Glavni tužilac VJT u Beogradu: Procesuirano 111 osoba za četiri dana, računi u bankama su im blokirani
Glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Beogradu Nenad Stefanović izjavio je da su za četiri dana, po nalogu posebnog Odeljenja za borbu protiv korupcije tog tužilaštva, pripadnici Uprave kriminalističke policije uhapsili ukupno 50 osoba.
Kako je naveo, tri osobe se nalaze u bekstvu, a u redovnom postupku je podneto 58 krivičnih prijava.
"To znači da je procesuirano ukupno 111 osoba. Osumnjičenim licima stavlja se na teret veliki korpus krivičnih dela sa elementom korupcije, kao što su zloupotreba odgovornog lica i zloupotreba službenog položaja. Protiv 68 lica je doneta naredba o sprovođenju istrage za krivična dela pranja novca, primanja i davanja mita, trgovine uticajem", rekao je Nenad Stefanović za RTS.
Glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović izjavio je da su realizovana još dva krivična predmeta u oblasti korupcije. Uhapšeno je 18 osoba, određeno im je zadržavanje do 48 sati i u tom roku biće privedeni na saslušanje.
Predsednik Upravnog odbora za standardizaciju Dušan Rafailović i biznismen iz Vojvodine Dragan Trikić, kao i još 15-ak osoba, uhapšeni su u nastavku velike akcije suzbijanja korupcije, saznaje Tanjug.
Viši sud u Beogradu odredio je do 30 dana pritvor predsedniku opštine Obrenovac i bivšem v.d. direktoru EPS-a Miloradu Grčiću, osumnjičenom za zloupotrebe, kao i biznismenu Aleksandru Papiću i koordinatoru IKT poslova JP EPS Ivanu Marinkoviću, saopšteno je iz tog suda.
Dodao je da će tužilaštvo doneti naredbe o finansijskoj istrazi, nakon čega se donosi odluka o privremenom oduzimanju imovine.
"U ovom trenutku, ono što mogu da vam kažem, jeste da su računi u bankama blokirani, kao i sredstva sa kojima bi mogli eventualno da se raspolaže u daljem periodu, nakon novog procesuiranja", rekao je Stefanović.
Na pitanje zašto se toliko dugo čekalo na hapšenja, pošto su najviše privukla pažnju hapšenja u EPS, Stefanović je odgovorio da se nije ništa čekalo i da je VJT sredinom prošle godine podiglo optužnicu u predmetu koji nosi naziv "EPS-Bauveze", gde je utvrđeno da je pribavljena protipravna imoviska korist u iznosu od 7,5 miliona evra.
"Tada je javnost bila, zbog delovanja određenih interesnih grupa, nepoverljiva ka radu tužilaštva i zbog plasiranja nekih teza da se neko štiti u EPS. Ta optužnica je dokaz da nema zaštićenih", rekao je Stefanović.
Tajni nadzor, snimanja
Sem toga, kako je istakao, korupciju je nemoguće procesuirati u realnom vremenu.
"Imate primenu posebnih dokaznih radnji, tajni nadzor i snimanja, koja traju određeni vremenski period. Nakon toga se vrši analiza, pribavlja se potrebna dokumentacija, to su stotine registratora, angažuje se finansijski forenzičar, angažuju se veštaci. Moram da kažem da VJT ima saradnju na takvim predmetima i sa MUP, Ministarstvom finansija, Poreskom upravom, BIA, katastrom, Agencijom za borbu protiv korupcije, Upravom za sprečavanje pranja novca", istako je Stefanović.
Kako je rekao, procesuiranje tog predmeta je došlo u pravom trenutku.
Dodao je da se predmet EPS radio po krivičnoj prijavi jednog vlasnika preduzeća koje je učestvalo na javnom tenderu.
Glavni tužilac VJT objašnjava da, ukoliko negde postoji sumnja na korupciju, VJT u većini slučajeva formira te predmete, ali da je najbitniji nivo sumnje.
"Znači, podneta je krivična prijava, to je na nivou nekih indicija. Mi smo sproveli predistražni postupak, utvrdili ono što nam je potrebno za stepen sumnje koji se zove osnovna sumnja. Osnovna sumnja je stepen sumnje potreban za određivanje pritvara, što smo dokazali, pošto je licima u tom predmetu određen pritvor. Sledeći stepen sumnje, do koga ćemo sigurno doći u narednih šest meseci, koliko istraga traje, je opravdana sumnja", naveo je Stefanović.
Primedbe na rad Tužilaštva
Na konstataciju da se često čuju primedbe na rad tužilaštva da nije dobro odradilo svoj posao jer nije došlo do presuda, Stefanović tvrdi da u VJT nije takva praksa.
"Kada ulazimo u istragu, istrage rezultiraju podizanjem optužnice, a da li je tužilaštvo dokazalo da je nešto van razumne sumnje, opet se vraćamo upravo na sumnje za optužnicu, a da li je van razumne sumnje, to je na sudu. Posao tužilaštva je da sve dokaze koje prikupi tokom istrage prezentuje i izvede na glavnom pretresu, a odluka je konačno na sudu koji je nezavisna državna institucija", rekao je Stefanović.
Na pitanje da li mogu da se očekuju nova hapšanja u narednim danima, Stefanović je odgovorio da VJT kontinuirano sprovodi borbu protiv korupcije.
Dragoslavu Ljubičiću, povereniku sindikata EPS Nezavisnost, koji je pozivao zaposlene na štrajk ispred ovog preduzeća i na podršku studentima, napisano je rešenje o otkazu. Lubičić smatra da je način na koji su to uradili "klasičan oblik zlostavljanja kojim hoće da zaplaše ostale".
U nastavku velike akcije na suzbijanju korupcije po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu pripadnici UKP-a obavljaju pretrese u više desetina objekata na lokacijama u Beogradu, Feketiću i Mladenovcu, kao i u firmi čiji je vlasnik biznismen iz Vojvodine Vladimir Vrbaški, saznaje Tanjug.
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović napadnuta je nožem na Trgu Pavla Stojkovića i ona se nalazi u Urgentnom centru, potvrđeno je za Newsmax Balkans u Policijskoj upravi Niš.
Liderka krajnje desničarske francuske stranke Nacionalno okupljanje Marin Le Pen proglašena je krivom zbog pronevere fondova Evropskog parlamenta. Osuđena je na četiri godine zatvora, a dobila je i zabranu kandidovanja za javnu funkciju u narednih pet godina.
Privremena otpravnica poslova u ambasadi Republike Srbije u Mjanmaru Gordana Jakšić izjavila je za Newsmax Balkans da su svi srpski državljani dobro nakon razornog zemljotresa koji je pogodio ovu azijsku zemlju.
Aktuelna akademska godina je pod znakom pitanja zbog blokada fakulteta, a govori se i o tome da je ugrožena i naredna. Profesor Filozofskog fakulteta Čedomir Antić i Bojan Vranić sa Fakulteta političkih nauka objasnili su šta bi moglo da se uradi da bi se akademski život što pre vratio u normalu.
Na sednici Nastavno-naučnog veća održanoj na Pravnom fakultetu u Beogradu nije bilo glasanja o tome da se studenti putem platforme e-student opredele da li su za nastavak nastave ili ne, saznaje Newsmax Balkans.
Nemamo stabilno društvo, svima nam je srednje ime netolerancija. Živimo u teškom društvu koje nema stabilne mehanizme za rešavanje krize, izjavio je za Newsmax Balkans psiholog i nekadašnji potpredsednik Vlade Srbije Žarko Korać.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u tehničkom mandatu Nemanja Starović rekao je za Newsmax Balkans da treba pokušati sa formiranjem nove vlade koja će i u svojoj strukturi i kroz kadrovska rešenja predstaviti vrstu pružene ruke za dijalog.
Zaštitnik građana Zoran Pašalić nakon posete Okružnom zatvoru u Beogradu, apelovao na nadležne državne organe da ujednačeno postupaju prema svim osobama koje čine prekršaje i krivična dela na protestima.
U Specijalnom sudu u Beogradu nastavljeno je suđenje pripadnicima tzv. grupe balkanski kartel, koji su optuženi za međunarodnu trgovinu oko sedam tona kokaina.
Vodostaj Save kod Šapca i dalje je u blagom porastu, sa tendencijom rasta i narednih dana, a na snazi su vanredne mere odbrane od poplava. Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) izdao je upozorenje da će se reka Sava kretati nešto iznad granice vanredne odbrane od poplava kod Šapca.
Prema najnovijim podacima Ministarstva prosvete, samo dve osnovne škole u Srbiji su u obustavi, dok druge rade po različitim modelima. Kod jednih nastava traje 30 minuta, kod drugih pun školski čas, ali sve to zavisi i od nastavnika. U većini gimnazija u većim gradovima na sceni je obustava nastave.
Ispred Rektorata Univerziteta u Beogradu okupili su se građani na protestu "Kampanja nasilja mora da stane", na koji su pozvali pobunjeni univerziteti u Kragujevcu, Beogradu, Nišu i Novom Sadu kako bi se pružila podrška akademskoj zajednici koj trpi verbalne, fizičke i medijske napade.
Komentari (0)