(VIDEO) "Uobičajena praksa u demokratskom svetu": Zbog čega je hrvatska državljanka proterana iz Srbije
Državljanka Hrvatske Arien Stojanović Ivković, koja u Beogradu živi 12 godina, moraće u narednih pet dana da napusti Srbiju. Njoj je uručeno rešenje Ministarstva unutrašnjih poslova, kojim se ukida privremeni boravak i zabranjuje ulazak u državu na godinu dana.
To se desilo nakon što je Arien Stojanović Ivković pružila podršku studentima u blokadi, a oni su četvrtak na društvenoj mreži Instagram istakli da je u pitanju politički progon.
Ambasador Hrvatske u Srbiji Hidajet Biščević izjavio je ranije da je u poslednja tri dana iz Srbije proterano troje hrvatskih državljana, a premijer Hrvatske Andrej Plenković zatražio je objašnjenje srpskih vlasti u vezi sa tim.
Stručnjak za regionalnu politiku i nekadašnji kopredsednik srpske strane Međuvladinog mešovitog odbora za prava manjina Srba u Hrvatskoj i Hrvata u Srbiji Ivan Bošnjak podsetio je da je Stojanović Ivković lekarka koja je završila fakultet u Beogradu i tu zasnovala porodicu, ali je ostala u statusu strankinje, odnosno zadržala svoje hrvatsko državljanstvo.
Premijer Hrvatske Andrej Plenković izjavio je da smatra da Evropska unija neće uvesti sankcije zvaničnicima Republike Srpske, a to neće uraditi ni Hrvatska.
Hrvatski političari komentarisali su opoziv ambasadorke Srbije u Hrvatskoj Jelene Milić sa te dužnosti kao unutrašnje pitanje Srbije, ali su ukazali i na to da je njen mandat obeležen pojedinim incidentima koji su mogli da budu uzrok njenog povlačenja iz Zagreba.
Kako je istakao u emisiji "Otvori oči", u skladu sa tim je i primenjen Zakon o strancima.
"Naš Zakon o strancima jasno kaže u svom devetom članu da ukoliko se donese bezbednosna procena u odnosu na lice koje je na neki način ugrozilo bezbednost države, odnosno delo protivustavnog poretka, da mu se može privremeno ili trajno ukinuti dozvola za boravak u državi", rekao je Bošnjak.
"Institucije štite bezbednost građana"
Prema rečima Bošnjaka, nezgodno je da se na osnovu onoga što je javno dostupno ocenjuje procena bezbednosti, ali način na koji je doneta i rok koji je dat verovatno govori o trenutnoj situaciji, odnosno primeni zakona u odnosu na pojedinačnog stranca.
"I mislim da je to uobičajena praksa ne samo u Evropi, već i u čitavom demokratskom svetu, da neko ko se kao stranac uključuje u unutrašnja dešavanja, da institucije države na taj način štite interes i bezbednost građana", istakao je sagovornik Newsmax Balkans.
Prema Bošnjakovom mišljenju, reakcije u javnosti na proterivanje hrvatskih državljana iz Srbije su bile interesantne.
"Hrvatski premijer Plenković je rekao da je ovo necivilizacijski postupak Srbije, Tonino Picula, koji je izvestilac Evropskog parlamenta za pristupanje Evropskoj uniji, takođe je oštro reagovao, čak je uputio lične kritike ka predsedniku Vučiću i još jednom pokazao da možda nije najadekvatnija ličnost i predstavnik Evropskog parlamenta koji je dobio zadatak da vodi računa o evropskim integracijama Srbije. Možda negde najkonstruktivnija je bila nekadašnja ministarka spoljnih poslova Hrvatske Vesna Pusić koja je komentarišući sveukupne odnose Srbije i Hrvatske i naročito ovaj aktuelni politički trenutak, rekla da je ovo samo još jedan primer u nizu koji su se dešavali u prethodnom vremenu sa obe strane", naglasio je Bošnjak.
Odnosi Srbije i Hrvatske
Govoreći o bilateralnim odnosima Srbije i Hrvatske, Bošnjak je mišljenja da oni, bez obzira na ova politička trvenja i prebacivanje loptice sa jedne na drugu stranu, ipak, napreduju.
Foto: ATAImages/Miloš TešićJasna Vojnić
"Hrvatska i Srbija intenziviraju svoje ekonomske odnose. Naravno da veliki broj umetnika, sportista prelazi redovno i jednu i drugu granicu, normalno rade, funkcionišu, firme investiraju, sve više čak i srpske firme u Hrvatsku. Naravno da imamo i deo ljudi sa dvostrukim državljanstvom, koji i dalje normalno funkcionišu sa obe strane granice, a ono što je, takođe, karakteristično sa ove političke strane, da imamo i Jasnu Vojnić po prvi put kao zastupnicu srpskih građana, kao zastupnicu dijaspore u Hrvatskom parlamentu", naglasio je Bošnjak za Newsmax Balkans.
Kako je rekao, i Jasna Vojnić je reagovala na proterivanje hrvatskih građana iz Srbije i zahtevala od srpskih vlasti da se sa tim prestane, a reagovao je i Tomislav Žigmanov kao lidera Hrvata u Vojvodini i Srbiji i aktuelnog srpskog ministra, koji je izrazio zabrinutost zbog ovakvih dešavanja.
Međutim, prema Bošnjakovom mišljenju, srpske vlasti su samo primenile propise u odnosu na deo stranaca koji se uključuju u ovom političkom dešavanju.
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS ( R )
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
07:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
08:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
09:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Urbanističke inspektorke izvršile su inspekcijski nadzor i utvrdile nepravilnosti u tehničkoj dokumentaciji na osnovu koje je izdata građevinska dozvola za gradilište u Ulici kneza Miloša broj 42, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Veliki šumski požar koji je izbio u sredu uveče u šumovitom području Glikadija na severnom egejskom ostrvu Tasos nastavio je da gori i u četvrtak, a situacija, prema izveštajima, opisana kao teška.
Iza protesta u Srbiji stoji Evropska unija. Iz njihovih centara se finansira sve što se dešava. Cilj je destabilizacija Srbije čime se pod kontrolu stavljaju i ostali srpski prostori. Destabilizacija u BiH je koordinisana usko sa svim što se dešava kod nas, izjavio je advokat Goran Petronijević.
U Užicu je održan protest ispred Gradske uprave zbog određivanja jednomesečnog pritvora za sedmoro građana koji su osumnjičeni za napad na pripadnike policije tokom blokade saobraćajnica, nakon čega je ponovo blokiran magistralni put Užice-Zlatibor.
Vatra je opustošila nekoliko sela u Topličkom okrugu, na jugu Srbije. Izgorele su kuće, traktori, stoka, a mnogi meštani ovih sela ostali su bez ičega. U suzama su za Newsmax Balkans ispričali da je u trenu nestalo sve što su godinama i decenijama stvarali.
Ana Ilić (33) iz Vatrogasno-spasilačke jedinice iz Niša osvojila je prvo mesto među ženama na takmičenju "Najjači vatrogasac-spasilac" održanom u Sankt Peterburgu. Ana je za Newsmax Balkans govorila kako je postala prva žena vatrogasac u Nišu i kako je vatrogastvo od hobija postalo njeno zanimanje.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da država nikada neće dati "zeleno svetlo" policiji da oštrije reaguje prema onima koji blokiraju, već samo uz minimalnu upotrebu sile i u krajnjoj nuždi.
Bivši ministar spoljnih poslova Goran Svilanović rekao je u emisiji GrađaNIN, govoreći o trenutnoj situaciji u društvu, da smo svi zaglavljeni u političkoj situaciji, za koju je ocenio da je komplikovana.
Studenti i građani blokirali su saobraćaj na Autokomandi u Beogradu, a blokade su održane i u Užicu, Novom Sadu, Nišu, Boru, Čačku, Zrenjaninu i još nekoliko gradova Srbije.
Profesor Pravnog fakulteta Vladan Petrov kazao je za Newsmax Balkans da Rezolucija o Srebrenici spada u domen tzv. kulture sećanja, pa se kao takva usvaja u Generalnoj skupštini UN po olakšanoj proceduri, a uz to nema obavezujuće dejstvo prema međunarodnom pravu.
Evropska komisija objavila je novi izveštaj o vladavini prava u Srbiji, sa lošijom ocenom u odnosu na prethodne. Predsednik Građanskog demokratskog foruma Zoran Vuletić istakao je za Newsmax Balkans da se u Srbiji reforme ne sprovode i da je put ka Evropskoj uniji zatvoren.
U Srbiji su gotovo svakodnevni slučajevi nestalih osoba, a nažalost, nije retkost da porodice danima, pa i godinama čekaju na bilo kakvu informaciju o svojim bližnjima. Takođe, svedoci smo brojnih nestanaka koji nikada nisu rešeni.
Štrajkački odbor zaposlenih Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu saopštio je da je većinom glasova odlučio da obustavi štrajk započet 5. maja i da, kako se navodi, borbu za dobrobit društva nastavi drugim oblicima društvenog i profesionalnog delovanja.
Komentari (0)