(FOTO/VIDEO) Srpska škola u San Dijegu u koju idu naša deca, ali i "snajke" i "zetovi" Amerikanci, Meksikanci...
San Dijego je grad na jugu Kalifornije, blizu granice sa Meksikom, u kome živi ne toliko velika, ali zato vrlo organizovana srpska zajednica, u kojoj postoji čak i srpska škola, naučni klub pod imenom "Nikola Tesla" i dramska sekcija, a sve to zahvaljujući vrednim damama iz Srpskog kulturnog centra.
Ove godine je u školu srpskog jezika upisalo više od 80 đaka svih uzrasta, kako dece srpskog porekla, tako i odraslih koji žele da ga nauče ne bi li se lakše sporazumevali sa svojim partnerima I bračnim drugovima.
"Srpska škola je osnovana u januaru 2020. godine i u septembru je počela školska godina, peta generacija. U školi imamo đake različitih uzrasta, najmlađi imaju tri godine, a imamo i odrasle, koje zovemo 'snajke i zetovi'. Oni pohađaju časove onlajn i uglavnom ih vodi direktorka naše škole Dijana Perić i još jedna nastavnica, Aleksandra", kaže Vesna Jovanović-Mladenović, osnivač škole.
"Snajke i zetovi" su pre svega devojke koje se zabavljaju sa srpskim mladićima, ali i udate žene i muškarci koje žele da pored svoje dece i partnera nauče srpski jezik, srpsku kluturu i tradiciju, nadovezuje se Dijana Perić.
Foto: Antonije Kovačević
Na pitanje koji je bio motiv, ističu da su to prvenstveno bila njihova rođena deca.
"Moja deca su rođena ovde i bilo mi je stalo da nauče srpski jezik. I ne samo jezik već i našu tradiciju, kulturu. Takva vrsta škole nije postojala u to vreme u San Dijegu, podržalo nas je nekoliko roditelja i tako je sve krenulo. Na početku, istina, nismo ni sanjali da će to imati ovoliko uspeha", kaže Jovanović-Mladenović.
Dodaje da su roditelji, ali i bake i deke, koji su tu bili u poseti, bili prijatno iznenađeni napretkom njihove dece.
"A suština je da smo organizovali veoma kvalitetnu nastavu i da sve naše nastavnice i učiteljice su u Srbiji ili bivšoj Jugoslaviji završili fakultete i radili su u prosveti, a neke od njih su ovde i magistrirale, doktorirale, radile na Univerzitetu San Dijego, tako da možemo da se pohvalimo vrlo kvalitetnim kadrovima", ističe ona.
Jedna od njih je i direktorka škole Dijana Perić.
"Ja sam u Srbiji radila u obrazovnom sistemu i kada sam došla ovde pridružila sam se projektu Srpskog kulturnog centra i nastavili smo zajedno da širimo ovu priču. Trenutno u školi imamo četiri grupe učenika, u skladu sa njihovim godinama, ali i znanjem. Tinejdžeri slušaju nastavu onlajn, a imamo i grupu dece koja ne žive u San Dijegu, a žele da nauče srpski, iz San Franciska, Sakramenta, Majamija, Arizone i drugih država", priča ona.
U porti crkve Svetog vaskrsenja u Čikagu je održana tradicionalna Kotlićijada na kojoj su kutlače i varjače, noževe i viljuške ukrstile brojne ekipe gurmana, entuzijasta, ali i profesionalnih kuvara.
Veče stend-ap komedije pod nazivom Balkan Comedy Night, na kome su se publici predstavili komičari rođeni u Americi koje povezuje balkansko poreklo, održano je nedavno u Čikagu.
Crkva Svete Petke u Nešvilu mesto je gde su mnogi katolici i protestanti odlučili da pređu u pravoslavlje, gde su primljeni kao braća i sestre. Zanimljivo je da je među njima i jedno svešteno lice koje je promenilo veru.
Škola je organizovana subotom i traje tri sata. Između dva časa koji traju po sat vremena imaju pauzu u kojoj se druže, ručaju, sklapaju prijateljstva.
"Cilj nam je da se deca u školi osećaju prijatno i da ovde dolaze rado i svojom voljom, a ne pod nekom prisilom", kaže direktorka Srposke škole u San Dijegu.
Ona ponosno ističe kako su njihova deca počela da se druže i privatno, kako traže od roditelja da viđaju jedni druge mimo časova, tokom radne nedelje.
"Roditelji su se organizovali i mimo škole, tako da se redovno viđaju u jednom parku ponedeljkom i četvrtkom, gde se deca igraju i druže. A to im je prilika da mimo časova pričaju na srpskom. Roditelji su dosta uporni u tom smislu i stalno ih podsećaju da pričaju na srpskom", ističe Perić.
Foto: Antonije Kovačević
U međuvremenu je sa radom počela i dramska sekcija u okviru škole, a deca su već imala i nekoliko pravih pozorišnih premijera.
"Predstave su, naravno, bile na srpskom jeziku, a aplauzi koje su dobili bili su im motiv više da nastave još vrednije da uče srpski jezik. Pred samu premijeru smo im kupilii bežične mikrofone, sa kojima su izgledali kao pravi glumci, što ih je još više inspirisalo da nastave da rade. Posle poslednje premijere su bili toliko oduševljeni da su odmah pitali: Da li možemo sada da idemo u Njujork? A radi se o tome da imamo plan da sa predstavom o Nikoli Tesli u januaru nastupimo u Njujorku, na Danima Nikole Tesle", naglašava Perić.
Kada završe školsku godinu deca dobijaju sertifikate koji im vrede u američkom obrazovnom sistemu kao diploma za drugi jezik, posle engleskog.
O tome i mnogo čemu drugom poslušajte u nastavku intervjua koji je sa njima vodio dopisnik Newsmax Balkans iz Amerike Antonije Kovačević:
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Pravo na nasledstvo jednako za sve-zakon garantuje jednakost polova, ali se mnoge žene, posebno u ruralnim sredinama i dalje odriču svog dela nasledstva, zbog tradicionalnih predrasuda i pritiska okoline. Gošća Jelena Ružić.
specijal
17:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Đorđe Jović (49) je, zbog povrede vratne kičme, od svoje 17. godine u invallidskim kolicima. Za Newsmax Balkans podelio je svoja iskustva i inovativna rešenja koja je razvio u okviru života sa kvadriplegijom.
Partnerstvo Srbije i Sjedinjenih Američkih Država u oblasti odbrane traje decenijama. U njegovoj osnovi ne nalaze se samo strateški dokumenti, protokoli ili vojni kursevi - već ljudi.
Vaterpolisti Srbije ubedljivo su savladali Rumuniju rezultatom 19:9 u meču trećeg kola grupe A i tako obezbedili drugo mesto iza Italije, što znači da će u doigravanju za četvrtfinale igrati protiv Japana.
Dok Hrvatska uveliko najavljuje povratak obaveznog vojnog roka, isto pitanje sve češće se otvara i u ostatku bivše Jugoslavije. Na talasu globalnih bezbednosnih pretnji, rata u Ukrajini i rasta geopolitičkih tenzija, ideja o reaktiviranju redovnog služenja vojske ponovo dobija na značaju.
Grčka policija uhapsila je pet osoba u vezi sa ubistvom profesora kalifornijskog Univerziteta u Berkliju, koje se dogodilo početkom jula u predgrađu Atine, saopštili su zvaničnici.
Rusija je predala Ukrajini još 1.000 tela vojnika ukrajinskih oružanih snaga u okviru Istanbulskih sporazuma, izjavio je šef ruske delegacije na pregovorima sa Ukrajinom Vladimir Medinski.
Državljanin Srbije, 69-godišnji muškarac, izvučen je u sredu bez svesti iz mora u oblasti popularnog letovališta Olimpik bič, dva kilometra udaljenog od gradića Paralija, piše grčki list "Prototema".
Najmanje 69 osoba je poginulo, a još 11 se vodi kao nestalo u požaru koji je jutros izbio u hipermarketu u gradu Kutu u istočnom Iraku, saopštili su lokalni zdravstveni zvaničnici i policijski izvori.
Nemačka savezna vlada odbacila je nacrt zakona budžeta Evropske unije za period od 2028. do 2034. godine koji je predstavila predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, a koji predviđa izdvajanja od oko dve milijarde evra za taj sedmogodišnji period.
Ukrajinska Vrhovna rada danas je usvojila zakon o vojnoj službi po ugovoru za starije od 60 godina, koji više ne podležu vojnoj obavezi, prenosi Ukrinform.
Komentari (0)