Izveštaj: Srbija među zemljama u kojoj se sistematski krše radna prava, najviše u tekstilnoj i automobilskoj industriji
Srbija i dalje, prema podacima iz poslednjeg Globalnog indeksa radnih prava, spada u grupu zemalja u kojoj se radna prava sistemski krše - d sprečavanja prava na kolektivno pregovaranje ili sindikalno udruživanje, do neadekvatnih i nehumanih uslova za rad i neadekvatnog plaćanja prekovremenog rada.
Kako navodi portal Poslovi Infostud, istraživanje Centra za političke emancipacije objavljeno krajem marta ove godine pokazuju da je situacija najteža u takozvanim radno intenzivnim industrijama kao što su tekstilna i automobilska industrija.
Prema tom istraživanju, položaj radnika u tekstilnoj industriji nije se dramatično promenio od 2017. godine, prekovremeni rad je plaćen, a zaposleni se najviše žale na uslove u kojima rade i bezbednost na radu - neadekvatna temperatura u radnom prostoru, posebno tokom leta, prašina, buka i zagušljivost, dok se Romi u toj industriji susreću sa diskriminacijom.
Poslodavci i sindikati saglasni su da međusobno poverenje postoji, ali da problem leži u tome što se inicijative koje se jednoglasno donesu u Socijalno-ekonomskom savetu i pošalju nadležnim institucijama, ne sprovedu do kraja i ne realizuju na nivou Vlade.
U Srbiji je u februaru, prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ), bilo 357.606 nezaposlenih, što je za 35.421 manje nego u februaru 2024. godine, kada je na evidenciji NSZ bilo 393.027 ljudi koji su tražili posao.
Slična situacija je i sa zaposlenima u autoindustriji u Srbiji, pokazuje istraživanje koje je Centar za politike emancipacije objavio 2024. godine.
"U većini fabrika radnici i radnice svedoče da se u proseku radi 44 sata nedeljno. Ovaj podatak se poklapa sa Eurostatovim nalazima iz 2022. godine, koji svedoče da radnici i radnice u Srbiji rade najviše u Evropi, u proseku 43,3 radna sata nedeljno na primarnom poslu", navodi se u istraživanju.
S druge strane, u nekim drugim industrijama, naročito onoj koja se odnosi na informacione tehnologije (IT) i tehnološku revoluciju, uslovi rada daleko su bolji.
Podaci iz najnovijeg Startap skenera koji radi Incijativa digitalna Srbija pokazuju da je trend smanjenja zapošljavanja u ovom sektoru nastavljen i u 2024. i da je broj novozaposlenih manji za četvrtinu u poređenju sa 2023.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
Četiri osobe nastradale su na porodičnoj farmi u Topoli utopivši se u septičkoj jami, koja se nalazila u zatvorenom objektu, potvrđeno je Newsmax Balkans iz PU Kragujevac.
Povodom navoda o cenzuri intervjua s bivšim premijerom Crne Gore Zdravkom Krivokapićem, Newsmax Balkans ističe da dosledno gradi kredibilitet u Srbiji i regionu na principima profesionalnog novinarstva, poštovanja različitih stavova i insistiranja na objektivnom pristupu svim temama i sagovornicima.
Srbi u Štrpcu su pre nedelju dana ostali bez jedinog javnog komunalnog preduzeća za upravljanje otpadom i snabdevanje vodom. Priština je, pod izgovorom da je u pitanju paralelna institucija, zatvorila ovu kompaniju koja je poslovala u srpskom sistemu.
Dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu Bojan Milisavljević podneo je ostavku, saznaje Tanjug. Pored dekana, ostavku je podnela i celokupna uprava Pravnog fakulteta.
Premijer Srbije Đuro Macut i komesarka za proširenje Evropske unije (EU) Marta Kos sastali su se u Beogradu. Na zajedničkoj konferenciji za medije potvrdili su evropski put Srbije.
Nuklerna energija nije nikakav činilac zbog kolapsa energetskog sistema na Pirinejskom poluostrvu, već je reč o nestabilnim vremenskim prilikama. Došlo je do veće proizvodnje iz solarnih elektrana, što je dovelo do nestabilnih oscilatornih promena napona i pada mreže, kaže prof. dr Slavko Dimović.
Dok mnogi građani u Srbiji tragaju za poslom, internetom i mobilnim aplikacijama ponovo kruže poruke koje nude primamljive poslovne ponude – platu od 600 do čak 2.000 dolara dnevno. Iako na prvi pogled zvuče kao šansa iz snova, stručnjaci upozoravaju da su ovakvi oglasi - prevara.
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da je hiljadu mladih već podnelo kompletne zahteve za povoljne stambene kredite kod Banke Poštanska štedionica, što je najbolja potvrda kvaliteta ovog programa kojim mladi rešavaju jedno od glavnih životnih pitanja uz podršku države.
Poreski savetnik Milan Trbojević pojasnio je za Newsmax Balkans kako se određuje visina poreza za stan na dan i koje su posledice ukoliko se obaveze ne namire.
Sa tržišta Srbije povlače se vozila "ford kuga" i škoda "fabia" zbog greški u proizvodnji. Ove greške mogu dovesti do povređivanja putnika, objavljeno je na sajtu Ministarstva trgovine (NEPRO).
Zaposleni u javnom sektoru u proseku imaju veće plate od onih koji nisu na državnim jaslama. Najniže plate tokom februara imali su oni koji rade kod preduzetnika. Državna administracija prednjači u odnosu na sve zaposlene u javnom sektoru. To pokazuje zvanična statistika.
Komentari (0)