Odlaže se sednica parlamenta o litijumu, opozicija najavljuje protest
Početak vanredne sednice parlamenta o litijumu odložen je dok se ne obavi glasanje o rebalansu budžeta. Predsednica Skupštine Ana Brnabić kaže da po svemu sudeći neće biti vremena za sednicu o litijumu, ali da će predstavnici vlasti insistirati da se taj predlog zakona nađe na redovnom zasedanju.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je na vanrednoj konferenciji za medije, uoči sednice Skupštine Srbije o litijumu, da je ovim putem želela da se obrati građanima Srbije i da objasni šta se tačno i precizno dešava u srpskom parlamentu. Kako je istakla, oni kojima su puna usta zabrane litijuma su u poslednjih šest dana učinili sve da se o tome ne govori.
Nju je tokom izlaganja prekinuo poslanik Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta i poručio joj da laže, a izlaganje je nastavila nakon što se on sklonio.
Brnabić je najavila mogućnost da se o izmeni i dopuni Zakona o rudarstvu i energetici govori tokom sednice koja je u toku odnosno da ne bude odvojene sednice o litijumu, nakon čega su opozicioni poslanici Miroslav Aleksić i Borislav Novaković najavili proteste ispred Skupštine za ponedeljak od 19 časova.
Brnabić je pojasnila da je želela da u ovom trenutku objasni šta se dešava u Skupštini Srbije i zašto, kako je dodala, po svemu sudeći neće biti vremena da se tokom vanrednog zasedanja, a kako je traženo i insistirano od strane opozicije, raspravlja o predlogu zakona o izmenama i dopunama zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, a koji su oni predložili da bi se izglasala zabrana istraživanja litijuma i bora.
Foto: Ognjen Medić
"Sve su učinili u poslednjih šest radnih dana, sve, bukvalno ne postoji nijedan instrument koji nisu iskoristili da odugovlače ovu sednicu, da se izgubi vreme i da kako tako dovedu do toga da se završi vreme za vanredno zasedanje skupštine jer redovno zasedanje kreće večeras u ponoć, 1. oktobra", rekla je ona.
Kako je dodala, ona je predlog zakona dobila 10. septembra. Njega je potpisalo 86 poslanika opozicije, a već 18. septembra je organizovala kolegijum.
"Mi smo krenuli u ponedeljak, da bi ranije završili sa rebalansom imali više vremena za predlog zakona i radili smo u petak, ni to nije bilo dovoljno. Izračunali smo i da je sasvim dovoljno za glasanje. Nismo stigli ni do 80. od 146. amandmana koje su uložili. Zašto? Svi koji su pratili skupštinu mogli su da vide, niko o tim amandmanima nije pričao", rekla je i dodala:
Lider pokreta "Kreni-promeni" Savo Manojlović ukazao je da vlast u Srbiji više od dve godine ne odgovara na narodnu inicijativu protiv iskopavanja litijuma na kojoj je više od 38.000 potpisa građana i da je time povređen Ustav Srbije.
Skupština Srbije usvojila je izmenu Zakona o budžetu za ovu godinu, kojim je budžet Srbije povećan za 132,5 milijardi dinara. Za je glasalo 136 narodnih poslanika, protiv 51, uzdržanih nije bilo, dok njih šestoro nije glasalo.
"Način na koji se trude da ljudi ne čuju istinu, zato što ih je beskonačno sramota od predloga zakona koji su uputili, zato što ne žele da pokažemo šta su sve napisali u tom predlogu zakona, kakve su laži i neistine su izneli, a konačno i da objasnimo građanima kakav bi uticaj imao taj predlog zakona da se ne daj bože usvoji, kakav bi imao uticaj na privedu, državu, investicije i koliko je taj predlog uzakona glup, besmislen i štetan", rekla je ona.
Brnabić je ranije navela da predsednik Aleksandar Vučić nema ovlašćenja da prisustvuje sednici o litijumu, jer je reč o posebnoj sednici koju je tražila opozicija, a ocenila je i da opozicija svojim ponašanjem u parlamentu "kupuje vreme" da do te rasprave i ne dođe.
Predsedavajuća sednicom parlamenta Marina Raguš obavestila je poslanike tokom zasedanja da se pomera početak sednice o litijumu. Ubrzo je odredila jednosatnu pauzu u radu.
Filmovi « Zastava filma » obuhvataju teme koje su najvećim delom vezane za događaje u kojima je vojska, kroz motiv odbrane zemlje, požrtvovanosti i hrabrosti, simbol jedne države i njenog istorijskog nasleđa. U tom pogledu dokumentarni filmovi obrađuju kako događaje pre Drugog svetskog rata, tako najvećim delom one priče koji su vezani za posledice ratnih godina ili i za same životne sudbine onih koji su bili deo njih. Svojim izborom tema filmovi « Zastava filma » su ceo svoj serijal posvetili i istoriji Jugoslovenske narodne armije koju su činili građani na odsluženju vojnog roka, njihovim pričama i dogodovštinama, ali i onim temama koje su deo razvoja moderne srpske vojske, a posebno njenom zadatku odbrane državnih granica. Duga filmska tradicija « Zastave filma » tako doprinosi rasvetljavanju jedne od najvažnijih tema za opstanak jednog društva i otvara brojne teme i dileme vezane za uspon i očuvanje teritorijalnih vrednosti srpske države
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Godinu dana niko nije smeo ni hteo da usvoji ili bar udomi malu devojčicu Leptiru koja boluje od retke genetske bolesti zbog koje joj je koža ekstremno osetljiva. A onda se pojavila Tatjana Obradović iz Čačka, čijem velikom srcu se divi cela Srbija.
Pregovori delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Kine o carinama nastavljeni su u Ženevi. Gost emisije „Presek“, analitičar Emil Zoronjić, objašnjava zašto je za Srbiju bitan dogovor velikih sila oko tarifa, kao i kakvi će biti budući ekonomski odnosi SAD i Kine.
Američki predsednik Donald Tramp saopštio je da su se Indija i Pakistan složili oko "potpunog i trenutnog prekida vatre". Agencija AP javlja da su obe zemlje potvrdile dogovor.
Prva istraživanja o prisustvu mikroplastike u pijaćim vodama u Srbiji ulaze u drugu godinu. Istraživanja se baziraju na analizi 1.000 litara vode u kojoj se može naći nekoliko komada mikroplastike, ali ono što treba imati u vidu jeste da se ona ne nalazi samo u pijaćim vodama, već svuda oko nas.
Svet se ubrzano kreće ka vrućinama čije poslediće će biti tolike da osiguravajuće kuće više neće nuditi pokriće za mnoge klimatske rizike, upozorila je jedna od najvećih svetskih osiguravajućih kompanija. Da li će u budućnosti štete usled ekstremnih vremenskih prilika biti nenadoknadive i kod nas?
Učenici Zemunske gimnazije blokirali su u nedelju tu školu i ne dozvoljavaju nikome ulaz. Srednjoškolci navode da su se na taj potez odlučili jer su saznali da je planiran nastavak nastave od sutra, i to sa časovima u trajanju od 45 minuta i upisivanjem učenika koji neće doći na nastavu.
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa tako traumatičnim iskustvom.
Delegacija Ratnog vazduhopovstva i protivvazduhoplovne odbrane je, povodom Dana sećanja, položila venac na spomen-obeležje u Gornjem Crniljevu pukovniku pilotu Milenku Pavloviću koji je poginuo u vazdušnoj borbi tokom NATO agresije 1999. godine.
Zajednice zaposlenih u predškolstvu "Predškolski krug" organizovale su protest u Beogradu. Na Trgu Republike je donet takozvani “Predškolski edikt”, a zaposleni u predškolskim ustanovama i roditelji predškolaca potom su krenuli u protestnu šetnju do Ministarstva prosvete gde su pročitani zahtevi.
Konstitutivna sednica skupštine privremenih prištinskih institucija prekinuta je 14. put, pošto ponovo nije prihvaćen predlog pokreta Samoopredeljenja da glasanje za izbor predsednika skupštine bude tajno.
U Nišu odnedavno postoji Roditeljski telefon - linija namenjena svima koji imaju bilo kakve dileme koje roditeljstvo svakodnevno donosi. To je nova usluga regionalne Sigurne kuće Niš, a za 20-ak dana najviše su se javljali roditelji predškolaca, sa pitanjima u vezi sa vaspitanjem i prilagođavanjem.
U Srbiji je 6.000 teško obolelih od astme, ali pacijenata sa blažim oblicima te bolesti je mnogo više, izjavila je pulmolog dr Olivera Ostojić i dodala da se kod onih sa težim oblicima već koristi biološka terapija.
Komentari (0)