(FOTO) Sukob u Borovu Selu: Pucnji koji su "zapalili" Jugoslaviju
Istoričari 2. maj 1991. godine beleže kao datum kada je i zvanično počeo krvavi građanski rat na teritoriji bivše Jugoslavije. Tog dana, pre 34 godine, u sukobu između srpskih meštana i pripadnika hrvatskih policijskih snaga, poginulo je 12 hrvatskih policajaca i tri osobe srpske nacionalnosti.
Početak otvorenog rata u Hrvatskoj 1991. godine bio je posledica raspisanog referenduma o nezavisnosti Hrvatske u proleće te godine.
"Neki istoričari početak rata vezuju za incident na Plitvičkim jezerima koji se dogodio na Uskrs, mesec dana pre sukoba u Borovu Selu. Povod i scenario su bili isti, s tim da je u Borovu Selu bilo značajno više poginulih i ranjenih. Već tog proleća, u srpskim sredinama su postojale barikade", priseća se Savo Štrbac, osnivač i predsednik Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas".
Tenzije između hrvatskih vlasti i srpskog stanovništva, koje se protivilo izlasku iz Jugoslavije, naglo su rasle. Borovo Selo, većinsko srpsko naselje nadomak Vukovara, bilo je jedno od žarišta tih sukoba.
Na današnji dan pre 34 godine, na katolički Uskrs, hrvatski specijalci upali su na područje Nacionalnog parka "Plitvice". Tada su ubijeni hrvatski policajac i srpski teritorijalac, dok je 17 Srba zarobljeno i mučeno do razmene, saopšteno je još tada iz Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas".
Istoričar Aleksandar Raković smatra da je rokenrol bio komunistički projekat SFR Jugoslavije i da su načela socialističkog društva bila veoma bliska idejama hipi pokreta.
Nakon što je Kemal Mrndžić osuđen u Americi zbog zločina nad Srbima u ratnom logoru u Čelebićima, predsednik Dokumentaciono-informativnog centra Veritas Savo Štrbac očekuje da će protiv Mrndžića organi gonjena BiH otvoriti istragu i da će mu se suditi zbog zločina nad srpskim zatvorenicima.
Prema rečima Save Štrpca, povod za tragediju bio je incident 1. maja 1991, kada su dvojica hrvatskih policajaca ušla u Borovo Selo da skinu srpske zastave koje su bile postavljene povodom proslave Srpskog narodnog veća.
"Tom prilikom oni su bili zarobljeni od strane lokalne teritorijalne odbrane i dobrovoljaca. Sutradan, 2. maja, hrvatska policija je organizovala akciju njihovog oslobađanja. A prethodno je postojao dogovor da se pregovara o njihovom puštanju", objašnjava sagovornik Newsmax Balkans.
Foto: Srđan Ilić
U ranim jutarnjim časovima, više desetina pripadnika specijalne policije ušlo je u selo. Počelo je puškaranje koje je trajalo oko tri sata. U borbama koje su usledile, poginulo je 12 hrvatskih policajaca, dok je dvoje srpskih meštana takođe izgubilo život. Poginuo je i jedan dobrovoljac iz Valjeva.
Tog 2. maja, uveče, u svim udarnim informativnim emisijama prikazani su snimci tela poginulih policajaca. U Zagrebu i drugim gradovima održavali su se protesti, jačali nacionalistički tonovi.
Hrvatska je počela ubrzanu izgradnju vojske i naoružavanje policijskih snaga. Srbi su organizovali svoje teritorijalne odbrane i počeli da formiraju jedinice koje će kasnije činiti okosnicu Srpske vojske Krajine. Kao posledica, formirana je SAO Istočna Slavonija, Baranja i Zapadni Srem. Srbi u istočnoj Slavoniji, uključujući Borovo Selo, ubrzano su se politički i vojno organizovali.
Ovaj oružani sukob stvorio je psihološki šok. Borovo Selo je na obe strane stvorilo sliku "neprijatelja koji ubija bez milosti", što je dodatno otežalo svaki pokušaj pregovora.
Tragedija iz Borova Sela obeležila je kraj svake šanse za mirno rešavanje spora između hrvatskih vlasti i srpskog stanovništva.
Naoružavanje i otvoreni rat
Nakon događaja u Borovu Selu, sukobi u Hrvatskoj su eskalirali u otvoreni rat. Srpska naselja i teritorije sa većinskim srpskim stanovništvom, poput Istočne Slavonije, Krajine i Banije, počela su da se organizuju u samoproglašene autonomne oblasti.
Foto: Srđan Ilić
U beogradskim medijima, Borovo Selo je postalo simbol srpskog otpora, a s druge strane, mesto koje je hrvatska strana koristila kao argument za mobilizaciju i militarizaciju svog društva.
Sukob u Borovu selu, uticao je na referendum o nezavisnosti Hrvatske, koji je održan 19. maja 1991. godine. Čak 94 odsto izašlih, glasalo je za kraj SFRJ i proglašenje nezavisne Hrvatske.
Srbi iz Borova Sela i okolnih krajeva suočili su se sa teškim posledicama – tokom i nakon rata, mnogi su proterani, a sela devastirana. Demografska slika Istočne Slavonije, nekada multietničkog prostora, trajno je promenjena.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
GradjaНИН ( R )
GradjaНИН sa Aleksandrom Timofejevim je emisija informativnog karaktera u kojoj autor, inače glavni i odgovorni urednik NIN-a, razgovara sa kolegama i gostima o aktuelnim temama kojim se već punih 90 godina bavi ugledni NIN, najstariji nedeljnik na Balkanu i šesti po „krštenici“ u Evropi. Gosti dolaze iz različitih sfera interesovanja publike i autora. Nema tabu tema i što je možda najvažnije u ovim vremenima velike podeljenosti u Srbiji, emisija prati uredjivačku politiku NIN-a, a to je da ima sagovornike sa svih strana kako iz politike tako i svega ostalog iz zemlje, regiona i sveta važnog za život gradjana Srbije. GradjaНИН је еmisija koja prati život, postavlja pitanja, dobronamerno kritikuje i trudi se da nam svako danas bude bar malo bolje nego juče, a svako sutra bolje nego danas.
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Kreće sezona odmora, a za mnoge koji imaju kućne ljubimce problem gde će ih smestiti dok su odsutni. Poslednjih godina u Srbiji je sve više pansiona koji nude niz usluga za brigu i smeštaj vašeg kućnog ljubimca. Pre nego što se opredelite za tu opciju, pogledajte cene.
"Reka Raška je umrla", reči su ribolovaca koji su trideset godina čuvali i gajili različite vrste ribe na teritoriji Novog Pazara. Nakon velikog pomora, u vodi nije ostalo ništa osim uginulih riba koje ribolovci danima nalaze duž čitave reke. Nadležni još utvrđuju šta se tačno dogodilo.
Javni prevoz u Beogradu saobraća normalno, bez izmena, izuzev u delu gde su grupe građana blokirale pojedine saobraćajnice. Studenti u blokadi najavili su blokade ulica od sedam do 10 časova, pripadnici MUP ih sprečavaju i upozoravaju građane da je zaustavljanje saobraćaja protivzakonito.
Tim istraživača sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu učestvuje u istraživanju o izboru karijere prema profilu ličnosti, a novina u ovakvim istraživanjima je to da je kreirana aplikacija koja je potpuno besplatna, a preko koje se može proveriti koje profesije najbolje odgovaraju profilu ličnosti.
Gradski štab Novog Pazara proglasio je u ponedeljak ujutru vanrednu situaciju u mesnoj zajednici Kominje zbog velikog požara koji je u nedelju buknuo na deponiji Golo Brdo, saopštila je lokalna samouprava.
U saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila oko 9.50 časova na auto-putu Novi Sad - Subotica, tokom obavljanja službene dužnosti poginuo je policijski službenik Uprave saobraćajne policije D. S. (40), saopštio je MUP.
Da li u Srbiji i dalje traje studentski protest ili su neke druge društvene grupe preuzele organizaciju blokada? Šta je rezultat višemesečne krize i koliku su cenu već platili budući akademci, univerzitet i država?
Predsednik Srpske liste Zlatan Elek izjavio je da je važno da Srbi potpišu peticiju protiv izgradnje mosta na Ibru, koju je pokrenula Srpska lista, i time pokažu jedinstven stav i da su protiv projekata Prištine koji su na štetu srpske zajednice.
Komentari (0)