Evropska komisija: Partneri sa Zapadnog Balkana usklađeni sa bezviznim režimom, dve preporuke za Srbiju
Evropska komisija utvrdila je u izveštaju u okviru mehanizma za nadgledanje bezviznih režima da postoji usklađenost partnera sa Zapadnog Balkana, uključujući Srbiju, sa zahtevima EU za putovanja bez viza i dala preporuke za dalja poboljšanja po tom pitanju.
Izvor: Tanjug |
09.12.2024. 19:46
Foto: AP/Virgina Mayo
Izveštaj Evropske komisije pokazuje da jedino u slučaju Gruzije postoji mogućnost ugrožavanja bezviznog režima.
Evropska komisija saopštila je danas da je 6. decembra usvojila sedmi izveštaj u okviru Mehanizma za suspenziju viza, kojim se nagledaju bezvizni režimi EU sa partnerima sa Zapadnog Balkana i iz Istočnog partnerstva, kao i zemljama Istočnih Kariba i Latinske Amerike.
Komisija je ocenila da su Srbija, kao i Albanija, Bosna i Hercegovina, Moldavija, Crna Gora, Severna Makedonija, preduzele akcije da odgovore na nekoliko preporuka datih u šestom izveštaju u okviru Mehanizma za suspenziju viza, ali da moraju da preduzmu dodatne akcije, posebno da usklade svoje vizne politike sa viznom politikom EU.
Generalni direktor Direktorata Evropske komisije za proširenje i susedsku politiku Gert Jan Kopman izjavio je u Briselu da je uveren da će Klaster 3 u pristupnim pregovorima EU sa Srbijom uskoro biti otvoren i istakao da Srbija nije samo tehnički, već u potpunosti spremna za to.
"Za susedstvo EU, nastavak procesa vizne liberalizacije ostaje moćno sredstvo za podršku reformama i jačanje saradnje sa EU u oblasti migracija, upravljanja granicama i bezbednosti", poručila je Komisija.
U izveštaju se navode dve preporuke koje se odnose na Srbiju, a kojima se očekuje dodatni napredak u usklađivanju vizne politike sa listom zemalja za koje je potrebna viza za ulazak u EU, kao i kada je u pitanju potpuno sprovođenje klauzule o državljanima trećih zemalja iz sporazuma o readmisiji između EU i Srbije.
"Brži napredak Srbije u usklađivanju vizne politike"
U izveštaju se ističe da Srbija ima bezvizni režim sa 16 zemalja čijim građanima su potrebne vize za ulazak u EU, ali se konstatuje i da je Srbija uvela pun vizni režim za državljane šest zemlja kako bi bolje uskladila svoju politiku sa politikom EU.
Zbog rizika od neregularnih migracija u EU Komisija očekuje brži napredak Srbije u usklađivanju vizne politike.
U oblasti saradnje po pitanju migracija, upravljanja granicom i readmisije, napominje se da je Srbija nastavila da se pozitivno angažuje na primeni Akcionog plana EU za Zapadni Balkan i da sprovodi novu strategiju integrisanog upravljanja granicom za period 2022-2027 i akcioni plan za 2022-2024.
Ukazuje se i na saradnju Srbije u oblasti migracija i upravljanja granicama sa Fronteksom i državama članicama EU, kao i na njenu saradnju po bezbednosnim pitanjima sa agencijama kao što su, između ostalog, Evropop, Evrodžast i Interpol.
Što se tiče Ukrajine i AP KiM, Komisija je ocenila da se i dalje ispunjavaju uslovi za viznu liberalizaciju, ali da je potrebno da se preduzmu mere kako bi se odgovorilo na preporuke Komisije.
Bezvizni režim ugrožen sa Gruzijom
Međutim, kada je reč o Gruziji, navodi da su, imajući u vidu nedavna dešavanja u zemlji, u toku razmatranja o mogućem aktiviranju mehanizma za suspenziju viza za određene kategorije ljudi.
Gruzija se istovremeno poziva da preduzme dodatne hitne mere kako bi odgovorila na preporuke Komisije, posebno u oblasti zaštite osnovnih prava kako bi izbegla aktivaciju ovog mehanizma i nastavila da ispunjava standarde za viznu liberalizaciju.
Evropska komisija poručila je da će nastaviti da prati ispunjavanje uslova za viznu liberalizaciju i da će rezultati po tom pitanju biti uključeni u njen godišnji paket o proširenju i, gde je to relevantno, u pregovore o pristupanju EU.
U izveštaju se navodi da putovanje bez viza "olakšava mobilnost i međuljudske kontakte, podstiče sektor putovanja i turizma i promoviše kulturnu i akademsku razmenu", ali se napominje da može da predstavlja značajne izazove u vezi sa neregularnim migracijama i bezbednošću.
Komisija je poručila da će nastaviti da podnosi izveštaje Evropskom parlamentu i Savetu jednom godišnje.
Uroš Blažić, koji je 4. maja 2023. godine u selima Malo Orašje i Dubona ubio devet, a ranio 12 osoba, prvostepenom presudom Višeg suda u Smederevu osuđen je na maksimalnu kaznu zatvora od 20 godina. Na istu kaznu osuđen je i njegov otac Radiša.
Ne možemo i ne smemo biti nasilni prema akademskoj zajednici, rekao je za Newsmax Balkans profesor Fakulteta političkih nauka (FPN) Dobrivoje Stanojević i istakao da su studenti jedinstveni i istrajni u protestima, sa jasno izraženim porukama i simbolima.
Papa Franja imenovao je u subotu nove kardinale, među kojima je i Beogradski nadbiskup Ladislav Nemet, prvi u istoriji Katoličke crkve u Srbiji. Nadbiskup smatra da je Evropa otvorena da Srbija postane deo "te velike zajednice", ističući da su nam Evropljani bliski.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će u naredna 24 sata na uvid javnosti biti stavljeno svih 195 dokumenata u vezi sa rekonstrukcijom Železničke stanice u Novom Sadu.
Na sajtu Vlada Srbije je počelo objavljivanje dokumenata Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture koja se tiču mogućeg izvršenja krivičnog dela povodom pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine.
Više javno tužilaštvo saopštilo je da je u dosadašnjem pretkrivičnom postupku u vezi sa tragedijom na Železničkoj stanici Novi Sad saslušano više od 100 ljudi.
Grupa studenata uspela je nešto pre 13 časova da uđe u zgradu Rektorata u Novom Sadu, koja je prethodnih dana bila zaključana zbog blokade fakulteta u univerzitetskom kampusu, javlja portal 021.
Presuda kojom su Uroš i Radiša Blažić osuđeni na kazne zatvora od po 20 godina je zadovoljavajuća, ali ne i visina izrečene kazne, ocenili su punomoćnici članova porodica ubijenih i ranjenih u selima Malo Orašje i Dubona.
Ninela Radičević, majka deteta ubijenog u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar", rekla je da je i u kući Kecmanovića i Blažića pronađena enormna količina oružja i da se "mora shvatiti kako se sve desilo". Advokatica Jovanka Zečević dodala je da do izicanja presude nije otkriven motiv Uroša Blažića.
Na sajtu Vlada Srbije je počelo objavljivanje dokumenata Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture koja se tiču mogućeg izvršenja krivičnog dela povodom pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine.
Kako sociolozi definišu trenutno stanje u Srbiji i šta je po njima rešenje problema? Da li je uspostavljanje društvenog konsenzusa pravi put? Odgovore tražimo od sociologa Vladimira Vuletića.
Vlada Srbije je saopštila da je donela odluku da se iznos sredstava za materijalne troškove visokoškolskih ustanova utvrđen Zakonom o budžetu Republike Srbije za 2025. godinu uveća za 20 odsto u odnosu na iznos sredstava utvrđen Zakonom o budžetu Republike Srbije za 2024. godinu.
Predsednik Srpske liste Zlatan Elek izjavio je da je Srpsku listu prelomilo da učestvuju na izborima na Kosovu i Metohiji 9. februara to što Srbi proživljavaju najteže trenutke od 1999. godine i da ih je svakodnevna represija režima u Prištini dovela u situaciju da se bore za goli opstanak.
Komentari (0)