(VIDEO) Velike reforme penzionih sistema u zemljama u EU: "Promene u Srbiji uglavnom išle na štetu penzionera"
Sve dosadašnje promene penzionog sistema u Srbiji uglavnom su išle na štetu penzionera, rekla je u "Preseku" predsednica Udruženja penzionera Stari grad, Snežana Šantić, upoređujući penzioni sistem u našoj državi sa drugim zemljama Evrope.
Velike reforme penzionih sistema pripremaju se u Nemačkoj, Češkoj i Austriji. Nova pravila menjaju pravila igre za milione građana. Mlađe generacije očekuje duži radni vek, dok radnici u fizički zahtevnim zanimanjima mogu da računaju na raniji odlazak u penziju.
Istovremeno, povećavaju se penzije za negovatelje. I dok evropske vlade sve ozbiljnije rade na dugoročnim rešenjima, prema rečima sagovornice Newsmax Balkans televizije, u Srbiji se slične ideje tek naslućuju, bez konkretnih poteza.
Prema kalendaru isplata koji je objavio Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje, isplata penzija za april počeće 6. maja, kada će primanja početi da pristižu korisnicima iz kategorije samostalnih delatnosti, kao i vojnim i poljoprivrednim penzionerima.
Broj penzionera u Srbiji smanje u poslednjih deset godina za više od 80.000, pokazuju zvanični podaci Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO), prema kojima je u decembru 2014. godine na platnom spisku fonda bilo 1.739.162 penzionera, a u decembru prošle godine 1.657.549.
"Iako svi želimo promene, iskustvo nas uči da one retko budu u korist starijih građana. Svaka reforma mora da se oslanja na analizu i precizno sprovođenje", navela je Šantić.
Nemačka i Rusija kreću s uplatama još u detinjstvu
Jedan od predloga nemačkog modela koji je izazvao pažnju odnosi se na početak uplate penzionog osiguranja već od devete godine života deteta. Time bi roditelji doprinosili budućem penzionom fondu svoje dece.
U Rusiji je model još radikalniji - tamo se već od rođenja deteta svakog meseca izdvaja po jedna rublja za penzijski fond, što na nivou cele zemlje čini ozbiljan kapital za buduće generacije.
"To su primeri kako države dugoročno planiraju održivost penzionih fondova. Kod nas, svaka ideja o reformi nailazi na sumnje, priče o prevarama, o nemogućnosti kontrole. A zapravo, sve je moguće ako postoji volja i ozbiljna državna strategija", istakla je naša sagovornica.
U Srbiji granica raste, ali sistem ne prati potrebe
Trenutno u Srbiji muškarci u penziju odlaze sa 65 godina života i 40 godina staža, dok se za žene granica svake godine povećava za dva meseca i trenutno iznosi 63 godine i deset meseci. Do 2032. godine, očekuje se izjednačavanje uslova za oba pola.
Foto: Newsmax Balkans
Ipak, Šantić upozorava da takav sistem zanemaruje realnost života žena.
"Žene rade tri posla - u firmi, u kući i podižu decu. Pomeranje granice bez uvažavanja te činjenice je neodgovorno", objasnila je sagovornica naše televizije.
Zahtevi bez odgovora države
Penzioneri ne traže samo veće penzije, već i sistemsku podršku u starosti. Geronto-domaćice, dnevni boravci, državni domovi za negu - sve su to zahtevi koji još ne nalaze odgovor države.
"Nismo svi za dom, ali treba da postoji opcija. Privatni domovi su često neodrživi, zato verujemo državi. I zato tražimo sistemsku sigurnost", poručila je predsednica udruženja.
Reforma u Srbiji - prazna obećanja
Za razliku od Evrope, gde se reforme pripremaju na osnovu analiza i javne rasprave, u Srbiji se, kako je rekla Šantić, i dalje najavljuju socijalne penzije i druge mere pred izbore, bez realizacije nakon toga.
Kako je navela, kod nas se sve svodi na izjave bez pokrića. Ipak, ako postoji volja, moguće je napraviti održiv sistem. Problem je što se retko ide dalje od predizbornih obećanja.
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
03:00
TRAŽIM REČ ( R )
U novom izdanju emisije Tražim reč bavili smo se temom bolesti zavisnosti od kockanja. Gosti: specijalista neuropsihijatrije Snežana Alčaz, predsednik udruženja "Novi početak za život bez kocke" Filip Žugić, predsednik udruženja "Preobraženje" Božidar Dragutinović i Mila Milić iz udruženja "Majke sa troje dece".
specijal
04:00
SINTEZA ( R )
Carinski rat je pogrešan odgovor – Amerika kasno shvatila da zavisi od Kine. Za emisiju SINTEZA govori bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
specijal
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Đorđe Jović (49) je, zbog povrede vratne kičme, od svoje 17. godine u invallidskim kolicima. Za Newsmax Balkans podelio je svoja iskustva i inovativna rešenja koja je razvio u okviru života sa kvadriplegijom.
Koncert rok grupe Momčila Bajagića Bajage, "Bajaga i Instruktori", zakazan za 22. avgust u Solinu, otkazan je zbog pritiska solinskih branitelja i udruženja proisteklih iz Domovinskog rata, a na osnovu neproverenih tvrdnji, obelodanila je splitska Slobodna Dalmacija.
Vaterpolisti Srbije ubedljivo su savladali Rumuniju rezultatom 19:9 u meču trećeg kola grupe A i tako obezbedili drugo mesto iza Italije, što znači da će u doigravanju za četvrtfinale igrati protiv Japana.
General Dragoljub Draža Mihailović, koji je pogubljen na današnji dan 1946. godine, definitivno ostaje bez spomenika u Beogradu, jer je Komisija za spomenike i nazive ulica i trgova po drugi put odbila inicijativu gradonačelnika Aleksandra Šapića.
Na magistralnom putu Čačak - Kraljevo u Preljini dogodila se saobraćajna nezgoda kada se prevrnuo kamion sa prikolicom na kojoj su prevožena dva luskuzna automobila.
Dok gotovo sve zemlje Zapadnog Balkana beleže pad nataliteta i upozoravajuće demografske trendove, jedno pitanje postaje sve značajnije: Rađaju li žene danas manje dece nego početkom 21. veka – i zašto?
Ministar pravde Nenad Vujić izjavio je da bi glavni javni tužilac Javnog tužilaštva za organizovani kriminal Mladen Nenadić trebalo da se izuzme iz postupanja u predmetu "nadstrešnica".
Sve veći broj penzionera u Srbiji, uprkos godinama i stečenom pravu na odmor, ne odlaže radne obaveze. Neki to čine iz finansijske nužde, drugi iz osećaja profesionalnog poziva, treći iz potrebe da ostanu aktivni i korisni.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije nastavilo je akciju dopremanja pijaće vode na područje Suve planine, gde je zbog ekstremne suše ugroženo više od hiljadu grla krupne stoke.
Po nalogu Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu uhapšen je K. G. (24), osumnjičen za izazivanje teške saobraćajne nesreće u Zemunu, u kojoj je teško povređena jedna žena. Osumnjičeni je pobegao sa mesta događaja, a tužilaštvo je predložilo pritvor zbog opasnosti od bekstva i ponavljanja dela.
Komentari (0)