(VIDEO) "Uobičajena praksa u demokratskom svetu": Zbog čega je hrvatska državljanka proterana iz Srbije

Državljanka Hrvatske Arien Stojanović Ivković, koja u Beogradu živi 12 godina, moraće u narednih pet dana da napusti Srbiju. Njoj je uručeno rešenje Ministarstva unutrašnjih poslova, kojim se ukida privremeni boravak i zabranjuje ulazak u državu na godinu dana.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

11.04.2025. 09:32

(VIDEO) "Uobičajena praksa u demokratskom svetu": Zbog čega je hrvatska državljanka proterana iz Srbije

To se desilo nakon što je Arien Stojanović Ivković pružila podršku studentima u blokadi, a oni su četvrtak na društvenoj mreži Instagram istakli da je u pitanju politički progon. 

Ambasador Hrvatske u Srbiji Hidajet Biščević izjavio je ranije da je u poslednja tri dana iz Srbije proterano troje hrvatskih državljana, a premijer Hrvatske Andrej Plenković zatražio je objašnjenje srpskih vlasti u vezi sa tim. 

Stručnjak za regionalnu politiku i nekadašnji kopredsednik srpske strane Međuvladinog mešovitog odbora za prava manjina Srba u Hrvatskoj i Hrvata u Srbiji Ivan Bošnjak podsetio je da je Stojanović Ivković lekarka koja je završila fakultet u Beogradu i tu zasnovala porodicu, ali je ostala u statusu strankinje, odnosno zadržala svoje hrvatsko državljanstvo.

Kako je istakao u emisiji "Otvori oči", u skladu sa tim je i primenjen Zakon o strancima. 

"Naš Zakon o strancima jasno kaže u svom devetom članu da ukoliko se donese bezbednosna procena u odnosu na lice koje je na neki način ugrozilo bezbednost države, odnosno delo protivustavnog poretka, da mu se može privremeno ili trajno ukinuti dozvola za boravak u državi", rekao je Bošnjak. 

"Institucije štite bezbednost građana"

Prema rečima Bošnjaka, nezgodno je da se na osnovu onoga što je javno dostupno ocenjuje procena bezbednosti, ali način na koji je doneta i rok koji je dat verovatno govori o trenutnoj situaciji, odnosno primeni zakona u odnosu na pojedinačnog stranca. 

"I mislim da je to uobičajena praksa ne samo u Evropi, već i u čitavom demokratskom svetu, da neko ko se kao stranac uključuje u unutrašnja dešavanja, da institucije države na taj način štite interes i bezbednost građana", istakao je sagovornik Newsmax Balkans.

Prema Bošnjakovom mišljenju, reakcije u javnosti na proterivanje hrvatskih državljana iz Srbije su bile interesantne. 

"Hrvatski premijer Plenković je rekao da je ovo necivilizacijski postupak Srbije, Tonino Picula, koji je izvestilac Evropskog parlamenta za pristupanje Evropskoj uniji, takođe je oštro reagovao, čak je uputio lične kritike ka predsedniku Vučiću i još jednom pokazao da možda nije najadekvatnija ličnost i predstavnik Evropskog parlamenta koji je dobio zadatak da vodi računa o evropskim integracijama Srbije. Možda negde najkonstruktivnija je bila nekadašnja ministarka spoljnih poslova Hrvatske Vesna Pusić koja je komentarišući sveukupne odnose Srbije i Hrvatske i naročito ovaj aktuelni politički trenutak, rekla da je ovo samo još jedan primer u nizu koji su se dešavali u prethodnom vremenu sa obe strane", naglasio je Bošnjak. 

Odnosi Srbije i Hrvatske

Govoreći o bilateralnim odnosima Srbije i Hrvatske, Bošnjak je mišljenja da oni, bez obzira na ova politička trvenja i prebacivanje loptice sa jedne na drugu stranu, ipak, napreduju.

Foto: ATAImages/Miloš TešićJasna Vojnić

"Hrvatska i Srbija intenziviraju svoje ekonomske odnose. Naravno da veliki broj umetnika, sportista prelazi redovno i jednu i drugu granicu, normalno rade, funkcionišu, firme investiraju, sve više čak i srpske firme u Hrvatsku. Naravno da imamo i deo ljudi sa dvostrukim državljanstvom, koji i dalje normalno funkcionišu sa obe strane granice, a ono što je, takođe, karakteristično sa ove političke strane, da imamo i Jasnu Vojnić po prvi put kao zastupnicu srpskih građana, kao zastupnicu dijaspore u Hrvatskom parlamentu", naglasio je Bošnjak za Newsmax Balkans. 

Kako je rekao, i Jasna Vojnić je reagovala na proterivanje hrvatskih građana iz Srbije i zahtevala od srpskih vlasti da se sa tim prestane, a reagovao je i Tomislav Žigmanov kao lidera Hrvata u Vojvodini i Srbiji i aktuelnog srpskog ministra, koji je izrazio zabrinutost zbog ovakvih dešavanja.

Međutim, prema Bošnjakovom mišljenju, srpske vlasti su samo primenile propise u odnosu na deo stranaca koji se uključuju u ovom političkom dešavanju. 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)