Hrvatska uputila protestnu notu Srbiji zbog hrvatskih državljanki deportovanih iz Beograda: MSP - Neprimerena reakcija
Hrvatski mediji preneli su da je pet državljanki Hrvatske deportovano u sredu ujutru iz Srbije, zbog čega je Hrvatska uputila protestnu notu Srbiji. Ministarstvo spoljnih poslova Srbije okarakterisalo je reakciju Hrvatske kao neprimerenu.
Pet hrvatskih državljanki, predstavnica nevladinih udruženja, bile su u Beogradu na radionicama Erste banke, u organizaciji Erste Stiftunga.
Međutim, kako prenosi Jutarnji.hr, Hrvatice su provele deo noći u beogradskoj policiji, koja ih je na kraju proterala iz Srbije, te im, kako tvrde, zabranila ulazak u zemlju na godinu dana.
U rešenju koje su im izdali, kao razlog deportacije, navedena je "zaštita bezbednosti Republike Srbije i njenih građana".
Prema pisanju hrvatskih medija, o svemu su obavešteni Vlada i Ministarstvo spoljnih poslova Hrvatske.
"Sačekali ih policajci u civilu"
Kako je izjavila jedna od hrvatskih državljanki, istoričarka umetnosti Ana Kovačić iz Zagreba, radionice su trajale dva dana, u ponedeljak i utorak, a učestvovalo je petnaestak osoba iz Hrvatske, Rumunije, Slovenije, Bosne i Hercegovine i Severne Makedonije.
Nakon završene radionice Hrvatice su otišle na piće, pa se vratile u hotel.
Inauguracija starog-novog hrvatskog predsednika Zorana Milanovića biće održana 18. februara u kabinetu predsednika na Pantovčaku, saopštio je predsednik Hrvatske Zoran Milanović.
Učenici jedne gimnazije u Dalmaciji sastavili su spisak đaka i nastavnika koji su naslovili kao "Lista smrti" (Death list), nakon čega su suspendovani, a o svemu je obaveštena policija.
Kako Kovačić tvrdi, u lobiju su ih dočekali muškarci u civilnoj odeći, pokazali im značke i rekli da su "policajci za strance" i odveli ih u policijsku stanicu.
"Nisu odgovarali ni na jedno od naših pitanja, rekli su da nisu dužni to da urade. Ništa nam nije bilo jasno, uzeli su nam dokumenta i naredili su nam da čekamo u lobiju", navela je Kovačić, prenosi Jutarnji.hr.
Kako hrvatska državljanka tvrdi, dali su im da potpišu neka dokumenta na ćirilici - pismu koje nisu najbolje razumele.
"Rekla sam da jako slabo čitam ćirilicu i molila da nam to prevedu. Učinili su to letimično, pročitali nam nekoliko rečenica i rekli da u tom dokumentu piše da "ugrožavamo bezbednost Republike Srbije", da u roku od 24 sata treba da napustimo državu i da nam je izrečena zabrana ulaska u Srbiju na godinu dana", navela je Kovačić, prenosi Jutarnji.hr.
Protestna nota Srbiji
Hrvatska je, zbog odnosa i postupanja prema hrvatskim građanima u Srbiji, uputila protestnu notu Srbiji.
Notom je Hrvatska zatražila obrazloženje i iskazala oštar protest zbog ponašanja prema pet hrvatskih državljanki u Srbiji, piše Index.hr.
Notu je u sredu najavio ministar spoljnih poslova Gordan Grlić Radman.
"Uputićemo protestnu notu, upoznaćemo delegaciju Evropske unije u Beogradu s postupanjem srpskih vlasti i njihovim ponašanjem kojim su doveli u ponižavajući položaj hrvatske državljane", naveo je Grlić Radman.
Reakcija Ministarstva spoljnih poslova Srbije
Iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije (MSP) navode da je neprimereno to što državni zvaničnici i politički akteri u Hrvatskoj Srbiju optužuju za ugrožavanje slobode kretanja i govora nekoliko hrvatskih državljanki, koje su, u Beogradu od strane nadležnih državnih organa tretirane u skladu sa zakonskim procedurama i uobičajenom međunarodnom praksom.
Istakli su i to da neprimerenost prerasta u apsurd, ako se u obzir uzme činjenica da se državljani Srbije u Hrvatskoj često tretiraju na način koji nije u skladu ni sa zakonom, ni sa evropskim vrednostima i standardima, niti sa zdravim razumom.
Podsetili su na to da je predsedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću bila uskraćena mogućnost da se u Jasenovcu pokloni senima žrtava ustaškog terora, među koji su bili i predsednikovi preci.
"Na još gori tretman nailaze obični građani Srbije, koji su često na meti uvreda i napada pojedinaca u Hrvatskoj, ali i pravnog nasilja iza kojeg stoji država, pa je tako beogradski advokat Nemanja Berić bio osuđen na 15 dana zatvora zbog objave na jednoj društvenoj mreži. Pitanje na koje Republika Hrvatska treba da odgovori svojoj javnosti jeste zašto niko drugi od hrvatskih državljana koji trenutno borave na teritoriji Republike Srbije nema nikakve neprijatnosti ili specijalan tretman, već su dobrodošli gosti naše države, ali taj odgovor bi morao da sadrži i informaciju o tome šta su osobe koje su predmet reakcija dela hrvatske političke javnosti zaista radile u Srbiji", naveli su iz Ministarstva spoljnih poslova.
Istakli su i to da Republika Srbija ostaje zainteresovana za izgradnju skladnih i produktivnih odnosa sa svim svojim susedima, uključujući i Republiku Hrvatsku, međutim takvi odnosi moraju da se grade obostranim trudom, a ne gotovo svakodnevnim javnim porukama kojima se u Hrvatskoj proizvodi antisrpsko raspoloženje, i svakako ne grubim mešanjem u političke procese u susednoj zemlji.
Psiholog Dragana Đurić i direktor Osnovne škole "Veselin Masleša" Milan Stošić saglasni su u oceni da pritisci i kazne od strane Ministarstva prosvete i drugih nosilaca vlasti upućeni nastavnom osoblju da bi se nastava odvijala neometano, ne mogu dovesti do svrsishodnog rešenja.
Profesor Pravnog fakulteta Miodrag Jovanović smatra da su blokade fakulteta najbolje što je moglo da se dogodi za afirmaciju univerziteta, dok profesor Filozofskog fakulteta Vladimir Vuletić ocenjuje da studenti ne vode računa o sopstvenim interesima i da je pitanje dugoročnih posledica po njih.
Da je direktor Crvene zvezde Zvezdan Terzić negde u inostranstvu objavio poruku sa simbolom srednjeg prsta, momentalno bi bio sankcionisan, ali Fudbalski savez Srbije očigledno neće reagovati, kaže advokat Miroje Jovanović, koji je podneo prijave protiv Terzića disciplinskim organima FIFA i UEFA.
Viši sud u Beogradu osudio je bivšu državnu sekretarku MUP-a Dijanu Hrkalović na kaznu zatvora od 16 meseci jer je iskorišćavanjem svog položaja u MUP-u kočila istrage i procesuiranje kriminalaca. Drugooptuženi Dejan Milenković je oslobođen, a Milorad Šušnjić je dobio kaznu zatvora od godinu dana.
Advokat Goran Petronijević izjavio je za Newsmax Balkans da je tužilaštvo u slučaju pada nadstrešnice zgrade Železničke stanice u Novom Sadu "neverovatno ekspresno radilo", ocenjujući da je bilo i propusta odnosno da je istragom moralo biti obuhvaćeno još osoba.
Četiri osobe su poginule, bračni par i njihovo dvoje dece, a treće je teško povređeno u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u mestu Radešine na putu Konjic-Jablanica.
Hrvatsko novinarsko društvo (HND) je izrazilo zabrinutost situacijom na televiziji N1 Hrvatska nakon najave kompanije da ide u "reorganizaciju poslovanja", što podrazumeva otkaze za dvadesetak novinara, urednika, voditelja, producenata i snimatelja i ukidanje nekoliko važnih emisija.
Inauguracija starog-novog hrvatskog predsednika Zorana Milanovića biće održana 18. februara u kabinetu predsednika na Pantovčaku, saopštio je predsednik Hrvatske Zoran Milanović.
Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo je, povodom odluke Vlade za proglašenje epizode "Uzbuna" na području Kantona, potvrdio da je vazduh u svim delovima procenjen kao izuzetno zagađen i savetovao građane da izbegavaju aktivnosti na otvorenom.
Viši sud u Užicu ponovo je doneo rešenje kojim je utvrđena ispunjenost procesnih pretpostavki za izručenje Alije Balijagića, osumnjičenog za dvostruko ubistvo u Bijelom Polju u Crnoj Gori.
Odeljenje za unutrašnju kontrolu policije utvrdilo je propuste u postupanju više policijskih službenika prema Aliji Balijagiću, optuženom za ubistvo Milenke i Jovana Madžgalja kod Bijelog Polja, saopštio ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović.
Komentari (0)