Otvorena izložba "Simboli stradanja: Srbi u Drugom svetskom ratu", prvi put prikazane slike iz srpskih i grčkih arhiva

Uz podršku Ambasade Srbije u Atini, svečano je otvorena izložba "Simboli stradanja: Srbi u Drugom svetskom ratu" organizovana od strane Muzeja žrtava genocida u Beogradu i grčke Fondacije "Ne zaboravljam".

14.05.2025. 15:51

Otvorena izložba "Simboli stradanja: Srbi u Drugom svetskom ratu", prvi put prikazane slike iz srpskih i grčkih arhiva

"Po prvi put u grčkoj prestonici, zajednički su prezentovane fotografije iz srpskih i grčkih arhiva koje svedoče o ogromnim stradanjima i brojnim žrtvama oba naroda u Drugom svetskom ratu. Ova jedinstvena izložbena postavka okupila je predstavnike grčkih vlasti, diplomatskog kora, ugledne zvanice iz kulturne i naučne zajednice, kao i članove srpske dijaspore u Atini", navodi se u saopštenju Ambasade Srbije.

Foto: Ambasada Srbije u Atini

U obraćanju prisutnima, ambasador Nikola Nedeljković je najpre istakao da je povod ove izložbe istorijski dokument od četiri strane, koji je odskoro u posedu Muzeja žrtava genocida u Beogradu, odnosno Direktiva broj 25 iz marta 1941. godine, kojom je Adolf Hitler naredio združen napad na Kraljevinu Jugoslaviju i Kraljevinu Grčku.

Istovremeno, naglasio je da ova izložba još jednom potvrđuje da, pored dokazanog vekovnog prijateljstva, srpski i grčki narod neraskidivo povezuju i slobodarski duh, hrabrost, otpor fašizmu i humanost. 

Govoreći o razmerama stradanja, patnje i bola srpskog naroda tokom Drugog svetskog rata, ambasador Nedeljković je podsetio da se tadašnja Jugoslavija, po broju žrtava u odnosu na broj stanovnika, nalazi na trećem mestu u svetu, a da su najveću žrtvu podneli upravo Srbi.

Posebnu pažnju posvetio je zločinima počinjenim nad Srbima u Jasenovcu koji će ostati zapamćen kao jedan od najbrutalnijih logora za istrebljenje i najveće stratište srpskog naroda.

Foto: Ambasada Srbije u Atini

Takođe, ukazao je da je srpski narod samo zato što je pravoslavne vere bio primoran da nosi plave trake oko ruke, uz podsećanje da su logori u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj jedini logori na svetu koji su bili namenjeni deci. 

Svoje obraćanje, ambasador Nedeljković zaključio je porukom da su nas slavni preci i njihova junačka borba zadužili da negujemo sećanje na ova velika stradanja, ali i na veliku pobedu.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)