(FOTO) Ustanak u Gvangdžuu - simbol otpora vojnoj vladavini u Južnoj Koreji
Ustanak u Gvangdžuu (Gwangju) u Južnoj Koreji predstavlja niz studentskih demonstracija koje su se održale maja 1980. godine protiv Čun Du-Hvanove diktature, a koje je nasilno ugušila južnokorejska vojska.
Foto: Tanjug/APVojnici tuku demonstranta u Gvandžuu 20. maja 1980.
Čun Du-Hvan bio je je prvi južnokorejski lider koji je predao vlast mirnim putem. Preuzeo je vlast nakon puča 1979. godine, kada je ubijen predsednik Park Čung-Hi.
Predsednik Južne Koreje Jun Suk Jol ukinuo je ratno stanje nekoliko sati pošto ga je uveo pod obrazloženjem da želi da iskoreni "prosevernokorejske snage" i održi "ustavni poredak". Vojska je na nekoliko sati boravila u parlamentu, što nije omelo narodne poslanike da izglasaju blokadu dekreta.
Premijer Južne Koreje Han Duk-su najavio je da će nastaviti da služi narodu, nakon što je tokom noći ukinuto stanje neposredne ratne opasnosti, koje je u utorak bilo uvedeno.
Vladao je zemljom od 1980. do 1988. godine, brutalno ućutkujući svu političku opoziciju. On je i dalje jedna od najomraženijih ličnosti Južne Koreje.
Bivši diktator je poznat kao "Kasapin iz Gvangdžua" jer je naredio da se silom uguši ustanak protiv njega na jugozapadu zemlje.
Foto: Tanjug/APDemnonstranti blokiraju glavnu ulicu Gvangdžua 23. maja 1980. tokom nemirnih antivladinih protesta
Pre ustanka, krajem 1979. godine, puč od 17. maja rezultirao je postavljanjem Čun Du-Hvana za vojnog diktatora i uvođenjem vanrednog stanja. Nakon dolaska na vlast, Čun je uhapsio opozicione lidere, zatvorio sve univerzitete, zabranio političke aktivnosti i potisnuo štampu.
Foto: Tanjug/AP/Kim Chon-KilSeul 27. oktobra 1979, vanredno stanje nakon puča u kom je ubijen predsednika Park Čung-Hi
U martu 1980. godine, na početku nove školske godine, profesori i studenti koji su bili isključeni zbog prodemokratskih aktivnosti vratili su se na univerzitet i osnovali studentske saveze. Ovi sindikati su predvodili demonstracije širom zemlje protiv vanrednog stanja i podrške demokratizaciji, slobodnim izborima, ljudskim pravima, radničkim pravima i slobodi štampe.
Ovi protesti su kulminirali demonstracijama 15. maja 1980. protiv vanrednog stanja na stanici u Seulu u kojima je učestvovalo 100.000 demonstranata. Kada je premijer zatražio vreme da razmotri njihove zahteve, studenti su se vratili u svoje kampuse.
Foto: Tanjug/APVojnici nose telo ubijenog pobunjenika u vatrenom okršaju u utorak, 27. maja 1980. godine, kada su južnokorejske trupe ponovo zauzele Gvangdžu
Čun je 17. maja 1980. primorao vladu da proširi vanredno stanje na celu zemlju i u tom procesu zatvori univerzitete, zabrani političke aktivnosti i dodatno ograniči štampu. Da bi se sprovelo vanredno stanje, trupe su poslate u glavne gradove zemlje, uključujući Gvangdžu, glavni grad provincije Južna Džola.
Istog dana, izvršen je prepad na nacionalnu konferenciju lidera studentskih sindikata koji su se okupili da razgovaraju o svojim planovima nakon demonstracija 15. maja. Dvadeset šest političara, uključujući opozicionog lidera i budućeg predsednika Kim Dae-Junga, takođe je uhapšeno pod optužbom da su podsticali proteste.
Čun je pokušao da umanji obim protesta tako što je prekinuo sve komunikacije sa Gvangdžuom i iz njega i koristio je dezinformacije da prikaže proteste kao rezultat komunističkih huškača.
Pobuna 18. maja 1980. godine počela je kada je južnokorejska vojska pucala, ubijala, silovala, tukla i mučila studente Nacionalnog univerziteta Čonam koji su demonstrirali protiv vanrednog stanja.
Neki građani Gvangdžua su se naoružali, upadajući u lokalne policijske stanice i uspeli su da preuzmu kontrolu nad velikim delovima grada pre nego što su vojnici ponovo ušli u grad i slomili ustanak.
Dok je južnokorejska vlada tvrdila da je u masakru ubijeno 165 ljudi, stručna saznanja o masakru danas procenjuju da je broj od 600 do 2.300 žrtava.
Pod Čunovom vojnom diktaturom, južnokorejska vlada je ustanak označila kao "pobunu" i tvrdila da su ga podstakli "komunistički simpatizeri i izgrednici" koji su delovali po nalogu vlade Severne Koreje.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
08:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
09:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
11:00
AVANTURA BALKAN
Krenite sa nama u avanturu sa Dušanom Radenkovićem, u trku u kojoj nema stajanja ni kompromisa!Trka traje bez prestanka i predaha kroz ceo serijal, sa više od 70 najrazličitijih lokacija. Lokacije su najlepša i najatraktivnija mesta u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Hrvatskoj i Sloveniji.
U nastavku borbe protiv korupcije, pripadnici MUP Srbije, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su devet osoba zbog zloupotrebe službenog položaja i sumnja se da su oštetili "Srbija šume" za tri miliona dinara.
Gimnazije i srednje škole u većim gradovima do kraja prolećnog raspusta uglavnom su bile bez punog kapaciteta nastave. Profesori beogradskih gimnazija glasali su o održavanju nastave, a na plenumima su to činili i učenici. Odluke se razlikuju u zavisnosti od škole.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je da je uhapšen D. L. (30) iz Herceg Novog koji se sumnjiči da je sa više hitaca iz pištolja pokušao da ubije D. S. (31) iz Novog Sada u jednom ugostiteljskom objektu u u Futoškoj ulici i da mu je određeno zadržavanje do 48 sati.
Sin američkog predsednika Donald Tramp Mlađi boraviće u subotu, 26. aprila u Beogradu, gde će imati sastanak i večeru sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, potvrđeno je Tanjugu u Predsedništvu Srbije.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da ukrajinske snage neće moći da povrate kontrolu nad Krimom, dodavši da SAD neće morati da šalju trupe kao deo bezbednosnih garancija.
Predsednik SAD Donald Tramp je rekao je da je malo verovatno još jedno odlaganje viših, takozvanih recipročnih carina, koje planira da uvede velikom broju zemalja, čime je podigao pritisak na te države da pregovaraju o trgovinskim sporazumima sa njegovom administracijom, preneo je Blumberg.
Kovčeg pape Franje zapečaćen je tokom liturgijskog obreda u bazilici Svetog Petra, pre sahrane koja će biti održana u subotu, dok je oko 250.000 vernika odalo počast poglavaru Rimokatoličke crkve, saopšteno je iz Vatikana.
Jedan muškarac je poginuo, a dve žene povređene u italijanskom gradu Pjetroza kada je auto kojim je upravljao jedan muškarac star 80 godina naleteo na grupu ljudi okupljenih na gradskom trgu.
U eksploziji u Balašihi kod Moskve ubijen je zamenik načelnika Glavne operativne uprave Generalštaba general-potpukovnik Jaroslav Moskalik, potvrdila je zvanična predstavnica Istražnog komiteta Svetlana Petrenko.
Južna Koreja i Sjedinjene Američke Države dogovorile su se da započnu izradu trgovinskog paketa kojim bi se izbeglo ponovno uvođenje recipročnih američkih carina u julu, saopštila je južnokorejska delegacija nakon prve runde pregovora u Vašingtonu.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da SAD vrše pritisak na Moskvu i da je veliki ustupak Rusije to što nije zauzela celu Rusiju.
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je da je Kremlj "spreman da postigne dogovor" sa Sjedinjenim Američkim Državama u vezi sa Ukrajinom, ali da neki elementi dogovora još uvek zahtevaju doradu.
Komentari (0)