(VIDEO) "Uobičajena praksa u demokratskom svetu": Zbog čega je hrvatska državljanka proterana iz Srbije
Državljanka Hrvatske Arien Stojanović Ivković, koja u Beogradu živi 12 godina, moraće u narednih pet dana da napusti Srbiju. Njoj je uručeno rešenje Ministarstva unutrašnjih poslova, kojim se ukida privremeni boravak i zabranjuje ulazak u državu na godinu dana.
To se desilo nakon što je Arien Stojanović Ivković pružila podršku studentima u blokadi, a oni su četvrtak na društvenoj mreži Instagram istakli da je u pitanju politički progon.
Ambasador Hrvatske u Srbiji Hidajet Biščević izjavio je ranije da je u poslednja tri dana iz Srbije proterano troje hrvatskih državljana, a premijer Hrvatske Andrej Plenković zatražio je objašnjenje srpskih vlasti u vezi sa tim.
Stručnjak za regionalnu politiku i nekadašnji kopredsednik srpske strane Međuvladinog mešovitog odbora za prava manjina Srba u Hrvatskoj i Hrvata u Srbiji Ivan Bošnjak podsetio je da je Stojanović Ivković lekarka koja je završila fakultet u Beogradu i tu zasnovala porodicu, ali je ostala u statusu strankinje, odnosno zadržala svoje hrvatsko državljanstvo.
Premijer Hrvatske Andrej Plenković izjavio je da smatra da Evropska unija neće uvesti sankcije zvaničnicima Republike Srpske, a to neće uraditi ni Hrvatska.
Hrvatski političari komentarisali su opoziv ambasadorke Srbije u Hrvatskoj Jelene Milić sa te dužnosti kao unutrašnje pitanje Srbije, ali su ukazali i na to da je njen mandat obeležen pojedinim incidentima koji su mogli da budu uzrok njenog povlačenja iz Zagreba.
Kako je istakao u emisiji "Otvori oči", u skladu sa tim je i primenjen Zakon o strancima.
"Naš Zakon o strancima jasno kaže u svom devetom članu da ukoliko se donese bezbednosna procena u odnosu na lice koje je na neki način ugrozilo bezbednost države, odnosno delo protivustavnog poretka, da mu se može privremeno ili trajno ukinuti dozvola za boravak u državi", rekao je Bošnjak.
"Institucije štite bezbednost građana"
Prema rečima Bošnjaka, nezgodno je da se na osnovu onoga što je javno dostupno ocenjuje procena bezbednosti, ali način na koji je doneta i rok koji je dat verovatno govori o trenutnoj situaciji, odnosno primeni zakona u odnosu na pojedinačnog stranca.
"I mislim da je to uobičajena praksa ne samo u Evropi, već i u čitavom demokratskom svetu, da neko ko se kao stranac uključuje u unutrašnja dešavanja, da institucije države na taj način štite interes i bezbednost građana", istakao je sagovornik Newsmax Balkans.
Prema Bošnjakovom mišljenju, reakcije u javnosti na proterivanje hrvatskih državljana iz Srbije su bile interesantne.
"Hrvatski premijer Plenković je rekao da je ovo necivilizacijski postupak Srbije, Tonino Picula, koji je izvestilac Evropskog parlamenta za pristupanje Evropskoj uniji, takođe je oštro reagovao, čak je uputio lične kritike ka predsedniku Vučiću i još jednom pokazao da možda nije najadekvatnija ličnost i predstavnik Evropskog parlamenta koji je dobio zadatak da vodi računa o evropskim integracijama Srbije. Možda negde najkonstruktivnija je bila nekadašnja ministarka spoljnih poslova Hrvatske Vesna Pusić koja je komentarišući sveukupne odnose Srbije i Hrvatske i naročito ovaj aktuelni politički trenutak, rekla da je ovo samo još jedan primer u nizu koji su se dešavali u prethodnom vremenu sa obe strane", naglasio je Bošnjak.
Odnosi Srbije i Hrvatske
Govoreći o bilateralnim odnosima Srbije i Hrvatske, Bošnjak je mišljenja da oni, bez obzira na ova politička trvenja i prebacivanje loptice sa jedne na drugu stranu, ipak, napreduju.
Foto: ATAImages/Miloš TešićJasna Vojnić
"Hrvatska i Srbija intenziviraju svoje ekonomske odnose. Naravno da veliki broj umetnika, sportista prelazi redovno i jednu i drugu granicu, normalno rade, funkcionišu, firme investiraju, sve više čak i srpske firme u Hrvatsku. Naravno da imamo i deo ljudi sa dvostrukim državljanstvom, koji i dalje normalno funkcionišu sa obe strane granice, a ono što je, takođe, karakteristično sa ove političke strane, da imamo i Jasnu Vojnić po prvi put kao zastupnicu srpskih građana, kao zastupnicu dijaspore u Hrvatskom parlamentu", naglasio je Bošnjak za Newsmax Balkans.
Kako je rekao, i Jasna Vojnić je reagovala na proterivanje hrvatskih građana iz Srbije i zahtevala od srpskih vlasti da se sa tim prestane, a reagovao je i Tomislav Žigmanov kao lidera Hrvata u Vojvodini i Srbiji i aktuelnog srpskog ministra, koji je izrazio zabrinutost zbog ovakvih dešavanja.
Međutim, prema Bošnjakovom mišljenju, srpske vlasti su samo primenile propise u odnosu na deo stranaca koji se uključuju u ovom političkom dešavanju.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-PROCES
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Stradalo lice izvučeno je na bezbedan način iz kamenoloma kod Kraljeva od strane spasilačkog Tima za spasavanje iz ruševina iz Kragujevca, uz ispomoć vatrogasaca-spasilaca iz VSJ Kraljevo.
Grupa studenata koji blokiraju Pravni fakultet u Novom Sadu i građana koji ih podržavaju, okupili su se oko sedam časova ispred oba ulaza u Novosadski sajam, navodeći da im je cilj da spreče održavanje ispitnog roka za Pravni fakultet koji je predviđen u prostorijama Sajma.
Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja, koji je u Grčkoj stupio na snagu sredinom juna, donosi niz izmena i pooštravanje kaznene politike na putevima u zemlji u kojoj letuje najveći broj građana Srbije.
Advokati Nebojša Perović i Vladimir Terzić smatraju da je nepotrebno cepanje Advokatske komore Srbije osnivanjem manjih komora, kako je nedavno najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Oni su ukazali da advokatura kod nas ima ozbiljnije probleme od ovog.
Na glavnom tgu u Uživu održana je 16-minutna tišina za poginule u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine i ponovljen je zahtev za oslobađanje aktivistia uhapšenih na prethodnim protestima u tom gradu, a nakon toga i održanih govora okupljeni su blokirali magistalu.
Zaječar je grad u kom živi pretežno sredovečno i starije stanovništvo, a prosek godina je oko 50. Ima 16.500 penzionera, koji preko Centra za socijalni rad mogu da dobiju usluge gerontodomaćice dva puta nedeljno. Oni kojima treba svakodnevna nega angažuju medicinske sestre jer doma za stare nema.
Policija u Nišu je, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u tom gradu, uhapsila sedamnaestogodišnjeg mladića iz Niša, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo silovanje.
Na teritoriji Topličkog upravnog okruga, prema primljenim dojavama, trenutno su aktivna tri požara na otvorenom prostoru - u selima Kožince, Rastelica i Pestiš, saopštio je MUP.
Bivši šef Službe državne bezbednosti Srbije Jovica Stanišić, koji je u Hagu osuđen na 15 godina zatvora zbog ratnih zločina u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, služiće ostatak kazne u Nemačkoj, saopšteno je danas iz Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Hagu.
Policija u Beogradu je, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, uhapsila S. M. (19) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršila krivično delo teško ubistvo u pokušaju.
Na 57. Međunarodnoj hemijskoj olimpijadi, održanoj u Dubaiju, među 354 takmičara iz 90 zemalja, svi predstavnici Srbije osvojili su medalje - jednu srebrnu i tri bronzane.
Policija je uhapsila četiri osobe zbog sumnje da su oštetile privredno društvo iz Čačka za više od 134 miliona dinara kroz zloupotrebe, pranje novca i poreske utaje. Među uhapšenima su vlasnik firme, knjigovođa i odgovorna lica iz dve firme.
Ulazak na Visoku školu elektrotehnike i računarstva (VIŠER) zabranjen je osim za administrativne radnike i radnike iz tehničke službe Akademije tehničko-umetničkih strukovnih studija, navedeno je u odluci predsednice Akademije, istaknutoj na vratima te visokoškolske ustanove.
Iz Srpske liste su poručili da su prethodnih dana predali peticiju građana protiv izgradnje mostova na reci Ibar predstavnicima međunarodne zajednice, Sjedinjenih Američkih Država, Evropske unije, Nemačke, Francuske i Italije.
Komentari (0)