Glavni tužilac VJT u Beogradu: Procesuirano 111 osoba za četiri dana, računi u bankama su im blokirani
Glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Beogradu Nenad Stefanović izjavio je da su za četiri dana, po nalogu posebnog Odeljenja za borbu protiv korupcije tog tužilaštva, pripadnici Uprave kriminalističke policije uhapsili ukupno 50 osoba.
Kako je naveo, tri osobe se nalaze u bekstvu, a u redovnom postupku je podneto 58 krivičnih prijava.
"To znači da je procesuirano ukupno 111 osoba. Osumnjičenim licima stavlja se na teret veliki korpus krivičnih dela sa elementom korupcije, kao što su zloupotreba odgovornog lica i zloupotreba službenog položaja. Protiv 68 lica je doneta naredba o sprovođenju istrage za krivična dela pranja novca, primanja i davanja mita, trgovine uticajem", rekao je Nenad Stefanović za RTS.
Glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović izjavio je da su realizovana još dva krivična predmeta u oblasti korupcije. Uhapšeno je 18 osoba, određeno im je zadržavanje do 48 sati i u tom roku biće privedeni na saslušanje.
Predsednik Upravnog odbora za standardizaciju Dušan Rafailović i biznismen iz Vojvodine Dragan Trikić, kao i još 15-ak osoba, uhapšeni su u nastavku velike akcije suzbijanja korupcije, saznaje Tanjug.
Viši sud u Beogradu odredio je do 30 dana pritvor predsedniku opštine Obrenovac i bivšem v.d. direktoru EPS-a Miloradu Grčiću, osumnjičenom za zloupotrebe, kao i biznismenu Aleksandru Papiću i koordinatoru IKT poslova JP EPS Ivanu Marinkoviću, saopšteno je iz tog suda.
Dodao je da će tužilaštvo doneti naredbe o finansijskoj istrazi, nakon čega se donosi odluka o privremenom oduzimanju imovine.
"U ovom trenutku, ono što mogu da vam kažem, jeste da su računi u bankama blokirani, kao i sredstva sa kojima bi mogli eventualno da se raspolaže u daljem periodu, nakon novog procesuiranja", rekao je Stefanović.
Na pitanje zašto se toliko dugo čekalo na hapšenja, pošto su najviše privukla pažnju hapšenja u EPS, Stefanović je odgovorio da se nije ništa čekalo i da je VJT sredinom prošle godine podiglo optužnicu u predmetu koji nosi naziv "EPS-Bauveze", gde je utvrđeno da je pribavljena protipravna imoviska korist u iznosu od 7,5 miliona evra.
"Tada je javnost bila, zbog delovanja određenih interesnih grupa, nepoverljiva ka radu tužilaštva i zbog plasiranja nekih teza da se neko štiti u EPS. Ta optužnica je dokaz da nema zaštićenih", rekao je Stefanović.
Tajni nadzor, snimanja
Sem toga, kako je istakao, korupciju je nemoguće procesuirati u realnom vremenu.
"Imate primenu posebnih dokaznih radnji, tajni nadzor i snimanja, koja traju određeni vremenski period. Nakon toga se vrši analiza, pribavlja se potrebna dokumentacija, to su stotine registratora, angažuje se finansijski forenzičar, angažuju se veštaci. Moram da kažem da VJT ima saradnju na takvim predmetima i sa MUP, Ministarstvom finansija, Poreskom upravom, BIA, katastrom, Agencijom za borbu protiv korupcije, Upravom za sprečavanje pranja novca", istako je Stefanović.
Kako je rekao, procesuiranje tog predmeta je došlo u pravom trenutku.
Dodao je da se predmet EPS radio po krivičnoj prijavi jednog vlasnika preduzeća koje je učestvalo na javnom tenderu.
Glavni tužilac VJT objašnjava da, ukoliko negde postoji sumnja na korupciju, VJT u većini slučajeva formira te predmete, ali da je najbitniji nivo sumnje.
"Znači, podneta je krivična prijava, to je na nivou nekih indicija. Mi smo sproveli predistražni postupak, utvrdili ono što nam je potrebno za stepen sumnje koji se zove osnovna sumnja. Osnovna sumnja je stepen sumnje potreban za određivanje pritvara, što smo dokazali, pošto je licima u tom predmetu određen pritvor. Sledeći stepen sumnje, do koga ćemo sigurno doći u narednih šest meseci, koliko istraga traje, je opravdana sumnja", naveo je Stefanović.
Primedbe na rad Tužilaštva
Na konstataciju da se često čuju primedbe na rad tužilaštva da nije dobro odradilo svoj posao jer nije došlo do presuda, Stefanović tvrdi da u VJT nije takva praksa.
"Kada ulazimo u istragu, istrage rezultiraju podizanjem optužnice, a da li je tužilaštvo dokazalo da je nešto van razumne sumnje, opet se vraćamo upravo na sumnje za optužnicu, a da li je van razumne sumnje, to je na sudu. Posao tužilaštva je da sve dokaze koje prikupi tokom istrage prezentuje i izvede na glavnom pretresu, a odluka je konačno na sudu koji je nezavisna državna institucija", rekao je Stefanović.
Na pitanje da li mogu da se očekuju nova hapšanja u narednim danima, Stefanović je odgovorio da VJT kontinuirano sprovodi borbu protiv korupcije.
Dragoslavu Ljubičiću, povereniku sindikata EPS Nezavisnost, koji je pozivao zaposlene na štrajk ispred ovog preduzeća i na podršku studentima, napisano je rešenje o otkazu. Lubičić smatra da je način na koji su to uradili "klasičan oblik zlostavljanja kojim hoće da zaplaše ostale".
U nastavku velike akcije na suzbijanju korupcije po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu pripadnici UKP-a obavljaju pretrese u više desetina objekata na lokacijama u Beogradu, Feketiću i Mladenovcu, kao i u firmi čiji je vlasnik biznismen iz Vojvodine Vladimir Vrbaški, saznaje Tanjug.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
special
11:00
PERSPEKTIVA ( R )
U emisiji Perspektiva sa Nemanjom Živaljevićem tražićemo odgovore i rješenja za neke od najvećih izazova sa kojima se suočavaju Crna Gora i zemlje regiona. O političkim, društvenim, ekonomskim, kao i temama iz kulture i sporta, razgovaraćemo sa relevantim i kredibilnim sagovornicima.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
Zbor radnika Radio-televizije Srbije (RTS) zatražio je hitno reagovanje skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje i raspisivanje konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Prodaja novih hibridnih i električnih automobila u Srbiji je u porastu. Prošle godine, njihov broj činio je skoro trećinu svih prodatih automobila. Međutim, kada se radi o polovnim automobilima, hibridni i električni automobili čine tek nešto više od tri odsto od ukupnog broja prodatih polovnjaka.
Studenti i građani osmi dan blokiraj zgrade Radio-televizije Srbije u Takovskoj ulici i na Košutnjaku. Javni servis saopštio je da novinari, snimatelji, urednici i realizatori uz velike napore realizuju i emituju informativne, kulturne i druge televizijske program.
U Srbiji će biti promenljivo i nestabilno uz smenu sunčanih perioda i oblačnosti, koja će uslovljavati kišu i pljuskove sa grmljavinom, češće posle podne i uveče.
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji, za Sintezu odhovara bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
Zbor radnika RTS izrazio je zabrinutost što im se, od početka blokade Javnog servisa, rukovodstvo RTS nije zvanično obratilo i što nemaju "nikakve instrukcije" na koji način mogu da ostvare "pravo na rad u ovoj kriznoj situaciji".
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova isključili su iz saobraćaja N. K. (46) koji je, upravljajući vozilom "audi", u Bulevaru kralja Aleksandra u Beogradu izazvao saobraćajnu nezgodu.
Patrijarh srpski Porfirije uputio je saučešće povodom smrti pape Franje, ističući da je papa bio čovek koji je gradio mir i razumevanje među ljudima i narodima, sa posebnom željom da razvija saradnju sa pravoslavnim crkvama.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju ocenila je, povodom hapšenja troje Srba na Kosovu, da "odlazeća vlast u Prištini povlači poslednje očajničke poteze nakon kojih će morati konačno da prizna poraz".
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji?
Komentari (0)