RZS: Stanovništvo Srbije sa najkraćim životnim vekom među evropskim zemljama
Republički zavod za statistiku objavio je detaljne tablice mortaliteta za Srbiju, za period od 2021. do 2023. godine koje su pokazale da je stanovništvo Srbije među evropskim zemljama sa najkraćim životnim vekom.
Prema podacima iz detaljnih tablica mortaliteta stanovništva Srbije za period od 2021. do 2023. godine, očekivani životni vek iznosi 74,8 godina za ukupnu populaciju, što predstavlja porast od 0,3 godine u odnosu na period od 2010. do 2011. godine.
Prosečni životni vek u zemljama EU u 2022. godini bio je 80,6 godina, a Srbija zaostaje za nešto više od 5 godina.
Posmatrano po polu očekivano trajanje života iznosi 72,3 godine za muškarce i 77,5 godina za žene. U odnosu na period od 2010. do 2012. godine, zabeležen je porast od 0,3 godine kod muškaraca i 0,4 godine kod žena, pri čemu je zadržana razlika u prosečnom životnom veku od 5,2 godine u korist žena.
Istraživanje Republičkog zavoda za statistiku
Prema podacima kojima raspolaže RZS očekivano je da će lica starosti 65 godina u proseku živeti još 15,2 godine. Muškarci u Srbiji starosti 65 godina u proseku mogu očekivati još 13,8 godina života, a očekivani životni vek žena iste starosti iznosi 16,4 godine.
Na nivou oblasti, najniži očekivani životni vek sa 65 godina zabeležen je u Severnobanatskoj oblasti i iznosi 12,5 godina za muškarce i 15,4 godine za žene.
Muškarci u Zlatiborskoj oblasti imaju najduži očekivani životni vek sa 65 godina i iznosi 15 godina, dok je kod žena najduži životni vek u beogradskoj oblasti, gde iznosi 17,2 godine.
Novo istraživanje pokazalo da je konzumiranje ultraprerađene hrane (UPF) povezano s ubrzanim starenjem. Ultraprerađena hrana uključuje grickalice, zaslađena pića, voćni jogurt, žitarice, masovno proizveden hleb, alternative mesu i slično.
Najnovija istraživanja objavljena u avgustu 2024. godine daju naučno objašnjenje da starenje nije postepen proces i često se javlja u "naletima". Neki od simptoma su nastanak bora, naročito posle 40. godine.
Beogradski region beleži najbolje rezultate očekivnog trajanja životnog veka i on iznosi oko 76 godina, dok je u Regionu Vojvodine životni vek najkraći i iznosi oko 74 godine.
Posmatrano na nivou oblasti, najduži životni vek novorođenih je u Zlatiborskoj oblasti i iznosi 76,5 godina, dok se najkraće živi u Severnobanatskoj oblasti, u proseku oko 72,7 godina.
"Ove tablice predstavljaju najvažniji demografski instrument za analizu smrtnosti stanovništva i koriste se i za izradu demografskih pokazatelja, poput neto stope reprodukcije, ali i u oblasti aktuarstva, epidemiologije i u drugim oblastima", objavljeno je na sajtu RZS.
Periodika izrade detaljnih tablica je desetogodišnja, i to nakon svakog popisa stanovništva. Izrada detaljnih tablica mortaliteta zasniva se na primeni Beker-Cojnerove metode a za ovu namenu korišćeni su rezultati Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2022. godine i podaci statistike prirodnog kretanja stanovništva tokom 2021, 2022. i 2023. godine.
Hiljade vatrogasaca bore se sa šumskim požarima koji besne na području Los Anđelesa. Kako prenose agencije, život su izgubile najmanje dve osobe, a izgorelo je više od hiljadu kuća. U Los Anđelesu je na snazi vanredno stanje, zatvorene su i škole a bez struje je najmanje 200.000 domaćinstava.
Požari u Los Anđelesu od utorka su van kontrole, dok se hiljade vatrogasaca bore sa vatrenom stihijom koja se velikom brzinom širi usled jakih vetrova. Najmanje pet osoba je stradalo, brojne poznate ličnosti su ostale bez domova, a milion i po ljudi bez struje.
Novi zahtev koji ćemo u četvrtak na pregovorima s Vladom pridružiti postojećim je smena ministarke prosvete, poručuje predsednik Foruma srednjih stručnih škola (FSSŠ) Milorad Antić, dodajući da će uslediti višednevna obustava rada i izlazak prosvetara na ulice ukoliko ne budu ispunjeni svi zahtevi.
Profesorka na Univerzitetu u Los Anđelesu Ivana Cvetković izjavila je za Newsmax Balkans da svi sa nestrpljenjem očekuju slabljenje jačine vetra koji pravi najviše problema u gašenju požara zbog kog pojedini delovi grada ne mogu da se vide od dima.
Zaposleni u Vazduhoplovnoj akademiji u Beogradu, kao i studenti i njihovi roditelji, protestovali su zbog razrešenja direktora dr Gorana Cvijovića, koje vide kao "klasičnu političku odluku", a od četvrtka je najavljena i obustava rada.
J. J. (67) iz okoline Crne Trave uhapšen je zbog sumnje da je u hodniku ustanove za odrasla i starija lica u Leskovcu udario muškarca (84) koji je pao i udario glavom o pod, a zbog zadobijenih povreda je nekoliko dana kasnije preminuo u Kliničkom centru u Nišu.
Predsednik sindikata "Centar" Gradskog saobraćajnog preduzeća (GSP) Ivan Banković izjavio je da će elektrovozila privatnog preduzeća Strela, koja će zameniti trolebujski sistem u Beogradu, obavljati isti posao za 1,83 milijarde dinara godišnje više nego što se sada izdvaja za trolejbuse.
Poslovodstvo Fakulteta tehničkih nauka (FTN) u Novom Sadu izražava duboku zabrinutost zbog narušavanja i ugrožavanja prava i sloboda studenata i zaposlenih, saopštio je dekan tog fakulteta prof. dr Boris Dumnić.
Više javno tužilaštvo u Sremskoj Mitrovici predložilo je sudu da odredi pritvor četvorici osumnjičenih da su 6. januara u Inđiji učestvovali u sukobu u kom je jedna osoba ubijena, a dve povređene.
Premijer Miloš Vučević rekao je posle trosatnog sastanka u Vladi Srbije sa predstavnicima reprezentativnih sindikata prosvete da je država predložila dvostruko povećanje plata od po pet odsto u martu i oktobru.
U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu saslušani su Milena A. i Dušan K. zbog sumnje da su 22. novembra 2024. godine ispred Fakulteta dramskih umetnosti izvršili krivično delo nasilničko ponašanje na javnom skupu ili sportskoj priredbi, saopšteno je iz tog tužilaštva.
Skup novosadskih studenata ispred zgrade Višeg suda završen je nakon održavanja petnaestominutne tišine za 15 osoba poginulih prilikom pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra.
Komentari (0)