(FOTO) Ustanak u Gvangdžuu - simbol otpora vojnoj vladavini u Južnoj Koreji
Ustanak u Gvangdžuu (Gwangju) u Južnoj Koreji predstavlja niz studentskih demonstracija koje su se održale maja 1980. godine protiv Čun Du-Hvanove diktature, a koje je nasilno ugušila južnokorejska vojska.
Foto: Tanjug/APVojnici tuku demonstranta u Gvandžuu 20. maja 1980.
Čun Du-Hvan bio je je prvi južnokorejski lider koji je predao vlast mirnim putem. Preuzeo je vlast nakon puča 1979. godine, kada je ubijen predsednik Park Čung-Hi.
Predsednik Južne Koreje Jun Suk Jol ukinuo je ratno stanje nekoliko sati pošto ga je uveo pod obrazloženjem da želi da iskoreni "prosevernokorejske snage" i održi "ustavni poredak". Vojska je na nekoliko sati boravila u parlamentu, što nije omelo narodne poslanike da izglasaju blokadu dekreta.
Premijer Južne Koreje Han Duk-su najavio je da će nastaviti da služi narodu, nakon što je tokom noći ukinuto stanje neposredne ratne opasnosti, koje je u utorak bilo uvedeno.
Vladao je zemljom od 1980. do 1988. godine, brutalno ućutkujući svu političku opoziciju. On je i dalje jedna od najomraženijih ličnosti Južne Koreje.
Bivši diktator je poznat kao "Kasapin iz Gvangdžua" jer je naredio da se silom uguši ustanak protiv njega na jugozapadu zemlje.
Foto: Tanjug/APDemnonstranti blokiraju glavnu ulicu Gvangdžua 23. maja 1980. tokom nemirnih antivladinih protesta
Pre ustanka, krajem 1979. godine, puč od 17. maja rezultirao je postavljanjem Čun Du-Hvana za vojnog diktatora i uvođenjem vanrednog stanja. Nakon dolaska na vlast, Čun je uhapsio opozicione lidere, zatvorio sve univerzitete, zabranio političke aktivnosti i potisnuo štampu.
Foto: Tanjug/AP/Kim Chon-KilSeul 27. oktobra 1979, vanredno stanje nakon puča u kom je ubijen predsednika Park Čung-Hi
U martu 1980. godine, na početku nove školske godine, profesori i studenti koji su bili isključeni zbog prodemokratskih aktivnosti vratili su se na univerzitet i osnovali studentske saveze. Ovi sindikati su predvodili demonstracije širom zemlje protiv vanrednog stanja i podrške demokratizaciji, slobodnim izborima, ljudskim pravima, radničkim pravima i slobodi štampe.
Ovi protesti su kulminirali demonstracijama 15. maja 1980. protiv vanrednog stanja na stanici u Seulu u kojima je učestvovalo 100.000 demonstranata. Kada je premijer zatražio vreme da razmotri njihove zahteve, studenti su se vratili u svoje kampuse.
Foto: Tanjug/APVojnici nose telo ubijenog pobunjenika u vatrenom okršaju u utorak, 27. maja 1980. godine, kada su južnokorejske trupe ponovo zauzele Gvangdžu
Čun je 17. maja 1980. primorao vladu da proširi vanredno stanje na celu zemlju i u tom procesu zatvori univerzitete, zabrani političke aktivnosti i dodatno ograniči štampu. Da bi se sprovelo vanredno stanje, trupe su poslate u glavne gradove zemlje, uključujući Gvangdžu, glavni grad provincije Južna Džola.
Istog dana, izvršen je prepad na nacionalnu konferenciju lidera studentskih sindikata koji su se okupili da razgovaraju o svojim planovima nakon demonstracija 15. maja. Dvadeset šest političara, uključujući opozicionog lidera i budućeg predsednika Kim Dae-Junga, takođe je uhapšeno pod optužbom da su podsticali proteste.
Čun je pokušao da umanji obim protesta tako što je prekinuo sve komunikacije sa Gvangdžuom i iz njega i koristio je dezinformacije da prikaže proteste kao rezultat komunističkih huškača.
Pobuna 18. maja 1980. godine počela je kada je južnokorejska vojska pucala, ubijala, silovala, tukla i mučila studente Nacionalnog univerziteta Čonam koji su demonstrirali protiv vanrednog stanja.
Neki građani Gvangdžua su se naoružali, upadajući u lokalne policijske stanice i uspeli su da preuzmu kontrolu nad velikim delovima grada pre nego što su vojnici ponovo ušli u grad i slomili ustanak.
Dok je južnokorejska vlada tvrdila da je u masakru ubijeno 165 ljudi, stručna saznanja o masakru danas procenjuju da je broj od 600 do 2.300 žrtava.
Pod Čunovom vojnom diktaturom, južnokorejska vlada je ustanak označila kao "pobunu" i tvrdila da su ga podstakli "komunistički simpatizeri i izgrednici" koji su delovali po nalogu vlade Severne Koreje.
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Poslanica "Saveza Sara Vagenkneht" u nemačkom Bundestagu Žaklin Nastić optužila je Alternativu za Nemačku (AfD) da "patnju i nepravdu koja je učinjena Srbiji" zloupotrebljava u jeftine predizborne svrhe kako bi dobila glasove Srba iz dijaspore.
Pripadnici MUP, Odeljenja za borbu protiv korupcije Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Posebnim odeljenjem za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su četiri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršile krivično delo zloupotreba službenog položaja.
Za Arenu Sport počinje novo doba, biće prisutna kod svih kablovskih operatera. Sa televizijama Euronews i Newsmax Balkans imamo velike ambicije, izjavio je u emisiji Stav dana direktor Telekoma Vladimir Lučić.
Uprava kriminalističke policije je po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Nišu počela sa pretresima i privođenjima osumnjičenih na više lokacija u Nišu u nastavku akcije borbe protiv korupcije. Bivša gradonačelnica Dragana Sotirovski privedena je na graničnom prelazu Preševo.
Pripadnici Uprave kriminalističke policije, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, uhapsili su pet osoba na teritoriji Vojvodine u okviru nastavka akcije borbe protiv korupcije.
Zdravstveno stanje pape Franje, koji je hospitalizovan zbog obostrane upale pluća, pogoršalo se nakon produžene respiratorne krize nalik astmi, saopšteno je iz Vatikana.
Najmanje jedna osoba je ubijena, dok je nekoliko njih ranjeno u napadu nožem u gradu Miluzu u istočnoj Francuskoj. Tokom napada počinilac je uzvikivao "Alahu akbar", javljaju francuski mediji.
Tim kineskih istraživača otkrio je novu vrstu korona virusa kod slepih miševa koji nosi rizik od prenošenja sa životinje na čoveka, jer koristi isti ljudski receptor kao i virus koji izaziva kovid-19, preneo je Saut čajna morning post.
Bugarska policija sukobila se sa nacionalističkim demonstrantima U Sofiji koji su zahtevali da bugarska vlada odustane od planova za uvođenje zemlje u evrozonu.
Ukrajinska Služba za vanredne situacije saopštila je da se već osmi dan otklanjaju posledice udara ruskog drona na kupolu zatvorenog četvrtog bloka nuklearne elektrane u Černobilju, gde je utvrđeno da u jednom delu postoji izvor požara koji i dalje "tinja".
Palestinska grupa Hamas oslobodila je još šest izraelskih talaca, što je poslednje planirano oslobađanje živih talaca u okviru trenutne faze primirja sa Izraelom, tokom koje je oslobođeno ukupno 33 taoca, uključujući osam koji su preminuli ili ubijeni dok su bili u zarobljeništvu.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da šef Odeljenja za efikasnost vlade (DOGE) Ilon Mask radi odličan posao, ali da bi želeo da on to čini "agresivnije".
U Nemačkoj vlada nestašica jaja, jer je veliki broj živine uništen zbog ptičjeg gripa, a za obnavljanje živinarskih farmi potrebno je najmanje sedam do osam meseci, piše "Bild".
Komentari (0)