U Crnoj Gori deluje 11 visokorizičnih organizovanih kriminalnih grupa, devet manje nego 2014. godine

U Crnoj Gori je registrovano aktivno delovanje 11 visokorizičnih organizovanih kriminalnih grupa (OKG), pokazuje dokument Procene opasnosti od teškog i organizovanog kriminala u Crnoj Gori (SOCTA 2024).

Izvor: RTCG   |  

12.12.2024. 15:02

U Crnoj Gori deluje 11 visokorizičnih organizovanih kriminalnih grupa, devet manje nego 2014. godine

To je za devet grupa manje nego što je u takvom izveštaju navedeno 2014. godine.

Smanjenje broja aktivnih organizovanih kriminalnih grupa (OKG) uslovljeno je, prema ranijim procenama, delovanjem nekoliko faktora.

"Neke od OKG prestale su da postoje, neke OKG sa manje brojnim članstvom pripojile se se većim – visokorangiranim OKG, dok su neke OKG na osnovu preduzetih policijskih aktivnosti razbijene", navodi se u policijskom izveštaju.

Prema podacima iz dokumenta "SOCTA 2024", najveći broj tih grupa ima preko 30 članova. U poslednjem periodu ističu da je registrovano i značajno prisustvo inostranih kriminalnih grupa na području Crne Gore.

"Njihovo uvezivanje sa visokorangiranim OKG iz Crne Gore, što je posebno karakteristično za OKG iz Turske, Gruzije, Rusije i drugih istočnoevropskih zemalja", ocenjeno je u dokumentu.

Dominantno je krijumčarenje kokaina

Krijumčarenje kokaina na međunarodnom nivou je, kako navode, dominantna kriminalna aktivnost visokorizičnih OKG iz Crne Gore.

"Ove strukture su i dalje zadržale trend udruživanja sa kriminalnim grupama sa područja drugih država Zapadnog Balkana", navedeno je u dokumentu.

Upozoravaju da je primena najtežih oblika nasilja, manifestovana kroz bezobzirnu eliminaciju protivnika u kriminalnim aktivnostima i dalje jedan od ključnih segmenata u delovanju visokorizičnih kriminalnih grupa.

"Sve sa ciljem ne samo preuzimanja monopolskog položaja već i sa ciljem osvete i totalnog revanšizma i potpune eliminacije pripadnika suprotstavljenih kriminalnih grupa", ocenjeno je u dokumentu.

Korupcija kao metod rada kriminalnih grupa

Korupcija je, prema istim informacija, metod rada koju koriste kriminalne grupe.

"Kroz njihovu infiltraciju i stvaranje saradničkih pozicija u organima za sprovođenje zakona i organima obaveštajno-bezbednosnog sektora, koje su vremenom transformisane, tako da su neki službenici organa za sprovođenje zakona postali članovi ili vođe pojedinih segmenata delovanja u okviru visokorizičnih kriminalnih grupa", upozoreno je u dokumentu.

Upozoravaju, takođe, da nedelotvorni sudski postupci dodatno usložnjavaju bezbednosni rizik od delovanja visokorizičnih OKG.

"Za posledicu ima boravak na slobodi značajnog broja članova, koji su optuženi za organizaciju i direktno izvršenje teških krivičnih dela protiv života i tela. Navedena situacija u prvom redu omogućava konsolidaciju aktivnosti visokorizičnih OKG i ponovno uspostavljanje njihove kohezije, a ujedno povećava i stepen bezbednosnog rizika, s obzirom na to da navedena lica mogu biti meta suprotstavljenih kriminalnih struktura", piše u dokumentu, prenosi portal RTCG.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)