Bogati još bogatiji: Imovina milijardera porasla za 365 milijardi dolara, dok radnici stagniraju

Uprkos kolebanjima na berzama, deset najbogatijih Amerikanaca postalo je bogatije za 365 milijardi dolara u protekloj godini, pokazuje analiza Oksfama.

Izvor: FoNet

21.05.2025. 22:58

Bogati još bogatiji: Imovina milijardera porasla za 365 milijardi dolara, dok radnici stagniraju

Zapanjujući porast bogatstva predstavlja dobit od oko milijardu dolara dnevno za ovu elitnu grupu milijardera, dok je, nasuprot njima, tipičan američki radnik 2023. godine zarađivao nešto više od 50.000 dolara.

Ovi podaci dolaze u trenutku kada republikanci raspravljaju o zakonu za koji nestranački stručnjaci kažu da će bogate učiniti još bogatijima i za gotovo bilion dolara umanjiti fond za ključne socijalne programe.

"Bogatstvo milijardera je astronomski uvećano, dok se toliko običnih ljudi bori da sastavi kraj s krajem", navela je u izveštaju viša rukovoditeljka za politiku ekonomske i rasne pravde u Oksfamu Amerika, Rebeka Ridel, prenosi CNN.

Da bi utvrdio dobitke najbogatijih, Oksfam je izmerio promene bogatstva prvih deset na Forbsovoj listi milijardera u realnom vremenu između kraja aprila prošle i kraja aprila ove godine.

Na Ilona Maska, najbogatijeg čoveka na svetu, otpada nešto više od polovine ukupnog rasta bogatstva, jer je on u tom periodu zaradio 186,1 milijardu dolara.

Neto vrednost vlasnika Mete, Marka Zakerberga, i naslednika Volmarta, Roba Voltona, povećana je za 38,7 milijardi dolara.

Legendarni investitor Voren Bafet stekao je dodatnih 34,8 milijardi dolara, dok je naslednik Volmarta, Džim Volton, zaradio 36,5 milijardi dolara.

Neki milijarderi, poput suosnivača Gugla Larija Pejdža i Sergeja Brina, izgubili su deo svog bogatstva tokom tog perioda.

Oksfam tvrdi da bi republikanski zakon, za koji je Donald Tramp rekao da mu je prioritet, dodatno išao na štetu običnih ljudi, a u korist najbogatijih.

"Svedoci smo osmišljavanja poreskog zakona koji bi doveo do prvog bilionera na svetu", rekla je Ridel.

Poziv na borbu protiv jednakosti

Neki stručnjaci pozivaju na borbu protiv nejednakosti uvođenjem poreza na bogatstvo za ultramilionere i milijardere.

Oksfam navodi da bi porez od samo tri odsto na bogatstvo iznad milijardu dolara obezbedio 50 milijardi dolara samo od deset najbogatijih Amerikanaca - što je dovoljno da se tokom godinu dana obezbedi pomoć u hrani za 22,5 miliona ljudi.

Drugi, međutim, tvrde da bi oporezivanje bogatstva bilo veoma izazovno, delom zato što može da bude teško proceniti neto vrednost koju neko poseduje, a neki pravni stručnjaci dovode u pitanje i da li bi porez na bogatstvo bio u skladu sa Ustavom.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)