SOS Dečija sela Srbija: Svako peto dete u svetu živi u teškim uslovima
U teškim uslovima, prema poslednjim podacima, živi svako peto dete u svetu, izjavila je menadžerka programa "Jačanje porodice" organizacije SOS Dečija sela Srbija Danijela Barjaktarović, povodom Svetskog dana deteta.
"Deca sa svih krajeva sveta nam šalju jednu moćnu poruku, puno empatije i oni traže mir. A, iza toga što oni traže mir, u stvari traže poštovanje i drugih nekih dečjih prava koja je su garantovana konvencijom o pravima deteta", istakla je Barjaktarovićeva.
Podsetila je da je to jedan od prvih međunarodnih dokumenta koji u celosti obuhvata različita prava dece, kao i da smo svi obavezni da ta prava poštujemo.
"Čini mi se da se dece i njihovih prava setimo samo na Međunarodni dan deteta. Ono što takođe ta konvencija garantuje deci jeste da oni participiraju, da učestvuju, da se njihov glas čuje, ali takođe i da budu informisani o svojim pravima i da učestvuju u donošenju važnih odluka koji se tiču njihovog zdravlja, bezbednosti i mentalnog zdravlja", navela je ona.
Od jedanaestoro dece, u porodici Vuković petoro su školarci, koji će ubuduće dobijati po 5.000 dinara, kroz užinski dodatak, koju je kao jednu od mera pomoći usvojila Vlada Srbije.
Fizičko, verbalno, psihičko nasilje, socijalna isključenost i sve aktuelniji "sajber buling" jesu oblici vršnjačkog nasilja, ne samo u Srbiji. Stručnjaci navode da uzrok vršnjačkog nasilja treba tražiti u porodici i društvu koje nasilje afirmiše kao model ponašanja.
Kako je dodala, ne govori samo o ratnim uslovima, jer je nasilje kao pojam dosta šire od toga, a rat zaista stvara situacije u kojoj su deca najugroženije.
"To je zapravo najteži vid nasilja prema deci. I ono što jeste apsurd i ono što zaista treba negde govoriti javno, ratnim sukobima nisu pogođena samo deca koje žive na teritoriji koja je ratom zahvaćena, već prosto indirektno to utiče i na svu ostalu decu", rekla je Barjaktarović.
Najteži oblici eksploatacije dece na migrantskoj ruti
Dodala je, da se deca iz razvijenih država gde nema sukoba i ratova identifikuju sa svojim vršnjacima iz država u kojima postoje ratni sukobi.
"Nije samo da sam ratni sukob izaziva određenu teškoću deci, nego i ono što on prati ustvari. Jer veliki broj deca u takvim okolnostima biva eksploatisan, devojčice seksualno ili se sklapaju rani brakovi, a dečaci često bivaju i zlopotrebljeni u ratnim sukobima ili u izavršavanju krivičnih dela", rekla je Barjaktarović.
Navela je da su deca koja su prolazila migrantskom rutom bila u riziku od najtežih oblika eksploatacije dece.
"Kao organizacija smo pet godina sprovodili projekat podrške deci i porodici na migranskoj ruti na teritoriji Srbije", istakla je Barjaktarović.
Velika podrška deci su organizacije civilnog društva
Ona je dodala da je jako važno da država pruža podršku, kao i organizacije civilnog društva da su tu za porodicu, da je poneguju, da je održe zajedno i da daju smernice roditelju na koji način da poboljša kvalitet brige o detetu.
"Godišnje podržimo više od 450 takvih porodica i 1.900 članova, a ovu uslugu izvodimo u Beogradu, Nišu, Gadžinom Hanu Raški, Kraljevu, Čačku, Trsteniku i Vrnjačkoj banji. I ono što bi trebalo da se desi jeste da tih usluga imamo što više, da one zaista budu dostupne i deci i porodici, jer to što podržavamo porodicu, u stvari, pružamo podršku i samoj deci", zaključila je Barjaktarović.
Povodom Svetskog dana deteta, Organizacija SOS dečija sela pokrenula kampanju "Marširamo za mir", koliko ratni sukobi utiču na decu?
Nekadašnji ministar odbrane i bivši predsednik Demokratske stranke Dragan Šutanovac biće novi ambasador Srbije u Vašingtonu, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Vozač automobila "ford fokus" beogradskih registarskih oznaka udario je vozilom studentkinju Pravnog fakulteta koja je stajala na trotoaru za vreme protesta na raskrsnici Ruzveltove i Ulice kraljice Marije u Beogradu, nakon čega je pobegao, ali je ubrzo priveden.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
U Srbiji će tokom dana u severnim, zapadnim i centralnim delovima Srbije biti oblačno i hladno vreme, na jugozapadu, jugu i jugoistoku zemlje malo do umereno oblačno sa sunčanim intervalima, a u Timočkoj Krajini sunčano, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Studenti i građani koji su im se pridružili protestovali su ispred zgrade Radio-televizije Srbije (RTS), a na skupu je učestvovalo, kako je saopštio Arhiv javnih skupova, između 53.000 i 55.000 ljudi.
Nastavničko veće Gimnazije u Čačku saopštilo je da je donelo odluku da od ponedeljka 20. januara potpuno obustavi nastavu, zbog napada maskiranih napadača na profesora te škole i njegovu porodicu.
Svaka peta mlada osoba u EU redovno i prekomerno pije alkohol, a prema istraživanju Instituta "Batut", iz 2022. godine, u Srbiji sedam odsto mladih redovno konzumira alkoholna pića. Najmlađi lečeni alkoholičar ima 12 godina.
Presuda kojom je osuđen doktor Zoran Roško, optužen za smrt reprezentativke Srbije u streljaštvu Bobane Momčilović Veličković, objavljena je u Zaječaru.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Komentari (0)