(FOTO) Priča o Vilijemu Nikolinu - ratni heroj i američki diplomata pomogao hiljadama Srba, pisao Reganu i Klintonu
Vilijem Nikolin bio je čovek koji je kroz život, iako ovenčan slavom kao ratni heroj iz Drugog svetskog rata, a docnije i kao uvaženi američki diplomata koji je imao zapaženu ulogu u velikim krizama poput Mađarske revolucije, Kubanske krize i Vijetnamskog rata, prošao tiho.
Iako su iza njega ostala velika dela, poput spasavanja 62.000 srpskih izbeglica, kojima je lično omogućio dolazak u Ameriku i priliku da otpočnu novi život dostojan čoveka, njegovo ime je retko ko od vas čuo.
Kao dete srpskog imigranta probijao se kroz život u Americi težim putem, oca je izgubio rano, majka je bila heroj albanske golgote i Solunskog fronta, a imao je želju da postane novinar.
Foto: Privatna arhiva porodice NikolinČlanak o Nikolinu u magazinu "Serbs World"
Dalje ga put vodi kroz školovanje u Beogradu, Drugi svetski rat u kome je kao vojnik prošao strahote Severne Afrike, Sicilije i na kraju sa svojim tenkom prvi ušao u oslobođeni Rim.
Posle toga sledi povratak u Ameriku, ženidba koleginicom novinarkom i povratak u Beograd, ovog puta kao diplomata.
Kao vicekonzul u Minhenu pomagao Srbima
Nikolin 1955. godine iz Beograda biva premešten u Generalni konzulat SAD u Minhen, gde sa mesta vicekonzula nastavlja borbu za srpski narod. U njegovu kancelariju svakodnevno stiže bezbroj zahteva Srba koji žele da idu preko okeana, u Ameriku.
Slobodan vikend, umesto na pikniku, Nikolin provodi u kancelariji, zatrpan aplikacijama Srba koji su se posle rata zatekli u Nemačkoj, uglavnom izbeglica po političkoj liniji i preživelih logoraša iz koncentracionih logora smrti.
"U jednom trenutku prekida ga poziv stražara sa kapije. Srpska izbeglica traži da govori sa nekim u vezi sa njegovom aplikacijom za dolazak u SAD. Nikolin odlazi do kapije. Nakon nekoliko minuta razgovora obećava zemljaku da će da proveri njegov slučaj.
Foto: Privatna arhiva porodice NikolinNikolin u poseti manastiru Hilandar
Vraća se u kancelariju, nalazi aplikaciju, na kojoj piše da je odbijena zbog "neodgovarajuće dokumentacije". Zagolicalo ga je da vidi u čemu je problem. Na posletku, biva šokiran kada saznaje da je suština u tome da su neki od podnetih dokumenata napisani ćirilicom.
"Koliko li je još Srba odbijeno samo zbog istih razloga?", zapitao se. Smesta kreće da radi na slučaju. Vikend provodi zatrpan gomilom aplikacija. U svakoj nailazi na isti problem. Do kraja vikenda koriguje i prosleđuje 114 srpskih aplikacija.
Odlikovao ga predsednik Ajzenhauer
Toliki broj aplikacija ne prolazi neopaženo. Kancelaru američke ambasade u Bonu Donaldu Smitu upada u oči ova informacija. Njemu nije nepoznata situacija sa srpskim izbeglicama, između ostalog i kao stručnjaku za srpsku epsku poeziju.
Zove Nikolina i pita ga zašto je procesuirao toliko aplikacija za tako kratko vreme. Nikolin mu je objasnio i gospodin Smit je bio fasciniran. Obećao mu je da će njegov trud pomenuti američkom predsedniku Dvajtu Ajzenhaueru na sastanku u Vašingtonu sledeće nedelje.
Po Smitovom povratku iz SAD Nikolin je unapređen u glavnog američkog oficira za izbeglice iz cele Nemačke i Austrije, a kasnije je ukazom predsednika Dvajta Ajzenhauera, njegovog ratnog komandanta sa severnoafričkog fronta, odlikovan visokim priznanjem za izuzetne zasluge.
Foto: Privatna arhiva porodice NikolinNikolin odlikovan visokim priznanjem za izuzetne zasluge
Na tom mestu je ostao narednih 10 godina i za to vreme je njegova kancelarija odobrila čak 62.000 zahteva Srba koji su život želeli da nastave u Americi.
Kada su 1956. Sovjeti njemu tako dobro znanim tenkovima ugušili pokušaj mađarske revolucije, Nikolin je svoju kancelariju prvo premestio u Salcburg, Austriju, a zatim sledi povratak u Jugoslaviju, gde je radio na prihvatu mađarskih izbeglica koje su u kolonama dolazile preko granice.
Rešio krizu sa kubanskim imigrantima
Deset godina kasnije, kada se situacija u Evropi malo smirila, Nikolin je od američke vlade dobio novi poverljiv i težak zadatak, i opet su njegova glavna briga bila – izbeglice. Ovoga puta kubanske.
Naime, američki konzulat u Vindsoru (Kanada) bio je u to vreme glavni centar za prihvat izbeglica koje su napuštale Kastrov komunistički bastion, pošto američka vlada nije dozvoljavala da se kubanske izbeglice primaju na američkoj teritoriji.
San Dijego je grad na jugu Kalifornije, blizu granice sa Meksikom, u kome živi ne toliko velika, ali zato vrlo organizovana srpska zajednica, u kojoj postoji čak i srpska škola, naučni klub pod imenom "Nikola Tesla" i dramska sekcija, a sve to zahvaljujući vrednim damama iz Srpskog kulturnog centra.
U Los Anđelesu živi veliki broj Srba koji su raštrkani u dva okruga. Kad ih upitate za savet gde se najbolje leči nostalgija u Kaliforniji, većina će vam reći da odete do Metro kafea, čiji vlasnik Saša Stanković nije zaboravio odakle je - na meniju uvek ima nešto što prija ukusu i nepcima zemljaka.
Aleksandar Katsman je američki biznismen poreklom iz Litvanije koji se u Čikagu bavi nekretninama, kreditima, ali prva i najveća ljubav su mu automobili. Druga velika ljubav mu je bivši predsednik Donald Tramp, koji je ove godine ponovo kandidat na predsedničkim izborima.
Posle tri meseca rada Nikolin je pozvao Vašington i objasnio kako je postojeća situacija neodrživa i kako bi Stejt department trebao neodložno da počne prihvat izbeglica na obalama Floride, koje su bile logična i najbliža destinacija.
Njegov predlog je ubrzo prihvaćen tako da je zahvaljujući jednom Srbinu kubanskim imigrantima znatno olakšan dolazak u SAD, a američkim poreskim obveznicima ušteđeni milioni dolara koje su plaćali na avio karte kojima su izbeglice prebacivane do Konzulata u Vindsoru.
Okinava - poslednja diplomatska misija Nikolina
Nakon Kanade, Nikolin je poslat na službu u Australiju, gde je u to vreme sve bilo u znaku Vijetnamskog rata. Američki vojnici su iz Sidneja slati na front u vijetnamske džungle, u suprotnom smeru stizali su kovčezi sa njihovim telima, a za najteže diplomatske zadatke Stejt department se uvek oslanjao na prekaljeni kadar. A takav je bio Nikolin.
Uskoro ga šalju još bliže vijetnamskom frontu, na Okinavu, gde nekoliko godina obavlja najodgovornije dužnosti, a na kraju učestvuje i u zvaničnoj predaji ostrva koje su Amerikanci okupirali posle Drugog svetskog rata, natrag u ruke Japancima.
Foto: Privatna arhiva porodice NikolinVilijem sa suprugom Milicom na Okinavi početkom 1970-tih
Okinava je bila i poslednja diplomatska misija Vilijema Nikolina. Te 1973. godine penzioniše se uz medalju za posebne zasluge Stejt departmenta i vraća u Ohajo, gde nastavlja da živi mirnim životom. Počinje da se bavi slikarstvom, a omiljena tema su mu bili srpske crkve i manastiri, čijoj se arhitekturi i svodovima divi.
Kada su ga jednom, prilikom dodele jednog priznanja, pitali na koji je detalj iz svoje biografije najponosniji, Nikolin je bez mnogo razmišljanja rekao: "Na to što sam doveo 62.000 mojih Srba u Ameriku!".
Pisma Reganu i Klintonu
Koliki je patriota bio govori i činjenica da je i svoje penzionerske dane trošio da proširi istinu o Srbima, u vremenima kada su Amerikanci počeli da zaboravljaju stare saveznike iz dva svetska rata.
Kada su 1981. albanski nacionalisti digli pobunu na Kosovu, Nikolin je napisao pismo tadašnjem predsedniku SAD Ronaldu Reganu, u kome objašnjava aktuelnu situaciju na Kosmetu, ali i istorijski kontekst, te od njega traži oštru reakciju i kritiku režima u Beogradu, koji dozvoljava i podržava teror Albanaca nad Srbima, njihovim kulturnim i duhovnim dobrima, crkvama i manastirima.
Desetak godina kasnije putio je javno pismo američkom predsedniku Bilu Klintonu koje je prenelo nekoliko američkih medija, u kome žestoko kritikuje američku spoljnu politiku na Balkanu i u to vreme aktuelno bombardovanje položaja bosanskih Srba.
Foto: Privatna arhiva porodice NikolinPismo Nikolina Klintonu
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
02:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
02:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
03:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal, u saradnji sa policijom, prikupilo je dokaze koji ukazuju na osnovanu sumnju da je Goran Vasić, vršilac dužnosti direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, zloupotrebio službeni položaj i falsifikovao službenu ispravu.
Osam godina nakon eksplozije u fabrici "Milan Blagojević – Namenska" u kojoj su poginula dva radnika, pravosuđe je donelo novu odluku. U ponovljenom postupku, Vladimir Lončarević je oslobođen, dok je Tomu Stojiću kazna smanjena na dve godine zatvora.
Advokat Dragoslav Ljubičanović rekao je za Newsmax Balkans da u Advokatskoj komori Srbije (AKS), kao i u svim ostalim komorama, funkcije se vrše po časničkom principu, zato, kako je naveo, niko od advokata ne želi svoj lični ugled da dovede u pitanje zbog nesporazuma.
Na zagrebačkom stadionu Maksimir, na današnji dan, 13. maja 1990. godine, dogodili su se neredi za koje mnogi smatraju da su bili uvod u raspad SFR Jugoslavije. Neodigrana fudbalska utakmica između Dinama iz Zagreba i Crvene zvezde najavila je krvavi rat na prostorima bivše Jugoslavije.
Dok EU poručuje da su reforme ključ pristupanja, u Srbiji se i dalje otvara pitanje izbornih uslova. O njihovom unapređenju, preporukama ODIHR i mogućoj kandidaturi studenata govore pravnik i aktivista za ljudska prava Milan Antonijević i narodni poslanik Demokratske stranke Filip Tatalović.
Američki predsednik Donald Tramp neće otići u Tursku na pregovore između Rusije i Ukrajine, preneo je Rojters, pozivajući se na neimenovanog američkog zvaničnika.
Najmanje 90 Palestinaca je ubijeno, a desetine ranjeno u izraelskim napadima na Pojas Gaze u poslednja 24 sata, saopštilo je palestinsko Ministarstvo zdravlja.
Finska vlada saopštila je da želi da podigne gornju starosnu granicu vojnih rezervista na 65 godina, što bi dodalo 125.000 vojnika oružanim snagama ove zemlje i povećalo broj rezervista na milion do 2031. godine.
Više od 1.000 zaposlenih u Starbaks kafićima širom Sjedinjenih Američkih Država stupilo je u štrajk zbog promene kodeksa oblačenja na poslu, saopštio je sindikat Starbaks vorkers junatjed.
Generalni sekretar NATO Mark Rute izjavio je da postoje velike šanse da se ukrajinsko pitanje dovede u bolju poziciju u naredne dve nedelje, istakavši ulogu koju u tome igraju ukrajinska, američka i turska vlada.
U Zoološkom vrtu u opštini La Barben, u južnom francuskom regionu Buš-di-Ron, povređeno je 13 osoba, od kojih četvoro dece, nakon što je grom udario u "brisani prostor", piše Figaro, pozivajući se na vatrogasce-spasioce.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu zatražio je od američkog predsednika Donalda Trampa da ne ukida američke sankcije Siriji, a taj zahtev mu je uputio prilikom posete Vašingtonu prošlog meseca, prenosi Tajms of Izrael, pozivajući se na izjavu neimenovanog izraelskog zvaničnika.
Vlasti španskog grada Alkala de Guadaira su zbog požara u skladištu hemikalija naložile da 80.000 stanovnika ostane u kućama, preneli su španski mediji.
Novi nemački kancelar Fridrih Merc izjavio je da će raditi na tome da ujedini Evropu i Sjedinjene Američke Države u njihovom pristupu Ukrajini, da omogući svojoj zemlji da izgradi najjaču konvencionalnu vojsku u Evropi, i da ponovo učini nemačku ekonomiju "lokomotivom rasta".
Komentari (0)