(VIDEO) Stres okidač za brojne bolesti: "Nijedan organ nije pošteđen, sve češći i razni psihički poremećaji"
Visok krvni pritisak, dijabetes i stres glavni su simptomi lošeg života, a sve više zahvataju mlade ljude. Njihovo zdravlje zato je mnogo lošije nego zdravlje njihovih roditelja u njihovim godinama, otkrilo je istraživanje Nacionalnog instituta u Holandiji.
Naučnici su utvrdili da su današnji četrdesetogodišnjaci "biološki" barem 15 godina stariji od ranijih generacija u četrdesetoj.
Ubrzan tempo života, nepravilan način ishrane, premalo fizičke aktivnosti, stres... Sve su to okidači brojnih bolesti kojima su sve izloženiji mlađi ljudi. Ne tako davno ozbiljniji zdravstveni problemi kretali su tek od šezdeset godina pa na više. Iz generacije u generaciju starosna granica za brojna oboljenja se pomera, primećuje i struka.
U Srbiji od multiple skleroze, hronične autoimune bolesti, koja se dva puta češće javlja kod žena nego kod muškaraca, boluje više od 9.000 ljudi, rečeno je na konferenciji povodom 20 godina rada Psihosocijalnog savetovališta Društva MS Srbija.
Povodom Svetskog dana dijabetesa, Ministarstvo zdravlja Srbije upozorilo je da je u poslednjih deset godina ukupna stopa smrtnosti od dijabetesa u Srbiji uvećana za 20 odsto.
Umor posle neprospavane noći poznat je većini ljudske populacije. Neki korisnici društvenih mreža minimalnu količinu sna i umor koji je njegova posledica doveli su do takmičenja nazvanog "izazov bez sna".
"Imamo i kod ljudi koji imaju 40 godina različite oblike malignih bolesti. Takođe, psihički različiti poremećaji su postali češći, pa i čitav niz drugih oboljenja. Recimo astma, kao jedno od najčešćih hroničnih oboljenja koje postoji, pa i bubrežne bolesti. Praktično, nijedan organ zapravo nije pošteđen", navodi za Newsmax Balkans dr Saša Milićević.
Kako dodaje naš sagovornik, neke bolesti se otkrivaju mnogo ranije nego što je to bilo pre, a uticaja ima mnogo.
"Jedan od njih sigurno je stres kojem smo svi izloženi. Smatra se da stres utiče na čitav niz oboljenja, čak i na neke bolesti za koje ne bismo rekli. Dakle, ne samo na psihičke, na psihijatrijske bolesti, već i na čitav niz bolesti koje zahvataju naše unutrašnje organe", navodi doktor.
Sedativi i antibiotici
Ljudi, objašnjava, dosta posežu za antibioticima i kad to nije potrebno,ali i za sedativima.
"Kad god je neki problem, kažu - moram da uzmem lek. Čini mi se da se previše oslanjamo na lekove, a manje se trudimo da te naše prirodne odbrambene snage organizma podstaknemo", ističe doktor.
Percepcija granice starosti ne zavisi samo od generacije. Kako se ispostavilo, rod takođe ima uticaj. Žene se duže smatraju mladima, a starost postavljaju u proseku dve i po godine kasnije od muškaraca.
Tu leži i odgovor na to što su žene vitalnije u poznim godinama u odnosu na muški rod.
Kako uskladiti telo i um
Da je moguće napraviti balans održivosti mentalnog i fizičkog zdravlja i u trećem dobu pisati knjige, voditi literarne sekcije, pevati u horu, vežbati jogu dokaz je naša sagovornica.
"Kako da uskladiš telo i um? To sam uskladila zahvaljujući treningu joge, koju treniram već devetu godinu. Tokom slobodnog vremea bavim se raznim aktivnostima, koje mi prijaju, iako sam penzionerka. Iako sam penzionerka, jedna sam od retkih koja ima planer. Svemu što u životu preteramo nije dobro. Fizička aktivnost - da i što manje stresa. Zdravstvena kultura je veoma, veoma važna. Nismo svesni koliko svi u sebi imamo potencijal za neke stvari. I savetujem svim ljudima, nikada za neku ponuđenu priliku, eventualnu aktivnost u životu, ne kažete ne. Prvo razmislite. Videćete, možda se baš tu nađete i tu budete najbolji", navodi šezdesetogodišnjakinja Ljiljana Stamenković.
Printscreen: Newsmax BalkansLjiljana Stamenković
Lekari savetuju neizostavnu fizičku aktivnost jer njen nedostatak dovodi do oboljenja koja se sve više manifestuju u ranim četrdesetim godinama, kao što su dijabetes, srčani udar i mnogi drugi.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji, za Sintezu odhovara bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Teolog i filozof iz Sarajeva Pavle Mijović govorio je u emisiji Razumno sa Borisom Brezom o vrijednostima Uskrsa, koji se ove godine obilježava u istom danu i po Julijanskom i po Gregorijanskom kalendaru.
Izaslanica predsednika Republike Srbije i predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić izjavila je, nakon što je položila venac u spomen parku "Jajinci", da Srbija neguje kulturu sećanja i da nikada neće dozvoliti da budu zaboravljene žrtve fašizma tokom Drugog svetskog rata.
Trojica mladića koja su pre 22 dana "jugom" starim 35 godina krenula na put za Peking dug 11.500 kilometara, vratila su se u Beograd. Oni su na put za Kinu krenuli da bi prikupili novac za Institut za neonatologiju.
Ekonomski komentator Luka Čubrilo, u autorskom tekstu za Newsmax Balkans, analizirao je kakve efekte na buduće odnose Beograda i Vašingtona može imati nominacija Marka Brnovića za novog ambasadora Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji.
Za papu Franju, muftija beogradske Islamske zajednice Srbije Muhamed Jusufspahić kaže za Newsmax Balkans da je bio sjajan i mudar čovek koji se uvek trudio da se bori, što se, kako je podvukao, moglo videti kroz svaki njegov korak.
Koliko duboko je ukorenjena tradicija zadužbinarstva kod Srba? Ko je u našoj novijoj istoriji jedan od najpoznatijih srpskih mecena? Odgovore tražimo od upravnika Kolarčeve zadužbine Aleksandra Pekovića.
Udruženje novinara Srbije, Strukovni sindikat RTS i Sindikat novinara Srbije (SINOS) ponovili su, povodom 26 godina od ubistva 16 radnika u NATO bombardovanju RTS, da je ta vojna organizacija počinila ratni zločin i uvela praksu napada na medije međunarodnim sukobima, ali da niko nije odgovarao.
Komentari (0)