Benzin i dizel od utorka skuplji u Crnoj Gori, Hrvatskoj i Sloveniji: Čeka li i Srbiju isti scenario u petak?
Sve vrste goriva biće od utorka skuplje u Crnoj Gori, Hrvatskoj i Sloveniji, a da li će se povećanje cene evrodizela i benzina u regionu “preliti” i na Srbiju znaćemo u petak, kada će Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine objaviti nove cene.
U Sloveniji će litar bezolovnog motornog benzina od 95 oktana u narednih 14 dana koštati 1,51 evro po litru (cena benzina pre promene je bila 1.469 evra po litru), dok će nova cena dizela biti 1,528 evra po litru (pre izmene bila je 1,499 evra po litru).
Gorivo je poskupelo i u Hrvatskoj, pa će za litar osnovnog benzina od 95 oktana biti potrebno izdvojiti 1,48 evra, što je povećanje od četiri centa u odnosu na prethodnu korekciju cena. Dizel gorivo u narednih sedam dana biće skuplji za dva centa i koštaće 1,37 evra.
Maksimalne maloprodajne cene goriva u narednih sedam dana biće veće za dinar po litru, pa će litar dizela koštati 195 dinara, a benzina (BMB 95) 182 dinara, rečeno je Tanjugu u Ministarstvu unutrašnje i spoljne trgovine.
Prema najnovijem mišljenju Ministarstva finansija, obveznici poreza na dodatu vrednost (PDV) imaju pravo na odbitak prethodnog poreza kada nabavljaju gorivo za teretna vozila poput kamiona, lokomotiva, brodova, traktora i radnih mašina, pod uslovom da se gorivo koristi za oporezivi promet.
Poskupljenje goriva nije zaobišlo ni Crnu Goru, pa će od utorka litar benzina od 95 oktana biti skuplji za pet centi i u naredne dve sedmice koštaće 1,46 evra po litru, dok će cena evrodizela biti viša za tri centa i iznosiće 1,34 evra po litru.
Podsetimo, maloprodajne cene goriva u Srbiji prošlog petka uvećane su za dinar po litru, pa dizel košta 195 dinara (1,67 evra po srednjem kursu NBS), a benzin od 95 oktana 182 dinara (1,56 evra).
Nekadašnji ministar odbrane i bivši predsednik Demokratske stranke Dragan Šutanovac biće novi ambasador Srbije u Vašingtonu, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Vozač automobila "ford fokus" beogradskih registarskih oznaka udario je vozilom studentkinju Pravnog fakulteta koja je stajala na trotoaru za vreme protesta na raskrsnici Ruzveltove i Ulice kraljice Marije u Beogradu, nakon čega je pobegao, ali je ubrzo priveden.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
Na sednici Vlade Srbije usvojen je predlog zakona o podršci mladima za kupovinu prve nekretnine, koji je od izuzetne važnosti za budućnost naših mladih i koji će odmah biti poslat u skupštinsku proceduru, izjavio je prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali.
Kako da ostanemo interesantni stranim investitorima i da li će dinar izdržati potrese na tržištu? Hoće li sankcije kompaniji NIS uticati na celokupnu srpsku ekonomiju i šta država planira da održi privredni rast? Odgovore tražimo od ekonomiste Nebojše Savića, profesora FEFA fakulteta.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da su započeti razgovori sa američkom Kancelarijom za kontrolu strane imovine, da će biti nastavljeni u četvrtak i poručio da Srbija neće učestvovati u otimanju ruske imovine i nacionalizovati Naftnu industriju Srbije, iako ima pravo da to uradi.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić imaće brojne konsultacije i sastanke o funkcionisanju NIS nakon što su SAD uvele sankcije toj kompaniji i dobro je da se razgovara i sa američkom i ruskom stranom, rekao je za Newsmax Balkans urednik spoljne politike u nedeljniku NIN Nenad Zafirović.
Beogradska berza donela je Odluku o privremenoj obustavi trgovanja akcijama Naftne industrije Srbije na prajm listingu (Prime Listing - NIS a.d, Novi Sad - NIS).
Ruska Federacija je u stalnom kontaktu sa Srbijom i zatražila je hitne konsultacije u vezi sa situacijom nakon američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije, kojima se traži povlačenje ruskog kapitala iz NIS, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović predsedavala je u Vladi Srbije prvim sastankom Radne grupe za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija SAD, Kancelarije za kontrolu strane imovine, u vezi sa potencijalnnim uvođenjem sankcija Naftnoj industriji Srbije.
Komentari (0)