Evropska komisija: Partneri sa Zapadnog Balkana usklađeni sa bezviznim režimom, dve preporuke za Srbiju

Evropska komisija utvrdila je u izveštaju u okviru mehanizma za nadgledanje bezviznih režima da postoji usklađenost partnera sa Zapadnog Balkana, uključujući Srbiju, sa zahtevima EU za putovanja bez viza i dala preporuke za dalja poboljšanja po tom pitanju.

Izvor: Tanjug   |  

09.12.2024. 19:46

Evropska komisija: Partneri sa Zapadnog Balkana usklađeni sa bezviznim režimom, dve preporuke za Srbiju

Izveštaj Evropske komisije pokazuje da jedino u slučaju Gruzije postoji mogućnost ugrožavanja bezviznog režima.

Evropska komisija saopštila je danas da je 6. decembra usvojila sedmi izveštaj u okviru Mehanizma za suspenziju viza, kojim se nagledaju bezvizni režimi EU sa partnerima sa Zapadnog Balkana i iz Istočnog partnerstva, kao i zemljama Istočnih Kariba i Latinske Amerike.

Komisija je ocenila da su Srbija, kao i Albanija, Bosna i Hercegovina, Moldavija, Crna Gora, Severna Makedonija, preduzele akcije da odgovore na nekoliko preporuka datih u šestom izveštaju u okviru Mehanizma za suspenziju viza, ali da moraju da preduzmu dodatne akcije, posebno da usklade svoje vizne politike sa viznom politikom EU.

"Za susedstvo EU, nastavak procesa vizne liberalizacije ostaje moćno sredstvo za podršku reformama i jačanje saradnje sa EU u oblasti migracija, upravljanja granicama i bezbednosti", poručila je Komisija.

U izveštaju se navode dve preporuke koje se odnose na Srbiju, a kojima se očekuje dodatni napredak u usklađivanju vizne politike sa listom zemalja za koje je potrebna viza za ulazak u EU, kao i kada je u pitanju potpuno sprovođenje klauzule o državljanima trećih zemalja iz sporazuma o readmisiji između EU i Srbije.

"Brži napredak Srbije u usklađivanju vizne politike"

U izveštaju se ističe da Srbija ima bezvizni režim sa 16 zemalja čijim građanima su potrebne vize za ulazak u EU, ali se konstatuje i da je Srbija uvela pun vizni režim za državljane šest zemlja kako bi bolje uskladila svoju politiku sa politikom EU.

Zbog rizika od neregularnih migracija u EU Komisija očekuje brži napredak Srbije u usklađivanju vizne politike.

Foto: Envato

U oblasti saradnje po pitanju migracija, upravljanja granicom i readmisije, napominje se da je Srbija nastavila da se pozitivno angažuje na primeni Akcionog plana EU za Zapadni Balkan i da sprovodi novu strategiju integrisanog upravljanja granicom za period 2022-2027 i akcioni plan za 2022-2024.

Ukazuje se i na saradnju Srbije u oblasti migracija i upravljanja granicama sa Fronteksom i državama članicama EU, kao i na njenu saradnju po bezbednosnim pitanjima sa agencijama kao što su, između ostalog, Evropop, Evrodžast i Interpol.

Što se tiče Ukrajine i AP KiM, Komisija je ocenila da se i dalje ispunjavaju uslovi za viznu liberalizaciju, ali da je potrebno da se preduzmu mere kako bi se odgovorilo na preporuke Komisije.

Bezvizni režim ugrožen sa Gruzijom

Međutim, kada je reč o Gruziji, navodi da su, imajući u vidu nedavna dešavanja u zemlji, u toku razmatranja o mogućem aktiviranju mehanizma za suspenziju viza za određene kategorije ljudi.

Gruzija se istovremeno poziva da preduzme dodatne hitne mere kako bi odgovorila na preporuke Komisije, posebno u oblasti zaštite osnovnih prava kako bi izbegla aktivaciju ovog mehanizma i nastavila da ispunjava standarde za viznu liberalizaciju.

Evropska komisija poručila je da će nastaviti da prati ispunjavanje uslova za viznu liberalizaciju i da će rezultati po tom pitanju biti uključeni u njen godišnji paket o proširenju i, gde je to relevantno, u pregovore o pristupanju EU.

U izveštaju se navodi da putovanje bez viza "olakšava mobilnost i međuljudske kontakte, podstiče sektor putovanja i turizma i promoviše kulturnu i akademsku razmenu", ali se napominje da može da predstavlja značajne izazove u vezi sa neregularnim migracijama i bezbednošću.

Komisija je poručila da će nastaviti da podnosi izveštaje Evropskom parlamentu i Savetu jednom godišnje.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)