(VIDEO) Internet prevare sve sofisticiranije, posledice krađa novca i zloupotreba identiteta: "Obavezno prijavite napad"

Internet prevare postaju sve sofisticiranije, a građani svakodnevno dobijaju lažne mejlove i SMS poruke kojima prevaranti pokušavaju da izvuku njihove lične podatke. Napadi su sve češći, a posledice mogu da budu ozbiljne - od krađe novca sa bankovnih računa do zloupotrebe identiteta.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

23.02.2025. 17:39

(VIDEO) Internet prevare sve sofisticiranije, posledice krađa novca i zloupotreba identiteta: "Obavezno prijavite napad"

Fišing je oblik internet prevare u kojem se prevaranti lažno predstavljaju kao institucije kako bi od korisnika izvukli lične podatke, brojeve bankovnih kartica ili lozinke. Najčešće se sprovodi putem lažnih mejlova, SMS poruka ili veb stranica koje izgledaju identično kao originalni sajtovi banaka, kurirskih službi ili državnih institucija. Građani često nesvesno unose svoje podatke, ne shvatajući da ih direktno predaju prevarantima.

"Uvek treba da promislimo da li je to stvarno taj pošiljalac, a kriminalci, hakeri, prevaranti, najčešće u tim porukama napišu 'hitno promenite nalog', 'hitno stavite druge kredencijale', sve u cilju da žrtva ne uvidi da se radi o fišing linku", navodi za Newsmax Balkans Vladimir Vujić, načelnik Sektora za visokotehnološki kriminal MUP Srbije.

Građanima sve češće stižu poruke navodnih upozorenja, poput "Paket vam neće biti dostavljen ukoliko hitno ne ažurirate podatke" ili "Vaša poslednja uplata nije proknjižena, hitno popunite vaše podatke".

Zamka koja dovodi do ozbiljnih finansijskih gubitaka

Naizgled bezazlene poruke koje obaveštavaju o neisporučenim paketima, neplaćenim taksama ili deaktivaciji bankovnih naloga, zapravo su zamka koja može da dovede do ozbiljnih finansijskih gubitaka.

"Kad vam neko ukrade podatke, pre svega bankovne, i skine novac jako ga je teško vratiti. Savet je obavezno prijaviti svaku štetu, bez obzira na to da li ćete uspeti da je nadoknadite ili ne", ističe za našu televiziju Zoran Živković, predsednik Udruženja za informacionu bezbednost. 

Samo jedan pogrešan klik dovoljan je da prevaranti dobiju pristup bankovnim računima korisnika.

Prijaviti sve elemente krivičnog dela

Građani koji su naseli na ove prevare često tek nakon što im novac nestane shvate da su postali žrtve sajber kriminalaca. 

"U tim slučajevima bitno je da se prijave svi elementi krivičnog dela, da dokumentuje skrinšotovima, da se vidi komunikacija sa napadačem, navede sve što bi nam značilo u istrazi. Nakon toga, preduzimamo mere koje predlaže tužilac u cilju identifikacije tih lica", objašnjava Vujić.

Kompanije trpe štete od više miliona evra

Zoran Živković ističe da su mete napada i velike kompanije koje trpe ogromne štete.

"Istaživanja govore da je tokom prošle godine preko 50 odsto kompanija bilo napadnuto i da se povećava broj napada na građane. Štete koje se naprave kompanijama su ogromne, a oporavak od štete zna da košta nekoliko miliona evra", napominje Živković.

Iz policije upozoravaju da broj prijavljenih fišing napada raste iz dana u dan, dok stručnjaci za sajber bezbednost ističu da su lažne poruke sve uverljivije, te čak i iskusni korisnici interneta ponekad ne uspevaju da prepoznaju prevaru na vreme. 

Građani ove napade mogu da prijave direktno u tužilaštvu za visokotehnološki kriminal, u bilo kojoj policijskoj stanici, ali i putem interneta.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)