Stručnjak za međunarodnu bezbednost: Nastavak sukoba u Siriji mogao bi da dovede do ekstremnih migracija ka Evropi

Oživljavanje sukoba u Siriji pokreće niz domino efekata koji će uticati na ceo Bliski istok. Veća eskalacija nemira mogla bi da donese probleme i Evropi, ako krene raseljavanje stanovnika zbog neizdrživih oružanih sukoba, kaže za Newsmax Balkans stručnjak za međunarodnu bezbednost Šahin Modares.

Autor:  

Saša Dobrijević

|  

04.12.2024. 19:48

Stručnjak za međunarodnu bezbednost: Nastavak sukoba u Siriji mogao bi da dovede do ekstremnih migracija ka Evropi
Foto: AP Photo/Matt Smith

Iznenadni napad opozicionih snaga na sirijski grad Alepo zatekao je režim Bašara el Asada i njegove saveznike nespremne. Ovom akcijom se kreirao veliki vakuum moći u Siriji.

Prema rečima našeg sagovornika, postojala su tri faktora koja su do sada obezbeđivala stabilnost režima al Asada.

Foto: Newsmax BalkansŠahin Modares

"Prvo, iranska vlada se suočava sa mnogo problema unutra i spolja - Iran više nema sredstva koja je nekada imao. Drugi element koji treba da razmotrimo je Hezbolah u Libanu, jer je potpuno paralizovan i nema sredstava da brani režim Bašara el Asada. I na kraju, to su Rusi koji su održavali Asada na vlasti, a sada je Rusija prilično zauzeta Ukrajinom", navodi stručnjak za međunarodnu bezbednost.

Kako dodaje, nedostatak prisustva ova tri elementa stvorio je vakuum moći, tokom kojeg se grupa Hajat Tahrir al Šam (HTS) ponovo pojavila ni iz čega i sada uspeva da preuzmu Idlib i Alepo.

"Ruka Irana iz Sirije odsečena"

I pored svega, problematična situacija nastala je nakon ruskog vazdušnog napada na Idlib, koji je doneo više civilnih žrtava nego pripadnika HTS.

"Bašar al Asad sada može da bude primarna meta dalje akcije, jer se trenutno veoma trudi da zadrži svoju moć. Osim ako ne dođe do dogovora sa SAD, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Izraelom, ne može da zadrži svoju moć. Jedna stvar koju definitivno znamo o Siriji je da je ruka Islamske Republike iz Sirije odsečena, i više ne mogu da podrže Hezbolah kroz Siriju, ni da manevrišu milicijama i nihovim borcima unutar nje", izneo je Modares.

Naš sagovornik objašnjava da budućnost Bašara el Asada zavisi od odluke koju će da donese.

"Ili će da se okrene Rusiji i da ima još jedan unutrašnji rat i veliki broj civilnih žrtava ili će da ide putem Arapske lige, što su Abrahamski sporazumi, i imaće neku vrstu neformalnog sporazuma sa Izraelom, UAE i SAD", navodi.

Moguća ponovna migracija migranata ka Evropi

Modares smatra da bi veća eskalacija mogla da donese probleme i Evropi ako krene raseljavanje stanovnika zbog neizdrživih oružanih sukoba.

"Govori se o milionima. Ne zaboravimo šta se desilo poslednji put kada je Sirija imala krizu poput ove. To bi takođe moglo da  stvori međunarodnu krizu, jer će ovi ljudi na kraju pokušati da se spasu od postojeće situacije, koja je strašna, a to znači ekstremni talas migranata ka Evropi ponovo", naglašava Modares.

Krijumčarenja oružja iz Sirije Hezbolahu

Modares ukazuje na puteve krijumčarenja oružja iz Sirije Hezbolahu i da to može da dovede do agresivnih poteza pripadnika Hezbolaha.

"Kada su došli do razumevanja o sporazumu sa Izraelom, mislili su da će imati dovoljno vremena da se reorganizuju i nekako ponovo obezbede oružje koje im je bilo potrebno, ali sa promenama u Siriji, znaju da se to neće desiti. Dakle, nalaze se u većoj opasnosti, i kako su zaglavljeni, moraju da budu nasilniji, i mogli bi da imaju neku vrstu drugačijeg pristupa protiv Izraela, što znači kraj primirja", dodaje stručnjak za međunarodnu bezbednost.

Nedavni sastanak Saveta bezbednosti UN o Siriji istakao je duboko zabrinjavajuću situaciju.

Specijalni izaslanik UN za Siriju, Geir Pedersen, upozorio je da se zemlja suočava sa ozbiljnim rizicima od dalje podele i uništenja zbog naleta borbi. 

UN su naglasile hitnu potrebu za deeskalacijom i kredibilnim političkim procesom za rešavanje sukoba, ističući da sama vojna sredstva ne mogu doneti mir.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)