Uhapšen komandant vojne obaveštajne službe zbog učestvovanja u uvođenju ratnog stanja u Južnoj Koreji
Komandant južnokorejske vojne obaveštajne službe Mun Sang-ho, koji se sumnjiči da je učestvovao uvođenju ratnog stanja, uhapšen je u sredu, saopštile su južnokorejske vlasti.
Mun se sumnjiči da je poslao trupe iz svoje komande u kancelariju Nacionalne izborne komisije u Gvačeonu, južno od Seula, 3. decembra, nakon što je tadašnji predsednik Jun Suk Jeol proglasio vanredno stanje, preneo je Jonhap.
Takođe, sumnjiči se da je razgovarao o operacijama vanrednog stanja sa No Sang-vonom, bivšim komandantom vojne obaveštajne službe, zajedno sa još dvojicom podređenih, dva dana pre nego što je Jun proglasio vanredno stanje.
Ustavni sud Južne Koreje saopštio je da je naložio Jun Suk Jeolu, koji je opozvan sa funkcije predsednika te zemlje zbog proglašenja ratnog stanja, da podnese tom sudu dekret o ratnom stanju koji je izdao 3. decembra, kao i zapisnik sa dve sednice vlade koje su održane pre i posle donošenja te odluke.
Južnokorejski sud izdao je nove naloge za hapšenje direktora nacionalne policije, Čo Dži Hoa i načelnika policije u Seulu, Kim Bong Sika, pod optužbom da su učestvovali u pobuni vezanoj za ratno stanje, koje je prošle nedelje kratkotrajno uveo predsednik Jun Suk Jeol.
Sud je takođe zatražio od Juna da podnese i svoje planove za svoju odbranu i spisak dokaza do utorka, navela je portparol, preneo je Jonhap.
Na sastancima vlade pre i posle proglašenja ratnog stanja navodno nije poštovana propisana procedura, a Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da zapisnici sa tih sastanaka ne postoje.
Tužilaštvo je odlučilo da istragu u vezi sa uvođenjem ratnog stanja usmerenu na Juna i bivšeg ministra unutrašnjih poslova Li Sang-mina preusmeri u državni istražni ured za borbu protiv korupcije, saopštila je kancelarija državnog tužioca.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji, za Sintezu odhovara bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Narodni poslanik Milovan Drecun očekuje od administracije u Vašingtonu da "pogura stvari napred" oko kosovskog pitanja i polaže nade u predsednika SAD Donalda Trampa da će ponuditi "neka nova rešenja".
Ministar spoljnih poslova Francuske Žan-Noel Baro izjavio je danas da su evropske zemlje prošle nedelje obavestile Vašington o elementima koji su za njih neprihvatljivi u pregovorima u vezi sa mogućim mirovnim sporazumom između Ukrajine i Rusije.
Telo pape Franje je izloženo u kapeli u kući Santa Marta, gde je živeo tokom 12 godina, koliko je bio na čelu Rimokatoličke crkve. Sahrana će biti održana u subotu, 26. aprila u 10 sati po lokalnom vremenu.
Američki univerzitet Harvard tužio je administraciju predsednika SAD Donalda Trampa zbog pretnji da će ukinuti milijarde dolara finansiranja te visokoobrazovne institucije.
Amerikanac Patrik Kruzijus izjasnio se krivim pred okružnim sudom u Teksasu za ubistvo 23 osobe u rasističkom napadu 2019. godine u prodavnici Volmart u gradu El Pasu, koji se nalazi u blizini meksičke granice.
Papa Franja je u testamentu, sačinjenom 29. juna 2022. godine, ostavio zavet da njegovo poslednje počivalište bude bazilika Svete Marije Velike, objavljeno je u Vatikanu.
Papa Franja je preminuo usled moždanog udara i srčane insuficijencije, naveo je direktor Uprave za zdravlje i higijenu Vatikana Andrea Arkanđeli u potvrdi o uzroku papine smrti.
Velika Britanija je spremna da poveća proizvodnju oružja kako bi smanjila oslanjanje na uvoz iz Sjedinjenih Američkih Država i Francuske zbog toga što primer Ukrajine pokazuje da je potrebno imati domaći lanac snabdevanja oružjem, izjavio je britanski ministar odbrane Džon Hili.
Komentari (0)