Nestorović (Ekološki ustanak): Neće biti apokalipse bez litijuma, otkud tolika navala na rudna bogatstva u Srbiji
Poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović obrazlažući predlog za izmenu Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima kojim se traži zabrana iskopavanja i eksploatacije bora i litijuma, rekla je da bez litijuma neće ništa stati, a da je za ljude u Nedeljicama važno da žive u zdravim uslovima.
Ona je na sednici Skupštine Srbije gde obrazlaže predlog koji je podnelo 86 opozicionih poslanika ocenila da bi eksploatacija jadarita veoma negativno uticala na vodu i zemljište i kako tvrdi, "ostavila pustoš", a da bi prostor na kome je projekat planiran, a nalazi se samo 15 km od Loznice, bio degradiran.
Prema rečima Nestorović, u Srbiji bez litijuma neće biti ni apokalipse, ni nemaštine, a da sa litijumom "nećemo biti okićeni zlatom i parama" kao i da sve nije u parama i osim, kako tvrdi, za neke ljude iz vlasti, dok je za običan svet u Nedeljicama "bitno da žive koliko-toliko zdravo".
Skupština Srbija završila je rad prvog dana redovnog jesenjeg zasedanja, a sednica na kojoj se raspravlja o predlogu za izmenu Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, koju je predložilo 86 opozicionih poslanika, biće nastavljena u utorak u 10 sati.
Kompanija Rio Tinto odbacila je optužbe za korupciju i uplitanje u ishode izbora koje je izneo lider Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić na konferenciji za novinare 4. oktobra.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da je sve spremno za sednicu parlamenta na kojoj će se raspravljati o predlogu opozicije da se zabrani istraživanje, eksploatacija i prerada litijuma i bora. Predlog je blamantan, nećemo podnositi amandmane, dodala je ona.
Nestorović je kritikovala izjave predstavnika vlasti u vezi sa ovom temom i osvrnula se na odluke Ustavnog suda i istakla da je među njima bilo dosta kontradiktornosti te da je donošenjem raznih odluka u vezi sa projektom Jadar, kako tvrdi, više puta povređen i Ustav Srbije.
Ona je zapitala i kako je došlo do oživljavanja prostornog plana i projekta Jadar.
Pozvala se i na skup u SANU i reči akademika Vladimira Stevanovića da se prirodni izvori u Srbiji posmatraju kao izvori profta, a ne posebne brige te da je Srbija po odnosu prema prirodnoj sredini na začelju u Evropi.
Foto: riotinto.com
Iznela je tvrdnju i da se strane rudarske kompanije u Srbiji ponašaju kao države u državi i da će se posledice njihovog rada u našoj zemlji videti stotinama godinama nakon završetka eksploatacije, a da će za njihovo saniranje biti potrebno mnogo novca.
"Otkud tolika navala na rudna bogatstva u Srbiji", zapitala je ona i navela da se odgovor nalazi u tome što se u našoj zemlji ne vodi računa o zaštiti životne sredine.
Prema njenim rečima, Srbija mora da prekine sa površno ocenjenim projektima, kao što je i projekat Jadar i navela da je naša razvojna šansa u tome da se više vodi računa o drugim stavrima kao što je uređenje životne sredine.
Nepoverenje prema ovom pojektu, istakla je ona, potiče i od negativnih saznanja o onome što je kompanija Rio Tinto radila po svetu.
Nestorović je pročitala više imena stručnjaka i njihove reference, a koji se, kako kaže, nazivaju neznalicama.
Foto: Tanjug/Narodna skupština Republike Srbije/Peđa Vučković
Rasprava sa Anom Brnabić
Predsednica skupštine Ana Brnabić više puta prekinula je Danijelu Nestorović opominjući poslanike opozicije, tvrdeći da oni dobacuju i uznemiruju govornicu, da "prevode" ono što ona ima da kaže, kao i da nisu sigurni u njene oratorske sposobnosti.
Aleksandar Ćuta Jovanović "branio" je koleginicu, govoreći predsedavajućoj da "siđe dole". Brnabić je još rekla i da su neki poslanici opozicije izašli iz sale jer ne žele da je čuju, pa je Nestorović uzvratila da predsednica primećuje to, a ne čuje dobacivanja i ometanja iz redova poslanika vladajuće stranke.
"Pa, vi ste rekli da vas ne prekidam dok govorite", naglasila je Brnabić.
Stefan Drljača (37) zasadio je, pre deset godina, šumu u selu Dučalovići kod Čačka, podno planina Ovčar i Kablar. Drljača je za Newsmax Balkans govorio o motivima svog poduhvata, dosadašnjem napretku i novim idejama kojima planira da unapredi biodiverzitet i ekosistem.
Kad bi se hipotetički izbori raspisali za 45 dana, studenti misle da mogu da pobede i u lošim izbornim uslovima, a iluzija je da će Aleksandar Vučić dati dobre uslove. Mora da se pobedi u lošim uslovima i da se brani pobeda, izjavio je za Newsmax Balkans novinar Zoran Panović.
Potpredsednica Narodne Skupštine Marina Raguš smatra da je zahtev studenata za raspisivanje vanrednih izbora jasan znak da je tema promena vlasti u Srbiji, dok je samostalna poslanica Jelena Pavlović istakla da je to "iskonska potreba za elementarnom pravdom u društvu".
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu uhapsili su R. K. (32) i V. H. (44), slovačke državljane, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela krađa i teška krađa.
Godinu dana niko nije smeo ni hteo da usvoji ili bar udomi malu devojčicu Leptiru koja boluje od retke genetske bolesti zbog koje joj je koža ekstremno osetljiva. A onda se pojavila Tatjana Obradović iz Čačka, čijem velikom srcu se divi cela Srbija.
Zbog višemesečnog zastoja u konstituisanju Skupštine Kosova i neusvajanja izmena Zakona o platama, koje je naložio Ustavni sud, Kosovo bi moglo da se suoči s troškovima od čak 35 miliona evra po osnovu sudskih tužbi zaposlenih u javnom sektoru, prenosi Koha.
Svaki sedmi par u našoj zemlji suočava se sa problemom neplodnosti, tj. infertiliteta. Međutim, čak 75 odsto parova ne prepoznaje ili ne prihvata problem na vreme, što često odlaže početak adekvatnog lečenja. Proces vantelesne oplodnje, osim što je medicinski izazov, predstavlja i emotivnu borbu.
Muškarac star 26 godina isključen je iz saobraćaja kod petlje Kovilovo, pošto je automobilom marke "BMW" upravljao brzinom od 199,3 kilometra na čas, na mestu gde je ograničenje brzine 50 kilometara.
Prva istraživanja o prisustvu mikroplastike u pijaćim vodama u Srbiji ulaze u drugu godinu. Istraživanja se baziraju na analizi 1.000 litara vode u kojoj se može naći nekoliko komada mikroplastike, ali ono što treba imati u vidu jeste da se ona ne nalazi samo u pijaćim vodama, već svuda oko nas.
Godinu dana niko nije smeo ni hteo da usvoji ili bar udomi malu devojčicu Leptiru koja boluje od retke genetske bolesti zbog koje joj je koža ekstremno osetljiva. A onda se pojavila Tatjana Obradović iz Čačka, čijem velikom srcu se divi cela Srbija.
Kraljevo se godinama bori sa problemom napuštenih pasa. I dok u Komunalnom preduzeću "Čistoća", koje te pse steriliše, vakciniše i vraća na ulicu, kažu da je glavni problem neodgovorno vlasništvo, udruženja za zaštitu životinja ukazuju i na to da se zakoni adekvatno ne primenjuju.
Studenti i srednjoškolci, uz podršku građana i ratnih veterana, stigli su popodne pešice u Gornje Nedeljice, nakon učešća na protestu "Marš na Drinu" u petak u Loznici.
Komentari (0)