Evropska komisija: Partneri sa Zapadnog Balkana usklađeni sa bezviznim režimom, dve preporuke za Srbiju
Evropska komisija utvrdila je u izveštaju u okviru mehanizma za nadgledanje bezviznih režima da postoji usklađenost partnera sa Zapadnog Balkana, uključujući Srbiju, sa zahtevima EU za putovanja bez viza i dala preporuke za dalja poboljšanja po tom pitanju.
Izveštaj Evropske komisije pokazuje da jedino u slučaju Gruzije postoji mogućnost ugrožavanja bezviznog režima.
Evropska komisija saopštila je danas da je 6. decembra usvojila sedmi izveštaj u okviru Mehanizma za suspenziju viza, kojim se nagledaju bezvizni režimi EU sa partnerima sa Zapadnog Balkana i iz Istočnog partnerstva, kao i zemljama Istočnih Kariba i Latinske Amerike.
Komisija je ocenila da su Srbija, kao i Albanija, Bosna i Hercegovina, Moldavija, Crna Gora, Severna Makedonija, preduzele akcije da odgovore na nekoliko preporuka datih u šestom izveštaju u okviru Mehanizma za suspenziju viza, ali da moraju da preduzmu dodatne akcije, posebno da usklade svoje vizne politike sa viznom politikom EU.
Generalni direktor Direktorata Evropske komisije za proširenje i susedsku politiku Gert Jan Kopman izjavio je u Briselu da je uveren da će Klaster 3 u pristupnim pregovorima EU sa Srbijom uskoro biti otvoren i istakao da Srbija nije samo tehnički, već u potpunosti spremna za to.
"Za susedstvo EU, nastavak procesa vizne liberalizacije ostaje moćno sredstvo za podršku reformama i jačanje saradnje sa EU u oblasti migracija, upravljanja granicama i bezbednosti", poručila je Komisija.
U izveštaju se navode dve preporuke koje se odnose na Srbiju, a kojima se očekuje dodatni napredak u usklađivanju vizne politike sa listom zemalja za koje je potrebna viza za ulazak u EU, kao i kada je u pitanju potpuno sprovođenje klauzule o državljanima trećih zemalja iz sporazuma o readmisiji između EU i Srbije.
"Brži napredak Srbije u usklađivanju vizne politike"
U izveštaju se ističe da Srbija ima bezvizni režim sa 16 zemalja čijim građanima su potrebne vize za ulazak u EU, ali se konstatuje i da je Srbija uvela pun vizni režim za državljane šest zemlja kako bi bolje uskladila svoju politiku sa politikom EU.
Zbog rizika od neregularnih migracija u EU Komisija očekuje brži napredak Srbije u usklađivanju vizne politike.
U oblasti saradnje po pitanju migracija, upravljanja granicom i readmisije, napominje se da je Srbija nastavila da se pozitivno angažuje na primeni Akcionog plana EU za Zapadni Balkan i da sprovodi novu strategiju integrisanog upravljanja granicom za period 2022-2027 i akcioni plan za 2022-2024.
Ukazuje se i na saradnju Srbije u oblasti migracija i upravljanja granicama sa Fronteksom i državama članicama EU, kao i na njenu saradnju po bezbednosnim pitanjima sa agencijama kao što su, između ostalog, Evropop, Evrodžast i Interpol.
Što se tiče Ukrajine i AP KiM, Komisija je ocenila da se i dalje ispunjavaju uslovi za viznu liberalizaciju, ali da je potrebno da se preduzmu mere kako bi se odgovorilo na preporuke Komisije.
Bezvizni režim ugrožen sa Gruzijom
Međutim, kada je reč o Gruziji, navodi da su, imajući u vidu nedavna dešavanja u zemlji, u toku razmatranja o mogućem aktiviranju mehanizma za suspenziju viza za određene kategorije ljudi.
Gruzija se istovremeno poziva da preduzme dodatne hitne mere kako bi odgovorila na preporuke Komisije, posebno u oblasti zaštite osnovnih prava kako bi izbegla aktivaciju ovog mehanizma i nastavila da ispunjava standarde za viznu liberalizaciju.
Evropska komisija poručila je da će nastaviti da prati ispunjavanje uslova za viznu liberalizaciju i da će rezultati po tom pitanju biti uključeni u njen godišnji paket o proširenju i, gde je to relevantno, u pregovore o pristupanju EU.
U izveštaju se navodi da putovanje bez viza "olakšava mobilnost i međuljudske kontakte, podstiče sektor putovanja i turizma i promoviše kulturnu i akademsku razmenu", ali se napominje da može da predstavlja značajne izazove u vezi sa neregularnim migracijama i bezbednošću.
Komisija je poručila da će nastaviti da podnosi izveštaje Evropskom parlamentu i Savetu jednom godišnje.
Nekadašnji ministar odbrane i bivši predsednik Demokratske stranke Dragan Šutanovac biće novi ambasador Srbije u Vašingtonu, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Vozač automobila "ford fokus" beogradskih registarskih oznaka udario je vozilom studentkinju Pravnog fakulteta koja je stajala na trotoaru za vreme protesta na raskrsnici Ruzveltove i Ulice kraljice Marije u Beogradu, nakon čega je pobegao, ali je ubrzo priveden.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
U Srbiji će tokom dana u severnim, zapadnim i centralnim delovima Srbije biti oblačno i hladno vreme, na jugozapadu, jugu i jugoistoku zemlje malo do umereno oblačno sa sunčanim intervalima, a u Timočkoj Krajini sunčano, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Studenti i građani koji su im se pridružili protestovali su ispred zgrade Radio-televizije Srbije (RTS), a na skupu je učestvovalo, kako je saopštio Arhiv javnih skupova, između 53.000 i 55.000 ljudi.
Nastavničko veće Gimnazije u Čačku saopštilo je da je donelo odluku da od ponedeljka 20. januara potpuno obustavi nastavu, zbog napada maskiranih napadača na profesora te škole i njegovu porodicu.
Svaka peta mlada osoba u EU redovno i prekomerno pije alkohol, a prema istraživanju Instituta "Batut", iz 2022. godine, u Srbiji sedam odsto mladih redovno konzumira alkoholna pića. Najmlađi lečeni alkoholičar ima 12 godina.
Presuda kojom je osuđen doktor Zoran Roško, optužen za smrt reprezentativke Srbije u streljaštvu Bobane Momčilović Veličković, objavljena je u Zaječaru.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Komentari (0)