Cvijanović: Institucije Republike Srpske beleže ozbiljne rezultate, uprkos pritiscima
Srpski član i predsedavajuća Predsedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da je zadovoljna činjenicom da institucije Republike Srpske, iako trpe konstantne pritiske u političkom, ekonomskom i finansijskom smislu, beleže ozbiljne rezultate na poboljšanju kvaliteta života građana Srpske.
"Realna sam i zadovoljna planovima koje imamo za naredni period, ali, isto tako, kao i svaki živi čovek, kad nešto radite, želite da to bude bolje, i mislim da je to i obaveza prema Republici i narodu Srpske", rekla je Cvijanović.
Ona je istakla da je veoma ponosna na institucije Srpske, u kojima svi rade iz "petnih žila" da prave bolje uslove za svoje građane.
Cvijanović je naglasila da je Srpska uspela da očuva institucije u dramatično teškim i bremenitim vremenima, da očuva njihovu snagu da bi one mogle tom snagom da pomognu onome što jesu potrebe njenih građana.
"Da li može bolje, da li može više? Naravno, želimo da bude bolje, želimo da bude više, i iz tog razloga su i drugi planovi kod nas na stolu, a vezani su za razvoj infrastrukture, socijalne pomoći svima koji su ugroženi", ocenila je Cvijanović.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić čestitao je Dan Republike Srpske predsedniku Miloradu Dodiku, uz poruku da će u vremenima koja dolaze Srbija nastaviti da čvrsto stoji uz Srpsku, bez obzira na svu težinu iskušenja i izazova koji su pred nama.
Kako je navela, dobra saradnja sa Privrednom komorom Republike Srpske jer to vodi ka stvaranju boljih uslova za uspešan poslovni ambijent, što važi i za odnose sa sindikatom, s ciljem da se poboljša status i položaj radnika u Srpskoj.
"To su sve ogromni izazovi. Nikada ni u jednoj zemlji niko nema višak para kojima može da zadovolji sve potrebe nekog društva, ali mislim da smo mi prilično uigrana zajednica u kojoj institucije i građani jedni drugima pružaju puno razumevanje", navela je srpski član i predsedavajuća Predsedništva BiH.
"Institucije ne smeju da budu izolovane"
Prema njenim rečima, institucije ne smeju da budu izolovane, one ne smeju da budu odmaknute od građana.
Cvijanović je za Radio Beograd istakla tesnu vezu i saradnju Republike Srpske sa Srbijom, ali i drugim zemljama, posebno na planu obrazovanja i zdravstva.
"Što se tiče evropskih integracija, rekla bih da postoji opšta saglasnost u okviru BiH, ali način kako treba da se odvija to kretanje različito vidimo zato što u Republici Srpskoj smatramo da treba da stvari izvršavamo u skladu sa ustavnim obavezama, i da svi nivoi vlasti u skladu sa svojim ustavnim kapacitetom treba da izvršavaju određene obaveze, a svi zajedno da budemo sinhronizovani i povezani u jedan sistem koordinisanosti kojim treba da se postigne zbirni rezultat", pojasnila je Cvijanović.
"Saradnja sa NATO nije problem"
Ona je ponovila nezadovoljstvo ponašanjem takozvanog političkog Sarajeva, koje misli da samo nivo BiH treba da odredi kako nešto treba da se dešava u BiH.
"Isto tako, moram reći da EU na neki način pravi propuste i često kažu da zbog funkcionalnosti zemlje treba raditi to i to, ne ulazeći u dubinu stvari i ne želeći zapravo da raspetljaju neke čvorove zbog kojih ne možete da se krećete napred. Ali, definitivno, evropski put BiH jeste strateško opredeljenje", potvrdila je Cvijanović.
Ona je ukazala da Republika Srpska ne prihvata da neko ko se kreće ka EU treba da trpi diktat neizabranog stranca, jer je duboko svesna da i pravila EU zahtevaju demokratski kapacitet institucija, da se stvari dešavaju na domaćem terenu, a ne kroz intervencije stranaca.
Govoreći o NATO savezu, Cvijanović je navela da saradnja BiH sa NATO nije problem, ali članstvo ne dolazi u obzir, što su zvaničnici Republike Srpske do sada ponovili nebrojeno puta.
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
09:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
10:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-DEKADE ( R )
Serijal osvetljava ključne trenutke koji su ostavili dubok trag na generacije i nudi sveobuhvatan pogled na period socijalizma, kulturnog razvoja i političkih previranja.
dokumentarni
11:00
AVANTURA BALKAN ( R )
Krenite sa nama u avanturu sa Dušanom Radenkovićem, u trku u kojoj nema stajanja ni kompromisa!Trka traje bez prestanka i predaha kroz ceo serijal, sa više od 70 najrazličitijih lokacija. Lokacije su najlepša i najatraktivnija mesta u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Hrvatskoj i Sloveniji.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
EXPO WEEKLY ( R )
Kroz epizode EXPO 2027, prikazujemo inovacije, naučna dostignuća, kulturnu i sportsku razmenu, kao i jedinstvene paviljone koje će posetioci imati priliku da vide.
Urbanističke inspektorke izvršile su inspekcijski nadzor i utvrdile nepravilnosti u tehničkoj dokumentaciji na osnovu koje je izdata građevinska dozvola za gradilište u Ulici kneza Miloša broj 42, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Zemljotres jačine 4,9 po Rihterovoj skali dogodio se u Jonskom moru, u blizini grčkog ostrva Zakintos, saopštio je Evropsko-mediteranski seizmološki centar (EMSC).
Bivši ministar spoljnih poslova Goran Svilanović rekao je u emisiji GrađaNIN, govoreći o trenutnoj situaciji u društvu, da smo svi zaglavljeni u političkoj situaciji, za koju je ocenio da je komplikovana.
U profesiji u kojoj dominiraju muškarci, instruktorka vožnje Ljiljana Mihajlović već 35 godina gradi svoj put. Podučava buduće vozače u Podgorici, u istoj auto-školi u kojoj je naučila da vozi. Uskoro bi mogla da ode u penziju, a želja joj je da i tada uči mlade o značaju bezbedne vožnje.
U domu za stare u selu Arto u opštini Sevnica u Sloveniji tokom protekle noći je izbio požar, pri čemu je jedan korisnik doma smrtno stradao, javlja RTV Slovenija.
Crnogorska policija saopštila je da je u Rožajama uhapšena D. H. (27) iz Srbije, koja ima stalno boravište u Beranama, zbog sumnje da je izvršila krivično delo trgovina ljudima.
Pripremaju li Amerikanci podelu BiH i ukidanje Kancelarije visokog predstavnika? Zašto smatra da je za Dodikovo pojavljivanje u Sudu BiH zaslužna tajna diplomacija?
Situacija na požarištu kod Trebinja za sada je stabilna. Na padinama Leotara i dalje gori, ali mnogo manjim intenzitetom. Trenutno je aktivan požar ka selu Jasen. Pod kontrolom je, i za sada, naseljeno područje nije ugroženo, piše RTRS.
U najnovijem izveštaju Federalne obaveštajne službe Švajcarske za 2025. godinu o bezbednosnim pretnjama u Evropi, napad na policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi, prilikom čega je teško ranjen jedan, a ubijen drugi policajac, karakteriše kao teroristički čin.
U Memorijalnom centru u Potočarima završeno je obeležavanje 30, godišnjice od zločina nad Bošnjacima u Srebrenici tokom građanskog rata u Bosni i Hercegovini.
Gost Stava regiona iz Podgorice je poslanik Demokratske Crne Gore i predsednik Odbora za međunarodne odnose i iseljenike u Skupštini Crne Gore Duško Stijepović.
U Memorijalnom centru Potočari obeležava se 30 godina od zločina u Srebrenici. U Memorijalnom centru sahranjeno je više od 6.700 žrtava, a za najmanje 1.200 osoba i dalje se traga.
Komentari (0)