(VIDEO) Stanić (PKS) o posledicama Trampovih carina na srpske izvoznike: Izvoz bi se isplatio samo uz tarife do 10 odsto

Ukoliko bi ceo izvoz iz Srbije u SAD bio opterećen carinama od 37 odsto, pa čak i 25 procenata, većina srpskih kompanija jednostavno ne bi mogla da izađe na kraj sa tim, kaže za Newsmax Balkans Bojan Stanić iz Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju Privredne komore Srbije (PKS).

Autor:  

G. M.

|  

08.04.2025. 12:30

(VIDEO) Stanić (PKS) o posledicama Trampovih carina na srpske izvoznike: Izvoz bi se isplatio samo uz tarife do 10 odsto

Nakon što je američka administracija objavila planove za uvođenje nove carine na proizvode iz Srbije, od čak 37 odsto, PKS je održala hitan sastanak sa najvećim srpskim izvoznicima u Sjedinjene Američke Države.

Bojan Stanić iz PKS govorio je za jutarnji program o zaključcima donetim na tom sastanku, kao i o planovima za dalje postupanje srpskih izvoznika.

"Možemo reći da je situacija vrlo nepovoljna, da su firme zabrinute, jednostavno su suočene sa pitanjem da li uopšte mogu opstati na američkom tržištu. One firme u Srbiji, koje su deo multinacionalnih kompanija, lakše mogu finansirati određene gubitke u relativno kraćem vremenskom periodu. S druge strane, kompanije male ili srednje veličine jednostavno ne mogu funkcionisati i njihova pozicija je u Americi praktično neodrživa", rekao je Stanić u emisiji "Otvori oči".

Printscreen: Newsmax Balkans

On se osvrnuo i na naredne okvirne planove prema kojima bi srpska privreda nadalje istupala na teritoriji SAD.

"Činjenica je da se sada gleda na diplomatiju i verujemo da se tu može postići brzo, efikasno i održivo rešenje. Kada govorimo o kompanijama, ukoliko bi ceo izvoz bio opterećen sa 37 odsto, pa čak i 25 odsto, većina kompanija jednostavno ne bi mogla da izađe na kraj sa tim. Raspravljali smo o tome da li je moguće da se obezbedi preuzimanje jednog dela carinskog opterećenja od strane njihovih partnera u Americi i oni su rekli da su razgovarali o tome i da je ono što bi oni mogli da prihvate zajedno sa svojim partnerima u SAD su carine do 10 procenata", naglasio je Stanić.

Dakle, 25 ili 37 procenata apsolutno ne može da zatvori njihovu finansijsku konstrukciju u smislu isplativosti tog posla, smatra sagovornik Newsmax Balkans.

"Razgovarali smo i o tome da se nađe novo tržište za plasiranje robe, pre svega u Evropi, ali tu plasman zavisi i od tipa industrije. Sve u svemu, zabrinutost ostaje, ali i nadanje da će američko tržište moći da se zadrži, a za to je potrebno da se obezbede određena poboljšanja pozicije Srbije uz podršku diplomatije", naveo je on.

Statistike se ne slažu

Kaže da je vrednost ukupnog srpskog izvoza u SAD u robi bila 620 miliona evra tokom prošle godine.

"Mi ostvarujemo blagi deficit od 63 miliona evra, ali je problem što oni beleže da su u deficitu sa Srbijom od gotovo 600 miliona evra, zbog čega je ta formula dala tako loš rezultat za našu zemlju. Naša statistka je usklađena sa Eurostatom, koji je zvanična institucija za prikupljanje statistike na nivou EU. Jednostavno, naše i njihove statistike se ne slažu i mi upravo na ovome želimo da baziramo poziciju prilikom pregovora, posebno kad su u pitanju usluge. Mi gotovo tri puta više izvozimo usluga u Ameriku zahvaljujući IT industriji nego što su to proizvodi", ukazao je Stanić.

Uključenje u evropske tokove

Prokomentarisao je i trenutnu ugroženost srpskog izvoza u širem smislu.

"On trenutno nije ugrožen. Činjenica je da imamo postepen pad tražnje za robom iz Srbije iz EU. Recimo, mi smo prošle godine imali pad izvoza u Nemačku od tri odsto. Sve je to nešto što se postepeno preliva na nas, jer mi smo relativno mala privreda u odnosu na Evropu i u tom pogledu određeno čvršće uključivanje u evropske ekonomske tokove može da obezbedi dugoročni izvoz Srbije", zaključio je Stanić.

Gostovanje Bojana Stanića možete pogledati u videu:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)