(VIDEO) Đurović u Dijagnozi: Članstvo Crne Gore u EU bila bi dobra poruka i za Zapadni Balkan
Crna Gora treba da uđe u Evropsku uniju i pored svih mana u tom savezu, jer je svaka druga alternativa lošija, ocijenila je za Newsmax Balkans televiziju nekadašnja crnogorska ministarka evropskih poslova Gordana Đurović.
Crna Gora je 27. juna na Međuvladinoj konferenciji u Briselu zatvorila poglavlje 5 koje se odnosi na javne nabavke. Za 13 godina koliko traju pregovori zvanična Podgorica zatvorila je sedam poglavlja, dok je njih 26 ostalo otvoreno. Među njima su i najzahtjevnija poglavlja 23 i 24 koja se odnose na pravosuđe i vladavinu prava kao i 27 koje se tiče životne sredine.
Premijer Crne Gore Milojko Spajić ranije je najavio da je plan njegove Vlade da se sva poglavlja zatvore do kraja naredne godine.
Crnogorski reditelj i kolumnista Danilo Marunović, koji je proteran iz Srbije nakon što su ga u Beogradu u petak priveli i saslušali pripadnici Bezbednosno-informativne agencije, izjavio je da je dobio zabranu ulaska u Srbiju na godinu dana.
Premijer Crne Gore Milojko Spajić poručio je da je Crna Gora, zatvaranjem Poglavlja 5 (javne nabavke) dobila potvrdu od Evropske komisije (EK) i od zemalja članica Evropske unije (EU), da ide po planu da zatvori sva poglavlja naredne godine.
Koliko ljudi u Srbiji je za, a koliko protiv ulaska u Evropsku uniju? Prema istraživanju Centra za slobodne izbore i demokratiju (CeSID) više od 50 odsto građana ne vidi korist od članstva Srbije u EU.
Đurović smatra da je zatvaranje novog poglavlja uspjeh.
"Čestitam Vladi i građanima ipak uspjeh jer pregovaramo više od 13 godina i sporo nam to ide. Puno je bilo izazova posebno političkih i puno promjena garnitura koje su pregovarale. Puno je bilo sastanaka ali nedovoljno progresa. Sada su bile velike najave nakon političke podrške Brisela od početka 2024. međutim i tu je usporila dinamika i sigurno da zbog toga brinemo", kazala je Đurović u emisiji Dijagnoza Newsmax Balkans televizije.
Zato se, dodaje, i pozdravlja zatvaranje jednog poglavlja.
"Svi smo očekivali naravno više u skladu sa najavama. Posebno je zabrinjavao ne samo padajući trend najava zatvorenih poglavlja nego i različiti osvrti na to iz izvršne vlasti. Dobro je da poglavlje 5 zatvoreno ali ako ostaje odstojanje da se sva poglavlja završe do kraja 2026, kako bi Crna Gora postala članica 2028. sigurno da imamo još mnogo posla i zaista je teško zamisliti da to može uspješno da se ispregovara. Može, ali da to onda bude politička odluka i političko pristupanje", poručuje Đurović.
Izazovi unutar EU
Iz Brisela sve češće stižu glasovi da bi Unija trebalo da se reformiše i da ne bi trebalo da primati nove članice do završetka reformi unutar Evropske komisije.
Đurović priznaje da i u samoj Evropskoj uniji ima dosta problema.
Postoji, pojašnjava, simptom ucjene koji često potežu Mađarska i Slovačka na pitanju, kako je kazala, tragične Ukrajine.
"Zato EU ima veliku dilemu – da li da se mijenjaju osnivački ugovori tog saveza pa onda da neko pristupi da ni bi ušle šest malih država sa Zapadnog Balkana i one imale pravo veta, ili da se uđe u rizik i jedna zemlja izdvoji i da će ta članica biti korektna. EU želi da vjeruje da će Crna Gora biti takva članica a treba im jedan slučaj jer od 2013. niko nije pristupio. Bilo bi dobro da jedna dobra poruka sa Zapadnog Balkana ne ide samo prema Briselu već i prema Beogradu, Sarajevu, Tirani i Skoplju", navodi Đurović.
Prema njenim riječima, svi koji se razumiju u evropske integracije trebalo bi da pomognu Crnoj Gori da bude nova članica EU jer je svaka druga alternativa lošija.
"EU je živi organizam ona se mijenja i mora ostati globalni igrač. Crna Gora mora da vjeruje u budućnost EU ako želi da bude dio nje. Ako ćemo evropske integracije prihvatati kao floskulu do sljedećih izbora onda nijesmo na dobrom putu. Svjesna sam svih mana EU i njen kredibilitet nije uvijek konstantan i ona ima puno izazova", zaključuje Đurović.
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-PROCES ( R )
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
Strogo poverljivo nudi dubinski prikaz jedne od najintrigantnijih faza regionalne istorije, pružajući uvid u prošlost koja i dalje ima snažan uticaj na savremeno društvo.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
07:00
TRAŽIM REČ ( R )
Ume li telo da pošalje poziv za pomoć? Umemo li da prepoznamo kvalitet u moru kozmetike? Šta nam telo poručuje – da je nega potreba ili smo u fazi preterivanja? Da li je trajna šminka prijatelj svake žene? Za emisiju „Tražim reč“ govore : Olgica Samoilović, pokretač prirodne kozmetičke linije „Hedera Vita“, edukator za trajnu šminku Nina Mišković i specijalista dermatovenerologije, estetske i laserske medicine dr Jasmina Kozarev.
Cene sezonskog voća ne prestaju da rastu. Građani su iznenađeni cenom trešanja, koje na nekim mestima koštaju i iznad 1.000 dinara, a zbog skupoće kajsija i bresaka mnoge domaćice odustaju od pravljenja džema. Zašto je domaće voće postalo luksuz?
Najavljene izmene pravilnika o izgledu policajaca u Srbiji pokrenule su raspravu o granici između ličnog izražavanja i profesionalnog identiteta. Ministarstvo unutrašnjih poslova formira radnu grupu, dok sindikat podržava promene, ali uz očuvanje ugleda i discipline službe.
Posle više od 13 godina od početka procesa vraćanja imovine vlasnicima kojima je oduzeta nakon Drugog svetskog rata, restitucija u Srbiji ulazi u završnu fazu. Direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić govorio je u kom vremenskom periodu se očekuje kompletan završetak procesa restitucije.
Požari u mestima Begović kula i Zagora u okolini Trebinja i dalje su aktivni, a varogasci i pripadnici civilne zaštite uz pomoć meštana rade na gašenju požara.
Na šetalištu u Igalu, u mestu Herceg Novi, došlo je do tuče između više osoba u kojoj su učestvovala dva sedamnaestogodišnjaka iz Srbije, od kojih je jedan uhapšen, dok se za drugim traga, zbog sumnje da su nožem naneli povrede maloletniku iz Herceg Novog.
Na obali reke Drine u mestu Popovi, pronađeno je telo državljanke Srbije, a dežurni tužilac Okružnog javnog tužilaštva Bijeljina naložio je da se izvrši obdukcija preminule državljanke Srbije, saopšteno je iz Policijske uprave u Bijeljini.
Predsednik Crne Gore Jakov Milatović objavio je na mreži Iks (X) da je odlučio da sazove hitnu sednicu Saveta za odbranu i bezbednost zbog, kako je naveo, eskalacije nasilja na ulicama i sukoba kriminalnih klanova.
Dvoje nemačkih turista, koji su bili zaglavljeni u steni između Bobotovog kuka i Bezimenog vrha na Durmitoru, bezbedno su evakuisani, navodi se u Fejsbuk objavi Gorske službe spasavanja (GSS) Crne Gore.
Komentari (0)