Sistem za automatsku detekciju u Novom Sadu otkrio više od 900 saobraćajnih prekršaja
Sistem za automatsku detekciju prekoračenja brzine u Beogradu je počeo sa radom 16. septembra, dok u Novom Sadu taj sistem funkcioniše nešto više od godinu dana, a za to vreme evidentirano je više od 900 saobraćajnih prekršaja.
Na kritičnim mestima, nakon detaljnije analize saobraćajnih nezgoda, postavljene su kamere koje automatski detektuju određene saobraćajne prekršaje.
U Novom Sadu kamere se nalaze na uglu Bulevara oslobođenja i Cara Lazara, kao i na uglu Temerinske ulice i Partizanske ulice. One detektuju najčešće prekršaje koji se ogledaju u prekoračenju brzine, prolasku na crveno svetlo i prestrojavanje, za razliku od beogradskih kamera koje za sada beleže samo prekoračenje brzine.
Nenad Ljubišić, predsednik strukovnog uduženja policije "Dr Rudolf Arčibald Rajs" istakao je za Newsmax Balkans da je najbitnija stvar za vlasnike vozila koji su počinili prekršaj, a kamera ih je snimila, da imaju mogućnost da se nakon poziva policije izjasne ko je u datom momentu upravljao vozilom.
Sistem za automatsku detekciju prekršaja počeo je sa radom na četiri lokacije u Beogradu – na ukrštanju Brankovog mosta i Bulevara Nikole Tesle, na uglu Bulevara Nikole Tesle i Ulice Ušće, na raskrsnici ulica Jurija Gagarina i Antifašističke borbe, kao i na Bulevaru kralja Aleksandra kod Đerma.
Pomoćnik načelnika Uprave saobraćajne policije Zlatko Belencan ističe da se u Beogradu nalaze četiri kamere automatskog sistema detekcije prekoračenja brzine i da je u planu da se ovaj sistem uvede i u druge gradove Srbije.
"Rok za izjašnjenje je osam radnih dana, a ukoliko vlasnik ne postupi po pozivu preduzimaju se određene sankcije koje često mogu da budu u novčanom iznosu do 120.000 dinara", rekao je Ljubišić i dodao da pozive policije nikako ne bi trebalo izbegavati i da vlasnik vozila ima obavezu da kaže ko je u kritičnom momentu upravljao vozilom.
Upitan kako se pokazalo sankcionisanje prekršaja, Ljubišić kaže da se i u Novom Sadu ali i na teritoriji cele zemlje ova praksa pokazala jako dobro.
"Prema našim podacima, od kada je sistem stupio na snagu, u Novom Sadu evidentirano je preko 900 saobraćajnih prekršaja na dve raskrsnice gde su postavljene kamere. Uglavnom su to bili prekršaji prolaska vozila na crveno i prekoračenje brzine", istakao je Ljubišić.
Kako je dodao, u Novom Sadu je u toku procena na osnovu koje će se odraditi dopuna sistema, te će i na još nekoliko lokacija biti postavljen sistem za automatsku detekciju prekršaja.
"Zasad su sve kritične lokacije pokrivene video-nadzorom, to funkcioniše već 15 godina unazad, ali se osavremenjuje iz godine u godinu. Uprava saobraćajne policije prati trendove i dešavanja i u skladu sa tim se sistem dalje proširuje", rekao je Ljubišić.
Ono u šta su sigurni i pripadnici saobraćajne policije jeste da su sistemi za automatsku detekciju prekršaja, kao i vozila koja nisu obeležena (a snimaju prekšaje) znantno doprineli smanjenu prekršaja.
"U mesecima nakon postavljanja samih uređaja uočljiv je trend opadanja izvršenja saobraćajnih prekršaja, što i jeste suština i cilj", zaključio je Ljubišić.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) u Novom Sadu uhapsili su A. V. (2004) iz Temerina, zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo izazivanje opšte opasnosti, saopštila je Policijska uprava Novi Sad.
Italijanske trupe u rezervnom sastavu KFOR stigle su u AP KiM, kako bi u narednim mesecima pomogle u očuvanju mira i stabilnosti na osnovu rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244 iz 1999, saopšteno je iz KFOR.
Policija u Beogradu će podneti Prekršajnom sudu zahtev za pokretanje prekršajnog postupka u redovnom postupku po Zakonu o javnom redu i miru, protiv I. P. (70) zbog narušavanja javnog reda i mira.
V. d. direktora Vazduhoplovne akademije Miroslav Lepir demantovao je navode o masovnim ostavkama i gubitku sertifikata u ovoj državnoj obrazovnoj instituciji. Lepir je istakao da su medijski izveštaji o navodnih 15 ostavki nosilaca sertifikata i povlačenju dozvola netačni.
Srbija će 2100. godine imati svega 3,7 miliona stanovnika, za razliku od 2024. u kojoj je prema popisu bilo 6,7 miliona, navedeno je u studiji Ujedinjenih nacija (UN) "World Population Prospects 2024".
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS) saopštila je da su ispunili svoje zahteve pošto su četiri meseca bili sami bez podrške drugih profesija i grupacija u štrajku i protestima.
U crkvi Ružici na Kalemegdanu u Beogradu održana je sveta liturgija i osvećena je voda povodom obeležavanja hrišćanskog praznika Krstovdana, nakon čega je održano viteško plivanje podno Beogradske tvrđave.
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je da nema dilemu da će 20. januara biti nastavljena školska godina i da bi sve drugo bila čista politika.
Komentari (0)