U Crnoj Gori deluje 11 visokorizičnih organizovanih kriminalnih grupa, devet manje nego 2014. godine
U Crnoj Gori je registrovano aktivno delovanje 11 visokorizičnih organizovanih kriminalnih grupa (OKG), pokazuje dokument Procene opasnosti od teškog i organizovanog kriminala u Crnoj Gori (SOCTA 2024).
To je za devet grupa manje nego što je u takvom izveštaju navedeno 2014. godine.
Smanjenje broja aktivnih organizovanih kriminalnih grupa (OKG) uslovljeno je, prema ranijim procenama, delovanjem nekoliko faktora.
"Neke od OKG prestale su da postoje, neke OKG sa manje brojnim članstvom pripojile se se većim – visokorangiranim OKG, dok su neke OKG na osnovu preduzetih policijskih aktivnosti razbijene", navodi se u policijskom izveštaju.
Evropska komisija traži od Crne Gore da opozove crnogorska državljanstva osobama koje podležu međunarodnim restriktivnim merama, data na osnovu nedavno ukinute šeme dodele državljanstva investitorima.
Državljanin Srbije A. R. uhapšen je u Crnoj Gori po poternici Interpola Beograd radi izdržavanja kazne zatvora u trajanju od 15 godina i 8 meseci, zbog izvršenih više krivičnih dela.
Prema podacima iz dokumenta "SOCTA 2024", najveći broj tih grupa ima preko 30 članova. U poslednjem periodu ističu da je registrovano i značajno prisustvo inostranih kriminalnih grupa na području Crne Gore.
"Njihovo uvezivanje sa visokorangiranim OKG iz Crne Gore, što je posebno karakteristično za OKG iz Turske, Gruzije, Rusije i drugih istočnoevropskih zemalja", ocenjeno je u dokumentu.
Dominantno je krijumčarenje kokaina
Krijumčarenje kokaina na međunarodnom nivou je, kako navode, dominantna kriminalna aktivnost visokorizičnih OKG iz Crne Gore.
"Ove strukture su i dalje zadržale trend udruživanja sa kriminalnim grupama sa područja drugih država Zapadnog Balkana", navedeno je u dokumentu.
Upozoravaju da je primena najtežih oblika nasilja, manifestovana kroz bezobzirnu eliminaciju protivnika u kriminalnim aktivnostima i dalje jedan od ključnih segmenata u delovanju visokorizičnih kriminalnih grupa.
"Sve sa ciljem ne samo preuzimanja monopolskog položaja već i sa ciljem osvete i totalnog revanšizma i potpune eliminacije pripadnika suprotstavljenih kriminalnih grupa", ocenjeno je u dokumentu.
Korupcija kao metod rada kriminalnih grupa
Korupcija je, prema istim informacija, metod rada koju koriste kriminalne grupe.
"Kroz njihovu infiltraciju i stvaranje saradničkih pozicija u organima za sprovođenje zakona i organima obaveštajno-bezbednosnog sektora, koje su vremenom transformisane, tako da su neki službenici organa za sprovođenje zakona postali članovi ili vođe pojedinih segmenata delovanja u okviru visokorizičnih kriminalnih grupa", upozoreno je u dokumentu.
Upozoravaju, takođe, da nedelotvorni sudski postupci dodatno usložnjavaju bezbednosni rizik od delovanja visokorizičnih OKG.
"Za posledicu ima boravak na slobodi značajnog broja članova, koji su optuženi za organizaciju i direktno izvršenje teških krivičnih dela protiv života i tela. Navedena situacija u prvom redu omogućava konsolidaciju aktivnosti visokorizičnih OKG i ponovno uspostavljanje njihove kohezije, a ujedno povećava i stepen bezbednosnog rizika, s obzirom na to da navedena lica mogu biti meta suprotstavljenih kriminalnih struktura", piše u dokumentu, prenosi portal RTCG.
Kakva je situacija u kulturi u Srbiji? Šta nas čeka i šta možemo da očekujemo teme su o kojima ćemo razgovarati sa poznatim izdavačem, Zoranom Hamovićem. U drugom delu emisije GrađaNIN sa Nevenom Čalovskom, psihoterapeutkinjom pričamo o tome da li zbog prethodnih godina u Srbiji plaćamo preveliku psihičku cenu nanizanih trauma i možemo li da se sačuvamo.
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-ZAVESTANJE-DŽON FROTINGAM I DEO
Serijal koji je posvećen osvedočenim, ali zaboravljenim ili slabo pominjanim prijateljima Srbije kroz istoriju. Ovo je način da im još jednom odamo počast i zahvalnost za ono što su uradili za Srbiju, kao i da podsetimo javnost na njihova nesebična dela prema Srbiji i srpskom narodu.
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
U sezoni poljoprivrednih i građevinskih radova, broj bolovanja u Srbiji naglo raste - toliko da pojedine kompanije razmišljaju o zatvaranju ili preseljenju proizvodnje. Dok poslodavci traže pojačanu kontrolu, građani tvrde da rade i kada su bolesni. Nadležni najavljuju sistemsku akciju.
Koncert rok grupe Momčila Bajagića Bajage, "Bajaga i Instruktori", zakazan za 22. avgust u Solinu, otkazan je zbog pritiska solinskih branitelja i udruženja proisteklih iz Domovinskog rata, a na osnovu neproverenih tvrdnji, obelodanila je splitska Slobodna Dalmacija.
Hale Beogradskog sajma i ove godine će biti mesto na kojem će neke visokoškolske ustanove Univerziteta u Beogradu od 24. jula organizovati prijemne ispite, a neki čak i probne prijemne ispite, za upis brucoša na prvu godinu školske 2025/2026, saopštio je Sajam.
Policijska uprava u Nišu saopštila je da postoji sumnja da su dvojica radnika Elektrodistribucije Srbije - Ogranak Niš, prevarili više osoba, tražeći od njih novac.
Strah me je od upotrebe veštačke inteligencije (AI) u jednom društvu, to je način i da se zagupljuje populacija, kazao je u emisiji "Stav regiona" stručnjak za sajber kriminal i predsednik Udruženja sudskih veštaka Crne Gore Marko Lakić.
Zamenika gradonačelnika Vukovara iz redova srpske zajednice Srđana Kolara ne čudi što je otkazan koncert "Bajage i Instruktora", zato što je u to u Hrvatskoj već po difoltu, ali, kako je naveo, moramo se posle 30 godina okrenuti budućnosti.
Bosna i Hercegovina ostaće bez više od 100 miliona evra pomoći iz evropskih fondova jer su tamošnje vlasti još jednom propustile rokove za izradu plana reformi što je Brisel postavio kao uslov za uključivanje u Plan rasta za zapadni Balkan.
Nakon Selca, udruženja veterana iz Dugog Sela u Hrvatskoj, oštro se protive nastupu Momčila Bajagića Bajage, odnosno njegove rok grupe "Bajaga i Instruktori", koji je planiran za septembar ove godine.
Uprava policije Crne Gore potvrdila je da je Jovo Mitrović iz Budve uhapšen zbog napada na predsednika Opštine Budva Nikolu Jovanovića, a M. M. i V. M. sumnjiče se za krivično delo nasilničko ponašanje.
Predsednik Opštine Budva Nikola Jovanović pretučen je u Budvi, njemu su nanete teške povrede i završio je u Kotorskoj bolnici, prenose podgorički mediji.
Goste emisije Stav regiona u Podgorici biće Marko Lakić, predsednik Udruženja sudskih veštaka Crne Gore, stručnjak za sajber kriminal i koordinator za edukaciju Mense Crne Gore.
U Milni na Braču došlo je do ekološkog incidenta sa izlivanjem goriva u more. Naime, muškarac je došao na benzinsku pumpu koja se nalazi u marini u tom mestu kako bi natočio gorivo u brod, ali ga je sipao u pogrešan rezervoar, zbog čega se 600 litara goriva izlilo u more.
Komentari (0)