reforme utiče korupcija.
dokumentarni
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-ZASTAVA FILM ( R )
Filmovi « Zastava filma » obuhvataju teme koje su najvećim delom vezane za događaje u kojima je vojska, kroz motiv odbrane zemlje, požrtvovanosti i hrabrosti, simbol jedne države i njenog istorijskog nasleđa. U tom pogledu dokumentarni filmovi obrađuju kako događaje pre Drugog svetskog rata, tako najvećim delom one priče koji su vezani za posledice ratnih godina ili i za same životne sudbine onih koji su bili deo njih. Svojim izborom tema filmovi « Zastava filma » su ceo svoj serijal posvetili i istoriji Jugoslovenske narodne armije koju su činili građani na odsluženju vojnog roka, njihovim pričama i dogodovštinama, ali i onim temama koje su deo razvoja moderne srpske vojske, a posebno njenom zadatku odbrane državnih granica. Duga filmska tradicija « Zastave filma » tako doprinosi rasvetljavanju jedne od najvažnijih tema za opstanak jednog društva i otvara brojne teme i dileme vezane za uspon i očuvanje teritorijalnih vrednosti srpske države
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Bivši ministar spoljnih poslova Goran Svilanović rekao je u emisiji GrađaNIN, govoreći o trenutnoj situaciji u društvu, da smo svi zaglavljeni u političkoj situaciji, za koju je ocenio da je komplikovana.
Reprezentacija Srbije ubedljivo je pobedila selekciju Južnoafričke Republike na startu Svetskog prvenstva u vaterpolu. Fantastičnu igru ispratio je i rezultat, pa su "delfini" slavili sa 27:3 (8:0, 6:3, 4:0, 9:0).
Delegacija Srpske liste predvođena predsednikom Zlatanom Elekom sastala se sa visokom delegacijom Stejt Departmenta koju je predvodio Brendan Hanrahan u Prištini.
Kriza rađanja u Srbiji traje decenijama, ali i kriza fertiliteta. Između 2002. i 2022. broj žena u fertilnom periodu se smanjio za gotovo 440.000. Šta ljude deli od braka, porodice i željenog broja dece?
Brojni izazovi roditeljstva utiču na to da nas je pola miliona manje samo na osnovu prirodnog priraštaja u prethodnih 10 godina. Podaci Republičkog zavoda za statistiku svedoče o negativnom priraštaju i u prošloj godini, kada je Srbija ostala bez skoro 38.000 stanovnika.
Tokom tehno žurke pod nazivom "Rave The Planet", održane u Berlinu, došlo je više incidenata u kojima je povređeno 89 osoba, saopštila je gradska vatrogasna služba, dodajući da je 69 učesnika hospitalizovano, dok je nekoliko osoba zadobilo povrede opasne po život.
Na glavnom tgu u Uživu održana je 16-minutna tišina za poginule u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine i ponovljen je zahtev za oslobađanje aktivistia uhapšenih na prethodnim protestima u tom gradu, a nakon toga i održanih govora okupljeni su blokirali magistalu.
Hoće li predsednik Tramp "krenuti" na Rusiju nakon što, kako kaže, završi sa Ukrajinom? Šta bi mogle doneti moguće izmene Zakona o advokaturi? Kako bi mogla da izgleda nuklearka na srpski način I bliži li se kraj eri uglja?
Viši sud u Novom Sadu odbio je zahteve okrivljenih i njihovih branilaca i vratio spise predmeta Višem javnom tužilaštvu u tom gradu koje vodi dopunu istrage u slučaju pada nadstrešnice Železničke stanice 1. novembra prošle godine kada je nastradalo 16 osoba.
Komentari (0)