(VIDEO) Stres okidač za brojne bolesti: "Nijedan organ nije pošteđen, sve češći i razni psihički poremećaji"

Visok krvni pritisak, dijabetes i stres glavni su simptomi lošeg života, a sve više zahvataju mlade ljude. Njihovo zdravlje zato je mnogo lošije nego zdravlje njihovih roditelja u njihovim godinama, otkrilo je istraživanje Nacionalnog instituta u Holandiji.

Autor:  

Ana Đurašković

|  

24.12.2024. 20:39

(VIDEO) Stres okidač za brojne bolesti: "Nijedan organ nije pošteđen, sve češći i razni psihički poremećaji"

Naučnici su utvrdili da su današnji četrdesetogodišnjaci "biološki" barem 15 godina stariji od ranijih generacija u četrdesetoj. 

Ubrzan tempo života, nepravilan način ishrane, premalo fizičke aktivnosti, stres... Sve su to okidači brojnih bolesti kojima su sve izloženiji mlađi ljudi. Ne tako davno ozbiljniji zdravstveni problemi kretali su tek od šezdeset godina pa na više. Iz generacije u generaciju starosna granica za brojna oboljenja se pomera, primećuje i struka. 

"Imamo i kod ljudi koji imaju 40 godina različite oblike malignih bolesti. Takođe, psihički različiti poremećaji su postali češći, pa i čitav niz drugih oboljenja. Recimo astma, kao jedno od najčešćih hroničnih oboljenja koje postoji, pa i bubrežne bolesti. Praktično, nijedan organ zapravo nije pošteđen", navodi za Newsmax Balkans dr Saša Milićević.

Kako dodaje naš sagovornik, neke bolesti se otkrivaju mnogo ranije nego što je to bilo pre, a uticaja ima mnogo. 

"Jedan od njih sigurno je stres kojem smo svi izloženi. Smatra se da stres utiče na čitav niz oboljenja, čak i na neke bolesti za koje ne bismo rekli. Dakle, ne samo na psihičke, na psihijatrijske bolesti, već i na čitav niz bolesti koje zahvataju naše unutrašnje organe", navodi doktor.

Sedativi i antibiotici

Ljudi, objašnjava, dosta posežu za antibioticima i kad to nije potrebno,ali i za sedativima.

"Kad god je neki problem, kažu - moram da uzmem lek. Čini mi se da se previše oslanjamo na lekove, a manje se trudimo da te naše prirodne odbrambene snage organizma podstaknemo", ističe doktor.

Percepcija granice starosti ne zavisi samo od generacije. Kako se ispostavilo, rod takođe ima uticaj. Žene se duže smatraju mladima, a starost postavljaju u proseku dve i po godine kasnije od muškaraca. 

Tu leži i odgovor na to što su žene vitalnije u poznim godinama u odnosu na muški rod. 

Kako uskladiti telo i um

Da je moguće napraviti balans održivosti mentalnog i fizičkog zdravlja i u trećem dobu pisati knjige, voditi literarne sekcije, pevati u horu, vežbati jogu dokaz je naša sagovornica. 

"Kako da uskladiš telo i um? To sam uskladila zahvaljujući treningu joge, koju treniram već devetu godinu. Tokom slobodnog vremea bavim se raznim aktivnostima, koje mi prijaju, iako sam penzionerka. Iako sam penzionerka, jedna sam od retkih koja ima planer. Svemu što u životu preteramo nije dobro. Fizička aktivnost - da i što manje stresa. Zdravstvena kultura je veoma, veoma važna. Nismo svesni koliko svi u sebi imamo potencijal za neke stvari. I savetujem svim ljudima, nikada za neku ponuđenu priliku, eventualnu aktivnost u životu, ne kažete ne. Prvo razmislite. Videćete, možda se baš tu nađete i tu budete najbolji", navodi šezdesetogodišnjakinja Ljiljana Stamenković.

Printscreen: Newsmax BalkansLjiljana Stamenković

Lekari savetuju neizostavnu fizičku aktivnost jer njen nedostatak dovodi do oboljenja koja se sve više manifestuju u ranim četrdesetim godinama, kao što su dijabetes, srčani udar i mnogi drugi.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)