(VIDEO) Povučene oko dve tone namirnica sa pijaca i 3,5 tone mesa iz klanice: Ima li rizika za građane?

Inspekcija Uprave za veterinu sprovela je vanredni inspekcijski nadzor na pijacama širom Srbije, a sa tržišta je povučeno i naloženo uništavanje oko dve tone mesnih, ribljih i mlečnih proizvoda, kao i hrane za životinje.

07.05.2025. 19:56

(VIDEO) Povučene oko dve tone namirnica sa pijaca i 3,5 tone mesa iz klanice: Ima li rizika za građane?

Inspekcijskim nadzorom povučeno je i 3,5 tone mesa iz klanice u Aleksandrovcu. Zbog čega je povučeno ovoliko hrane i ima li rizika za građane?

Kontrola je pokrenuta po nalogu Ministarstva poljoprivrede, a kao jedan od glavnih razloga navodi se sprečavanje pojave slinavke i šapa, bolesti koja ne ugrožava ljude, ali je blizu granica naše zemlje i  može izazvati ogromnu štetu po stočarstvo i domaću proizvodnju.

Zbog potencijalnog rizika, sporna roba je odmah povučena iz prometa i poslata na uništenje.

"Na svim pijacama na celoj teritoriji Republike Srbije, u svih 25 okruga, važilo je i za velike tržne centre i tržnice. Inspekcija je ovo sprovela u cilju da se onemogući tzv. šverc hranom, znači ulaz nebezbedne hrane u našu zemlju. Najčešće se radilo o mađarskim proizvodima, a ne isključuje se mogućnost da iz drugih zemalja EU u okruženju ta hrana ulazi u našu zemlju na ilegalan način, dakle bez veterinarsko-sanitarne kontrole. Cilj je bio sprečiti ulazak ovakve hrane i ukloniti takvu hranu sa tržišta", rekla je za Newsmax Balkans Ljiljana Ivanjac iz Uprave za veterinu.

Printscreen: Newsmax Balkans

Bezbednost hrane mora da bude na prvom mestu, ona najneposrednije utiče na naše zdravlje, naveo je Jovan Ristić iz udruženja za zaštitu potrošača "Efektiva" i ocenio da je glavno pitanje kako su ti proizvodi ušli u našu zemlju.

"Ono što mene ovde brine jeste da se očigledno radi o nepravilnom uvozu, na granici toga da se radi o švercu. Znači da je nedostajala relevantna dokumentacija. Mora da se zna svako ko šta dobija u lancu i to je takozvani princip sledljivosti. Glavno pitanje je kako je to ušlo u zemlju. Deklaracija ima svoje pravila, mora da bude na srpskom jeziku, mora da ima zemlju porekla, mora da ima obavezne podatke. U slučaju strane deklaracije, ona mora biti na srpskom jeziku ako je roba za naše tržište", naveo je Ristić.

Printscreen: Newsmax Balkans

Cilj ovakvih inspekcijskih nadzora jeste povlačenje ilegalno uvezenih proizvoda u našu zemlju, ocenjuje Ivanjac.

"Na ilegalan način unesena hrana u našu zemlju je u svakom slučaju nebezbedna. Cilj je povući takvu hranu i sankcionisati ljude koji stavljaju u promet takvu hranu i omogućiti da se hrana koja se konzumira u Srbiji bude bezbedna za potrošače", napomenuo je Ivanjac.

I pored ovih informacija pitanje je da li građani znaju šta kupuju.

Iz Uprave za veterinu kažu da će inspekcijske ekipe nastaviti rad punim intenzitetom, uz podršku resornog ministra, koji je istakao da borba protiv nelegalne trgovine hranom i očuvanje zdravlja građana moraju da budu apsolutni prioriteti.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)