Rad na vrućini rizičan po zaposlene: "Imaju prava da odbiju posao ako se ne osećaju bezbedno, ali se boje da to urade"
Uslovi rada na otvorenom tokom letnjih meseci, posebno kada temperature prelaze 36 stepeni, predstavljaju dodatni rizik za bezbednost i zdravlje zaposlenih. U ovakvim uslovima potrebno je prilagoditi organizaciju rada.
Najviše je sezonskih radnika u sektoru poljoprivrede, ugostiteljstva, a čini se da su najugroženiji prilikom rada na visokim temperaturama radnici u sektoru građevinarstva i saobraćaja zbog teškog fizičkog posla koji obavljaju i zaštitne opreme koju je potrebno da nose.
Printscreen: Newsmax Balkans
Osim brige o unošenju dovoljno vode i hrane, pravljenju češćih pauza i korišćenju zaštitne opreme i eventualno kreme za sunce, šta još mogu da učine radnici koji su u riziku da ugroze zdravlje zbog rada tokom vrelih letnjih dana.
"Radnik ima prava da odbije posao ako se oseća nebezbedno"
Predsednik Sindikata radnika građevinarstva Saša Torlaković pojasnio je kakva su prava radnika u slučaju nepovoljnih vremenskih uslova.
"Ako nam se bilo koji radnik obrati u ovim teškim vremenskim prilikama, svakom kažemo da ima prava da odbije posao ako se oseća nebezbedno. Međutim, radnici vrlo malo i vrlo retko to čine jer se boje da će dobiti otkaz pošto poslodavac na to ne gleda blagonaklono, u smislu da se čovek zaista plaši za svoj život, već smatra da je to neradnik", rekao je Torlaković za Newsmax Balkans.
Kazne za poslodavce do dva miliona
Iako Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu ne propisuje izričitu zabranu rada pri visokim temperaturama, postoji preporuka da se tokom najtoplijeg dela dana, od 11 do 16 časova, rad organizuje tako da se izbegne obavljanje teških fizičkih poslova i izlaganje direktnom sunčevom zračenju, ukoliko to priroda posla dozvoljava.
Te preporuke trebalo bi da budu implementirane u akt o proceni rizika.
Kazne za kršenje prava radnika
Advokat Stevan Damnjanović govorio je za Newsmax Balkans o visini kazni koje su zaprećene, ako se ne ispoštuju prava radnika.
"Postoji i obaveza poslodavca da ima svoj akt o proceni rizika na radnom mestu koji nam govori na koji način će on u toj situaciji kada su ekstremno visoke temperature da zaštiti svoje zaposlene. Naravno, ukoliko se to ne desi, zaprećene su i od inspekcije rada određene kazne. Oni mogu da pokrenu protiv poslodavca prekršajne postupke. Protiv pravnog lica zaprećena je novčana kazna od milion i po do dva miliona dinara, protiv odgovornog lica u pravnom licu od 50 do 150 hiljada dinara i protiv preduzetnika koji se bave tim poslovima od oko 400 do 500 hiljada dinara", pojasnio je advokat.
Printscreen: Newsmax Balkans
Torlaković poručuje da je problem u ovoj situaciji to što se preporuke često ne primenjuju.
U sektoru građevinarstva situaciju otežava postojanje više podizvođača koji, kako kaže Torlaković, ne vode računa o radnicima.
Najnepovoljnije za one koji rade bez prijave
U najnepovoljnijem položaju su oni koji rade bez prijave, a pretrpe povredu na radu.
"Oni mogu u postupku, naravno, sa dokazima da su ostvarivali rad kod poslodavca, da traže svoju odštetu. U tim postupcima gde su radnici pretrpeli povrede na radu ili im je naneta neka šteta, oni u postupku da zahtevaju naknadu štete iako nisu bili prijavljeni, samo što je uslov da određenim dokazima dokažu da su ostvarivali radni odnos kod poslodavca", ukazao je Damnjanović.
Radnici mogu podneti inspekciji rada i anonimne prijave i tada inspekcija ima obavezu da izađe na teren.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo i da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
02:00
STAV DANA (R)
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
02:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
03:00
TRAŽIM REČ (R)
Tate koje ne žele da se "razvedu" od svoje dece, ispovesti dvojice očeva o ovoj temi. Gosti: advokatica Marija Sara Jovanović i psiholog Vladimir Zujović.
specijal
04:00
SINTEZA (R)
Istoričar Mile Bjelajac u emisiji "Sinteza" osvetljava sudbinu Jugoslavije, tvrdeći da je njeno raspadanje bilo zacrtano još 1940. godine. Prema italijanskim beleškama o razgovoru sa Adolfom Hitlerom, Jugoslavija i Grčka nisu imale mesto u novom poretku Osovine, dok su nemački izvori zabeležili da Jugoslavija neće zadržati svoj oblik u Evropi posle rata. Plan za napad na Kraljevinu Jugoslaviju bio je spreman još u oktobru 1940. godine, dok je državni vrh o njemu bio obavešten početkom 1941.
specijal
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Muškarac iz sela Obajgora kod Bajine Bašte usmrtio je u noći između nedelje i ponedeljka bivšu suprugu, a potom i sedmogodišnjeg sina, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz Policijske uprave Užice.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Nišu, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su M. R. (75) iz ovog grada, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo ubistvo.
Požari koji su početkom jula buktali na teritoriji Srbije napravili su ogromnu štetu. Dobrovoljno vatrogasno drštvo iz Stapara, blizu Sombora, upućeno je za vreme požara u 400 kilometara udaljeno Prokuplje. Dobrovoljni vatrogasac Milisav Galić podelio je za Newsmax Balkans iskustvo iz Prokuplja.
Zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo zloupotreba službenog položaja u pomaganju, uhapšeni su bivši direktor privrednog društva "Rembas trans" i dva rukovodioca u rudniku "Rembas" iz Resavice.
Policija u Kragujevcu uhapsila je M. J. (40) iz Valjeva, koji se sumnjiči da je oko 20.30 časova iz automatske puške pucao u pravcu jedne kući u Primorskoj ulici.
Kinolog iz Kraljeva Aleksandar Bata Marković i rediteljka Marina Kovačević udružili su se i prethodnih meseci realizovali projekat "Šapa spasa" s ciljem da pomognu mladima iz Vaspitno-popravnog doma (VPD) u Kruševcu da se kroz rad sa psima lakše vrate zdravim tokovima života.
Radovi na obnovi manastira Hilandara, posle požara 2004. biće završeni do kraja godine. Sledeće će početi radovi na uređenju ekonomske zone manastira i izgradnji manastirske riznice. U obnovu od požara, Srbija je do sada uložila gotovo 18 miliona evra.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je u Požegi na proslavi povodom otvaranja auto-puta da je posao države da se pronađu odgovorni za nadstrešnicu u Novom Sadu, ali i da sledi vreme odgovornosti za sve one koji su uništavali zemlju posle toga.
Četiri osobe povređene su u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u Zemunskoj ulici kod skretanja za naselje Busije, potvrđeno je iz MUP za Newsmax Balkans.
Kosovska predsednica Vjosa Osmani podnela je zahtev Ustavnom sudu za tumačenje pravnih posledica koje mogu nastati ukoliko novi saziv skupštine ne bude konstituisan u predviđenom roku od 30 dana, kako je to ranije naloženo.
Više javno tužilaštvo u Beogradu (VJT) dalo je nalog Prvom osnovnom javnom tužilaštvu da tim povodom formira predmet, proveri informacije iz pojedinih medija u vezi sa navodnim otuđenjem imovine velike vrednosti koja je u vlasništvu Studentskog kulturnog centra (SKC), te da identifikuje učinioce.
Ovog leta ubedljivo najmanje padavina u Srbiji bilo je u jugoistočnim krajevima u kojima će do sredine 21. veka klima postati polu-sušna, navodi Nikola M. Milentijević sa Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Prištini za portal Klima 101.
Komentari (0)