(VIDEO) "Nedostatak kadra najveći problem": Koji su prioriteti u oblasti zdravstva u Srbiji nakon izbora nove vlade

Ministri u novoj vladi položili su zakletvu i već počeli sa radom. U kabinetu premijera Đura Macuta, pored novih imena, ima i i ministara iz prethodne vlade, među kojima je i ministar zdravlja Zlatibor Lončar.

Autor:

J. S.

23.04.2025. 14:21

(VIDEO) "Nedostatak kadra najveći problem": Koji su prioriteti u oblasti zdravstva u Srbiji nakon izbora nove vlade

Predsednica Sindikata lekara i farmaceuta Srbije Gorica Đokić istakla je u razgovoru za Newsmax Balkans da sa Zlatiborom Lončarom postoji otvoreni razgovori o problemima u oblasti zdravstva, kao i uopšteno sa Ministarstvom zdravlja i Ministarstvom finansija. 

Ipak, ono što je Đokić istakla kao glavni problem jeste nedostatak kadra. To je, prema njenim rečima, više uočljivo van većih gradova, gde je veoma mali broj lekara na 100.000 stanovnika. 

"Na primer, nedavno smo bili u Paraćinu i celu službu, recimo ortopedsku, drže dva ortopeda, koji treba u isto vreme i da operišu i da obilaze pacijente, kao i da organizuju ambulantne preglede koje moraju da rade svaki dan, ali i da dežuraju, što je tehnički neizvodljivo. To znači da negde moraju da se nađu rešenja i da bi direktori ustanova morali više da se bave organizacionim poslovima i eventualno proširenjem mreže kadrova", navela je Đokić.  

Najvažniji zahtev sindikata u poslednje dve godine je da se izjednače osnovice u zdravstvu i da se nakon toga razlikom u koeficijentima napravi razlika u odgovornosti. To pitanje nije rešeno.

"Došli smo u neku potpuno čudnu situaciju da imamo u zdravstvu pet različitih vrednosti osnovice plate. I kada se to množi sa koeficijentom, dođete u nekih potpuno čudnih kombinacija", napomenula je naša sagovornica u emisiji "Otvori oči".

Dobra komunikacija kao ključ razgovora

Kako je istakla, sindikati nisu uvek imali dobru komunikaciju sa Ministarstvom zdravlja. 

"Imamo komunikaciju u poslednjih sedam-osam meseci, a pre toga je godinama nismo imali. Sindikat lekara i farmaceuta Srbije nije imao nikakvu komunikaciju sa donosiocima odluka", ukazala je Đokić.

Ona je dodala da nisu teški samo pregovori sa ministarstvom, već i između sindikata, koji često imaju različite interese.

"Moramo da znamo da kada mi pregovaramo, pregovaraju faktički svi sindikati i nekad moramo i da se usaglasimo sa drugima, što ide vrlo teško. Različiti su interesi različitih grupacija u okviru zdravstvenog sistema. Koliko je nama bitan način dodele specijalizacija, toliko to uopšte nije bitno, na primer Sindikatu nemedicinskih radnika. Postoje neki prioriteti oko kojih mi možemo da se dogovorimo", objasnila je predsednica Sindikata lekara i farmaceuta Srbije Gorica Đokić. 

Predsednica Sindikata medicinskih sestara i tehničara Srbije Radica Ilić naglasila je da je vlastima lako sa sindikatima u Srbiji.

"Mislim da treba da se pravi veći pritisak na nosioce vlasti. Sindikat sestara takođe, bilo bi ružno da kažemo da nemamo komunikaciju, da ne postoji konekcija i u prvom mandatu ministra Lončara i sada. Njemu možete sve da kažete i mi mu sve i govorimo. Mnogo toga ne valja, mnogo toga nije dobro. Ispostavili smo silne zahteve. I vraćanje toplog obroka i regresa, i popunjavanje tih slobodnih radnih mesta i promena koeficijenata, odnosno boljeg raspona, poštenijeg raspona u koeficijentima", konstatovala je Ilić.

"Malo medicinskog osoblja, mnogo administrativnih radika"

Govoreći o listama čekanja, Ilić je istakla da bi trebalo razmontirati sve, uslovno rečeno, i postaviti stvari na zdrave temelje. 

"Moramo da se prebrojimo, da vidimo koga koliko ima. Prema našim nekim pokazateljima i našim statistikama, imamo višak nemedicinskog osoblja. Pritom, to nisu vozači, servirke ili spremačice, to su administrativni radnici. I to teško izgovaraju sindikati u zdravstvu, zato što je to bolna tema za neke sindikate, jer su to njihovi članovi, ali ako pričamo o zdravstvenom državnom sistemu, onda moramo da kažemo da imamo 30 odsto ekonomista, pravnika, administratora", naglasila je Ilić.

Kako je zaključila, liste čekanja su ogromne zbog toga što nema dovoljno lekara i sestara, a nema ih dovoljno zato što nekih drugih ima višak, a kroz razgovor sa ministarstvom treba da se ukaže na ove probleme i da se nađe najbolje rešenje.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)