(VIDEO) "Nedostatak kadra najveći problem": Koji su prioriteti u oblasti zdravstva u Srbiji nakon izbora nove vlade
Ministri u novoj vladi položili su zakletvu i već počeli sa radom. U kabinetu premijera Đura Macuta, pored novih imena, ima i i ministara iz prethodne vlade, među kojima je i ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
Predsednica Sindikata lekara i farmaceuta Srbije Gorica Đokić istakla je u razgovoru za Newsmax Balkans da sa Zlatiborom Lončarom postoji otvoreni razgovori o problemima u oblasti zdravstva, kao i uopšteno sa Ministarstvom zdravlja i Ministarstvom finansija.
Ipak, ono što je Đokić istakla kao glavni problem jeste nedostatak kadra. To je, prema njenim rečima, više uočljivo van većih gradova, gde je veoma mali broj lekara na 100.000 stanovnika.
"Na primer, nedavno smo bili u Paraćinu i celu službu, recimo ortopedsku, drže dva ortopeda, koji treba u isto vreme i da operišu i da obilaze pacijente, kao i da organizuju ambulantne preglede koje moraju da rade svaki dan, ali i da dežuraju, što je tehnički neizvodljivo. To znači da negde moraju da se nađu rešenja i da bi direktori ustanova morali više da se bave organizacionim poslovima i eventualno proširenjem mreže kadrova", navela je Đokić.
Studenti niškog Medicinskog fakulteta u blokadi su članovima dekanskog kolegijuma te ustanove uputili otvoreno pismo, kojim od njih traže da u toku ove nedelje daju "moralne ostavke" u toku naredne nedelje.
U srcu Novog Sada, gde užurbanost svakodnevice često sakrije borbe onih najugroženijih, postoji mesto koje donosi nadu. U znak solidarnosti, ljudskosti i zajedništva, Narodna kuhinja pruža pomoć socijalno ugroženim Novosađanima.
Poslanici Skupštine Srbije izabrali su, nakon dva dana rasprave, novu Vladu Srbije, sa 153 glasa "za". Članovi nove Vlade Srbije, na čelu sa premijerom Đurom Macutom, položili su svečanu zakletvu u parlamentu, čime je počeo mandat 19. vlade od obnavljanja višestranačja u Srbiji.
Najvažniji zahtev sindikata u poslednje dve godine je da se izjednače osnovice u zdravstvu i da se nakon toga razlikom u koeficijentima napravi razlika u odgovornosti. To pitanje nije rešeno.
"Došli smo u neku potpuno čudnu situaciju da imamo u zdravstvu pet različitih vrednosti osnovice plate. I kada se to množi sa koeficijentom, dođete u nekih potpuno čudnih kombinacija", napomenula je naša sagovornica u emisiji "Otvori oči".
Dobra komunikacija kao ključ razgovora
Kako je istakla, sindikati nisu uvek imali dobru komunikaciju sa Ministarstvom zdravlja.
"Imamo komunikaciju u poslednjih sedam-osam meseci, a pre toga je godinama nismo imali. Sindikat lekara i farmaceuta Srbije nije imao nikakvu komunikaciju sa donosiocima odluka", ukazala je Đokić.
Ona je dodala da nisu teški samo pregovori sa ministarstvom, već i između sindikata, koji često imaju različite interese.
"Moramo da znamo da kada mi pregovaramo, pregovaraju faktički svi sindikati i nekad moramo i da se usaglasimo sa drugima, što ide vrlo teško. Različiti su interesi različitih grupacija u okviru zdravstvenog sistema. Koliko je nama bitan način dodele specijalizacija, toliko to uopšte nije bitno, na primer Sindikatu nemedicinskih radnika. Postoje neki prioriteti oko kojih mi možemo da se dogovorimo", objasnila je predsednica Sindikata lekara i farmaceuta Srbije Gorica Đokić.
Predsednica Sindikata medicinskih sestara i tehničara Srbije Radica Ilić naglasila je da je vlastima lako sa sindikatima u Srbiji.
"Mislim da treba da se pravi veći pritisak na nosioce vlasti. Sindikat sestara takođe, bilo bi ružno da kažemo da nemamo komunikaciju, da ne postoji konekcija i u prvom mandatu ministra Lončara i sada. Njemu možete sve da kažete i mi mu sve i govorimo. Mnogo toga ne valja, mnogo toga nije dobro. Ispostavili smo silne zahteve. I vraćanje toplog obroka i regresa, i popunjavanje tih slobodnih radnih mesta i promena koeficijenata, odnosno boljeg raspona, poštenijeg raspona u koeficijentima", konstatovala je Ilić.
"Malo medicinskog osoblja, mnogo administrativnih radika"
Govoreći o listama čekanja, Ilić je istakla da bi trebalo razmontirati sve, uslovno rečeno, i postaviti stvari na zdrave temelje.
"Moramo da se prebrojimo, da vidimo koga koliko ima. Prema našim nekim pokazateljima i našim statistikama, imamo višak nemedicinskog osoblja. Pritom, to nisu vozači, servirke ili spremačice, to su administrativni radnici. I to teško izgovaraju sindikati u zdravstvu, zato što je to bolna tema za neke sindikate, jer su to njihovi članovi, ali ako pričamo o zdravstvenom državnom sistemu, onda moramo da kažemo da imamo 30 odsto ekonomista, pravnika, administratora", naglasila je Ilić.
Kako je zaključila, liste čekanja su ogromne zbog toga što nema dovoljno lekara i sestara, a nema ih dovoljno zato što nekih drugih ima višak, a kroz razgovor sa ministarstvom treba da se ukaže na ove probleme i da se nađe najbolje rešenje.
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
special
11:00
RAZUMNO ( R )
Atraktivni i aktuelni gosti iz celog regiona. Autor Boris Brezo kroz razgovore sa relevantnim sagovornicima ogoliće događaje i teme koje izazivaju kontraverzne reakcije.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal, u saradnji sa policijom, prikupilo je dokaze koji ukazuju na osnovanu sumnju da je Goran Vasić, vršilac dužnosti direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, zloupotrebio službeni položaj i falsifikovao službenu ispravu.
Osam godina nakon eksplozije u fabrici "Milan Blagojević – Namenska" u kojoj su poginula dva radnika, pravosuđe je donelo novu odluku. U ponovljenom postupku, Vladimir Lončarević je oslobođen, dok je Tomu Stojiću kazna smanjena na dve godine zatvora.
Advokat Dragoslav Ljubičanović rekao je za Newsmax Balkans da u Advokatskoj komori Srbije (AKS), kao i u svim ostalim komorama, funkcije se vrše po časničkom principu, zato, kako je naveo, niko od advokata ne želi svoj lični ugled da dovede u pitanje zbog nesporazuma.
Na zagrebačkom stadionu Maksimir, na današnji dan, 13. maja 1990. godine, dogodili su se neredi za koje mnogi smatraju da su bili uvod u raspad SFR Jugoslavije. Neodigrana fudbalska utakmica između Dinama iz Zagreba i Crvene zvezde najavila je krvavi rat na prostorima bivše Jugoslavije.
Dok EU poručuje da su reforme ključ pristupanja, u Srbiji se i dalje otvara pitanje izbornih uslova. O njihovom unapređenju, preporukama ODIHR i mogućoj kandidaturi studenata govore pravnik i aktivista za ljudska prava Milan Antonijević i narodni poslanik Demokratske stranke Filip Tatalović.
U Srbiji se očekuje vedro i hladno jutro, ponegde sa slabim prizemnim mrazem, navodi se u prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije (RHMZ).
Policija u Beogradu, PS Palilula, u saradnji sa Prvim osnovnim javnim tužilaštvom uhapsila je M. L. (26), Đ. J. (25) i N. P. (26) zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili više krivičnih dela prevara, na teritoriji Beograda i Srbije.
Niški studenti blokirali su zgradu Osnovnog suda u tom gradu u znak podrške pritvorenim aktivistima u Novom Sadu i pozvali građane da im se pridruže u blokadi uz poruku "stiže presuda".
Studenti u blokadi Fakulteta organizacionih nauka saopštili su, nakon što je Nastavno-naučno veće tog fakulteta donelo odluku da nastava počne 19. maja, da su time duboko razočarani, navodeći da je doneta netransparentno, bez konsultacija sa studentima i mimo njihove volje.
Moramo da obratimo pažnju na nasilje koje se dešava, na decu ispod i preko 14 godina. Bilo je signala na koje nismo obratili pažnju. Ići ćemo na odgovornost roditelja, ali i institucija za ponašanje maloletnika, izjavio je za Newsmax Balkans ministar pravde Nenad Vujić.
Niški srednjoškolac Petar Kostić osmislio je i napravio robota koji može da prikuplja opasni otpad i u vodi i na zemlji. Petar je učenik drugog razreda Elektrotehničke škole "Mija Stanimirović" u Nišu i već sa 16 godina pravi je genije za robotiku.
Predsednik Evropskog saveta Antonio Košta izjavio je u Prištini da je proširenje na zemlje Zapadnog Balkana najvažnija geopolitička investicija EU i istakao da Priština mora da ispuni svoje obaveze iz dijaloga sa Beogradom.
Neverovatan uspeh na takmičenju iz hemije postigli su srpski srednjoškolci. Tim naše zemlje osvojio je četiri medalje na Međunarodnoj mendeljejevskoj hemijskoj olimpijadi u Brazilu i to je najveći dosadašnji uspeh Srbije na tom prestižnom takmičenju.
Komentari (0)