Kompanije se žale da radnici leti masovno idu na bolovanje, oni tvrde da i rade bolesni: Najavljena sistemska akcija

U sezoni poljoprivrednih i građevinskih radova, broj bolovanja u Srbiji naglo raste - toliko da pojedine kompanije razmišljaju o zatvaranju ili preseljenju proizvodnje. Dok poslodavci traže pojačanu kontrolu, građani tvrde da rade i kada su bolesni. Nadležni najavljuju sistemsku akciju.

17.07.2025. 07:05

Kompanije se žale da radnici leti masovno idu na bolovanje, oni tvrde da i rade bolesni: Najavljena sistemska akcija

U vreme sezonskih radova u Srbiji, naročito od maja do septembra, naglo raste broj otvorenih bolovanja, što otežava ili potpuno onemogućava proizvodnju u nekim privatnim kompanijama. Neki poslodavci čak razmišljaju da izmeste proizvodnju iz opština i gradova u kojima se to dešava.

Kompanije, pretežno iz privatnog sektora, žale se da radnici masovno otvaraju bolovanja tokom letnjih meseci. Kako kažu, to ozbiljno ugrožava ne samo njihov rad, već i ekonomiju u celini. S druge strane, građani ne dele taj stav i tvrde da rade i kada su bolesni.

Radnici koje smo anketirali, a koji rade u privatnom sektoru izjavili su da na posao idu i bolesni i da gotovo nikada nisu otvorili bolovanje ili da umesto njega koriste slobodne dane. 

Rešenje - pojačana kontrola bolovanja 

Nadležni planiraju da reše ovaj problem pojačanom kontrolom bolovanja.

U tom procesu, očekuju saradnju lokalnih vlasti i domova zdravlja.

"Direktori domova zdravlja, lokalne samouprave, predsednici i gradonačelnici moraju bukvalno od sutra da budu angažovani na ovom pitanju. Razgovaraćemo sa najvećim kompanijama, poslodavcima, sa svima koji su nam se obratili tvrdeći da oko 20 do 30 odsto njihovih zaposlenih u letnjim mesecima ne bude na poslu. Kad kažem u letnjim mesecima, to je od maja do septembra i tada su oni bez tih zaposlenih onemogućeni da vrše proizvodni proces i nemaju interes da u tim opštinama i gradovima nastave da posluju", izjavila je ministarka privrede Andrijana Mesarović.

Foto: Tanjug/Rade Prelić

Pored lokalnih struktura, u celu akciju biće uključeni i rukovodioci zdravstvenih ustanova, a komunikacija između poslodavaca i ministarstava biće ključna.

"Lično će biti zaduženi direktori da provere sve to i da skrenu pažnju komisijama koje otvaraju bolovanje i s tim da krenu od toga da ti ljudi koji su već otvorili bolovanje da već znaju te lekare... da kontrolišu sve to, to će biti njihova obaveza, a vas, preduzetnika, da dostavite spiskove zaposlenih Ministarstvu privrede, a oni Ministarstvu zdravlja", rekao je ministar zdravlja Zlatibor Lončar.

"Lekari opšte medicine olako daju bolovanja"

Međutim, u praksi kontrola nije jednostavna.

Prema rečima lekara i direktora ustanova, oni koji zloupotrebljavaju sistem, često su brži od onih koji ih nadziru.

Printscreen: Newsmax Balkans

"Lekari opšte medicine olako daju bolovanja. Kao direktor nemam mogućnost da prisustvujem tom pregledu, i davanju bolovanja, ali svaki dan se susrećem... Nekad je bolovanje bilo dva meseca, sada se zaključi 28. dan, pa posle ponovo otvori bez komisije i to je krug u kojem ja nisam baš optimista", izjavio je za Newsmax Balkans direktor Doma zdravlja Palilula Aleksandar Stojanović.

Zanimljivo je da se iz državnih firmi ređe upućuju žalbe na bolovanja, pa se u tim sektorima situacija čini stabilnijom.

Ipak, prema evropskim podacima, Srbija je među pet zemalja sa najmanje izostanaka s posla - zajedno sa Rumunijom, Bugarskom, Grčkom i Poljskom.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (1)

Raša

Da, iz državnih ustanova se ne žale jer imaju preko 30 dana godišnjeg. I mogu da izađu sa posla kad žele i rade kad i kako im se ćefne. Dok kod privatnika imaš 22 dana odmora i radiš kao crnac, pa normalno da će čovek na bolovanje. Neka daju radnicima veća prava i bolje uslove, a ne da izrabljuju čoveka i da očekuju od istog poštenje i trud.

pre 2 sata

1 0 Odgovori