Glavni tužilac VJT u Beogradu: Procesuirano 111 osoba za četiri dana, računi u bankama su im blokirani
Glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Beogradu Nenad Stefanović izjavio je da su za četiri dana, po nalogu posebnog Odeljenja za borbu protiv korupcije tog tužilaštva, pripadnici Uprave kriminalističke policije uhapsili ukupno 50 osoba.
Kako je naveo, tri osobe se nalaze u bekstvu, a u redovnom postupku je podneto 58 krivičnih prijava.
"To znači da je procesuirano ukupno 111 osoba. Osumnjičenim licima stavlja se na teret veliki korpus krivičnih dela sa elementom korupcije, kao što su zloupotreba odgovornog lica i zloupotreba službenog položaja. Protiv 68 lica je doneta naredba o sprovođenju istrage za krivična dela pranja novca, primanja i davanja mita, trgovine uticajem", rekao je Nenad Stefanović za RTS.
Glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović izjavio je da su realizovana još dva krivična predmeta u oblasti korupcije. Uhapšeno je 18 osoba, određeno im je zadržavanje do 48 sati i u tom roku biće privedeni na saslušanje.
Predsednik Upravnog odbora za standardizaciju Dušan Rafailović i biznismen iz Vojvodine Dragan Trikić, kao i još 15-ak osoba, uhapšeni su u nastavku velike akcije suzbijanja korupcije, saznaje Tanjug.
Viši sud u Beogradu odredio je do 30 dana pritvor predsedniku opštine Obrenovac i bivšem v.d. direktoru EPS-a Miloradu Grčiću, osumnjičenom za zloupotrebe, kao i biznismenu Aleksandru Papiću i koordinatoru IKT poslova JP EPS Ivanu Marinkoviću, saopšteno je iz tog suda.
Dodao je da će tužilaštvo doneti naredbe o finansijskoj istrazi, nakon čega se donosi odluka o privremenom oduzimanju imovine.
"U ovom trenutku, ono što mogu da vam kažem, jeste da su računi u bankama blokirani, kao i sredstva sa kojima bi mogli eventualno da se raspolaže u daljem periodu, nakon novog procesuiranja", rekao je Stefanović.
Na pitanje zašto se toliko dugo čekalo na hapšenja, pošto su najviše privukla pažnju hapšenja u EPS, Stefanović je odgovorio da se nije ništa čekalo i da je VJT sredinom prošle godine podiglo optužnicu u predmetu koji nosi naziv "EPS-Bauveze", gde je utvrđeno da je pribavljena protipravna imoviska korist u iznosu od 7,5 miliona evra.
"Tada je javnost bila, zbog delovanja određenih interesnih grupa, nepoverljiva ka radu tužilaštva i zbog plasiranja nekih teza da se neko štiti u EPS. Ta optužnica je dokaz da nema zaštićenih", rekao je Stefanović.
Tajni nadzor, snimanja
Sem toga, kako je istakao, korupciju je nemoguće procesuirati u realnom vremenu.
"Imate primenu posebnih dokaznih radnji, tajni nadzor i snimanja, koja traju određeni vremenski period. Nakon toga se vrši analiza, pribavlja se potrebna dokumentacija, to su stotine registratora, angažuje se finansijski forenzičar, angažuju se veštaci. Moram da kažem da VJT ima saradnju na takvim predmetima i sa MUP, Ministarstvom finansija, Poreskom upravom, BIA, katastrom, Agencijom za borbu protiv korupcije, Upravom za sprečavanje pranja novca", istako je Stefanović.
Kako je rekao, procesuiranje tog predmeta je došlo u pravom trenutku.
Dodao je da se predmet EPS radio po krivičnoj prijavi jednog vlasnika preduzeća koje je učestvalo na javnom tenderu.
Glavni tužilac VJT objašnjava da, ukoliko negde postoji sumnja na korupciju, VJT u većini slučajeva formira te predmete, ali da je najbitniji nivo sumnje.
"Znači, podneta je krivična prijava, to je na nivou nekih indicija. Mi smo sproveli predistražni postupak, utvrdili ono što nam je potrebno za stepen sumnje koji se zove osnovna sumnja. Osnovna sumnja je stepen sumnje potreban za određivanje pritvara, što smo dokazali, pošto je licima u tom predmetu određen pritvor. Sledeći stepen sumnje, do koga ćemo sigurno doći u narednih šest meseci, koliko istraga traje, je opravdana sumnja", naveo je Stefanović.
Primedbe na rad Tužilaštva
Na konstataciju da se često čuju primedbe na rad tužilaštva da nije dobro odradilo svoj posao jer nije došlo do presuda, Stefanović tvrdi da u VJT nije takva praksa.
"Kada ulazimo u istragu, istrage rezultiraju podizanjem optužnice, a da li je tužilaštvo dokazalo da je nešto van razumne sumnje, opet se vraćamo upravo na sumnje za optužnicu, a da li je van razumne sumnje, to je na sudu. Posao tužilaštva je da sve dokaze koje prikupi tokom istrage prezentuje i izvede na glavnom pretresu, a odluka je konačno na sudu koji je nezavisna državna institucija", rekao je Stefanović.
Na pitanje da li mogu da se očekuju nova hapšanja u narednim danima, Stefanović je odgovorio da VJT kontinuirano sprovodi borbu protiv korupcije.
Dragoslavu Ljubičiću, povereniku sindikata EPS Nezavisnost, koji je pozivao zaposlene na štrajk ispred ovog preduzeća i na podršku studentima, napisano je rešenje o otkazu. Lubičić smatra da je način na koji su to uradili "klasičan oblik zlostavljanja kojim hoće da zaplaše ostale".
U nastavku velike akcije na suzbijanju korupcije po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu pripadnici UKP-a obavljaju pretrese u više desetina objekata na lokacijama u Beogradu, Feketiću i Mladenovcu, kao i u firmi čiji je vlasnik biznismen iz Vojvodine Vladimir Vrbaški, saznaje Tanjug.
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
20:00
PORTAL
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
20:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
21:00
SINTEZA
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-PROCES
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Osnivač i vlasnik Newsmaxa Kristofer Rudi istakao je, tokom posete Beogradu, da je impresioniran onim što je Newsmax Balkans za kratko vreme postigao. Rudi, koji je blizak saradnik predsednika SAD Donalda Trampa, poručio je i da su ljudima u demokratiji potrebne tačne informacije da donesu odluke.
Pregovori delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Kine o carinama nastavljeni su u Ženevi. Gost emisije „Presek“, analitičar Emil Zoronjić, objašnjava zašto je za Srbiju bitan dogovor velikih sila oko tarifa, kao i kakvi će biti budući ekonomski odnosi SAD i Kine.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kragujevcu, uhapsili su B. R. (38) iz Kragujevca, zbog sumnje da je nožem ubio svoju bivšu suprugu B. S. (41).
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa tako traumatičnim iskustvom.
Bivši košarkaški reprezentativac Dragan Labović preminuo je u subotu u 39. godini od posledica srčanog udara, a sve češće može se čuti da mladi u dvadesetim i tridesetim godinama imaju problema sa srcem.
Na jugozapadu, jugu i istoku Srbije očekuje se niska oblačnost, a ponegde i pojava magle, dok će u ostalim oblastima biti vedro i hladno sa lokalnom pojavom slabog prizemnog mraza, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Femcid koji se dogodio u Kragujevcu osmi je po redu u Srbiji od početka godine. Programska direktorka Femplaca Kosana Beker istakla je da se o ovakvim slučajevima priča samo kada se dese, a da žene u suštini nemaju poverenja da prijave nasilje kako bi dobile adekvatnu zaštitu.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Leskovcu tokom vikenda su alkotestirali 428 vozača, od kojih je troje zadržano u službenim prostorijama zbog vožnje pod dejstvom alkohola, dok je jedan vozač zadržan zbog vožnje pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.
Srbija je među zemljama sa najnižim udelom visokoobrazovanih građana u Evropi, pokazali su najnoviji podaci Eurostata. U populaciji od 25 do 74 godine, manje od 25 odsto građana ima završeno tercijarno obrazovanje. Irska prednjači sa najvišim udelom, dok su iza Srbije ostale samo Italija i Rumunija.
Univerzitet u Beogradu saopštio je da podržava zahteve studenata i brani njihovo pravo na društveni angažman u okvirima akademskih normi i zakona, ističući ujedno da je kontinuitet obrazovanja javni interes i da je potrebno obezbediti uslove za završetak školske godine.
U cilju očuvanja zdravlja građana i obezbeđivanja bezbednosti hrane na tržištu, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede preko Uprave za veterinu nastavlja sprovođenje pojačanih nadzora nad prometom hrane životinjskog porekla.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je da je Višem sudu u tom gradu podnelo optužni predlog protiv članova organizacije "Stav" i Pokreta slobodnih građana i zatražilo maksimalne kazne za delo koje im se stavlja na teret.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ugostiće u Palati Srbija predsednika Evropskog saveta Antonija Koštu, koji boravi u zvaničnoj poseti Srbiji 12. i 13. maja, saopšteno je iz Predsedništva.
Komentari (0)