(VIDEO) Lažni oglasi za posao ciljaju mlade i starije: Kako prepoznati i zaštititi se od digitalnih prevaranata

Dok mnogi građani u Srbiji tragaju za poslom, internetom i mobilnim aplikacijama ponovo kruže poruke koje nude primamljive poslovne ponude – platu od 600 do čak 2.000 dolara dnevno. Iako na prvi pogled zvuče kao šansa iz snova, stručnjaci upozoravaju da su ovakvi oglasi - prevara.

Autor:  

M. K.

|  

30.04.2025. 18:23

(VIDEO) Lažni oglasi za posao ciljaju mlade i starije: Kako prepoznati i zaštititi se od digitalnih prevaranata

Gost u emisiji Presek bio je Miloš Turinski iz kompanije Infostud koji je objasnio kako prepoznati lažne oglase za posao i zaštititi se od digitalnih prevaranata.

"Prva crvena zastavica je loš prevod - najčešće putem Google prevodioca - pun gramatičkih grešaka. Poruke se uglavnom šalju putem SMS, Vocapa ili Telegrama, a iza njih ne stoji registrovano pravno lice", rekao je Turinski.

Jedan od primera koji se sve češće pojavljuje glasi: "Ja sam Karla iz Nexus tima. Videli smo vaš životopis i želimo da vam ponudimo online poziciju. Nakon obuke dobićete nagradu i postati zaposleni s platom do 2.000 dolara dnevno".

Sagovornik naše televizije objašnjava da ovakve poruke ciljaju posebno dve grupe: mlade koji tek traže prvi posao i starije građane koji slabije poznaju digitalno okruženje, a često tragaju za dodatnim prihodima.

Foto: Newsmax Balkans

"Ponude koje zvuče bajkovito - to najčešće i jesu. Upozorenje treba shvatiti ozbiljno: niko vam neće dati novac za ‘besplatnu obuku', a zahtevi da ostavite broj računa ili uplatite 'garantni depozit’ najčešće vode do gubitka novca", naglašava Turinski.

Kako se zaštititi

Sagovornik Newsmax Balkans ističe da nikada ne treba odgovarati na poruke nepoznatih pošiljalaca. Kako bi se zaštitili, građani ne treba da ostavljaju lične podatke ni broj računa.

Neophodno je proveriti naziv firme na internetu - ukoliko ne postoje recenzije ili upozorenja, potrebno je biti dodatno oprezan.

Savet je da građani koriste opcije "blokiraj" i "prijavi spam" na svom mobilnom uređaju.

Turinski navodi da oglase za posao treba tražiti isključivo preko proverenih i registrovanih portala.

"Ozbiljni poslodavci oglašavaju se isključivo preko legalnih kanala, gde se oglas objavljuje u skladu sa Zakonom o oglašavanju i uz obaveznu registraciju firme. Naš tim na Infostudu detaljno proverava sve oglase - od teksta do pravnog statusa firme. Zato je važno koristiti proverene izvore", zaključuje Turinski.

Sagovornik naše televizije upozorava: "Ako vam ponuda deluje predobro da bi bila istinita - to je najverovatnije prevara".

Gostovanje Miloša Turinskog možete pogledati u videu: 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)