Kriza u Južnoj Koreji: Predsednik se izvinio zbog pokušaja uvođenja vanrednog stanja uoči glasanja za njegov opoziv
Predsednik Južne Koreje Jun Suk Jeol rekao je da mu je "iskreno žao" zbog ranijeg proglašenja vanrednog stanja, koje je istog dana povukao, i istovremeno obećao da to neće ponovo da pokušava.
"Iskreno mi je žao i izvinjavam se ljudima koji su sigurno bili veoma iznenađeni", rekao je Jun u kratkom televizijskom obraćanju javnosti, nekoliko sati uoči glasanja u parlamentu o zahtevu za njegov opoziv, prenosi Jonhap.
Jun je ovo izjavio u svom prvom javnom nastupu nakon što je proglasio vanredno stanje u utorak uveče i ukinuo ga šest sati kasnije, pošto se Narodna skupština usprotivila toj odluci.
Premijer Južne Koreje Han Duk-su najavio je da će nastaviti da služi narodu, nakon što je tokom noći ukinuto stanje neposredne ratne opasnosti, koje je u utorak bilo uvedeno.
General Park An Su, načelnik Generalštaba vojske Južne Koreje, izjavio je da je podneo ostavku bivšem ministru odbrane Kim Jong Hjunu. Razlog ostavke je, kako je naveo, iznenadno nametanja odluke o proglašenju stanja neposredne ratne opasnosti.
On je demantovao glasine da će se ponovo uvesti vanredno stanje.
"Neću izbegavati pravnu i političku odgovornost u vezi sa odlukom o vanrednom stanju“, rekao je Jun.
Južnokorejski predsednik je obećao da će sve odluke, uključujući i svoj mandat, prepustiti svojoj Partiji moći naroda kako bi stabilizovao političku situaciju.
"Ubuduće naša stranka i vlada će zajedno preuzeti odgovornost za državne poslove", rekao je on.
Jun je izabran u maju 2022. na petogodišnji mandat.
Foto: Tanjug/AP/South Korean Presidential Office/Yonhap
On se suočava sa sve većim pritiskom da podnese ostavku nakon što je šokirao državu uvođenjem vanrednog stanja kako bi se, kako je obrazložio, iskorenile "antidržavne snage", optužujući opoziciju da parališe funkcije vlasti zahtevima za opoziv vlade i predloženim smanjenjem budžeta, navodi Jonhap.
Opozicioni blok, koji zajedno ima 192 mesta u Narodnoj skupštini od 300 poslanika, trebalo bi da glasa za Junov opoziv oko 17 časova po lokalnom vremenu.
Da bi predlog prošao, potrebno je najmanje osam glasova iz vladajuće stranke, koja ima 108 mesta u parlamentu.oškog kriminala.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji, za Sintezu odhovara bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Narodni poslanik Milovan Drecun očekuje od administracije u Vašingtonu da "pogura stvari napred" oko kosovskog pitanja i polaže nade u predsednika SAD Donalda Trampa da će ponuditi "neka nova rešenja".
Ministar spoljnih poslova Francuske Žan-Noel Baro izjavio je danas da su evropske zemlje prošle nedelje obavestile Vašington o elementima koji su za njih neprihvatljivi u pregovorima u vezi sa mogućim mirovnim sporazumom između Ukrajine i Rusije.
Telo pape Franje je izloženo u kapeli u kući Santa Marta, gde je živeo tokom 12 godina, koliko je bio na čelu Rimokatoličke crkve. Sahrana će biti održana u subotu, 26. aprila u 10 sati po lokalnom vremenu.
Američki univerzitet Harvard tužio je administraciju predsednika SAD Donalda Trampa zbog pretnji da će ukinuti milijarde dolara finansiranja te visokoobrazovne institucije.
Amerikanac Patrik Kruzijus izjasnio se krivim pred okružnim sudom u Teksasu za ubistvo 23 osobe u rasističkom napadu 2019. godine u prodavnici Volmart u gradu El Pasu, koji se nalazi u blizini meksičke granice.
Papa Franja je u testamentu, sačinjenom 29. juna 2022. godine, ostavio zavet da njegovo poslednje počivalište bude bazilika Svete Marije Velike, objavljeno je u Vatikanu.
Papa Franja je preminuo usled moždanog udara i srčane insuficijencije, naveo je direktor Uprave za zdravlje i higijenu Vatikana Andrea Arkanđeli u potvrdi o uzroku papine smrti.
Velika Britanija je spremna da poveća proizvodnju oružja kako bi smanjila oslanjanje na uvoz iz Sjedinjenih Američkih Država i Francuske zbog toga što primer Ukrajine pokazuje da je potrebno imati domaći lanac snabdevanja oružjem, izjavio je britanski ministar odbrane Džon Hili.
Komentari (0)