(VIDEO) Trampove carine i Srbija: Analitičari objašnjavaju kako politika SAD utiče na male izvoznike
Od 1. avgusta SAD uvodi nove carinske stope za više od 10 država, a među njima se nalazi i Srbija. Samo direktnom diplomatijom tarife mogu da se koriguju, navodi profesor Miloš Laban, dok profesor Ekonomskog fakulteta Dejan Šoškić kaže da će tarife negativno uticati na izvoz srpskih privrednika.
Američki predsednik Donald Tramp saopštio je u pismu predsedniku Aleksandru Vučiću da se našoj zemlji uvode carine od 35 odsto. Ipak, on je napomenuo da bi takva politika mogla da se promeni uz dogovor, u zavisnosti od odnosa SAD i Srbije i da li će Srbija razvijati proizvodnju u SAD.
Tramp je naglasio i da postoji značajan trgovinski deficit Amerike sa Srbijom, i zamolio Vučića da razume da je carina od 35 odsto daleko manja od onoga što je potrebno da se eliminiše razlika u trgovinskom deficitu između dve zemlje.
Ukoliko bi ceo izvoz iz Srbije u SAD bio opterećen carinama od 37 odsto, pa čak i 25 procenata, većina srpskih kompanija jednostavno ne bi mogla da izađe na kraj sa tim, kaže za Newsmax Balkans Bojan Stanić iz Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju Privredne komore Srbije (PKS).
Glavna urednica lista "Ekonometar" Radojka Nikolić rekla je za Newsmax Balkans da je za ekonomsku situaciju u Srbiji mnogo veća opasnost Evropska unija, nego spoljno-trgovinska razmena sa Amerikom.
Koliko će potezi SAD posle uvođenja carina uticati na tržište i kako će izgledati svet u nedeljama koje su pred nama, za Newsmax Balkans su objasnili novinar Politike Marko Lakić i ekonomista profesor Ivan Arnautović.
Profesor Laban smatra da je Srbija kolateralna šteta ovih sankcija, jer njena trgovinska razmena sa SAD je statistička greška u američkoj ekonomiji.
"Prave mete ovih carina su Japan i Južna Koreja, sa kojima SAD ima veliku trgovinsku razmenu. Međutim, da ne bi ispalo da njih pritiskaju tarifama, ovako je carinama obuhvataju desetak država, i time Vašington ima principijelan diplomatski stav", navodi Laban.
Sagovornik Newsmax Balkans smatra da Srbija treba da ima jače bilateralne odnose sa SAD.
"Treba polagati nadu u diplomatiju, jer neka rešenja se tu mogu naći, kroz sporazume o nekoj vrsti strateškog partnerstva sa Sjedinjenim Državama. Ne treba zaboraviti da je generalna Trampova politika, jedna distanca prema međunarodnim organizacijama. Tramp je zauzeo stav da se samo bilateralni dogovori prave", navodi profesor Laban.
Printscreen: Newsmax BalkansMiloš Laban
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Dejan Šoškić ocenjuje da će nove carine značajno otežati plasman domaćih proizvoda na američko tržište.
"Naši proizvođači će imati dve opcije: da snize cene, čime bi ugrozili profitabilnost, ili da smanje izvoz i pokušaju da nađu alternativna tržišta. U svakom slučaju, izvozni proces će biti komplikovaniji, a Amerika može lako da se snabde sa drugih tržišta", rekao je Šoškić.
Prema njegovim rečima, carine su deo šireg plana američke administracije da smanji trgovinski deficit, ali je koncept ekonomski diskutabilan.
"Teorijski je problematično posmatrati pojedinačne zemlje u rešavanju ukupnog trgovinskog deficita. Nijedna država nema izbalansiranu razmenu sa svim partnerima. Vezivanje visine carina za konkretne bilateralne deficite nije održiv pristup", ocenjuje Šoškić, dodajući da je moguće da će se o ovim merama još raspravljati unutar samih Sjedinjenih Država.
Na pitanje koliko bi bilo teško ponovo zauzeti izgubljene pozicije na američkom tržištu ako carine budu ukinute, Šoškić kaže da to zavisi od vrste proizvoda.
"Srpski brendovi u Americi nisu prepoznatljivi na širokom tržištu i najčešće su zamenljivi. To znači da bi gubitak tržišta mogao biti reverzibilan, ali samo ako se očuvaju kontakti s uvoznicima i distributerima. Ukoliko su oni lojalni, moguće je obnoviti pozicije", kaže profesor Šoškić.
Komentarišući izjavu predsednika Trampa da bi carine mogle biti izbegnute ako kompanije iz Srbije presele proizvodnju u SAD, Šoškić ocenjuje da je to nerealno za domaću privredu.
"Takva izjava je generička poruka svima i deo je strategije za vraćanje industrije u SAD. To funkcioniše za velike kompanije, kao što su japanski proizvođači automobila koji su još osamdesetih otvarali fabrike u Americi. Naši izvoznici nemaju takvu snagu. Iako ne isključujem izuzetke, generalno to nije realna opcija za Srbiju", zaključuje Šoškić.
Gostovanje profesora Miloša Labana i Dejana Šoškića pogledate u videu:
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
20:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
20:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Oluja koja je protutnjala Splitom pravila je probleme iz sata u sat. Dve osobe teško su povređene u nevremenu, a u trajektnoj luci je došlo do sudara trajekta sa druga dva broda, jedan od njih je potonuo.
Beograd je nešto posle 13 časova zahvatilo jako nevreme praćeno olujnim vetrom i pljuskom, dok je u Novom Sadu pao grad, uz nalete vetra, a pojedine ulice su poplavljene.
U Srbiji je aktivan veliki broj požara na otvorenom, a najteža situacija je na području Topličkog okruga, odnosno Žitorađe, Kuršumlije i Prokuplja, gde je proglašena i vanredna situacija.
Dopisnik Newsmax Balkans iz Amerike Antonije Kovačević rekao je da je situacija u Teksasu usled poplava izuzetno teška i da se broj stradalih popeo na 104, dok se više desetina ljudi vodi kao nestali.
Velika potražnja za sezonskim radnicima u Beogradu, ali i u domaćim planinskim centrima i banjama, uticala je i na povećano rentiranje smeštaja. Cena kirije po osobi najviše zavisi od lokacije i broja stanara u jednom prostoru.
Aerodrom "Nikola Tesla" ulazi u letnju sezonu sa rekordnom ponudom i znatno unapređenom infrastrukturom, spreman da putnicima pruži bržu, bezbedniju i udobniju uslugu.
Gruzija je zvanično potvrdila učešće na Specijalizovanoj izložbi EXPO 2027 Beograd, koja će se održati od 15. maja do 15. avgusta 2027. godine pod temom "Igra(j) za čovečanstvo: sport i muzika za sve".
Na osnovu izmena i dopuna Javnobeležničke tarife, koje je doneo ministar pravde Nenad Vujić, došlo je do promena u nagradama i troškovima koje stranke plaćaju javnim beležnicima za njihove usluge. To znači da naknade poskupljuju u proseku za 20 odsto, a pojedine i više nego dvostruko.
Ministarka unutrašnje i spoljne trgovine Jagoda Lazarević izjavila je da pomeranje roka za uvođenje američkih carina na uvoz u SAD na 1. avgust daje Srbiji dodatni prostor za nastavak pregovora i drugih aktivnosti po tom pitanju.
Vojna industrija u regionu - sektor između ekonomije i politike. Srbija ima najrazvijeniju vojnu industriju u našem delu Evrope. Kome Srbija prodaje oružje, ko određuje kome će prodati, a koliko će ostati za sopstvene potrebe?
Diverzifikacija načina transporta i istovara uglja, kao i intenziviranje saradnje bile su ključne teme razgovora generalnog direktora "Elektroprivrede Srbije" (EPS) Dušana Živkovića sa izvršnim direktorom "Luke Bar" Ilijom Pješčićem, saopšteno je iz EPS-a.
Posledice svakodnevnih blokada u Srbiji osećaju se na različitim nivoima, neki sektori su posebno pogođeni, dok su drugi uspeli da ostanu nešto stabilniji, istakao je za Newsmax Balkans državni sekretar Ministarstva finansija Saša Stevanović.
Komentari (0)