A gde je pečat? U Crnoj Gori bez inspekcijskih kontrola - jer nema štambilja
Novi pečati većine inspekcija u Crnoj Gori nisu gotovi, zbog čega inspektori ne mogu da rade kontrole, mnogi nisu dobili rasporedna rešenja, pa borave u starim prostorijima UIP, dok u ministarstvima nema pravilnika o usklađivanju pečata i legitimacije.
Izvor: Vijesti.me |
10.10.2024. 22:02
Foto: Envato
Građani ili firme koje žele da prijave neki problem inspekcijskim službama to ne mogu da urade jer većina ministarstva nije objavila kontakte inspekcija koje su preuzeli nakon 1. oktobra, kada je zvanično prestala da postoji Uprava za inspekcijske poslove (UIP).
Osim toga, zbog gašenja Uprave novi pečati većine inspekcija nisu gotovi, zbog čega inspektori ne mogu da rade kontrole.
"Od 1. oktobra, zaključno sa jučerašnjim danom, izvršen je nadzor od ukupno 26 inspekcija", istakao je jedan od inspektora za Vijesti.
Iz Vlade su ranije naveli da je decentralizacija UIP-a uspešno okončana i da su svi inspektori na svojim mestima, te da sve funkcioniše bez smetnji.
Penzioneri u Crnoj Gori dobiće povećanje penzija od oko 50 evra, izjavio je danas v.d. direktora Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) Vladimir Drobnjak, ali nije mogao da precizira tačan iznos jer će, kako kaže, sve zavisiti od stope inflacije.
Šavnik se i dalje bori sa posledicama poplava, a u toku je uspostavljanje putne konekcije preko vode kako bi se evakuisalo desetak turista iz sela Komarnica, koji su od petka odsečeni usled obilnih padavina koje su povećale vodostaj reke Komarnice i porušile mostove.
Ipak, bivši radnici (inspektori) UIP-a za Vijesti tvrde suprotno - nemaju pečate, ne znaju gde im je radno mesto i koje su im obaveze.
Oni tvrde da nijedna od inspekcija koje su radile pod bivšim UIP-om sedam dana nije izvršila inspekcijski nadzor jer nemaju svoj pečat, a objasnili su da im je dozvoljeno da koriste stare inspektorske legitimacije iz Uprave, ali da bez pečata ne mogu da izvrše nadzor.
Naglasili su i da je po njihovim informacijama, prosvetna inspekcija izvršila nadzor sa pečatom Ministarstva prosvete. Tvrde da je to nezakonito, jer taj pečat nije u skladu sa legitimacijom, kako Zakon o inspekcijskom nadzoru nalaže, te da još uvek za njih u ministarstvima ne postoji pravilnik o usklađivanju pečata i legitimacije.
"Deo inspektora ne radi u ministarstvima, kako je to ranije najavljeno, već su u starim terenskim lokacijama UIP-a. Nekima od njih je rečeno da u pojedinim ministarstvima nema mesta za njih, pa oni na posao odlaze u prostorije UIP-a na Zabjelu, a neki od njih ni tamo još nisu bili jer nemaju suštinski šta da rade", naveli su inspektori.
Problem rasporednog rešenja
Ispričali su i da neki od njih još nisu dobili rasporedna rešenja, već samo predlog.
"Dobili smo spisak o tome ko je gde i navodno su naši dosijei tamo, ali niko nije dobio rasporedno rešenje pa se maltene samoinicijativno okupljamo u starim kancelarijama UIP-a na Zabjelu. Bez rasporednih rešenja ne znamo gde nam je radno mesto, ni obaveze ni zadaci", ispričali su inspektori.
Uragan Milton na Floridi, koji je pogodio SAD prošlog meseca uzrokovao je veliku štetu, kako u domaćinstvima tako i na celokupnoj infrastrukturi. Zabeleženo je 17 smrtnih slučajeva, skoro dva miliona ljudi ostalo je bez napajanja električnom energijom, a u nekim oblastima i dalje nema struje.
Na Starom savskom mostu počelo je uklanjanje tramvajskih šina, a prisutan je kordon policije. Postavljene su i betonske barikade kojima su zatvorene obe strane mosta. Pokret Kreni-promeni je objavio da su privedeni lider tog pokreta Savo Manojlović i njihov gradski odbornik Aleksandar Jovanović.
Poslanici republičkog i pokrajinskog parlamenta blokirali su dva ulaza zgrade suda i Tužilaštva u Novom Sadu, u znak protesta što se ne hapse odgovorni za smrt 15 osoba u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici. Za četvrtak je najavljeno novo ukupljanje ispred suda.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je saopštilo da je, povodom obrušavanja nadstrešnice zgrade Železničke stanice u tom gradu, u kom je stradalo 15 ljudi, uhapšeno i zadržano 12 osoba. Za krivična dela za koja se osumnjičeni terete zaprećena je kazna zatvora od dve do 12 godina.
Srbija se jasno kreće ka Zapadu i želim da verujem da se SAD i Srbija dobro razumeju, da radimo zajedno na pitanjima, ne samo između dveju zemalja, već i sa drugim državama, istakao je u emisiji Portal ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil.
Crna Gora će u petak ili najkasnije u ponedeljak dostaviti zahtev Srbiji da joj izruči osumnjičenog za dvostruko ubistvo u Bijelom Polju Aliju Balijagića, saopštio je na konferenciji za novinare ministar pravde Bojan Božović.
Predsednika za predsednika - glasiće predizborni slogan predsednika Hrvatske Zorana Milanovića za predsedničke izbore, zakazane za 29. decembar, prenosi Jutarnji list.
Hrvatski premijer Andrej Plenković najavio je da će Vlada u četvrtak doneti odluku o raspisivanju predsedničkih izbora, koji će biti održani u nedelju 29. decembra, javlja Hina.
Dok policija intenzivno traga za dvostrukim ubicom Alijom Balijagićem, društvenu mrežu TikTok preplavili su lažni profili sa njegovim imenom, fotografijama, a među objavama su mimovi, pesme, ali i pretnje.
Novica Petrač, jedan od osumnjičenih u istrazi Kancelarije evropskog javnog tužilaštva (EPPO) povezanoj sa bivšim hrvatskim ministrom zdravlja Vilijem Berošem, predao se hrvatskim vlastima i nalazi se u istražnom zatvoru, javlja Hina.
Smenjeni ministar zdravlja Hrvatske Vili Beroš proveo je prvu noć u zatvoru u Remetincu, u samici sa televizorom i dozvoljena mu je dvočasovna šetnja u okviru tzv. "kaveza" u dvorištu zatvora.
Komentari (0)