(VIDEO) Profesor Petrov o Rezoluciji o Srebrenici: Reč je o dokumentu kulture sećanja i nema karakter pravnog akta
Profesor Pravnog fakulteta Vladan Petrov kazao je za Newsmax Balkans da Rezolucija o Srebrenici spada u domen tzv. kulture sećanja, pa se kao takva usvaja u Generalnoj skupštini UN po olakšanoj proceduri, a uz to nema obavezujuće dejstvo prema međunarodnom pravu.
Maja prošle godine, Generalna skupština UN usvojila je Rezoluciju o Srebrenici, kojom je današnji dan, 11. jul, proglašen za Međunarodni dan sećanja na genocid u Srebrenici.
Podsetimo da su za Rezoluciju bile 84 države, 19 je bilo protiv, dok se njih 68 uzdržalo od izjašnjavanja.
U najkraćem, Rezolucija osuđuje negiranje genocida i veličanje ratnih zločina.
Trideset godina je prošlo od rata u bivšoj Jugoslaviji, a teme o njegovim posledicama se i dalje ne mogu zaobići. Istoričar Miloš Ković i direktor Dokumentaciono-informacionog centra Veritas Savo Štrbac pokušali su da daju odgovore na pitanja gde je region danas, primetno i dalje duboko podeljen.
U Memorijalnom centru Potočari obeležava se 30 godina od zločina u Srebrenici. U Memorijalnom centru sahranjeno je više od 6.700 žrtava, a za najmanje 1.200 osoba i dalje se traga.
Gost Stava dana na ovu temu bio je profesor Pravnog fakulteta, sudija Ustavnog suda i član Venecijanske komisije Vladan Petrov, koji je dao svoja tumačenja ovog dokumenta.
"U datim okolnostima, očigledno da su oni koji su želeli ovu rezoluciju po svaku cenu, odlučili da je ovo put da se izbegne ponovni pokušaj usvajanja rezolucije u Savetu bezbednosti (SB) koji bi bio neuspešan, a suštinska razlika između rezolucije u SB i ove rezolucije u Generalnoj skupštini je u tome što bi rezolucija SB zaista bi imala odgovarajuću pravnu obaveznost. Ona bi tako bila izvor međunarodnog javnog prava, kao što je, na primer, rezolucija 1244. Ova rezolucija spada u domen tzv. kulture mira ili kulture sećanja, usvaja se u Generalnoj skupštini UN po jednoj lakšoj proceduri", kazao je Petrov.
Printscreen: Newsmax Balkans
Time je, kako smatra profesor, na neki način bila unapred "osuđena" na uspeh.
"Po mom nekom tumačenju, ona nije akt u smislu izvora međunarodnog javnog prava, dakle, nije pravni akt. Ovakve rezolucije su političko-deklarativnog karaktera i one imaju običaj da time gaje kulturu sećanja, ali u strogom smislu ova rezolucija nema karakter pravnog akta niti bilo koga pravno obavezuje. U mnogim svojim delovima predstavlja vrstu pokušaja da se utvrde gotovo opšta mesta da je u Srebrenici počinjen genocid", poručio je gost Newsmax Balkans.
Individualni počinioci zločina
Osvrnuo se i na mogućnost da se ovakvom rezolucijom Srbi na neki način definišu kao genocidni narod.
"Nismo pravno i nismo ni na koji drugi način obavezani da u naš obrazovni sistem ili u bilo koje druge sfere uvodimo jednu istinu koja, ponavljam, ne može biti utvrđena jednom ovakvom rezolucijom. Ako biste me pitali kao nekoga ko posmatra stvari van konteksta, onda bih mogao da kažem da su sve presude, njih nekoliko, presude protiv individualnih počinilaca. Utvrđena je individualna odgovornost za genocid. Međutim, dovoljno je samo pažljivo čitati tekst i možete videti da u tom tekstu ima ozbiljnih formulacija koje ukazuju na jednu vrstu kolektivne odgovornosti", objašnjava Petrov.
Politička odgovornost
Podvukao je da kroz rezoluciju o Srebrenici ne može biti reči o pravnim ili strogo krivično-pravnim posledicama i odgovornosti.
"Ovde moramo da govorimo o političkoj odgovornosti koja se nesumljivo i kroz interpretaciju ovakve rezolucije nameće pre svega državi Srbiji, a onda i srpskom narodu. Kultura sećanja je mnogo složen mehanizam. Skloni smo da lako zaboravljamo stvari, pa da ih se onda prisetimo po potrebi. Podsetiću da Srbija, odnosno srpska vlast nije bila uopšte ili barem nije bila na vreme obaveštena o tome da se ovakva rezolucija sprema", zaključio je profesor Pravnog fakulteta.
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS ( R )
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
07:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
08:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
09:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
Urbanističke inspektorke izvršile su inspekcijski nadzor i utvrdile nepravilnosti u tehničkoj dokumentaciji na osnovu koje je izdata građevinska dozvola za gradilište u Ulici kneza Miloša broj 42, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Veliki šumski požar koji je izbio u sredu uveče u šumovitom području Glikadija na severnom egejskom ostrvu Tasos nastavio je da gori i u četvrtak, a situacija, prema izveštajima, opisana kao teška.
Iza protesta u Srbiji stoji Evropska unija. Iz njihovih centara se finansira sve što se dešava. Cilj je destabilizacija Srbije čime se pod kontrolu stavljaju i ostali srpski prostori. Destabilizacija u BiH je koordinisana usko sa svim što se dešava kod nas, izjavio je advokat Goran Petronijević.
U Užicu je održan protest ispred Gradske uprave zbog određivanja jednomesečnog pritvora za sedmoro građana koji su osumnjičeni za napad na pripadnike policije tokom blokade saobraćajnica, nakon čega je ponovo blokiran magistralni put Užice-Zlatibor.
Vatra je opustošila nekoliko sela u Topličkom okrugu, na jugu Srbije. Izgorele su kuće, traktori, stoka, a mnogi meštani ovih sela ostali su bez ičega. U suzama su za Newsmax Balkans ispričali da je u trenu nestalo sve što su godinama i decenijama stvarali.
Ana Ilić (33) iz Vatrogasno-spasilačke jedinice iz Niša osvojila je prvo mesto među ženama na takmičenju "Najjači vatrogasac-spasilac" održanom u Sankt Peterburgu. Ana je za Newsmax Balkans govorila kako je postala prva žena vatrogasac u Nišu i kako je vatrogastvo od hobija postalo njeno zanimanje.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da država nikada neće dati "zeleno svetlo" policiji da oštrije reaguje prema onima koji blokiraju, već samo uz minimalnu upotrebu sile i u krajnjoj nuždi.
Bivši ministar spoljnih poslova Goran Svilanović rekao je u emisiji GrađaNIN, govoreći o trenutnoj situaciji u društvu, da smo svi zaglavljeni u političkoj situaciji, za koju je ocenio da je komplikovana.
Studenti i građani blokirali su saobraćaj na Autokomandi u Beogradu, a blokade su održane i u Užicu, Novom Sadu, Nišu, Boru, Čačku, Zrenjaninu i još nekoliko gradova Srbije.
Evropska komisija objavila je novi izveštaj o vladavini prava u Srbiji, sa lošijom ocenom u odnosu na prethodne. Predsednik Građanskog demokratskog foruma Zoran Vuletić istakao je za Newsmax Balkans da se u Srbiji reforme ne sprovode i da je put ka Evropskoj uniji zatvoren.
U Srbiji su gotovo svakodnevni slučajevi nestalih osoba, a nažalost, nije retkost da porodice danima, pa i godinama čekaju na bilo kakvu informaciju o svojim bližnjima. Takođe, svedoci smo brojnih nestanaka koji nikada nisu rešeni.
Štrajkački odbor zaposlenih Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu saopštio je da je većinom glasova odlučio da obustavi štrajk započet 5. maja i da, kako se navodi, borbu za dobrobit društva nastavi drugim oblicima društvenog i profesionalnog delovanja.
Komentari (0)