Ministar Đurić: Tramp i Grenel su imali razumevanja za srpsku stranu, nadamo se da će opet
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je da je Vašingtonski sporazum sve vreme, od potpisivanja pre četiri godine, sahranjivao samo režim Aljbina Kurtija, zbog čega ne veruje da će on biti spreman da konstruktivno pristupi sprovođenju tog dokumenta.
"Vašingtonski sporazum je sve vreme sahranjivao samo režim Aljbina Kurtija. Što se nas tiče, dogovor o ekonomiji, unapređenju saobraćajnih veza, stvaranju mogućnosti za mlade, a jezgro sporazuma je bilo fokusirano na to, uživa našu podršku, ali, iskreno, ne verujem da će Kurti biti preman da konsturktivno pristupi ovome“, rekao je Đurić za RTV odgovarajući na pitanje da li će, nakon pobede Donalda Trampa na izborima u SAD, Vašingtonski sporazum biti oživljen.
Ministar je napomenuo da ne bi trebalo da imamo iluzije, jer u Sjedinjenim Državama postoji priličan konsenzus u pogledu statusa Kosova, koji fundamentalno različit od srpskog.
"Ja sam zahvalan administraciji Donalda Trampa i Ričardu Grenelu što su i te kako bili spremni da čuju i uvaže srpske interese. Naša nada je da će i sada biti spremni da saslušaju srpsku stranu“, rekao je Đurić, prenosi Kosovo onlajn.
Eventualni povratak bivšeg specijalnog izaslanika za dijalog Srbije i Kosova Ričarda Grenela, koji je bio prosrpski orijentisan, sa dolaskom administracije Donalda Trampa trebalo bi da zabrine Prištinu, ali i Sarajevo, ocenio je britanski analitičar Tim Džuda za Radio Slobodna Evropa.
Bivši specijalni izaslanik predsednika SAD za dijalog Beograda i Prištine Ričard Grenel poručio je, nakon što je republikanski kandidat Donald Tramp proglasio pobedu na predsedničkim izborima, da su "Amerika i svet spaseni" i da će uskoro doći mir.
Nasilje nad Srbima na KiM je eskaliralo i dostiglo alarmantan nivo, rekao je ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (SB UN).
On je naveo da su srpski interesi na Kosovu "višeslojni i dalekosežni" - svaka srpska škola, kuća, svaki manastir, Univerzitet u Kosovskoj Mitrovici, svaki građanin - Srbin, Goranac, Bošnjak, Rom, svako koji se oseća kao deo Srbije, ekonomski interesi, rudna nalazišta - sve to su dalekosežni interesi Srbije i o tome, kaže, mora da se razgovara.
Na pitanje da li podela Kosova dolazi na dnevni red posle povratka Trampa, Đurić je odgovorio da "trenutno nema ni razgovora bilo kakvih".
"Mislim da bi primena sporazuma koji garantuje Srbima Zajednicu srpskih opština i minimum kolektivnih, političkih, ekonomskih i drugih ljudskih prava prava bili minimalna polazna osnova za dalje razgovore o normalizaciji odnosa. Mi imamo na našoj strani pravdu i međunarodno pravo“, rekao je Đurić.
Upitan da li po tom sporazumu, formiranje ZSO Srbiji nameće obavezu da se ne protivi ulasku Kosova u Ujedinjene nacije, Đurić je odgovorio da je to za Srbiju neprihvatljivo i da je to jasna pozicija zemlje.
Na pitanje da li će Srbija preseliti ambasadora u Izraelu iz Tel Aviva u Jerusalim, ministar je podsetio da je Vašingtonski sporazum zaključen pre nego što je Izrael priznao Kosovo.
"Ako pogledate tekst sporazuma, odatle je izbačena odredba o priznanju Kosova od strane Izraela. Srpska strana nije prihvatila tu odredbu. Priznajući Kosovo, Izrael je prihvatio da će ova odredba koja se odnosi na preseljenje ne primenjuje", rekao je Đurić i naveo da je Srbija u prethodnom periodu značajno unapredila odnose sa Izraelom i da ne sme da dopusti sebi da prepušta teren, bilo gde, Prištini.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) u Novom Sadu uhapsili su A. V. (2004) iz Temerina, zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo izazivanje opšte opasnosti, saopštila je Policijska uprava Novi Sad.
Italijanske trupe u rezervnom sastavu KFOR stigle su u AP KiM, kako bi u narednim mesecima pomogle u očuvanju mira i stabilnosti na osnovu rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244 iz 1999, saopšteno je iz KFOR.
Policija u Beogradu će podneti Prekršajnom sudu zahtev za pokretanje prekršajnog postupka u redovnom postupku po Zakonu o javnom redu i miru, protiv I. P. (70) zbog narušavanja javnog reda i mira.
V. d. direktora Vazduhoplovne akademije Miroslav Lepir demantovao je navode o masovnim ostavkama i gubitku sertifikata u ovoj državnoj obrazovnoj instituciji. Lepir je istakao da su medijski izveštaji o navodnih 15 ostavki nosilaca sertifikata i povlačenju dozvola netačni.
Srbija će 2100. godine imati svega 3,7 miliona stanovnika, za razliku od 2024. u kojoj je prema popisu bilo 6,7 miliona, navedeno je u studiji Ujedinjenih nacija (UN) "World Population Prospects 2024".
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS) saopštila je da su ispunili svoje zahteve pošto su četiri meseca bili sami bez podrške drugih profesija i grupacija u štrajku i protestima.
U crkvi Ružici na Kalemegdanu u Beogradu održana je sveta liturgija i osvećena je voda povodom obeležavanja hrišćanskog praznika Krstovdana, nakon čega je održano viteško plivanje podno Beogradske tvrđave.
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je da nema dilemu da će 20. januara biti nastavljena školska godina i da bi sve drugo bila čista politika.
Komentari (0)