(VIDEO) Direktorka Pete beogradske gimnazije: Ne razmišljam o ostavci, ostaje poziv učenicima na razgovor
V. d. direktorka Pete beogradske gimnazije Danka Nešović izjavila je za Newsmax Balkans da ne razmišlja o ostavci i da su priče o njenoj nekompetentnosti "apsolutno netačne". S druge strane, profesori i učenici poručuju da su istrajni u svom zahtevu da direktor škole bude iz redova nastavnika.
Nešović je u emisiji "Otvori oči" istakla da je profesor engleskog jezika 25 godina i da ima jedan mandat v.d. direktora škole od šest meseci.
"Prema tome, priča o nekompetentnosti i nestručnosti je apsolutno netačna", naglasila je Nešović.
Ona podseća da gimnazija nije radila ni u vreme direktorke koja je bila iz redova nastavnika.
"Tako da ta priča - počećemo da radimo ako se neko smeni ili postavi iz naših redova - ne pije vodu jer to nisu pravi razlozi", kaže Nešović i dodaje da ne razmišlja o ostavci jer ju je na tu funkciju postavilo resorno ministarstvo.
Do zaključavanja škole je došlo, kaže Nešović, zbog incidenta - agresije, urlanja prilikom njenog izlaska i pokušaja održavanja sednice Nastavničkog veća nakon održanog sastanak sa kolektivom.
"Cela Srbija je videla tu scenu, to skandalozno ponašanje i taj stepen agresije koji su organizovali profesori, koji su bili u hodnicima i ništa nisu uradili da se to spreči. Profesori su i pozvali đake jer u tom trenutku nije bilo potrebe da učenici budu prisutni", rekla je Nešović.
Prema njenim rečima, jedan učenik je dobio posekotine na glavi tog dana, a dve koleginice su, zajedno sa njom, završile u Hitnoj pomoći i od tada su na bolovanju zbog stresa koje su doživele.
Nešović ističe kao ključno pitanje bezbednost učenika i zaposlenih u školi.
"Mi imamo grupicu dece, oko tridesetak, koji borave tu i nastavnici koji dolaze, koji su faktički okupirali školu u odnosu na 1.300 učenika koliko škola ima. Mi moramo imati sistem zaštite učenika i nastavnika koji žele da rade", naglasila je naša sagovornica.
Ona ističe da "korišćenje učenika zarad ličnih frustracija i neostvarenih želja je apsolutno nedopustivo, pogotovo u političke svrhe".
"Druga stvar, studenti nijednog momenta nisu pozvali na nerad institucija i na ugrožavanje bezbednosti i zdravlja drugih lica. U Studentskom ediktu iz Niša stoji da je zakon vrhovni autoritet u državi. Zakon mora da se poštuje i tačno definiše šta ko treba da radi, to znači, zaposleni i učenici ne poštuju zakon. Škola nije hotel, škola nije spavaonica. Takođe, peta tačka tog edikta govori o dostojanstvu i kaže da nijedan čovek ne sme da se oseti poniženo zbog različitog mišljenja i stava, to znači da studenti ne podržavaju ovakvu agresiju", rekla je Nešović.
Na pitanje da li se osetila poniženo tog dana u školi, Nešović je odgovorila da se od elitne škole pravi rijaliti šou:
"Ne mogu oni mene da ponize, ja sam došla kao osoba sa imenom i prezimenom, ostvarenom u oblastima kojima se bavim i u kojima radim. Ali su ponizili sebe svojim postupkom".
Nešović je dodala da poziv učenicima na razgovor stoji i dalje jer, kako kaže, "ovo ne vodi ničemu".
"Mi moramo imati komunikaciju - zaposleni sa direktorom i učenici sa direktorom", zaključila je Nešović, podsećajući da sada ulazi i izlazi iz škole u pratnji policije.
Rešenje situacije, dodaje, traže nadležni organi - Ministarstvo prosvete i Vlada Srbije, ističući da će otići u školu, na svoje radno mesto.
Podrška profesora učenicima u blokadi
Dimitrije Vorkapić, učenik četvrtog razreda Pete beogradske gimnazije, izjavio je za Newsmax Balkans da je prošla još jedna noć blokade, koja traje od 28. februara tj. dan nakon što je odlukom v.d. direktora škola zaključana, i da je uz učenike prisutan u svakom trenutku određen broj profesora kako ne bi bilo incidenata odnosno kako bi svi bili bezbedni.
"Time pokazujemo jedinstvo i to nas održava u blokadi. To je ključno da istrajemo, do ispunjenja zahteva studenata", rekao je Dimitrije.
I dalje se situacija po pitanju održavanja nastave razlikuje od učionice do učionice. Dok roditelji, nastavnici, direktori i Ministarstvo drže svako svoju stranu, između četiri vatre nalaze se oni najslabiji - deca.
Šta će biti sa ovom školskom godinom? Dok se sve više priča o tome da se bližimo crvenoj liniji kada više neće biti moguće da se nadoknadi propušteno, nastavnici u obustavi poručuju - nećemo ni nadoknaditi ukoliko ne dobijemo plate.
Učenici i profesori Pete beogradske gimnazije ušli su u zgradu škole koja u petak, za razliku od četvrtka, nije bila otključana, a potom su na plenumu izglasali dvadesetčetvoročasovnu blokadu.
Profesor srpskog jezika i književnosti u Petoj beogradskoj gimnaziji Rastko Jevtović podsetio je za Newsmax Balkans da se protive izboru v.d. direktora Danke Nešović, koja je postavljena od strane Ministarstva prosveta.
"U predstavljanju nije nas uverila da treba da bude naš rukovodilac. Bez sumnje bogata radna biografija, ali ima nedostatak da nije bila zaposlena kao nastavnik niti je bila direktor neke škole kao što je gimnazija. Kolektiv Pete beogradske smatra da direktor treba da bude iz redova nastavnika", ističe Jevtović.
Naš sagovornik dodaje da su maturanti gimnazije u blokadi od 16. decembra, a većina nastavnika od 20. januara. Maloletni učenici mogu doći samo uz pisanu saglasnost roditelja.
Jevtović se nada da će se naći rešenje za krizu jer je, kako kaže, svima u interesu normalizacija.
U međuvremenu se oglasilo i Više javno tužilaštvo u Beogradu u vezi sa incidentima u gimnaziji, ali profesor Jevtović kaže da nemaju nikakve informacije o eventualnim postupcima.
"Zgroženi smo, šokirani tim saznanjima. Zasad nijedan profesor i zaposleni u Petoj nije pozvan na razgovor niti davao izjavu", isitče on.
Peticiju podrške đacima Pete beogradske gimnazije je potpisalo više od 1.500 nekadašnjih učenika škole.
Telekom Srbija grupa saopštila je da je preuzela je NET TV Plus koji emituje program za tržište dijaspore, kao i satelitsku televiziju Total TV u Srbiji i Severnoj Makedoniji od kompanije Junajted Grupa.
Kompanija Telekom Srbija je saopštila da je uspešno realizovala kupovinu određenih prava, licenci i ostale imovine povezane sa Sport klub kanalima za teritoriju Zapadnog Balkana (Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Severna Makedonija i Srbija) od kompanije Junajted Grupa.
U nastavku borbe protiv korupcije, policijski službenici Uprave kriminalističke policije, Odeljenja za borbu protiv korupcije, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu uhapsili su šest osoba, među kojima je i predsednik Opštine Žitorađa Ivan Stanojević.
U nastavku borbe protiv nelegalnog prometa akciznih proizvoda zaplenjena je roba i podnete su prijave protiv osoba koje se sumnjiče da su oštetile budžet Srbije za oko 110 miliona dinara, saopštio je ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić.
Košarkaši Fenerbahčea ugostiće ekipu Barselone u 33. kolu Evrolige od 19.45 časova i to će biti prvi prenos elitnog evropskog košarkaškog takmičenja na televiziji Arena Sport - na kanalu Premium 2.
To što bolovanje ne može da se otvori u privatnom, već samo državnom sektoru za državu je dupla dobit, a pacijent je uskraćen, izjavila je osnivačica i bivša direktorka privatne klinike Bel Medic doktorka Jasmina Knežević.
Grupa građana okupila se nešto pre 19 časova ispred sedišta Srpske napredne stranke na Novom Beogradu. Okupljeni građani pokušali su da spreče da automobili sa funkcionerima stranke napuste parking ispred sedišta SNS.
Deo migranata koji ne dobije azil u zemljama Zapadne Evrope mogli bi da završe na Balkanu. Evropska komisija predložila je uspostavljanje Zajedničkog evropskog sistema za povratke. Spekuliše se da bi to mogle biti zemlje Zapadnog Balkana, pre svega Srbija i Bosna i Hercegovina, kao i Albanija.
Predsednik Aleksandar Vučić poručio je posle sastanka sa britanskim ministrom spoljnih poslova Dejvidom Lamijem da Srbija ne želi sukobe i da je zemlji potreban brzi ekonomski razvoj.
Savetnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Vladimir Jakovljević rekao je za Newsmax Balkans da će Ministarstvo učiniti sve da pomogne visokoškolskim ustanovama da akademsku godinu privede kraju, kao i da će akademska godina biti privedena kraju, ako se počne sredinom aprila.
U Srbiji je registrovano oko 5.500 dece sa smetnjama u razvoju među kojima su i deca sa autizmom, izjavila je v. d. direktorka Instituta za mentalno zdravlje Milica Pejović Milovančević povodom Svetskog dana osoba sa autizmom. Majke dece sa autizmom kažu da im podrška najviše fali od okruženja.
Slivanje vode sa useka i nanosi zemlje na kolovoz dodatno utiču na bezbednost u vožnji zbog dužeg zaustavnog puta ili neočekivanog proklizavanja točkova, a na putevima u planinskim predelima tokom noći i jutra zbog nižih temperatura postoji opasnosti i od poledice, saopštili su iz Auto-moto saveza.
Korišćenje elektronskih kapija na aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu će od 4. aprila biti omogućeno i državljanima zemalja Evropske unije i Šengen zone, saopštio je MUP.
Komentari (1)
Bajo
Ne znam da li ovi ljudi misle o svojoj buducnosti. I kakvo ce im ime ostati u ocima ucenika i svih generacija.
pre 4 nedelje
0 1 Odgovori