(FOTO) Ustanak u Gvangdžuu - simbol otpora vojnoj vladavini u Južnoj Koreji
Ustanak u Gvangdžuu (Gwangju) u Južnoj Koreji predstavlja niz studentskih demonstracija koje su se održale maja 1980. godine protiv Čun Du-Hvanove diktature, a koje je nasilno ugušila južnokorejska vojska.
Foto: Tanjug/APVojnici tuku demonstranta u Gvandžuu 20. maja 1980.
Čun Du-Hvan bio je je prvi južnokorejski lider koji je predao vlast mirnim putem. Preuzeo je vlast nakon puča 1979. godine, kada je ubijen predsednik Park Čung-Hi.
Predsednik Južne Koreje Jun Suk Jol ukinuo je ratno stanje nekoliko sati pošto ga je uveo pod obrazloženjem da želi da iskoreni "prosevernokorejske snage" i održi "ustavni poredak". Vojska je na nekoliko sati boravila u parlamentu, što nije omelo narodne poslanike da izglasaju blokadu dekreta.
Premijer Južne Koreje Han Duk-su najavio je da će nastaviti da služi narodu, nakon što je tokom noći ukinuto stanje neposredne ratne opasnosti, koje je u utorak bilo uvedeno.
Vladao je zemljom od 1980. do 1988. godine, brutalno ućutkujući svu političku opoziciju. On je i dalje jedna od najomraženijih ličnosti Južne Koreje.
Bivši diktator je poznat kao "Kasapin iz Gvangdžua" jer je naredio da se silom uguši ustanak protiv njega na jugozapadu zemlje.
Foto: Tanjug/APDemnonstranti blokiraju glavnu ulicu Gvangdžua 23. maja 1980. tokom nemirnih antivladinih protesta
Pre ustanka, krajem 1979. godine, puč od 17. maja rezultirao je postavljanjem Čun Du-Hvana za vojnog diktatora i uvođenjem vanrednog stanja. Nakon dolaska na vlast, Čun je uhapsio opozicione lidere, zatvorio sve univerzitete, zabranio političke aktivnosti i potisnuo štampu.
Foto: Tanjug/AP/Kim Chon-KilSeul 27. oktobra 1979, vanredno stanje nakon puča u kom je ubijen predsednika Park Čung-Hi
U martu 1980. godine, na početku nove školske godine, profesori i studenti koji su bili isključeni zbog prodemokratskih aktivnosti vratili su se na univerzitet i osnovali studentske saveze. Ovi sindikati su predvodili demonstracije širom zemlje protiv vanrednog stanja i podrške demokratizaciji, slobodnim izborima, ljudskim pravima, radničkim pravima i slobodi štampe.
Ovi protesti su kulminirali demonstracijama 15. maja 1980. protiv vanrednog stanja na stanici u Seulu u kojima je učestvovalo 100.000 demonstranata. Kada je premijer zatražio vreme da razmotri njihove zahteve, studenti su se vratili u svoje kampuse.
Foto: Tanjug/APVojnici nose telo ubijenog pobunjenika u vatrenom okršaju u utorak, 27. maja 1980. godine, kada su južnokorejske trupe ponovo zauzele Gvangdžu
Čun je 17. maja 1980. primorao vladu da proširi vanredno stanje na celu zemlju i u tom procesu zatvori univerzitete, zabrani političke aktivnosti i dodatno ograniči štampu. Da bi se sprovelo vanredno stanje, trupe su poslate u glavne gradove zemlje, uključujući Gvangdžu, glavni grad provincije Južna Džola.
Istog dana, izvršen je prepad na nacionalnu konferenciju lidera studentskih sindikata koji su se okupili da razgovaraju o svojim planovima nakon demonstracija 15. maja. Dvadeset šest političara, uključujući opozicionog lidera i budućeg predsednika Kim Dae-Junga, takođe je uhapšeno pod optužbom da su podsticali proteste.
Čun je pokušao da umanji obim protesta tako što je prekinuo sve komunikacije sa Gvangdžuom i iz njega i koristio je dezinformacije da prikaže proteste kao rezultat komunističkih huškača.
Pobuna 18. maja 1980. godine počela je kada je južnokorejska vojska pucala, ubijala, silovala, tukla i mučila studente Nacionalnog univerziteta Čonam koji su demonstrirali protiv vanrednog stanja.
Neki građani Gvangdžua su se naoružali, upadajući u lokalne policijske stanice i uspeli su da preuzmu kontrolu nad velikim delovima grada pre nego što su vojnici ponovo ušli u grad i slomili ustanak.
Dok je južnokorejska vlada tvrdila da je u masakru ubijeno 165 ljudi, stručna saznanja o masakru danas procenjuju da je broj od 600 do 2.300 žrtava.
Pod Čunovom vojnom diktaturom, južnokorejska vlada je ustanak označila kao "pobunu" i tvrdila da su ga podstakli "komunistički simpatizeri i izgrednici" koji su delovali po nalogu vlade Severne Koreje.
Ko su majke koje svojom snagom i borbom inspirišu? Da li je majčinstvo na Instagramu realna slika? Gde majke pronalaze snagu i imaju li pravo da bez nje ostanu? Gosti emisije: Sanja Maletić, Jelena Šebez Inić, Mirjana Arsekić, Andjela Trajković, Milica Ostojić, Marina Janković i Jelena Teofilović.
specijal
09:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
10:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
11:00
AVANTURA BALKAN
Krenite sa nama u avanturu sa Dušanom Radenkovićem, u trku u kojoj nema stajanja ni kompromisa!Trka traje bez prestanka i predaha kroz ceo serijal, sa više od 70 najrazličitijih lokacija. Lokacije su najlepša i najatraktivnija mesta u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Hrvatskoj i Sloveniji.
specijal
12:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Policijska uprava u Nišu saopštila je da postoji sumnja da su dvojica radnika Elektrodistribucije Srbije - Ogranak Niš, prevarili više osoba, tražeći od njih novac.
Hale Beogradskog sajma i ove godine će biti mesto na kojem će neke visokoškolske ustanove Univerziteta u Beogradu od 24. jula organizovati prijemne ispite, a neki čak i probne prijemne ispite, za upis brucoša na prvu godinu školske 2025/2026, saopštio je Sajam.
Grčki koncesionari nisu ispunili sve tehničke preduslove, zbog čega zajednička elektronska naplata putarine između Srbije i Grčke, putem taga, nije zaživela 1. jula, kada je to bilo predviđeno, objašnjava za Newsmax Balkans ambasador Srbije u Atini Nikola Nedeljković.
Koncert rok grupe Momčila Bajagića Bajage, "Bajaga i Instruktori", zakazan za 22. avgust u Solinu, otkazan je zbog pritiska solinskih branitelja i udruženja proisteklih iz Domovinskog rata, a na osnovu neproverenih tvrdnji, obelodanila je splitska Slobodna Dalmacija.
Nemački kancelar Fridrih Merc izrazio je sumnju u mogućnost pridruživanja Ukrajine Evropskoj uniji do 2034. godine, rekavši da je malo verovatno da će do pristupanja doći u trenutku koji bi uticao na srednjoročne finansijske planove bloka, koji traju do 2034. godine.
Ruski premijer Mihail Mišustin potpisao je naredbu o povlačenju Rusije iz sporazuma sa nemačkom Vladom o vojno-tehničkoj saradnji. Ruskom ministarstvu spoljnih poslova je naloženo da obavesti nemačku stranu o donetoj odluci.
Najmanje tri osobe su stradale u snažnoj eksploziji koja se dogodila u Centru za obuku šerifske uprave okruga Los Anđeles, potvrdila je američka državna tužiteljka Pam Bondi. Uzrok eksplozije još nije poznat, a federalni istražitelji su na terenu.
Bivšem brazilskom predsedniku Žairu Bolsonaru naloženo je da nosi nanogicu i zabranjeno mu je da razgovara sa stranim zvaničnicima, objavio je CNN Brazil.
Brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva izjavio je da neće primati naređenja od američkog predsednika Donalda Trampa, koji je Brazilu uveo carine od 50 odsto.
Sjedinjene Američke Države nisu podržale izraelske napade na Siriju i jasno su izrazile nezadovoljstvo, dok su radile na deeskalaciji tenzija, rekla je portparolka Stejt departmenta Tami Brus.
Najmanje jedno dete je poginulo, a dvoje je povređeno u saobraćajnoj nesreći autobusa koji je prevozio školsku decu iz Zoološkog vrta u Somersetu, na jugozapadu Engleske.
Komentari (0)