(VIDEO) Stanić (PKS) o posledicama Trampovih carina na srpske izvoznike: Izvoz bi se isplatio samo uz tarife do 10 odsto
Ukoliko bi ceo izvoz iz Srbije u SAD bio opterećen carinama od 37 odsto, pa čak i 25 procenata, većina srpskih kompanija jednostavno ne bi mogla da izađe na kraj sa tim, kaže za Newsmax Balkans Bojan Stanić iz Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju Privredne komore Srbije (PKS).
Nakon što je američka administracija objavila planove za uvođenje nove carine na proizvode iz Srbije, od čak 37 odsto, PKS je održala hitan sastanak sa najvećim srpskim izvoznicima u Sjedinjene Američke Države.
Bojan Stanić iz PKS govorio je za jutarnji program o zaključcima donetim na tom sastanku, kao i o planovima za dalje postupanje srpskih izvoznika.
"Možemo reći da je situacija vrlo nepovoljna, da su firme zabrinute, jednostavno su suočene sa pitanjem da li uopšte mogu opstati na američkom tržištu. One firme u Srbiji, koje su deo multinacionalnih kompanija, lakše mogu finansirati određene gubitke u relativno kraćem vremenskom periodu. S druge strane, kompanije male ili srednje veličine jednostavno ne mogu funkcionisati i njihova pozicija je u Americi praktično neodrživa", rekao je Stanić u emisiji "Otvori oči".
Printscreen: Newsmax Balkans
On se osvrnuo i na naredne okvirne planove prema kojima bi srpska privreda nadalje istupala na teritoriji SAD.
"Činjenica je da se sada gleda na diplomatiju i verujemo da se tu može postići brzo, efikasno i održivo rešenje. Kada govorimo o kompanijama, ukoliko bi ceo izvoz bio opterećen sa 37 odsto, pa čak i 25 odsto, većina kompanija jednostavno ne bi mogla da izađe na kraj sa tim. Raspravljali smo o tome da li je moguće da se obezbedi preuzimanje jednog dela carinskog opterećenja od strane njihovih partnera u Americi i oni su rekli da su razgovarali o tome i da je ono što bi oni mogli da prihvate zajedno sa svojim partnerima u SAD su carine do 10 procenata", naglasio je Stanić.
Dakle, 25 ili 37 procenata apsolutno ne može da zatvori njihovu finansijsku konstrukciju u smislu isplativosti tog posla, smatra sagovornik Newsmax Balkans.
"Razgovarali smo i o tome da se nađe novo tržište za plasiranje robe, pre svega u Evropi, ali tu plasman zavisi i od tipa industrije. Sve u svemu, zabrinutost ostaje, ali i nadanje da će američko tržište moći da se zadrži, a za to je potrebno da se obezbede određena poboljšanja pozicije Srbije uz podršku diplomatije", naveo je on.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp poručio je da će strane vlade morati da plate "velike svote" kako bi bile ukinute visoke carinske tarife, koje je on okarakterisao kao "lekovite".
Američki predsednik Donald Tramp je najavio uvođenje carina za uvoz robe u SAD iz brojnih država sveta, a među njima je i Srbija za koju je određeno da iznos carine bude 37 odsto. Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije je za Newsmax Balkans objasnio kako se došlo do ovog broja.
Kaže da je vrednost ukupnog srpskog izvoza u SAD u robi bila 620 miliona evra tokom prošle godine.
"Mi ostvarujemo blagi deficit od 63 miliona evra, ali je problem što oni beleže da su u deficitu sa Srbijom od gotovo 600 miliona evra, zbog čega je ta formula dala tako loš rezultat za našu zemlju. Naša statistka je usklađena sa Eurostatom, koji je zvanična institucija za prikupljanje statistike na nivou EU. Jednostavno, naše i njihove statistike se ne slažu i mi upravo na ovome želimo da baziramo poziciju prilikom pregovora, posebno kad su u pitanju usluge. Mi gotovo tri puta više izvozimo usluga u Ameriku zahvaljujući IT industriji nego što su to proizvodi", ukazao je Stanić.
Uključenje u evropske tokove
Prokomentarisao je i trenutnu ugroženost srpskog izvoza u širem smislu.
"On trenutno nije ugrožen. Činjenica je da imamo postepen pad tražnje za robom iz Srbije iz EU. Recimo, mi smo prošle godine imali pad izvoza u Nemačku od tri odsto. Sve je to nešto što se postepeno preliva na nas, jer mi smo relativno mala privreda u odnosu na Evropu i u tom pogledu određeno čvršće uključivanje u evropske ekonomske tokove može da obezbedi dugoročni izvoz Srbije", zaključio je Stanić.
Gostovanje Bojana Stanića možete pogledati u videu:
Da biste čuli muziku, ne morate da odete na koncert, svirku, u filharmoniju ili kafanu. Na umetnost možete da naletite sasvim slučajno i svakodnevno. Tako vam hladni podzemni prolaz Sava centra može učiniti toplijim ulični umetnik Ziki zvucima svoje klavirske harmonike.
Ministarstvo prosvete pripremilo je izmene i dopune pravilnika o školskom kalendaru za 2024/2025. godinu koje predviđaju da se školska godina može produžiti za osnovne škole najviše pet nastavnih dana, a za srednje škole najviše 20, odnosno 25 nastavnih dana (za gimnazije).
U sudaru autobusa i automobila na auto-putu A3 u Hrvatskoj kod Popovače, stradale su dve osobe, a 31 je povređena. Oba vozila su registarskih oznaka iz Bosne i Hercegovine. Saobraćaj ka Srbiji je uspostavljen, a ka Zagrebu se vozi obilazno i kolona je duga 15 kilometara.
Stanari ulice Kneza Miloša već pet dana blokiraju gradilište kod broja 42 gde je planirana izgradnja stambeno-poslovne zgrade na šest spratova. Kako su najavili, ostaju do daljnjeg na istom mestu i sa istim ciljem.
U Srbiji se najveći deo plate izdvaja za hranu - čak više od 40 odsto. Zemlje regiona beleže nešto drugačiju statistiku: u Sloveniji se za hranu izdvaja oko 18 procenata, u Hrvatskoj 27, a u Crnoj Gori oko 30 odsto, pokazuju podaci najnovijeg istraživanja Demostata.
Niš je grad u kom su cene nekretnina najviše porasle u poslednjih pet godina, pokazuju podaci Republičkog geodetskog zavoda. Stručnjaci navode da je na poskupljenje kvadrata od više od 50 odsto uticalo mnogo faktora.
Iako je prošla godina bila rekordna po prilivu stranih direktnih investicija, čak 5,1 milijarda evra, prva tri meseca ove godine pokazuju drugačiji trend. Investicije su, kako navode predstavnici države, na najnižem nivou u poslednjih šest godina.
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević obišla je radove na izgradnji pruge Zemun Polje - Aerodrom "Nikola Tesla" - Nacionalni stadion i tom prilikom istakla da radovi napreduju odlično i da će biti završeni do ugovorenog roka, odnosno do kraja 2026. godine.
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da od danas, 1. maja, građani ponovo mogu da učestvuju u nagradnoj igri "Uzmi račun i pobedi", kao i da je za samo 16 sati u tu aplikaciju uneto čak 800.000 računa.
Srbija i dalje, prema podacima iz poslednjeg Globalnog indeksa radnih prava, spada u grupu zemalja u kojoj se radna prava sistemski krše - d sprečavanja prava na kolektivno pregovaranje ili sindikalno udruživanje, do neadekvatnih i nehumanih uslova za rad i neadekvatnog plaćanja prekovremenog rada.
Komentari (0)