Hrvatska uputila protestnu notu Srbiji zbog hrvatskih državljanki deportovanih iz Beograda: MSP - Neprimerena reakcija
Hrvatski mediji preneli su da je pet državljanki Hrvatske deportovano u sredu ujutru iz Srbije, zbog čega je Hrvatska uputila protestnu notu Srbiji. Ministarstvo spoljnih poslova Srbije okarakterisalo je reakciju Hrvatske kao neprimerenu.
Pet hrvatskih državljanki, predstavnica nevladinih udruženja, bile su u Beogradu na radionicama Erste banke, u organizaciji Erste Stiftunga.
Međutim, kako prenosi Jutarnji.hr, Hrvatice su provele deo noći u beogradskoj policiji, koja ih je na kraju proterala iz Srbije, te im, kako tvrde, zabranila ulazak u zemlju na godinu dana.
U rešenju koje su im izdali, kao razlog deportacije, navedena je "zaštita bezbednosti Republike Srbije i njenih građana".
Prema pisanju hrvatskih medija, o svemu su obavešteni Vlada i Ministarstvo spoljnih poslova Hrvatske.
"Sačekali ih policajci u civilu"
Kako je izjavila jedna od hrvatskih državljanki, istoričarka umetnosti Ana Kovačić iz Zagreba, radionice su trajale dva dana, u ponedeljak i utorak, a učestvovalo je petnaestak osoba iz Hrvatske, Rumunije, Slovenije, Bosne i Hercegovine i Severne Makedonije.
Nakon završene radionice Hrvatice su otišle na piće, pa se vratile u hotel.
Inauguracija starog-novog hrvatskog predsednika Zorana Milanovića biće održana 18. februara u kabinetu predsednika na Pantovčaku, saopštio je predsednik Hrvatske Zoran Milanović.
Učenici jedne gimnazije u Dalmaciji sastavili su spisak đaka i nastavnika koji su naslovili kao "Lista smrti" (Death list), nakon čega su suspendovani, a o svemu je obaveštena policija.
Kako Kovačić tvrdi, u lobiju su ih dočekali muškarci u civilnoj odeći, pokazali im značke i rekli da su "policajci za strance" i odveli ih u policijsku stanicu.
"Nisu odgovarali ni na jedno od naših pitanja, rekli su da nisu dužni to da urade. Ništa nam nije bilo jasno, uzeli su nam dokumenta i naredili su nam da čekamo u lobiju", navela je Kovačić, prenosi Jutarnji.hr.
Kako hrvatska državljanka tvrdi, dali su im da potpišu neka dokumenta na ćirilici - pismu koje nisu najbolje razumele.
"Rekla sam da jako slabo čitam ćirilicu i molila da nam to prevedu. Učinili su to letimično, pročitali nam nekoliko rečenica i rekli da u tom dokumentu piše da "ugrožavamo bezbednost Republike Srbije", da u roku od 24 sata treba da napustimo državu i da nam je izrečena zabrana ulaska u Srbiju na godinu dana", navela je Kovačić, prenosi Jutarnji.hr.
Protestna nota Srbiji
Hrvatska je, zbog odnosa i postupanja prema hrvatskim građanima u Srbiji, uputila protestnu notu Srbiji.
Notom je Hrvatska zatražila obrazloženje i iskazala oštar protest zbog ponašanja prema pet hrvatskih državljanki u Srbiji, piše Index.hr.
Notu je u sredu najavio ministar spoljnih poslova Gordan Grlić Radman.
"Uputićemo protestnu notu, upoznaćemo delegaciju Evropske unije u Beogradu s postupanjem srpskih vlasti i njihovim ponašanjem kojim su doveli u ponižavajući položaj hrvatske državljane", naveo je Grlić Radman.
Reakcija Ministarstva spoljnih poslova Srbije
Iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije (MSP) navode da je neprimereno to što državni zvaničnici i politički akteri u Hrvatskoj Srbiju optužuju za ugrožavanje slobode kretanja i govora nekoliko hrvatskih državljanki, koje su, u Beogradu od strane nadležnih državnih organa tretirane u skladu sa zakonskim procedurama i uobičajenom međunarodnom praksom.
Istakli su i to da neprimerenost prerasta u apsurd, ako se u obzir uzme činjenica da se državljani Srbije u Hrvatskoj često tretiraju na način koji nije u skladu ni sa zakonom, ni sa evropskim vrednostima i standardima, niti sa zdravim razumom.
Podsetili su na to da je predsedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću bila uskraćena mogućnost da se u Jasenovcu pokloni senima žrtava ustaškog terora, među koji su bili i predsednikovi preci.
"Na još gori tretman nailaze obični građani Srbije, koji su često na meti uvreda i napada pojedinaca u Hrvatskoj, ali i pravnog nasilja iza kojeg stoji država, pa je tako beogradski advokat Nemanja Berić bio osuđen na 15 dana zatvora zbog objave na jednoj društvenoj mreži. Pitanje na koje Republika Hrvatska treba da odgovori svojoj javnosti jeste zašto niko drugi od hrvatskih državljana koji trenutno borave na teritoriji Republike Srbije nema nikakve neprijatnosti ili specijalan tretman, već su dobrodošli gosti naše države, ali taj odgovor bi morao da sadrži i informaciju o tome šta su osobe koje su predmet reakcija dela hrvatske političke javnosti zaista radile u Srbiji", naveli su iz Ministarstva spoljnih poslova.
Istakli su i to da Republika Srbija ostaje zainteresovana za izgradnju skladnih i produktivnih odnosa sa svim svojim susedima, uključujući i Republiku Hrvatsku, međutim takvi odnosi moraju da se grade obostranim trudom, a ne gotovo svakodnevnim javnim porukama kojima se u Hrvatskoj proizvodi antisrpsko raspoloženje, i svakako ne grubim mešanjem u političke procese u susednoj zemlji.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-PROCES
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Osnivač i vlasnik Newsmaxa Kristofer Rudi istakao je, tokom posete Beogradu, da je impresioniran onim što je Newsmax Balkans za kratko vreme postigao. Rudi, koji je blizak saradnik predsednika SAD Donalda Trampa, poručio je i da su ljudima u demokratiji potrebne tačne informacije da donesu odluke.
Pregovori delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Kine o carinama nastavljeni su u Ženevi. Gost emisije „Presek“, analitičar Emil Zoronjić, objašnjava zašto je za Srbiju bitan dogovor velikih sila oko tarifa, kao i kakvi će biti budući ekonomski odnosi SAD i Kine.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kragujevcu, uhapsili su B. R. (38) iz Kragujevca, zbog sumnje da je nožem ubio svoju bivšu suprugu B. S. (41).
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa tako traumatičnim iskustvom.
Bivši košarkaški reprezentativac Dragan Labović preminuo je u subotu u 39. godini od posledica srčanog udara, a sve češće može se čuti da mladi u dvadesetim i tridesetim godinama imaju problema sa srcem.
Predstavnici crnogorske vlasti fotelje brane životima i pojedina neslaganja u vladajućoj koaliciji su samo taktička jer vanredni izbori nikome ne odgovaraju, ocijenio je za Newsmax Balkans poslanik opozicione Demokratske partije socijalista (DPS) Nikola Janović.
Opasna zarazna bolest bruceloza, otkrivena je na farmi ovaca kod Podgorice u Crnoj Gori, a kako prenosi portal RTCG, Institut za javno zdravlje Crne Gore utvrdio je da je bolest prešla i na čoveka, pa su proizvodi sa tog gazdinstva zabranjeni.
Irska se suočava s nizom dubokih kriza: rastuće nejednakosti uprkos snažnom ekonomskom rastu, sve ozbiljnijoj stambenoj krizi i javnim servisima pod pritiskom, uključujući zdravstvo, obrazovanje i tretman ovisnosti.
Generalni sekretarijat Interpola u Lionu javno je objavio crvenu poternicu za Radojem Zvicerom (42), crnogorskim državljaninom, saopštila je Uprava policije Crne Gore.
Komentari (0)