(VIDEO) Promenjena vlasnička struktura NIS, Gaspromnjeft preneo udeo na Gasprom
Beogradska berza objavila je da je promenjena vlasnička struktura u Naftnoj industriji Srbije (NIS) tako što je ruski Gaspromnjeft preneo svoj udeo od oko pet odsto na Gasprom.
U dokumentima Beogradske berze, u koje je Newsmax Balkans imao uvid, navodi se da je Gaspromnjeft svoj vlasnički udeo u NIS smanjio sa 50 na oko 44,85 odsto.
Istovremeno je Gasprom svoj udeo u NIS povećao sa 6,15 na 11,30 odsto. Inače, Gaspromnjeft je kćerka firma Gasproma.
Preostali vlasnici NIS su država Srbija sa udelom od 29,87 odsto, a preostale akcije poseduju građani, sadašnji i bivši radnici i drugi manjinski akcionari.
Ekonomista Ljubodrag Savić izjavio je za Newsmax Balkans da ne isključuje mogućnost da sankcije SAD Naftnoj industriji Srbije (NIS) budu odložene u poslednjem trenutku, ali da nije veliki optimista s tim u vezi.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da četvrtak, 27. februar, kada bi trebalo da stupe na snagu američke sankcije Naftnoj industriji Srbije, nije nikakav "dan D" i da građani nemaju razloga da brinu i mogu da toče gorivo kao i do sada.
Situacija oko uvođenja sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS) postaje sve napetija, rok za njihovo uvođenje je 27. februar, a krajnje rešenje se ni ne nazire.
Promena vlasničke strukture NIS urađena je u sklopu izbegavanja sankcija koje su toj kompaniji 10. januara ove godine uvele Sjedinjene Američke Države zbog udela Gasprom njefta, u cilju sprečavanja Rusije da prihode od energetike koristi za rat u Ukrajini.
Sankcije uvedene NIS treba da stupe na snagu u četvrtak.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
15:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo i da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
GradjaНИН ( R )
Kakva je situacija u kulturi u Srbiji? Šta nas čeka i šta možemo da očekujemo teme su o kojima ćemo razgovarati sa poznatim izdavačem, Zoranom Hamovićem. U drugom delu emisije GrađaNIN sa Nevenom Čalovskom, psihoterapeutkinjom pričamo o tome da li zbog prethodnih godina u Srbiji plaćamo preveliku psihičku cenu nanizanih trauma i možemo li da se sačuvamo.
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
Muškarac iz sela Obajgora kod Bajine Bašte usmrtio je u noći između nedelje i ponedeljka bivšu suprugu, a potom i sedmogodišnjeg sina, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz Policijske uprave Užice.
Cene sezonskog voća ne prestaju da rastu. Građani su iznenađeni cenom trešanja, koje na nekim mestima koštaju i iznad 1.000 dinara, a zbog skupoće kajsija i bresaka mnoge domaćice odustaju od pravljenja džema. Zašto je domaće voće postalo luksuz?
Najavljene izmene pravilnika o izgledu policajaca u Srbiji pokrenule su raspravu o granici između ličnog izražavanja i profesionalnog identiteta. Ministarstvo unutrašnjih poslova formira radnu grupu, dok sindikat podržava promene, ali uz očuvanje ugleda i discipline službe.
Najstarija i najmasovnija manifestacija na reci Drini – čuvena Drinska regata, održana je po 31. put u trećoj nedelji jula, a centralni događaj, veliki spust rekom, tradicionalno je održan u subotu. Manifestacija traje ukupno šest dana i okuplja više od 120.000 posetilaca.
Kapitalni projekti, poput izložbe EXPO 2027, imaju višestruk značaj za razvoj Srbije, rekao je za Newsmax Balkans profesor Veljko Mijušković sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Otkrite deset činjenica koje govore o veličini, važnosti i dugoročnom značaju Specijalizovane izložbe EXPO 2027 Beograd – globalnog događaja kakav nikada do sada nije održan na prostoru Zapadnog Balkana.
Dečji plavi kačket Pepco Baby boy povučen je sa tržišta Srbije zbog rizika od gušenja, objavilo je Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine na sajtu NEPRO putem koga distribuira informacije o opasnim proizvodima koji predstavljaju rizik po zdravlje i bezbednost potrošača.
Cene sezonskog voća ne prestaju da rastu. Građani su iznenađeni cenom trešanja, koje na nekim mestima koštaju i iznad 1.000 dinara, a zbog skupoće kajsija i bresaka mnoge domaćice odustaju od pravljenja džema. Zašto je domaće voće postalo luksuz?
Posle više od 13 godina od početka procesa vraćanja imovine vlasnicima kojima je oduzeta nakon Drugog svetskog rata, restitucija u Srbiji ulazi u završnu fazu. Direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić govorio je u kom vremenskom periodu se očekuje kompletan završetak procesa restitucije.
Profesor Rudarsko-geološkog fakulteta u penziji dr Dinko Knežević rekao je da će litijum za koju godinu steći svoju pravu cenu, pa će se tek onda videti da li vredi kao zlato. Stručnjak za energetiku Miodrag Kapor je dodao da postoji ogromna potreba za litijumom i da ona neće prestati.
Naftna industrija Srbije (NIS) podnela je Ministarstvu finansija SAD novi zahtev za izdavanje posebne licence kojom se odlaže puna primena sankcija i omogućava nastavak operativnog rada kompanije i posle 29. jula, odnosno nakon isteka roka predviđenog prethodnom licencom izdatom 26. juna.
Aerodrom "Nikola Tesla" u Beogradu imao je u drugom kvartalu 2025. više od 2,3 miliona putnika, što je za devet odsto više u odnosu na isti period prošle godine, objavila je kompanija.
Komentari (0)