(VIDEO) Istoričar Aleksandar Raković: Socijalistička načela SFR Jugoslavije bila su bliska idejama hipi pokreta

Istoričar Aleksandar Raković smatra da je rokenrol bio komunistički projekat SFR Jugoslavije i da su načela socialističkog društva bila veoma bliska idejama hipi pokreta.

Autor:  

S. K. Ž.

|  

03.12.2024. 22:01

(VIDEO) Istoričar Aleksandar Raković: Socijalistička načela SFR Jugoslavije bila su bliska idejama hipi pokreta
Foto: Newsmax Balkans

"S tim što je u Jugoslaviji marksizam bio dominantan, kao filozofija i kao političko uređenje, a kod hipika je bila neomarksistička ideja, ali to je variacija na temu. Kada govorimo o smernicama, o namerama hipika, da uspostave neko novo društvo - pacifizam, dekolonizaciju, to je bilo isto kao jugoslovenska politika Pokreta nesvrstanih. I kada govorimo o seksualnim slobodama, jugoslovenski komunizam otvara prostor seksualne slobode, kao i hipi pokret", rekao je Raković u emisiji Sinteza.

Na pitanje kako je moguće da je u zapadnim zemljama rokenrol bio odraz bunta, ali ne i u SFR Jugoslaviji, istoričar je ukazao da je rokerskim bendovima tog vremena data potpuna sloboda stvaranja, ali sa idejom da se iskoristi za socijalističko društvo.

"Kada je reč o hipicima, Džeromi Ragnu i Džejms Radou koji su bili autori Kose, Džon Lenon i drugima, oni su iskazivali poštovanje, prema samoupravnom socijalizmu Jugoslavije. Dakle, oni su videli jugoslovenski socijalizam kao neku matricu društva koje bi trebalo da bude prihvaćeno od strane hipika. I čak je Ragnu rekao da mladi Jugosloveni nemaju protiv čega da protestuju", istakao je istoričar.

Foto: Newsmax Balkans

Kako je naveo, za čuveni mjuzikl "Kosa" koji se tačno pre 50 godina prikazivao u Ateljeu 212, predsednik SFRJ Josip Broz Tito izjavio je da mu se predstava dopala.

Raković je ocenio da se mjuzikl "Kosa" smatrala osveženjem jugoslovenskog teatra.

Mjuzikl "Kosa"

"To je bilo prvi put da na velikoj sceni jugoslovenskog pozorišta imamo takvu predstavu sa puno golih tela. Međutim, ono što je razlikovalo jugoslovensku verziju od američke i britanske je u tome što u jugoslovenskoj "Kosi" težište se stavlja na antiratnu poruku, dok je u američkoj i britanskoj težište na drogama, na kontrakulturi. U jugoslovenskoj verziji nije bilo potrebe da se buni protiv establišmenta", pojasnio je istoričar.

Šta je rokenrol doneo savremenoj civilizaciji? U kakvoj su vezi bili jugoslovenski rokeri i Tito? Kao i koliki je značaj mjuzikla "Kosa", pogledajte u celoj emisiji u okviru teksta.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)