Počela generalna debata u UN, predsednik Srbije 14. na listi govornika
U Njujorku je počela generalna debata 79. zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija (GS UN), na kojoj će se okupiti više od 140 svetskih lidera i predstavnika država, među kojima je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Generalnu debatu otvorio je generalni sekretar UN Antonio Gutereš, a potom se, po ustaljenom redosledu, prvi obraća predsednik Brazila Luiz Inasio Lula da Silva, drugi na listi govornika je predsednik SAD Džozef Bajden, a treći predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan.
Predsednik Vučić je 14. na listi govornika prvog dana generalne debate.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić uručio je u Njujorku Orden srpske zastave prvog stepena stalnom predstavniku Ruske Federacije u Ujedinjenim nacijama Vasiliju Nebenzji za pomoć koju je pružio Srbiji prilikom rasprave o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je u Njujorku, na Samitu o budućnosti u UN, da je neverovatno sa koliko laži i licemerja velike sile rade protiv malih zemalja koristeći mir i međunarodno pravo u svoju korist.
Učesnicima će se obratiti i predsednici Švajcarske, Kolumbije, Južne Afrike, Litvanije, Gvatemale, Maldiva, Tadžikistana, Sijera Leonea, Angole, kao i emir Katara i kralj Jordana.
Teme generalne debate
Generalna debata je deo zasedanja Generalne skupštine UN i održava se na početku svake redovne sesije u septembru.
Najavljeno je da će tema ove godine biti zajedničko delovanje za unapređenje mira, održivog razvoja i ljudskog dostojanstva za sadašnje i buduće generacije, ali svaki govornik može izneti temu koju smatra posebno važnom.
Sednica Generalne skupštine UN smatra se jednim od najvećih diplomatskih događaja u svetu, a ove godine se održava u senci sve većih kriza, sukoba i ratova širom sveta.
Petnaest minuta za izlaganje
Za izlaganje svakog učesnika generalne debate predviđeno je 15 minuta.
Generalna debata trajaće do ponedeljka, 30. septembra.
Među temama ovogodišnje debate svakako će se biti ratovi u Gazi, Sudanu, kao i sve veća mogućnost eskalacije rata na Bliskom istoku, a mnogi svetski lideri govoriće i o sukobu u Ukrajini.
Palestinski predsednik Mahmud Abas trebalo bi da govori u četvrtak ujutru, a izraelski premijer Benjamin Netanjahu u četvrtak popodne.
Obraćanje ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog najavljeno je za sredu, 25. septembar, dok će stavove Rusije izneti šef ruske diplomtije Sergej Lavrov u subotu, 28. septembra.
Za lidere malih ostrvskih zemalja i drugih koje su pogođene klimatskim promenama tema će biti i borba protiv globalnog zagrevanja.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) u Novom Sadu uhapsili su A. V. (2004) iz Temerina, zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo izazivanje opšte opasnosti, saopštila je Policijska uprava Novi Sad.
Iznad većeg dela Srbije oblačno, tmurno i hladno, ponegde i maglovito, dok će pretežno sunčano i toplije biti na jugozapadu, jugu i istoku Srbije, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da su sindikati u prosveti ostvarili najveći uspeh koji su mogli dogovarajući za 12 i po meseci 31 odsto povećanje zarada i dodao da će se u ponedeljak u 82 odsto škola nastava odvijati normalno.
Svakog utorka i subote volonteri "Kuhinje solidarnosti" iz Novog Sada pripreme gotovo 350 obroka za socijalno ugrožene sugrađane kojima je pomoć neophodna. Kako bi nastavili putem humane misije, Kuhinji solidarnosti, pored donacija, potrebno je pojačanje u vidu volontera.
Italijanske trupe u rezervnom sastavu KFOR stigle su u AP KiM, kako bi u narednim mesecima pomogle u očuvanju mira i stabilnosti na osnovu rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244 iz 1999, saopšteno je iz KFOR.
Policija u Beogradu će podneti Prekršajnom sudu zahtev za pokretanje prekršajnog postupka u redovnom postupku po Zakonu o javnom redu i miru, protiv I. P. (70) zbog narušavanja javnog reda i mira.
Vršilac dužnosti direktora Vazduhoplovne akademije Miroslav Lepir demantovao je navode o masovnim ostavkama i gubitku sertifikata u ovoj državnoj obrazovnoj instituciji. Lepir je istakao da su medijski izveštaji o navodnih 15 ostavki nosilaca sertifikata i povlačenju dozvola netačni.
Srbija će 2100. godine imati svega 3,7 miliona stanovnika, za razliku od 2024. u kojoj je prema popisu bilo 6,7 miliona, navedeno je u studiji Ujedinjenih nacija (UN) "World Population Prospects 2024".
Komentari (0)