Burno u Skupštini tokom trećeg dana rasprave: Kritika rebalansa budžeta, roditeljski dodatak, kurs evra i prosvetari
Poslanici Skupštine Srbije treći dan raspravljali su o predloženom rebalansu budžeta, kojim se predviđa uvećanje prihoda od 133 milijarde dinara. Sednica je završena u 18 sati i nastaviće se u četvrtak u 10 časova.
Burno je bilo tokom trećeg dana zasedanja u Skupštini.
Prvi deo sednice obeležila je polemika ministra finansija Siniše Malog i predsednika Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa, a drugu rasprava između šefa poslaničke grupe Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane Milenka Jovanova i poslanika Stranke slobode i pravde Borka Stefanovića.
Na dnevnom redu su i izmene Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom kojim se povećava roditeljski dodatak.
Poslanici vladajuće koalicije ponovili su da će se sredstva opredeliti za prioritetne projekte, dok je opozicija nastavila da kritikuje rashode koji se odnose na Ekspo i novo zaduživanje.
Popodnevnu raspravu o rebalansu budžeta u Skupštini Srbije obeležila je polemika između šefa poslaničke grupe Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane Milenka Jovanova i poslanika Stranke slobode i pravde Borka Stefanovića, u kojoj je Jovanov rekao da je Stefanović radio sve što je mogao da udovolji Prištini.
"Toliko je dobro branio Srbiju, da su građani Srbije, srpske nacionalnosti sa KiM, hteli da ga biju kada je otišao tamo da ih vidi, kad su bile barikade", rekao je Jovanov.
On je pozvao Stefanovića da kaže i koju je to deonicu izgradila vlast u kojoj je bio, kuda je prolazila, gde je završila i koliko je koštala. Jovanov je podsetio i da je kurs evra u njihovo vreme bio 80, pa 120 dinara.
"Podigli su kurs, pa je evro postao 120 dinara, a plata u dinarima ostala ista 24 hiljade. Samo što rata, kada ste se zadužili, više nije bila 12 hiljada dinara, nego je rata postala 18 hiljada dinara. A vama ostalo šest hiljada za život. I to ako ste imali sreće i niste dobili otkaz od njih", rekao je on.
Stefanović je, kritikujući predloženi rebalans budžeta, rekao da aktuelna vlast ima plan da "na brzinu" ogroman novac usmeri na Ekspo, Nacionalni stadion i kupovinu Rafala.
Prema njegovim tvrdnjama, vlast ne interesuje da prosvetnim radnicima povećaju platu na 120.000 dinara, kao ni to što se uvećavaju dug, deficit, kamate i što je inflacija najveća u Evropi.
Stefanović je ocenio da je "kriminal" što je cena za put Beograd - Zrenjanin sa, kako tvrdi, 500 miliona evra porasla na 1,6 milijardi evra, a upitao je i kako su građani došli u situaciju da plaćaju odšetu od 40 miliona evra Miroslavu Miškoviću.
Stefanović tvrdi i da nikada nije bežao od Srba na KiM, već da su to bili, kako je rekao, "prijatelji Jovanova".
Poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović ocenila je da se Zakonom o finansijskoj pomoći porodici sa decom ne izjednačava položaj žena koje su u radnom odnosu sa ženama-preduzetnicama koje samostalno obavljaju delatnost, te da položaj žena samostalnih preduzetnica nije poboljšan tim zakonom.
Ona je istakla da je taj zakon, najviše zahvaljujući odlukama Ustavnog suda, pet puta menjan, zato što su samostalne preduzetnice i udruženja podnosili inicijative za izmenu određenih odredbi ovog zakona. Nestorović tvrdi i da zakon ne predstavlja istinito stanje i da preduzetnice i dalje moraju same da uplaćuju svoje poreze i doprinose.
"To bi moglo da se izmeni da ste usvojili amandman koji smo predložili ispred pokreta Ekološki ustanak. A na održavanju trudnoće primaju 50 odsto naknade svoje zarade", rekla je Nestorović i podsetila da je predsednik Republike još decembra 2022. godine obećao da će svi problemi preduzetnica biti rešeni.
Rasprava Malog i Đilasa
Potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali izjavio je tokom polemike sa Draganom Đilasom u skupštini da predsednik SSP licemerno govori o rebalansu budžeta i istakao da predloženi zakon za pomoć porodicama sa decom predviđa jednokratnu pomoć od 500.000 dinara za prvo dete, dok je u vreme bivše vlasti u Beogradu to bilo 32.000 dinara.
Mali: Prvorođeno dete dobija 500.000 dinara
"Zakon koji je danas, poštovani poslanici pred vama, kaže da će svako prvorođeno dete dobiti jednokratnu naknadu od 500.000 dinara od države Srbije, svako drugorođeno 600.000 dinara. U vreme uvaženog narodnog poslanika (Đilasa), jednokratna naknada za prvorođeno dete bila je 32.000 dinara. Pa zašto, majstore, to nisi uradio dok si bio 12 godina na apsolutnoj vlasti u našoj zemlji", poručio je Mali tokom skupštine rasprave.
Foto: Tanjug/Rade Prelić
Mali je naveo da su kada je Đilas bio gradonačelnik u Beogradu 11 meseci kasnile isplate porodiljama, trudnicama.
"Toliko o toj brizi prema majkama, trudnicama, porodiljama i tako dalje", naveo je ministar.
Mali je rekao da je bivša gradska vlast naplaćivala građanima vrtić za decu i više nego što je bilo propisano, zbog čega su roditelji podnosili tužbe i grad je morao da isplati 45 miliona evra.
"Za vreme ove vlasti, vrtići su danas u Beogradu besplatni", poručio je Mali.
Ministar je podsetio da je Dragan Đilas vodio ranije Nacionalni investicioni plan.
Celokupna parlamentarna opozicija predala je, na inicijativu Novog DSS, zahtev 90 narodnih poslanika za održavanje skupštinske sednice o Kosovu i Metohiji, uz koji je upućen i Predlog zakona o zastupanju i zaštiti državnih interesa Republike Srbije na Kosovu i Metohiji, saopštila je ta stranka.
Poslanik Socijalističke partije Srbije (SPS) Dušan Bajatović pretećim tonom obratio se poslaniku Ekološkog ustanka Aleksandru Jovanoviću Ćuti tokom sednice Skupštine Srbije.
"Sećate li se bilo kakvih efekata tog plana? Osim toga da su oni zaradili pare, uzeli novac. Da li se bilo ko seća tog uzalud potrošenog novca građana Srbije? Pri čemu imate izjavu Međunarodnog monetarna fonda koji je predložio hitno obustavljanje svih projekata iz tog plana, jer će oni poništiti sve pozitivne efekte reformi", rekao je Mali.
Kazao je da su za vreme bivše vlasti bile minimalne investicije u infrastrukturu.
"Jedva smo preživljavali, ali zato su se oni kao pojedinci bogatili. I to je ta najveća i ogromna razlika u politici koju sprovodimo danas i u politici koju ste imali priliku da vidite do 2012. godine. Pustoš, zakatančene fabrike, zatvorene fabrike, ljude koji su ostali bez posla. Danas imate Srbiju koja je stabilna, koja je jaka, koja investira nikada više, koja ima rekordan broj zaposlenih, rekordno nisku stopu nezaposlenosti, koja se potpuno promenjala kada su strane i direktne investicije u pitanju", naglasio je Mali.
Foto: Tanjug/Rade Prelić
Predsednik stranke slobode i pravde Dragan Đilas rekao je prethodno da će ta stranka glasati za zakon kojim se povećavaju sredstva za roditelje kada dobiju dete, jer je svako davanje u te svrhe dobro, ali da neće podržati rebalans.
"Morali su da budu besplatni udžbenici i obroci za sve đake u Srbiji. Pomoć za starije od 65 godina koje nemaju primanja, osnivanje alimentacionog fonda, sredstva za zakon roditelj-negovatelj, ulaganja u poljoprivredu i energetiku kako bi povratili prehrambeni i energetski suverenitet", rekao je Đilas.
On se, takođe, založio za ukidanje akciza na struju, smanjenje akciza na gorivo, drakonsko oporezivanje kladionica i kockarnica, porez na ekstra pofit, povećanje rudne rente.
Đilas je rekao da predstavnici vlasti danas sigurno bolje žive nego ranije i zapitao od kog novca predsednik Srbije nosi skupu garderobu, kako tvrdi farmerke od 1.800 dolara, a nastavnicima ne može da se obezbedi plata od 120.000 dinara.
Milanović (SRCE): Nastavak nedomaćinske ekonomske politike
Narodna poslanica Srbija centra Verica Milanović izjavila je da se rebalansom budžeta nastavlja nezdrava i nedomaćinska ekonomska politika Srbije koju sprovodi vlast.
„Dok se za projekte poput nacionalnog stadiona izdvajaju dodatnih 18 milijardi dinara, a za Ekspo 20 milijardi, istovremeno se smanjuju sredstva za vitalne potrebe građana, poput prečišćavanja otpadnih voda i kanalizacione infrastrukture. Sumnjamo u opravdanost ovih projekata, ali i zakonitost raspolaganja ovim sredstvima jer ovi projekti ne podležu primeni propisa o javnim nabavkama“, navela je Milanović.
Ona je ukazala na probleme nestašice vode sa kojima se suočavaju građani Srbije, kao i to da u velikom delu zemlje nije izgrađena kanalizaciona infrastruktura.
„Sredstva koja je trebalo da budu usmerena na rešavanje životnih problema građana su smanjena. To nije odgovorna politika, kako tvrdi ovaj režim“, poručila je Milanović
Šef poslaničkog kluba Srpske napredne stranke Milenko Jovanov, odgovarajući Đilasu, ocenio je da Đilas izigrava "modnog stilistu" predsednika Republike i poručio da on nema prava da priča o poštenju.
"Ja bih razumeo da nama predavanja ovde o poštenju i korupciji drži neko ko nije 11. jula 2004. godine postao direktor Narodne kancelarije, a onda u septembru iste godine osnovao kompaniju koja se zvala Multikom i koja je u periodu dok je bio na vlasti zaradila, kako je sam priznao i rekao da se ponosi time, 619 miliona evra", rekao je Jovanov.
Foto: Tanjug/Rade Prelić
Dodao je da se tu priča ne završava, jer je Multikom kupio firmu Big Print.
"Tu firmu isto je kupio dok je bio na vlasti, a gledajte s kim je ta firma radila dok je bio grado načelnik Beograda. Ta firma pružala usluge Skupštini grada Beograda, opštini Novi Beograd, većini beogradskih pozorišta: Atelje 212, Zvezdara teatar, Beogradsko dramsko pozorište i Jugoslovensko dramsko pozorište, Turistička organizacija grada Beograda, Biblioteka grada Beograda, Kulturni centar grada Beograda, Dom omladine, Dom zdravlja Rakovica", naveo je Jovanov.
Vulin: Đilas dodeljivao Vučiću plakete
Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin rekao je da Đilas ništa nije rekao o predloženom rebalansu budžeta, već da je vrhunac njegove kritike bio koje patike nosi predsednik Vučić.
"Zanimljivo je da Đilas nije merio cene kravata Aleksandra Vučića kada je bio predsednik Košarkaškog saveza Srbije, pa je Vučiću dodeljivao plakete, diplome, zahvaljivao mu se na onolikoj pomoći kako je spasao srpsku košarku. Tad je bio odličan i tada mu nije bilo bitno šta oblači ili kako oblači", rekao je Vulin.
Foto: Tanjug/Rade Prelić
Kako je rekao, ako počnemo da računamo koliko je Đilas zaradio, dok je bio na vlasti, doći ćemo do 619 miliona evra.
"Da li treba da vas podsetim šta je Savet za borbu protiv korupcije govorio o gospodinu Đilasu. Jer treba da podsetimo koga je pokojna Verica Barać okrivila kao nosioca korupcije, kao nosioca medijske kontrole u Srbiji, kao nosioca svih zloupotreba. I sad slušamo Đilasa koji nam objašnjava kako se on bori protiv korupcije, kako bi on dao plate penzionerima, plate prosvetnim radnicima, veće penzije itd", rekao je Vulin.
Dodao je da je Đilas imao 12 godina prilike da to i uradi, ali da nije to uradio ni jedan jedini put.
Vulin je takođe rekao da su se nekad, kada su u Skupštini Srbije raspravljali sa osnivačima Demokratske stranke, morali pripremati za to, dok to danas nije slučaj prilokom rasprave sa predstavnicima opozicije.
Predsednik SSP nije dobio odgovor o fundusu
Replicirajući prethodnim govornicima Đilas je rekao da od Malog nije dobio odgovor gde je stavka u budžetu o fundusu garderobe o kome govori predsednik, a na kritike da u vreme vlasti DS nije ništa urađeno odgovorio je da su činjenice drugačije navodeći projekte kao što su tri mosta, četiri doma zdravlja, besplatni udžbenici...
"Pričaju vam o markama pantalona, garderobe, a za to vreme njihove kompanije rade i koriste sistem i bogate se. A vi nemate ništa", rekao je Jovanov i naveo da građani nemaju ništa od toga već od rebalansa budžeta, zakona o pomoći porodicama sa decom, onih stvari koje će dovesti do povećanja plata i penzija, do investicija.
On je rekao da nema u zemlji dovoljno novca da bi jedna privatna kompanija, čoveka koji se nalazi na vlasti, zaradila 619 miliona evra, a da dobijete put, rekonstruisanu školu, popravljenu bolnicu.
"Ne može i jedno i drugo. Oni su izabrali sebe", ocenio je Jovanov.
Vulin je ocenio da se ovde politika svodi na nivo ličnih uvreda, a da nema ideologije, nema ideja, nema predloga, nema stava.
"Ovde smo imali tiradu i salvu frustracija prema Aleksandru Vučiću, prema nama koje smatraju najbližim saradnicama predsednika Vučića, ali nijednu realnu i ozbiljnu kritiku predloga rebalansa budžeta", rekao je Vulin.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV NEDELJE ( R )
Klasična forma intervjua sa ključnim akterima iz sveta politike, biznisa i društva. Otkrivamo manje poznate aspekte aktuelnih događaja i donosimo dublji uvid u najvažnije izazove i prilike današnjice. “Stav nedelje” postavlja prava pitanja i insistira na odgovorima koje nećete čuti nigde drugde.
specijal
10:30
PROZORI BALKANA BEST II ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
11:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-DEKADE ( R )
Serijal osvetljava ključne trenutke koji su ostavili dubok trag na generacije i nudi sveobuhvatan pogled na period socijalizma, kulturnog razvoja i političkih previranja.
dokumentarni
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
Imao sam prilike da razgovaram sa njim i on je čestit čovek, što je teško naći u politici, kaže dopisnik Newsmax Balkans iz Čikaga Antonije Kovačević, komentarišući imenovanje Marka Brnovića za novog ambasadora SAD u Beogradu.
Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović napadnuta je nožem na Trgu Pavla Stojkovića i ona se nalazi u Urgentnom centru, potvrđeno je za Newsmax Balkans u Policijskoj upravi Niš.
Pet osoba, koje su pre tri dana nestale na području Žagubice, pronašli su lovočuvari u kolibi na Beljanici. Prethodno je pronađen automobil u kome su se nalazili.
Studenti Fakulteta političkih nauka kojima su se pridružili građani održali su miran šestočasovni protest ispred zgrade u kojoj je televizija Informer.
Stanje na putevima je bolje u odnosu na prethodne dane, ali je zbog povremenih kratkotrajnih pljuskova opasnost od mestimično vlažnih kolovoza i dalje prisutna, saopštio je Auto-moto savez Srbije.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova preduzimaju sve mere i radnje radi utvrđivanja činjenica i okolnosti događaja na ulazu u Sportski centar "Voždovac" pred rukometnu utakmicu, posle čega je golman FK Partizan i reprezentativac Aleksandar Jovanović prijavio prekomernu silu policije.
Tri osobe su poginule, a četiri su povređene u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila kod Kladova na putu ka Hidroelektrani Đerdap 1, potvrđeno je za Newsmax Balkans u Policijskoj upravi Bor.
U Srbiji će biti pretežno oblačno, ujutru i pre podne mestimično s kišom i lokalnim kratkotrajnim pljuskovima, na visokim planinama sa snegom, dok se posle podne i uveče padavine očekuju uglavnom u brdsko-planinskim predelima.
U Srbiji je u prošloj godini zabeleženo povećanje broja internet kupovina. Prema podacima Narodne banke Srbije, dinarske kupovine u 2024. godini beleže rast od 39,6 odsto u odnosu na 2023. godinu.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je telefonom sa predsednikom Republike Francuske Emanuelom Makronom o unapređenju bilateralnih odnosa i dogovorili susret u aprilu.
Jedna od najpoznatijih zdravstvenih ustanova u Srbiji, Ginekološko-akušerska klinika "Narodni front", biće izmeštena iz centra Beograda na Bežanijsku kosu. Izgradnja se godinama odlaže, a na to da postoji potreba za novim prostorom već duže vreme, ukazuju lekari i pacijenti.
Posle tragedije u Domu za stare u Barajevu, gde je 11 ljudi stradalo u požaru, inspekcija je obišla 25 domova za stare i zatvorila čak 18, među njima je bilo i onih koji su imali dozvolu za rad.
Komentari (0)