(VIDEO) Direktorka Pete beogradske gimnazije: Ne razmišljam o ostavci, ostaje poziv učenicima na razgovor
V. d. direktorka Pete beogradske gimnazije Danka Nešović izjavila je za Newsmax Balkans da ne razmišlja o ostavci i da su priče o njenoj nekompetentnosti "apsolutno netačne". S druge strane, profesori i učenici poručuju da su istrajni u svom zahtevu da direktor škole bude iz redova nastavnika.
Nešović je u emisiji "Otvori oči" istakla da je profesor engleskog jezika 25 godina i da ima jedan mandat v.d. direktora škole od šest meseci.
"Prema tome, priča o nekompetentnosti i nestručnosti je apsolutno netačna", naglasila je Nešović.
Ona podseća da gimnazija nije radila ni u vreme direktorke koja je bila iz redova nastavnika.
"Tako da ta priča - počećemo da radimo ako se neko smeni ili postavi iz naših redova - ne pije vodu jer to nisu pravi razlozi", kaže Nešović i dodaje da ne razmišlja o ostavci jer ju je na tu funkciju postavilo resorno ministarstvo.
Do zaključavanja škole je došlo, kaže Nešović, zbog incidenta - agresije, urlanja prilikom njenog izlaska i pokušaja održavanja sednice Nastavničkog veća nakon održanog sastanak sa kolektivom.
"Cela Srbija je videla tu scenu, to skandalozno ponašanje i taj stepen agresije koji su organizovali profesori, koji su bili u hodnicima i ništa nisu uradili da se to spreči. Profesori su i pozvali đake jer u tom trenutku nije bilo potrebe da učenici budu prisutni", rekla je Nešović.
Prema njenim rečima, jedan učenik je dobio posekotine na glavi tog dana, a dve koleginice su, zajedno sa njom, završile u Hitnoj pomoći i od tada su na bolovanju zbog stresa koje su doživele.
Nešović ističe kao ključno pitanje bezbednost učenika i zaposlenih u školi.
"Mi imamo grupicu dece, oko tridesetak, koji borave tu i nastavnici koji dolaze, koji su faktički okupirali školu u odnosu na 1.300 učenika koliko škola ima. Mi moramo imati sistem zaštite učenika i nastavnika koji žele da rade", naglasila je naša sagovornica.
Ona ističe da "korišćenje učenika zarad ličnih frustracija i neostvarenih želja je apsolutno nedopustivo, pogotovo u političke svrhe".
"Druga stvar, studenti nijednog momenta nisu pozvali na nerad institucija i na ugrožavanje bezbednosti i zdravlja drugih lica. U Studentskom ediktu iz Niša stoji da je zakon vrhovni autoritet u državi. Zakon mora da se poštuje i tačno definiše šta ko treba da radi, to znači, zaposleni i učenici ne poštuju zakon. Škola nije hotel, škola nije spavaonica. Takođe, peta tačka tog edikta govori o dostojanstvu i kaže da nijedan čovek ne sme da se oseti poniženo zbog različitog mišljenja i stava, to znači da studenti ne podržavaju ovakvu agresiju", rekla je Nešović.
Na pitanje da li se osetila poniženo tog dana u školi, Nešović je odgovorila da se od elitne škole pravi rijaliti šou:
"Ne mogu oni mene da ponize, ja sam došla kao osoba sa imenom i prezimenom, ostvarenom u oblastima kojima se bavim i u kojima radim. Ali su ponizili sebe svojim postupkom".
Nešović je dodala da poziv učenicima na razgovor stoji i dalje jer, kako kaže, "ovo ne vodi ničemu".
"Mi moramo imati komunikaciju - zaposleni sa direktorom i učenici sa direktorom", zaključila je Nešović, podsećajući da sada ulazi i izlazi iz škole u pratnji policije.
Rešenje situacije, dodaje, traže nadležni organi - Ministarstvo prosvete i Vlada Srbije, ističući da će otići u školu, na svoje radno mesto.
Podrška profesora učenicima u blokadi
Dimitrije Vorkapić, učenik četvrtog razreda Pete beogradske gimnazije, izjavio je za Newsmax Balkans da je prošla još jedna noć blokade, koja traje od 28. februara tj. dan nakon što je odlukom v.d. direktora škola zaključana, i da je uz učenike prisutan u svakom trenutku određen broj profesora kako ne bi bilo incidenata odnosno kako bi svi bili bezbedni.
"Time pokazujemo jedinstvo i to nas održava u blokadi. To je ključno da istrajemo, do ispunjenja zahteva studenata", rekao je Dimitrije.
I dalje se situacija po pitanju održavanja nastave razlikuje od učionice do učionice. Dok roditelji, nastavnici, direktori i Ministarstvo drže svako svoju stranu, između četiri vatre nalaze se oni najslabiji - deca.
Šta će biti sa ovom školskom godinom? Dok se sve više priča o tome da se bližimo crvenoj liniji kada više neće biti moguće da se nadoknadi propušteno, nastavnici u obustavi poručuju - nećemo ni nadoknaditi ukoliko ne dobijemo plate.
Učenici i profesori Pete beogradske gimnazije ušli su u zgradu škole koja u petak, za razliku od četvrtka, nije bila otključana, a potom su na plenumu izglasali dvadesetčetvoročasovnu blokadu.
Profesor srpskog jezika i književnosti u Petoj beogradskoj gimnaziji Rastko Jevtović podsetio je za Newsmax Balkans da se protive izboru v.d. direktora Danke Nešović, koja je postavljena od strane Ministarstva prosveta.
"U predstavljanju nije nas uverila da treba da bude naš rukovodilac. Bez sumnje bogata radna biografija, ali ima nedostatak da nije bila zaposlena kao nastavnik niti je bila direktor neke škole kao što je gimnazija. Kolektiv Pete beogradske smatra da direktor treba da bude iz redova nastavnika", ističe Jevtović.
Naš sagovornik dodaje da su maturanti gimnazije u blokadi od 16. decembra, a većina nastavnika od 20. januara. Maloletni učenici mogu doći samo uz pisanu saglasnost roditelja.
Jevtović se nada da će se naći rešenje za krizu jer je, kako kaže, svima u interesu normalizacija.
U međuvremenu se oglasilo i Više javno tužilaštvo u Beogradu u vezi sa incidentima u gimnaziji, ali profesor Jevtović kaže da nemaju nikakve informacije o eventualnim postupcima.
"Zgroženi smo, šokirani tim saznanjima. Zasad nijedan profesor i zaposleni u Petoj nije pozvan na razgovor niti davao izjavu", isitče on.
Peticiju podrške đacima Pete beogradske gimnazije je potpisalo više od 1.500 nekadašnjih učenika škole.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
14:00
NAŠA PRIČA 1. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
GradjaНИН ( R )
GradjaНИН sa Aleksandrom Timofejevim je emisija informativnog karaktera u kojoj autor, inače glavni i odgovorni urednik NIN-a, razgovara sa kolegama i gostima o aktuelnim temama kojim se već punih 90 godina bavi ugledni NIN, najstariji nedeljnik na Balkanu i šesti po „krštenici“ u Evropi. Gosti dolaze iz različitih sfera interesovanja publike i autora. Nema tabu tema i što je možda najvažnije u ovim vremenima velike podeljenosti u Srbiji, emisija prati uredjivačku politiku NIN-a, a to je da ima sagovornike sa svih strana kako iz politike tako i svega ostalog iz zemlje, regiona i sveta važnog za život gradjana Srbije. GradjaНИН је еmisija koja prati život, postavlja pitanja, dobronamerno kritikuje i trudi se da nam svako danas bude bar malo bolje nego juče, a svako sutra bolje nego danas.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je pouka pobunjenih logoraša iz Jasenovca da sloboda ne može da se da, niti da se uzme, jer je ona odluka svakog pojedinca i da su Srbi i danas odlučili da budu slobodni i da im to pravo niko ne može oduzeti.
Devetoro ljudi je ubijeno, a više od 20 povređeno nakon što se muškarac automobilom zaleteo među posetioce festivala Lapu Lapu u Vankuveru u subotu uveče, saopštila je policija u objavi na društvenoj mreži Iks. Vozač je uhapšen na mestu zločina.
Studenti u blokadi i grupa građana ispred Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja u Novom Sadu, nisu dozvolili dekanu Patriku Dridu i profesorima da uđu u zgradu fakulteta. U međuvremenu je došla policija i Žandarmerija u opremi za razbijanje demonstracija, kako bi probili blokadu ulaza.
U ponedeljak će biti održana sednica Skupštinskog odbora za informisanje i kulturu na kojoj će glavna tačka biti raspisivanje konkursa za novi sastav Regulatornog tela za elektronske medije, predsenik Građanskog demokratskog foruma Zoran Vuletić smatra da je to opet pokušaj kupovine novog vremena.
Crna Gora će ponovo od Srbije zatražiti izručenje nekadašnjeg predsjednika državne zajednice Svetozara Marovića, kazao je za Newsmax Balkans televiziju crnogorski ministar pravde Bojan Božović.
Decu žrtve nasilja sistem mora bolje da zaštiti u krivičnom postupku, a onda i kasnije sa njima mora da radi dugo, pažljivo i stručno, saglasni su advokat Stefan Ćorda i dečji psiholog Biljana Lajović.
Da li je blokada RTS-a samo jedna od planiranih faza studentskog protesta? Da li će se raspisivanjem novog konkursa za članove REM-a blokada zaista okončati ili još više produbiti kriza na medijskoj sceni u Srbiji?
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije uhapsili su S. M. (67), bivšu zaposlenu u filijali "Dunav osiguranja" u Jagodini, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršila krivično delo "pronevera u obavljanju privredne delatnosti", saopštio je MUP.
Studenti u blokadi i grupa građana ispred Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja u Novom Sadu, nisu dozvolili dekanu Patriku Dridu i profesorima da uđu u zgradu fakulteta. U međuvremenu je došla policija i Žandarmerija u opremi za razbijanje demonstracija, kako bi probili blokadu ulaza.
Komentarišući zahtev studenata u blokadi Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu za raspisivanje vanrednih izbora, predsenik SNS Miloš Vučević rekao je da mu je interesanto što će taj zahtev morati da upute onome koga su sve vreme zvali "nenadležnim", odnosno predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
Zlostavljanje na radu je bilo kakvo ponašanje koje ugrožava dostojanstvo, profesionalni integritet i zdravlje zaposlenog, stvarajući neprijateljsko i ponižavajuće radno okruženje.
Studenti uz podršku građana blokiraju 14. dan zgrade Radio-televizije Srbije u Takovskoj ulici i na Košutnjaku, a prema najavi studenata, ovo bi mogao da bude i poslednji dan blokade, ukoliko skupštinski Odbor za kulturu i informisanje raspiše konkurs za izbor Saveta REM.
Komentari (1)
Bajo
Ne znam da li ovi ljudi misle o svojoj buducnosti. I kakvo ce im ime ostati u ocima ucenika i svih generacija.
pre 1 mesec
0 1 Odgovori