Dnevno udahnemo na hiljade mikročestica plastike, putem hrane pojedemo bankovnu karticu nedeljno: Koja su rešenja?
Prva istraživanja o prisustvu mikroplastike u pijaćim vodama u Srbiji ulaze u drugu godinu. Istraživanja se baziraju na analizi 1.000 litara vode u kojoj se može naći nekoliko komada mikroplastike, ali ono što treba imati u vidu jeste da se ona ne nalazi samo u pijaćim vodama, već svuda oko nas.
Prvi precizni rezultati očekuju se za godinu dana.
Projekat koji se sprovodi u Srbiji traje dve i po godine, a za cilj ima pronalaženje metoda za merenje količine mikroplastike u pijaćim vodama i okuplja naučnike kojima podršku pružaju vodovodi Vršac i Pirot gde se ispitivanja vrše.
Italijanski naučnici prvi put su otkrili mikroplastiku u folikularnoj tečnosti jajnika i postavili su pitanje o uticaju toksičnih supstanci na plodnost žena.
Problemi sa kojima se suočavamo nekada se ne mogu videti golim okom, pa čak ni mikroskopom. Tako je sa mikro i nanoplastikom koja je globalni ekološki problem za koji još nije pronađeno rešenje, a nalazi se svuda u našem okruženju, čak i u ljudskom telu.
"Jedan deo projekta je razvijanje metoda za uzorkovanje mikroplastike gde su razvijeni potpuno novi tipovi filtera koje svaki učesnik na svom opitnom polju, kao što mi imamo dva u Srbiji, instalira te filtere i uzima uzorke koji idu dalje na analizu", izjavio je za Newsmax Balkans profesor Rudarsko-geološkog fakulteta Saša Milanović.
Printscreen: Newsmax Balkans
Na istom projektu rade naučnici iz još osam evropskih zemalja, a cilj je isti - istraživanje prisustva nevidljivog zagađivača u pijaćim vodama.
Milanović je pojasnio kako se na količini od 1.000 litara sprovodi ovo istraživanje.
"Recimo, da bismo uzeli uzorak, filtriramo jedan kubik vode, dakle 1.000 litara vode u kojem možemo da nađemo jedan komad mikroplastike koji je nevidljiv golim okom ili više, zavisi koji tip plastike. I to je na 1.000 litara vode, a čovek konzumira litar ili dva vode za piće dnevno. Još ti neki odnosi nisu definisani ni poznati, što se tiče mikroplastike u vodama za piće", ukazao je profesor.
Mikroplastika u kozmetici zabranjena u zemljama EU
Zakon u Srbiji još nije usklađen sa evropskim regulativama u ovoj oblasti, poručuje profesorka inženjerstva zaštite životne sredine na Akademiji "Politehnika" Ana Popović, koja ima akreditovanu laboratoriju za ispitivanje uzoraka iz životne sredine.
Printscreen: Newsmax Balkans
"Tek krajem 2023. godine doneta je uredba koja zabranjuje namerno dodatu mikroplastiku u proizvode. Koji bi to proizvodi bili? Recimo kozmetika gde se dodaje mikroplastika da bude piling za kožu i to bi trebalo da se izbaci iz upotrebe i da ne bude na tržištu Evropske unije. Dodaje se kao boja ili kao nosilac teksture nekih kozmetičkih proizvoda i nalazi se takođe u podlogama za travu, podu, deterdžentima i pesticidima. Tako da oni imaju uredbu od sredine, odnosno kraja 2023. godine. Srbija je u procesu pridruživanja EU, pa je moguće da će doći na red i neki naš odgovor na evropsku uredbu koja je doneta", pojasnila je Popović.
"Neophodno bolje upravljanje otpadom"
Nisu precizno utvrđeni zdravstveni problemi koje mikroplastika može izazvati, a neka istraživanja pokazuju da dnevno udahnemo nekoliko hiljada mikročestica plastike, a putem hrane pojedemo jednu bankovnu karticu nedeljno, odnosno oko pet grama.
Možemo li stati na put ovakvim podacima, koja su rešenja?
"Bolje upravljanje otpadom je nešto što se prvo nameće. Ne možemo da izbegnemo mikroplastiku, ali šta možemo da preduzmemo neke mere. Da recimo luftiramo stvari, da manje koristimo plastičnu ambalažu, kada peremo sintetičke materijale da mašina bude puna, da to radimo ređe jer je to put na koji mikroplastika ulazi u otpadne vode, objasnila je naša sagovornica.
Nova istraživanja bi trebalo da dovedu do razvoja pravnog okvira, a pre svega prepoznavanje mikroplastike kao zagađivača.
Ulazimo u srž najvažnijih svetskih događaja kroz prizmu kompleksnih političkih odnosa, diplomatije i mišljenja koja pomeraju granice. Pridružite nam se u otkrivanju priča iza naslovnica i kako ti događaji oblikuju naš svakodnevni život. Puls planete s Ikom Ferrer Gotić.
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Stefan Drljača (37) zasadio je, pre deset godina, šumu u selu Dučalovići kod Čačka, podno planina Ovčar i Kablar. Drljača je za Newsmax Balkans govorio o motivima svog poduhvata, dosadašnjem napretku i novim idejama kojima planira da unapredi biodiverzitet i ekosistem.
Kad bi se hipotetički izbori raspisali za 45 dana, studenti misle da mogu da pobede i u lošim izbornim uslovima, a iluzija je da će Aleksandar Vučić dati dobre uslove. Mora da se pobedi u lošim uslovima i da se brani pobeda, izjavio je za Newsmax Balkans novinar Zoran Panović.
Potpredsednica Narodne Skupštine Marina Raguš smatra da je zahtev studenata za raspisivanje vanrednih izbora jasan znak da je tema promena vlasti u Srbiji, dok je samostalna poslanica Jelena Pavlović istakla da je to "iskonska potreba za elementarnom pravdom u društvu".
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu uhapsili su R. K. (32) i V. H. (44), slovačke državljane, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela krađa i teška krađa.
Godinu dana niko nije smeo ni hteo da usvoji ili bar udomi malu devojčicu Leptiru koja boluje od retke genetske bolesti zbog koje joj je koža ekstremno osetljiva. A onda se pojavila Tatjana Obradović iz Čačka, čijem velikom srcu se divi cela Srbija.
Svaki sedmi par u našoj zemlji suočava se sa problemom neplodnosti, tj. infertiliteta. Međutim, čak 75 odsto parova ne prepoznaje ili ne prihvata problem na vreme, što često odlaže početak adekvatnog lečenja. Proces vantelesne oplodnje, osim što je medicinski izazov, predstavlja i emotivnu borbu.
Muškarac star 26 godina isključen je iz saobraćaja kod petlje Kovilovo, pošto je automobilom marke "BMW" upravljao brzinom od 199,3 kilometra na čas, na mestu gde je ograničenje brzine 50 kilometara.
Godinu dana niko nije smeo ni hteo da usvoji ili bar udomi malu devojčicu Leptiru koja boluje od retke genetske bolesti zbog koje joj je koža ekstremno osetljiva. A onda se pojavila Tatjana Obradović iz Čačka, čijem velikom srcu se divi cela Srbija.
Kraljevo se godinama bori sa problemom napuštenih pasa. I dok u Komunalnom preduzeću "Čistoća", koje te pse steriliše, vakciniše i vraća na ulicu, kažu da je glavni problem neodgovorno vlasništvo, udruženja za zaštitu životinja ukazuju i na to da se zakoni adekvatno ne primenjuju.
Studenti i srednjoškolci, uz podršku građana i ratnih veterana, stigli su popodne pešice u Gornje Nedeljice, nakon učešća na protestu "Marš na Drinu" u petak u Loznici.
Zbog jakih padavina koje su pre nekoliko dana zahvatile gotovo čitavu zemlju, vodostaji na svim rekama u značajnom su porastu. Posebno je kritično u područijima centralne i zapadne Srbije gde se vodostaj reka konstantno prati.
Komentari (0)