Glavni tužilac VJT u Beogradu: Procesuirano 111 osoba za četiri dana, računi u bankama su im blokirani
Glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Beogradu Nenad Stefanović izjavio je da su za četiri dana, po nalogu posebnog Odeljenja za borbu protiv korupcije tog tužilaštva, pripadnici Uprave kriminalističke policije uhapsili ukupno 50 osoba.
Kako je naveo, tri osobe se nalaze u bekstvu, a u redovnom postupku je podneto 58 krivičnih prijava.
"To znači da je procesuirano ukupno 111 osoba. Osumnjičenim licima stavlja se na teret veliki korpus krivičnih dela sa elementom korupcije, kao što su zloupotreba odgovornog lica i zloupotreba službenog položaja. Protiv 68 lica je doneta naredba o sprovođenju istrage za krivična dela pranja novca, primanja i davanja mita, trgovine uticajem", rekao je Nenad Stefanović za RTS.
Glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović izjavio je da su realizovana još dva krivična predmeta u oblasti korupcije. Uhapšeno je 18 osoba, određeno im je zadržavanje do 48 sati i u tom roku biće privedeni na saslušanje.
Predsednik Upravnog odbora za standardizaciju Dušan Rafailović i biznismen iz Vojvodine Dragan Trikić, kao i još 15-ak osoba, uhapšeni su u nastavku velike akcije suzbijanja korupcije, saznaje Tanjug.
Viši sud u Beogradu odredio je do 30 dana pritvor predsedniku opštine Obrenovac i bivšem v.d. direktoru EPS-a Miloradu Grčiću, osumnjičenom za zloupotrebe, kao i biznismenu Aleksandru Papiću i koordinatoru IKT poslova JP EPS Ivanu Marinkoviću, saopšteno je iz tog suda.
Dodao je da će tužilaštvo doneti naredbe o finansijskoj istrazi, nakon čega se donosi odluka o privremenom oduzimanju imovine.
"U ovom trenutku, ono što mogu da vam kažem, jeste da su računi u bankama blokirani, kao i sredstva sa kojima bi mogli eventualno da se raspolaže u daljem periodu, nakon novog procesuiranja", rekao je Stefanović.
Na pitanje zašto se toliko dugo čekalo na hapšenja, pošto su najviše privukla pažnju hapšenja u EPS, Stefanović je odgovorio da se nije ništa čekalo i da je VJT sredinom prošle godine podiglo optužnicu u predmetu koji nosi naziv "EPS-Bauveze", gde je utvrđeno da je pribavljena protipravna imoviska korist u iznosu od 7,5 miliona evra.
"Tada je javnost bila, zbog delovanja određenih interesnih grupa, nepoverljiva ka radu tužilaštva i zbog plasiranja nekih teza da se neko štiti u EPS. Ta optužnica je dokaz da nema zaštićenih", rekao je Stefanović.
Tajni nadzor, snimanja
Sem toga, kako je istakao, korupciju je nemoguće procesuirati u realnom vremenu.
"Imate primenu posebnih dokaznih radnji, tajni nadzor i snimanja, koja traju određeni vremenski period. Nakon toga se vrši analiza, pribavlja se potrebna dokumentacija, to su stotine registratora, angažuje se finansijski forenzičar, angažuju se veštaci. Moram da kažem da VJT ima saradnju na takvim predmetima i sa MUP, Ministarstvom finansija, Poreskom upravom, BIA, katastrom, Agencijom za borbu protiv korupcije, Upravom za sprečavanje pranja novca", istako je Stefanović.
Kako je rekao, procesuiranje tog predmeta je došlo u pravom trenutku.
Dodao je da se predmet EPS radio po krivičnoj prijavi jednog vlasnika preduzeća koje je učestvalo na javnom tenderu.
Glavni tužilac VJT objašnjava da, ukoliko negde postoji sumnja na korupciju, VJT u većini slučajeva formira te predmete, ali da je najbitniji nivo sumnje.
"Znači, podneta je krivična prijava, to je na nivou nekih indicija. Mi smo sproveli predistražni postupak, utvrdili ono što nam je potrebno za stepen sumnje koji se zove osnovna sumnja. Osnovna sumnja je stepen sumnje potreban za određivanje pritvara, što smo dokazali, pošto je licima u tom predmetu određen pritvor. Sledeći stepen sumnje, do koga ćemo sigurno doći u narednih šest meseci, koliko istraga traje, je opravdana sumnja", naveo je Stefanović.
Primedbe na rad Tužilaštva
Na konstataciju da se često čuju primedbe na rad tužilaštva da nije dobro odradilo svoj posao jer nije došlo do presuda, Stefanović tvrdi da u VJT nije takva praksa.
"Kada ulazimo u istragu, istrage rezultiraju podizanjem optužnice, a da li je tužilaštvo dokazalo da je nešto van razumne sumnje, opet se vraćamo upravo na sumnje za optužnicu, a da li je van razumne sumnje, to je na sudu. Posao tužilaštva je da sve dokaze koje prikupi tokom istrage prezentuje i izvede na glavnom pretresu, a odluka je konačno na sudu koji je nezavisna državna institucija", rekao je Stefanović.
Na pitanje da li mogu da se očekuju nova hapšanja u narednim danima, Stefanović je odgovorio da VJT kontinuirano sprovodi borbu protiv korupcije.
Dragoslavu Ljubičiću, povereniku sindikata EPS Nezavisnost, koji je pozivao zaposlene na štrajk ispred ovog preduzeća i na podršku studentima, napisano je rešenje o otkazu. Lubičić smatra da je način na koji su to uradili "klasičan oblik zlostavljanja kojim hoće da zaplaše ostale".
U nastavku velike akcije na suzbijanju korupcije po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu pripadnici UKP-a obavljaju pretrese u više desetina objekata na lokacijama u Beogradu, Feketiću i Mladenovcu, kao i u firmi čiji je vlasnik biznismen iz Vojvodine Vladimir Vrbaški, saznaje Tanjug.
Urbanističke inspektorke izvršile su inspekcijski nadzor i utvrdile nepravilnosti u tehničkoj dokumentaciji na osnovu koje je izdata građevinska dozvola za gradilište u Ulici kneza Miloša broj 42, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Bivši ministar spoljnih poslova Goran Svilanović rekao je u emisiji GrađaNIN, govoreći o trenutnoj situaciji u društvu, da smo svi zaglavljeni u političkoj situaciji, za koju je ocenio da je komplikovana.
Zemljotres jačine 4,9 po Rihterovoj skali dogodio se u Jonskom moru, u blizini grčkog ostrva Zakintos, saopštio je Evropsko-mediteranski seizmološki centar (EMSC).
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zrenjaninu, po nalogu glavnog javnog tužioca Osnovnog javnog tužilaštva u ovom gradu, uhapsili su I. D. (31) iz okoline Žitišta, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo napad na službeno lice.
Predsednik Vlade Srbije prof. dr Đuro Macut i potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić uručili su u Svrljigu osam rezervoara za pijaću vodu koje je Ministarstvo unutrašnjih poslova ustupilo na korišćenje kao podršku stanovništvu u uslovima nestašice vode.
Studenti beogradskog Pravnog fakulteta su, tokom javnog obraćanja ispred zgrade fakulteta, zatražili raspisivanje izbora, uz poruku da represija nad studentima i građanima nije dopustiva.
Savetnik potpredsednika Vlade Srbije Ibro Ibrahimović smatra da je UNMIK vrlo važan na Kosovu i Metohiji pre svega zbog bezbednosti Srba i da Srbija mora da ima jednu diplomatsku ofanzivu kada je ostanak UNMIK u pitanju.
Treće osnovno javno tužilaštvo (OJT) u Beogradu saopštilo je da je naložio podnošenje krivičnih prijava protiv V. G. (55), osumnjičenog za krivično delo Teška telesna povreda na štetu svog komšije J. I. (46), kao i protiv I. K. (47), osumnjičene za krivično delo Nasilje u porodici.
Zamenica direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Dušica Nikolić i pomoćnica Milica Dakić posetile su Zvečan povodom Dana opštine i meštanima prenele čestitke i podršku države Srbije, direktora i Kancelarije za KiM.
Muškarac star 33 godine utopio se tokom spusta na Drinskoj regati. Okolnosti pod kojima je došlo do tragedije se utvrđuju, sumnja se da je pao sa čamca, zbog čega užička policija po nalogu Višeg javnog tužilaštva prikuplja obaveštenja o nesreći.
Psihološki savetnik Dunja Ilić istakla je da se razvodi najčešće dešavaju u srednjim godinama, kada se čovek preispituje i podvlači šta je do tada uradio u životu.
Komentari (0)