Predstavljena monografija o rok sastavu "Smak" , jednom od najpopularnijih bendova bivše Jugoslavije
Monografija "Smak", neophodno svedočanstvo za buduće generacije o rok sastavu iz Kragujevca, čiji je priređivač novinarka i arhivistkinja u Istorijskom arhivu Šumadije Ksenija Đerković predstavljena je u Radio Beogradu.
Na promociji pred brojnim zvanicama i kolegama muzičarima, novinarka Đerković je rekla da je Smak grupa koja nikad nije želela da se dopadne svima, već onima sa istančanim ukusom.
Radio 202 je bio domaćin promocije na kojoj je sadašnji pevač Smaka Jovan Pantić izveo nekoliko pesama uz akustičnu gitaru, a prikazan je i kratak dokumentarni film Đerković o Smaku.
Monografija u izdanju udruženja "Smakovci" predstavlja osvrt na rad grupe od osnivanja 1971. do 2023. godine i postavljanja njihovog spomenika u Kragujevcu.
Ksenija Đerković, ćerka bubnjara grupe Smak Slobodana Stojanovića Kepe, prikupila je brojne fotografije, članke, plakate, anegdote, tekstove pesama i biografije članova.
Izložbom "Dualnost Milene Pavlović Barili", u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, predstavljeno je stvaralaštvo naše značajne umetnice i istaknut njen doprinos srpskoj, ali i svetskoj modernoj umetnosti, u međuratnom periodu.
Članovi sastava su podržali njen rad na monografiji, a Đerković je istakla da je odrastanje uz njenog oca, Smakovog bubnjara Slobodana Stojanovića Kepu bilo prelepo i da ga je od malih nogu pratila svuda, pa i na bini.
Stojanović je istakao da je ponosan na svoju ćerku i njenu monografiju, dodavši da je odrastala i živela uz Smak.
Procena rok novinara
Rok novinar Branislav Lokner ocenio je da će knjiga izazvati različite komentare, ali da je Đerković izabrala jedno od pravih rešenja, i da se nada da će o sastavu koji je pripadao progresivnoj muzici posle pisati i drugi iz svoje vizure.
"O Smaku je od početka kružilo puno kontroverzi. Bio je to sastav kroz koji je prošao nemali broj muzičara, koji se nekoliko puta rastajao, pa sastavljao, imao brojne turbulencije i velike uspehe", podsetio je Loker.
Podsetivši da je Smak sredinom sedamdesetih uz Bijelo dugme smatran za najpopularniji sastav u Jugoslaviji, Lokner je dodao da je komercijalnost stigla sa drugim albumom "Crna dama" (1977).
Foto: ATAImages/A.K.
Prema njegovim rečima članovi Smaka su ostali svoji, radili su kako misle i nisu išli linijom manjeg otpora.
Lokner je rekao da se iz monografije može videti kako je tekla karijera Smaka i kako su o njima razmišljali novinari, kritičari, fanovi i članovi. Prema njegovim rečima, Đerković u knjizi nije polirala stvari pošto u njoj ima ljudi koji negativno govore o Smaku i postupcima Smaka.
"Ksenija je bila neumoljiva. Ima stvari koje po grupu nisu bile afirmative, ali sve to ulazi u karijeru", naglasio je Lokner ocenivši da Smak nije rekao svoju poslednju reč.
Dodao je da je kragujevački sastav oduvek imao verne pratioce koji su pratili svaki njihov korak, a tako je i danas.
Podsetivši da je glavni autor sastava gitarista Radomir Mihailović Točak, rok novinar je istakao i da je Stojanović jedan od najoriginalnijih bubnjara na ovim prostorima, čiji stil je uvek bio prepozntljiv i niko ga nikad nije mogao skinuti.
Reč urednika muzičke redakcije
Urednik muzičke redakcije Radija 202 Nenad Kuzmić je ocenio da je značaj Smaka za našu muzičku scenu nemerljiv, a njihova "muzika je išla ispred vremena i pomerala granice".
Primetivši da su pola veka od osnivanja jednog od najpopularnijih sastava na ovim prostorima, Kuzmić je dodao da je knjiga Đerković neophodno svedočanstvo o postojanju i radu Smaka za buduće generacije.
"To je podsećanje da ne smemo da zaboravimo kvalitete i lepotu Smaka, jer je to jedino što ostaje večno", istakao je Kuzmić.
Slepi i slabovidi, pokušali smo da im se približimo i saznamo šta ih najviše muči, kako izgledaju njihove svakodnevne aktivnosti, koje su im najveće prepreke i kako možemo da im pomognemo. Gosti u studiju bili su Branka Brkić, referent za marketing donacije i komunikacije i Jelena Stojanović, sekretar Saveza slepih Srbije, a uživo nam se priključio i Milan Stošić, predsednik Saveza slepih Srbije kao i Marina Ignjatović, direktorka salona “Dodir plus” u kojem rade slepi i slabovidi.
specijal
04:00
SINTEZA (R)
U emisiji Sinteza, predsednik Udruženja književnika Srbije, Miloš Janković, otkriva kako marginalizacija kulture negativno utiče na društvo i podstiče površne vrednosti. Janković upozorava da je budžet za kulturu u Srbiji znatno ispod evropskog proseka, dok država, iako sluša, ne čini dovoljno da odgovori na potrebe kulturnog sektora.
specijal
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
06:00
PROZORI BALKANA (R)
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
07:00
TRAŽIM REČ (R)
Slepi i slabovidi, pokušali smo da im se približimo i saznamo šta ih najviše muči, kako izgledaju njihove svakodnevne aktivnosti, koje su im najveće prepreke i kako možemo da im pomognemo. Gosti u studiju bili su Branka Brkić, referent za marketing donacije i komunikacije i Jelena Stojanović, sekretar Saveza slepih Srbije, a uživo nam se priključio i Milan Stošić, predsednik Saveza slepih Srbije kao i Marina Ignjatović, direktorka salona “Dodir plus” u kojem rade slepi i slabovidi.
Generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Dušan Kozarev rekao je da su tvrdnje da 100.000 stranih radnika dolazi iz Gane u Srbiju netačne, odnosno "oblik manipulacije, zloupotrebe i rasizam koji na momente prelazi čak i elemente krivičnog dela".
U zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine, u Svilajncu je uhapšen Ljuljzim Haljilji.
Kako da prepoznamo lažnu novčanicu, odnosno falsifikat? Ako pitate zašto, razloga ima. Podaci Narodne banke Srbije (NBS) upućuju na to da je tokom prvih šest meseci ove godine otkriveno više od 950 novčanica falsifikovanih dinara i duplo više stranog novca, među kojima je najviše falsifikata evra.
Na ostrvu Rab u Hrvatskoj dogodila se nesreća u kojoj je nastradala devojčica (2) iz Nemačke. Nesreća se navodno dogodila kada je devojčica, spuštajući se niz tobogan, iskliznula iz ruku oca i pala s velike visine na betonsku podlogu.
Dobitnik Zlatnog tornja Festivala evropskog filma Palić, za najbolji film u Glavnom takmičarskom programu festivala je ostvarenje "Dva tužioca" ukrajinskog reditelja Sergeja Loznice, saopštio je stručni žiri na završnoj konferenciji za medije.
U nikad raznovrsnijem i bogatijem koncertnom julu u Beogradu, svoj doprinos daće i jedan od najpopularnijih i svakako najuticajnijih bendova 80-ih: The Sisters of Mercy.
Legendarni bosanskohercegovački i jugoslovenski glumac, dramski pisac i doajen pozorišne scene u BiH Josip Pejaković preminuo je petak u 77. godini života, objavili su sarajevski mediji.
Ministarstvo kulture je potpuno "gluvo", sa njim ne možete da razgovarate. Ne možemo ni da ocenjujemo njihovu stručnost jer se ona nigde ne vidi, osim na padovima u komunikaciji sa kulturnom i širom javnošću, izjavio je izdavač Zoran Hamović.
Sarajevo film festival (SFF) je saopštio da će u žiriju Takmičarskog programa - igrani film biti reditelji i scenaristi Sergej Loznica i Ena Sendijarević, glumac Dragan Mićanović, scenarista i glumac Emanuel Parvu i direktorka festivala Triša Tatl.
Komentari (0)