Crna Gora protiv otpada: Zabranjeno korišćenje štapića za uši, plastičnog pribora, kesa, slamčica
Prema novom Zakonu o upravljanju otpadom u Crnoj Gori će od 20. oktobra biti zabranjeno korišćenje plastičnih kesa i plastike za jednokratnu upotrebu, a raspon kazni za one koji ove proizvode stavljaju u promet biće od 1.000 do 40.000 evra.
"Od 20. oktobra stupa na snagu zabrana upotrebe plastičnih kesa za nošenje debljine zida od 15 do 50 mikrona. Da približim, to su otprilike one kese koje su davali u marketima na kasi, dok u upotrebi su dozvoljene tanje kese do 15 mikrona, za pakovanje hrane i proizvoda. Kese preko 50 mikrona debljine zida nisu zabranjene, ali će prodavci morati da plaćaju naknadu za upotrebu tih kesa", objašnjava Jasmina Janković Mišnić iz Ministarstva ekologije, prenosi RTCG.
Ona je gostujući u Jutarnjem programu TVCG istakla da će neke kese ostati u upotrebi. Postoji i odredba koja predviđa naknade koje će se naplaćivati svakog meseca.
Prodavci će dostavljati Agenciji za zaštitu životne sredine izveštaje o količini prodatih kesa. Na osnovu toga izveštaja Agencija će dostavljati visinu nadoknade, a ona će se uplaćivati u Fond za zaštitu životne sredine, a ta sredstva će se iskoristiti za rešavanje nekih ekoloških pitanja i za podizanje svesti građana.
Zabranjeni plastični pribor za jelo, slamčice, drške...
"Pored zabrane kesa od 15 do 50 mikrona, imamo i zabrane nekih plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu. Tu su pre svega štapići za uši, osim onih koji se koriste u medicinske svrhe, znači za uzimanje briseva. Plastični pribor za jelo, tanjiri, viljuške, kašike, slamčice, drške, plastične drške za balone, osim kada je to za profesionalne svrhe, ambalaža, tj. kutije za pakovanje hrane koji su izgrađeni od ekspandiranog polistirena, to su one kutije u kojima se sada pakuje recimo hrana za dostavu. Druga plastika koja nije obuhvaćena ovom zabranom od 20. oktobra, obuhvaćena je sistemom proširene odgovornosti. Tako da će se i na taj način rešiti problem plastike koju mi, nažalost, imamo", objašnjava Janković Mišnić.
Izborna lista Demokrate - Pokret Evropa sad je, prema preliminarnim rezultatima te koalicije, na lokalnim ozborima u Kotoru osvojila 10 mandata, a njihov koalicioni partner u aktuelnoj vlasti koalicija Za budućnost Kotora tri mandata, prenose Vijesti.
Leto, u kojem nas je najviše zanimalo kada će da zahladi, ostalo je za nama. Zimi brinemo zbog zagađenja vazduha. Kad počne grejna sezona, suspendovane čestice PM 2,5 i PM 10 višestruko će se povećati.
Prodavci odeće i obuće mogu da koriste kese preko 50 mikrona, ali za njih će plaćati naknadu. Kako navodi, moguće da će tu naknadu računati u cenu proizvoda, ili će umesto toga imati neke cegere.
"Preporuka je svakako da to budu papirni cegeri, kako bi što manje zagađivali našu sredinu, jer mi smo pre svega doneli tu zabranu, baš zbog toga što su to neki proizvodi koji kad se upotrebe lako odbace. A nismo ekološki osvešćeni da ih na pravi način odlažemo", rekla je ona.
Cilj: Do 2030. godine zatvaranje deponije komunalnog otpada
Što se tiče kaznene politike, kazne će se kretati od 1.000 do 40.000 evra. One idu za privredna društva, koja stavljaju u promet ove proizvode koji su zabranjeni, kao i za odgovorno lice u tom privrednom društvu, a tržišna inspekcija je nadležan organ za kontrolu.
Zakon predviđa i posebne naknade za odlaganje mešanog komunalnog otpada, jer je cilj da se smanji odlaganje otpada na deponijama i da se do 2030. godine zatvore deponije.
"Novi zakon o upravljanju otpadom treba da poveća primarno odlaganje, tj. primarno odvajanje otpada, znači selektivno odvajanje, selektivno sakupljanje otpada i da povećamo stepen reciklaže", naglasila je Janković Mišnić.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
Mišljenja prosvetnih sindikata su podeljena, jedni smatraju da je generalni štrajk protivzakonit i da prosvetni radnici nemaju pravo na to, te da je dogovorom sve rešeno, dok deo sindikalnog članstva štrajk vidi kao legitiman i dogovor sa Vladom ne priznaje.
Potpredsednik Vlade Hrvatske i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro podneo je ostavku, nakon što je objavljen snimak na kojem se vidi kako puca pištoljem kroz prozor automobila u vožnji, javlja HRT.
Državljani Kine J. B. (34) i Z. B. (33) uhapšeni su na Aerodromu Podgorica zbog sumnje da su, dok su se nalazili u avionu na letu iz Beograda za Podgoricu, od dva putnika ukrali 8.600 evra i 10.000 dolara.
Sjedinjene Američke Države proširile su listu sankcionisanih u Repulici Srpskoj, saopšteno je iz američkog Stejt departmenta, uz naznaku da su sankcije, između ostalog, uvedene za organizatore proslave Dana Republike Srpske.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da sve ima alternativu, pa i Evropa, dodajući da ako Sjedinjene Američke Države imaju pravo na Grenland, onda i Srbija ima pravo na Republiku Srpsku.
Veliki broj građana Crne Gore podržao je na protestu ispred zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova u Podgorici, zahteve neformalne grupe Protest grupe "Kamo Sutra?" za ostavkom potpredsednika vlade, koordinatora službi bezbednosti Alekse Bečića i ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića.
Zagrebačka policija se oglasila o potrazi za detetom u Savi i potvrdila da je 34-godišnja majka uhapšena zbog sumnje da je počinila krivično delo teško ubistva bliske osobe.
Zagrebačka policija pretraživala je satima korito Save u Zagrebu u potrazi za detetom čija je majka spasena iz reke, objavila je Policijska uprava zagrebačka (PUZ).
Komentari (0)