(FOTO/VIDEO) Hil za Newsmax Balkans: Srbija se jasno kreće ka Zapadu, podržavamo njene aspiracije za članstvo u EU

Srbija se jasno kreće ka Zapadu i želim da verujem da se SAD i Srbija dobro razumeju, da radimo zajedno na pitanjima, ne samo između dveju zemalja, već i sa drugim državama, istakao je u emisiji Portal ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

20.11.2024. 20:35

(FOTO/VIDEO) Hil za Newsmax Balkans: Srbija se jasno kreće ka Zapadu, podržavamo njene aspiracije za članstvo u EU

"Srbija je donela odluku, očigledno je da se pomera ka Zapadu. Mislim da želi da ubrza taj proces i da za to postoje mnogi razlozi", rekao je Hil.

Ambasador je pojasnio da je od izuzetnog značaja za Srbiju i to što je podržala Ukrajinu u borbi protiv strašne agresije.

"To je dosta razjasnilo situaciju poslednjih godina. Mislim da je Srbija na dobrom putu i svakako delimo i podržavamo aspiracije Srbije za članstvo u Evropskoj uniji", istakao je Hil.

Foto: Milena Đorđević

Hilov stav je nekada bio da Srbija mora da izabere ili Istok ili Zapad i da za nju ne postoji srednji put.

"Ne znam da li je pošteno to tako reći. Nikada ne govorim ljudima da moraju da urade jedno ili drugo, ali mislim da je za Srbiju bitno da se opredeli za Zapad. To i radi u smislu saradnje sa Evropskom unijom, na brojnim političkim pitanjima, bilo da se radi o unutrašnjoj ili međunarodnoj politici. Mislim da je prilično jasno da je to smer u kom se kreće", istakao je gost Portala.

Može li Srbija balansirati između Istoka i Zapada?

S jedne strane Srbija je podržala Ukrajinu, ali s druge nastavlja da održava dobre odnose sa Rusijom i Kinom. Postavlja se pitanje da li će to otežati poboljšanje odnosa između SAD i Srbije.

"Srbija ima dugu istoriju održavanja ovih mnogih odnosa širom sveta, uključujući i Kinu. Nije moj posao da kažem Srbiji sa kim treba ili ne treba da razgovara, ali mislim da je bitno da bude jasna po pitanju svojih političkih ciljeva i interesa", pojasnio je Hil.

Srbija nije uvela sankcije Rusiji iako je Zapad verovatno to očekivao.

"Postoje problemi te prirode. Svakako, Evropska unija ima skup propisa i zajedničku međunarodnu politiku i posmatra Srbiju kako bi procenila da li mogu da se slože oko određenih pitanja. Sa našeg stanovišta, Srbija se jasno opredelila za Zapad i nastavljanje podrške Ukrajini. Tu je humanitarna pomoć koja joj je data, kao i napori uloženi u obnovu električnog sistema u Ukrajini", istakao je gost Newsmax Balkansa.

Srbija ima osnov za dalju saradnju

Kada je reč o ratu u Ukrajini, ambasador SAD u Srbiji ocenio je da je Rusija namerno ciljala civile u Ukraniji i osudio taj čin kao "jedan od najsramnijih".

Hil smatra da je Srbija bila prilično jasna po pitanju svoje podrške ukrajinskom teritorijalnom integritetu i suverenitetu što joj omogućuje osnov za dalju saradnju.

Foto: Milena Đorđević

"Očigledno će postojati razlike u pogledu sankcija i sličnih pitanja, ali smatram da osnova za dalju saradnju postoji i mislim da smo sposobni da imamo nesuglasice, a da ne budemo neprijatni", konstatovao je Hil.

Odgovarajući na pretpostavku da Srbija ostane van NATO i zadrži svoju neutralnost, gost Portala rekao je da misli da Srbija može da održi mnoge odnose širom sveta.

"Srbija je dobro poznata na globalnom jugu, gde ima mnogo veza. Neke od tih veza mogle bi da budu od pomoći Evropskoj uniji, kada Srbija postane njen član. Sa Srbijom možemo da razgovaramo o pitanjima dalekih zemalja, u Južnom Pacifiku ili na drugim mestima, i to ne smatram smetnjom. To bi čak mogla da bude i prednost", tvrdi ambasador SAD u Srbiji.

Hil veruje da Srbija ima kapacitete da iskoristi svoju diplomatiju i diplomatsku moć. 

Kada je reč o tome u kom pravcu Srbija treba da ide u bezbednosnom smislu, ambasador SAD je izneo da je to odluka koju srpski narod mora da donese.

Promena administracije u SAD

Iako je vlada SAD trenutno u tranziciji, Hil ističe da se zajednički interesi ne menjaju sa administracijom i da su odnose Srbije i SAD usmerili u vrlo pozitivnom pravcu.

Foto: Milena Đorđević

"U vezi sa specifičnim politikama, moraćemo da sačekamo da se nova administracija izjasni. Imamo samo po jednog predsednika u određenom trenutku", navodi.

Aktuelni američki predsednik Džozef Bajden promenio je politiku prema upotrebi raketa dugog dometa u Ukrajini. U najnovijem razvoju događaja dozvolio je i korišćenje protivpešadijskih mina u Ukrajini.

Govoreći o tome da li će trenutna administracija zakomplikovati situaciju za buduću, koja je izjavila da bi želela da se rat završi što je brže moguće, Hil je naveo da bismo svi  želeli da se ovaj katastrofalan i agresorski rat što pre završi.

Foto: Milena Đorđević

"Rat je izazvao probleme na svetskom tržištu hrane. Prouzrokovao je probleme sa izbeglicama. Ovo je bio grozan rat i nadamo se da Rusija to razume. Donesena je odluka da je Ukrajini potrebna artiljerija dugog dometa i veći kapaciteti za spečavanje ruskih vojnika, ali sada su tu i vojnici iz Severne Koreje. Ideja dovođenja Severokoreanaca u Rusiju i Ukrajinu je prilično užasna", rekao je gost Newsmax Balkansa. 

Mogućnost mirovnih pregovora

Kada je reč o mogućim mirovnim pregovorima, Hil je istakao da su Ukrajinci ti koji će morati da odluče šta će uraditi povodom mirovnih pregovora i da li uslovi za mir postoje.

"Bilo je mnogo zahteva za prekid vatre, što je apsolutno razumljivo, jer je ovaj rat bio nemilosrdan, posebno za ukrajinske civile. Što se tiče samog rata, Ukrajini su potrebna bolja sredstva odbrane. Pokušali smo da na tom polju budemo od pomoći Ukrajini", istakao je naš sagovornik.

Foto: Milena Đorđević

Postoji jedna lepa američka tradicija po kojoj, navodi Hil, trenutni predsednik ostavlja pismo budućem predsedniku.

Predsednik Bajden će to, kako navodi ambasador SAD, uraditi za predsednika Trampa.

Poruka za budućeg ambasadora SAD u Srbiji

Na pitanje šta bi, kada bi ta praksa postojala i na njegovoj funkciji, poručio svom nasledniku, Hil kaže:

"Naglasio bih činjenicu da imamo jako dobre odnose sa Srbijom i da nam sa Srbijom najbolje ide kada slušamo, barem u 50 odsto slučajeva, ako ne i više. Često je vrlo složeno razumeti položaj Srbije u određenim pitanjima. Dosta je složenije nego što bi to prvi dani u Srbiji mogli da sugerišu. Kada stignete ovde, morate pažljivo da slušate, te stvari bih naglasio".

Foto: Milena Đorđević

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)