(FOTO) Cvijanović i Komšić u Dejtonu: "Obnoviti ono što sporazum znači - da li je došlo vreme da se krene dalje"
Srpski član i predsedavajuća Predsedništva BiH Željka Cvijanović istakla je da na 30. godišnjicu od Dejtonskog mirovnog sporazuma treba obnoviti ono što zaista taj sporazum i znači - saglasnost, ustavnost i saradnju među jednakima i vratiti se osnovama da narednih 30 godina bude bolje od prethodnih.
Cvijanović je istakla na konferenciji "Obnovljeni fokus na mir i prosperitet na Balkanu" koju je organizovao američki kongresmen Majkl Tarner da je "opravdano je i primereno da upravo u samom Dejtonu, ponovimo da Dejtonski sporazum nikada nije dao pravo nijednom neizabranom stranom birokrati sa titulom visokog predstavnika da nameće ili menja naše zakone, da suspenduje ustave entiteta, da instrumentalizuje pravni sistem radi ućutkivanja i uklanjanja naših demokratski izabranih lidera ili da kažnjava naše političke stranke", istakla je srpski član i predsedavajuća Predsedništva Željka Cvijanović.
Pre trideset godina, Dejtonski mirovni sporazum okončao je razorni rat i uspostavio ustavni okvir za BiH koji je odražavao stvarnost našeg društva, dao je pravo svakom od tri konstitutivna naroda i dva entiteta da sobom samostalno upravljaju u okviru jedne države, podsetila je Cvijanović.
"Non-pejper", koji su u diplomatski saobraćaj pustile Nemačka i Francuska, pokazuje da za 30 godina, koliko je prošlo od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, o Bosni i Hercegovini vodeće države Evropske unije nisu naučile gotovo ništa, izjavio je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je u Dejtonu, gde prisustvuje obeležavanju 30. godišnjice Dejtonskog mirovnog sporazuma, da je Srbija na tom događaju svetu uputila važnu poruku - da je zemlja koja se ubrzano i dinamično razvija, koja gleda ka budućnosti i koja pruža ruku saradnje.
Srpski član i predsedavajuća Predsedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da je zadovoljna činjenicom da institucije Republike Srpske, iako trpe konstantne pritiske u političkom, ekonomskom i finansijskom smislu, beleže ozbiljne rezultate na poboljšanju kvaliteta života građana Srpske.
"Dejton nije izbrisao naše razlike - dao je organizaciju. Nije nametnuo jedinstvo - dao je strukturu. Međutim, danas se ta ravnoteža polako urušava - ne putem demokratskog mandata, već delovanjem neizabranih međunarodnih aktera koji Dejton ne doživljavaju kao obavezujući sporazum, već kao živi dokument koji treba rastezati, tumačiti i prepravljati - bez saglasnosti domaćih aktera", navela je Cvijanović.
Ona je dodala da je taj eksperimentalni pristup vodio BiH iz jedne krize u drugu.
"Opravdano je i primereno da upravo ovde, u samom Dejtonu, ponovimo da Dejtonski sporazum nikada nije dao pravo nijednom neizabranom stranom birokrati sa titulom visokog predstavnika da nameće ili mijenja naše zakone, da suspenduje ustave entiteta, da instrumentalizuje pravni sistem radi ućutkivanja i uklanjanja naših demokratski izabranih lidera, kao što je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, ili da kažnjava naše političke stranke. Sve navedeno činio je Kristijan Šmit, kao i mnogi njegovi prethodnici tokom protekle tri decenije", istakla je Cvijanović, koja je na poklon dobila personalizivanu kožnu jaknu.
Prema njenim rečima,najviše zabrinjava posezanje za zloupotrebom pravosuđa, gde se na legitimno političko neslaganje odgovara krivičnim prijavama, optužnicama i prijetnjama hapšenjem.
Prema onome što su govorili predsednik SAD Donald Tramp, potpredsednik SAD Džej-Di Vens, američki državni sekretar Marko Rubio i zamenik američkog državnog sekretara Kristofer Landau, sasvim je jasno da je model izgradnje države, koji se promoviše u BiH već tri decenije, u suprotnosti sa politikom nove administracije predsednika Trampa, kazala je Cvijanović.
Foto: Predsedništvo BiH
"Verujem da će nam njegova administracija pomoći da spasimo demokratiju u BiH, gde njena budućnost neće biti pisana dekretima i stranim diktatom, nego pravom i našim ustavom. Ja dolazim iz Republike Srpske i želim jasno da naglasim: mi ne podrivamo Dejtonski sporazum - mi ga branimo. Ali, ne želimo da nam oni koji ne učestvuju na našim izborima, ne govore naš jezik i koji ne snose posledice za svoje nametnute odluke diktiraju kako mi treba da radimo i upravljamo", navela je Cvijanović u govoru.
Susret Željke Cvijanović i Marka Đurića
Željka Cvijanović sastala se u Dejtonu i s ministrom spoljnih poslova Republike Srbije Markom Đurićem i razmenili su informacije o prethodnim aktivnostima u ovom gradu. Sagovornici su saglasni u pogledu potrebi doslednog poštovanja Dejtonskog sporazuma, kao i ustavne pozicije svih konstitutivnih naroda u BiH.
"Želimo ustavnu BiH, a ne eksperiment u kojem neizabrani stranci nameću zakone, suspenduju ustave, kažnjavaju političke partije i demokratski izabrane lidere", rekla Cvijanović i naglasila opredeljenost za jačanje naših bratskih odnosa i svih oblika suradnje sa Srbijom.
Ona je istakla da Republika Srpska želimo da obnovi Dejton - da se vrati sporazumu kakav je potpisan, a ne kakvim ga danas zamišljaju.
"Zato Republika Srpska poziva da se vratimo osnovama. Spremni smo da učestvujemo u strukturisanom dijalogu sa svim stranama. Ako sporazum treba da evoluira, onda mora da evoluira zakonito - putem amandmana i uz saglasnost svih strana", rekla je Cvijanović i dodala da na kraju želi da naglasi da je "mir bio moguć 1995. godine jer su sve strane bile uvažene i saslušane. Mir 2025. godine zahteva isti pristup".
Komšić: Da li je došlo vreme da se krene dalje od Dejtona?
Član Predsedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić obratio se na svečanoj večeri Parlamentarne skupštine NATO-a povodom obilježavanja 30. godišnjice potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Komšić je na početku obraćanja naglasio da, u odnosu na njegovu poziciju člana Predsedništva BiH, može govoriti samo o stanju u BiH, a isto je zamolio i druge govornike iz zemalja regiona.
On je naglasio da se nalaze na mestu koje je istorijski vezano za BiH te se zahvalio domaćinima za sav angažman vezano za našu zemlju od 1995. do danas.
"BiH je zemlja koja zna da ceni značaj mira. Velika većina ljudi u BiH će učiniti sve da taj mir bude očuvan i da buduće generacije Bosanaca i Hercegovaca nikada ne spoznaju užase kojima je bila izložena i moja generacija", kazao je.
Foto: Predsedništvo BiH
Komšić ističe da su u Bosni i Hercegovini dobro svesni da se "vrata pakla lako otvaraju, a jako teško (ponekad i nemoguće) zatvaraju".
"S druge strane, mir, stabilna država i stabilno društvo nisu zauvek dati. To su stvari na kojima treba svakodnevno raditi, boriti se za njih i čuvati ih. U tom kontekstu treba posmatrati i Dejtonski sporazum. Sigurno je kako Dejtonski sporazum možemo smatrati osnovom mira i stabilnosti u BiH, a indirektno i u celom regionu. S distance od 30 godina mislim da možemo ispravno oceniti pozitivne domete Dejtonskog sporazuma, ali isto tako imamo pravo postaviti sebi pitanje 'Da li je došlo vreme da se krene dalje'? Znam da je to teško pitanje puno dilema, ali zbog budućnosti ga moramo sebi postaviti i pokušati naći iskren i za budućnost koristan odgovor", poručio je.
Komšić je na večeri postavio još jedno pitanje: Da li je ustavni okvir dat u Dejtonu dovoljan da zemlja ide napred?
"Da ne bi bilo sumnje, ja pod ovim ne mislim na otvaranje pitanja oko administrativnog uređenja zemlje, jer znam da ni sada niti u budućnosti oko toga ne možemo postići dogovor. Mislim pre svega na pitanje ljudskih prava, a s njim usko povezano je i pitanje vladavine prava. Činjenica je, višestruko utvrđena na Sudu za ljudska prava u Strazburu, da Bosna i Hercegovina diskriminiše svoje građane na identitetskim pitanjima i krši ljudska prava svojih ljudi", rekao je Komšić.
Ističe da prihvatljiv odgovor na pitanje zašto je to tako, ne postoji.
"Prosta i logična istina jeste da ispravljanje te nepravde prema svojim građanima sigurno neće uništiti niti razoriti dejtonski Ustav i ustavnu i administrativnu strukturu BiH kako je regulisano Sporazumom. Iz tog razloga i naglašavam potrebu da se hitno radi na ispravljanju te nepravde prema građanima BiH, jer to conditio sine qua non daljeg progresa BiH. Bojim se da bez rešavanja tog pitanja ostajemo trajno okrenuti prošlosti i različitim tumačenjima iste, bez snage i kapaciteta da tu prošlost ostavimo iza sebe i okrenemo se budućnosti", zaključio je Komšić u svom obraćanju.
Ulazimo u srž najvažnijih svetskih događaja kroz prizmu kompleksnih političkih odnosa, diplomatije i mišljenja koja pomeraju granice. Pridružite nam se u otkrivanju priča iza naslovnica i kako ti događaji oblikuju naš svakodnevni život. Puls planete s Ikom Ferrer Gotić.
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Urbanističke inspektorke izvršile su inspekcijski nadzor i utvrdile nepravilnosti u tehničkoj dokumentaciji na osnovu koje je izdata građevinska dozvola za gradilište u Ulici kneza Miloša broj 42, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
U Užicu je održan protest ispred Gradske uprave zbog određivanja jednomesečnog pritvora za sedmoro građana koji su osumnjičeni za napad na pripadnike policije tokom blokade saobraćajnica, nakon čega je ponovo blokiran magistralni put Užice-Zlatibor.
Iza protesta u Srbiji stoji Evropska unija. Iz njihovih centara se finansira sve što se dešava. Cilj je destabilizacija Srbije čime se pod kontrolu stavljaju i ostali srpski prostori. Destabilizacija u BiH je koordinisana usko sa svim što se dešava kod nas, izjavio je advokat Goran Petronijević.
Bivši ministar spoljnih poslova Goran Svilanović rekao je u emisiji GrađaNIN, govoreći o trenutnoj situaciji u društvu, da smo svi zaglavljeni u političkoj situaciji, za koju je ocenio da je komplikovana.
U profesiji u kojoj dominiraju muškarci, instruktorka vožnje Ljiljana Mihajlović već 35 godina gradi svoj put. Podučava buduće vozače u Podgorici, u istoj auto-školi u kojoj je naučila da vozi. Uskoro bi mogla da ode u penziju, a želja joj je da i tada uči mlade o značaju bezbedne vožnje.
Crnogorska policija saopštila je da je u Rožajama uhapšena D. H. (27) iz Srbije, koja ima stalno boravište u Beranama, zbog sumnje da je izvršila krivično delo trgovina ljudima.
Pripremaju li Amerikanci podelu BiH i ukidanje Kancelarije visokog predstavnika? Zašto smatra da je za Dodikovo pojavljivanje u Sudu BiH zaslužna tajna diplomacija?
Situacija na požarištu kod Trebinja za sada je stabilna. Na padinama Leotara i dalje gori, ali mnogo manjim intenzitetom. Trenutno je aktivan požar ka selu Jasen. Pod kontrolom je, i za sada, naseljeno područje nije ugroženo, piše RTRS.
U najnovijem izveštaju Federalne obaveštajne službe Švajcarske za 2025. godinu o bezbednosnim pretnjama u Evropi, napad na policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi, prilikom čega je teško ranjen jedan, a ubijen drugi policajac, karakteriše kao teroristički čin.
U Memorijalnom centru u Potočarima završeno je obeležavanje 30, godišnjice od zločina nad Bošnjacima u Srebrenici tokom građanskog rata u Bosni i Hercegovini.
Gost Stava regiona iz Podgorice je poslanik Demokratske Crne Gore i predsednik Odbora za međunarodne odnose i iseljenike u Skupštini Crne Gore Duško Stijepović.
U Memorijalnom centru Potočari obeležava se 30 godina od zločina u Srebrenici. U Memorijalnom centru sahranjeno je više od 6.700 žrtava, a za najmanje 1.200 osoba i dalje se traga.
Požari u Trebinju i okolini i dalje su aktivni, ali su pod kontrolom, saopštio je komandir Vatrogasne jedinice Lastva Miloš Vučerović, javlja Radio-televizija Republike Srpske.
Komentari (0)