(VIDEO) Stres okidač za brojne bolesti: "Nijedan organ nije pošteđen, sve češći i razni psihički poremećaji"
Visok krvni pritisak, dijabetes i stres glavni su simptomi lošeg života, a sve više zahvataju mlade ljude. Njihovo zdravlje zato je mnogo lošije nego zdravlje njihovih roditelja u njihovim godinama, otkrilo je istraživanje Nacionalnog instituta u Holandiji.
Naučnici su utvrdili da su današnji četrdesetogodišnjaci "biološki" barem 15 godina stariji od ranijih generacija u četrdesetoj.
Ubrzan tempo života, nepravilan način ishrane, premalo fizičke aktivnosti, stres... Sve su to okidači brojnih bolesti kojima su sve izloženiji mlađi ljudi. Ne tako davno ozbiljniji zdravstveni problemi kretali su tek od šezdeset godina pa na više. Iz generacije u generaciju starosna granica za brojna oboljenja se pomera, primećuje i struka.
U Srbiji od multiple skleroze, hronične autoimune bolesti, koja se dva puta češće javlja kod žena nego kod muškaraca, boluje više od 9.000 ljudi, rečeno je na konferenciji povodom 20 godina rada Psihosocijalnog savetovališta Društva MS Srbija.
Povodom Svetskog dana dijabetesa, Ministarstvo zdravlja Srbije upozorilo je da je u poslednjih deset godina ukupna stopa smrtnosti od dijabetesa u Srbiji uvećana za 20 odsto.
Umor posle neprospavane noći poznat je većini ljudske populacije. Neki korisnici društvenih mreža minimalnu količinu sna i umor koji je njegova posledica doveli su do takmičenja nazvanog "izazov bez sna".
"Imamo i kod ljudi koji imaju 40 godina različite oblike malignih bolesti. Takođe, psihički različiti poremećaji su postali češći, pa i čitav niz drugih oboljenja. Recimo astma, kao jedno od najčešćih hroničnih oboljenja koje postoji, pa i bubrežne bolesti. Praktično, nijedan organ zapravo nije pošteđen", navodi za Newsmax Balkans dr Saša Milićević.
Kako dodaje naš sagovornik, neke bolesti se otkrivaju mnogo ranije nego što je to bilo pre, a uticaja ima mnogo.
"Jedan od njih sigurno je stres kojem smo svi izloženi. Smatra se da stres utiče na čitav niz oboljenja, čak i na neke bolesti za koje ne bismo rekli. Dakle, ne samo na psihičke, na psihijatrijske bolesti, već i na čitav niz bolesti koje zahvataju naše unutrašnje organe", navodi doktor.
Sedativi i antibiotici
Ljudi, objašnjava, dosta posežu za antibioticima i kad to nije potrebno,ali i za sedativima.
"Kad god je neki problem, kažu - moram da uzmem lek. Čini mi se da se previše oslanjamo na lekove, a manje se trudimo da te naše prirodne odbrambene snage organizma podstaknemo", ističe doktor.
Percepcija granice starosti ne zavisi samo od generacije. Kako se ispostavilo, rod takođe ima uticaj. Žene se duže smatraju mladima, a starost postavljaju u proseku dve i po godine kasnije od muškaraca.
Tu leži i odgovor na to što su žene vitalnije u poznim godinama u odnosu na muški rod.
Kako uskladiti telo i um
Da je moguće napraviti balans održivosti mentalnog i fizičkog zdravlja i u trećem dobu pisati knjige, voditi literarne sekcije, pevati u horu, vežbati jogu dokaz je naša sagovornica.
"Kako da uskladiš telo i um? To sam uskladila zahvaljujući treningu joge, koju treniram već devetu godinu. Tokom slobodnog vremea bavim se raznim aktivnostima, koje mi prijaju, iako sam penzionerka. Iako sam penzionerka, jedna sam od retkih koja ima planer. Svemu što u životu preteramo nije dobro. Fizička aktivnost - da i što manje stresa. Zdravstvena kultura je veoma, veoma važna. Nismo svesni koliko svi u sebi imamo potencijal za neke stvari. I savetujem svim ljudima, nikada za neku ponuđenu priliku, eventualnu aktivnost u životu, ne kažete ne. Prvo razmislite. Videćete, možda se baš tu nađete i tu budete najbolji", navodi šezdesetogodišnjakinja Ljiljana Stamenković.
Printscreen: Newsmax BalkansLjiljana Stamenković
Lekari savetuju neizostavnu fizičku aktivnost jer njen nedostatak dovodi do oboljenja koja se sve više manifestuju u ranim četrdesetim godinama, kao što su dijabetes, srčani udar i mnogi drugi.
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
special
11:00
PULS PLANETE ( R )
Ulazimo u srž najvažnijih svetskih događaja kroz prizmu kompleksnih političkih odnosa, diplomatije i mišljenja koja pomeraju granice. Pridružite nam se u otkrivanju priča iza naslovnica i kako ti događaji oblikuju naš svakodnevni život. Puls planete s Ikom Ferrer Gotić.
Liderka krajnje desničarske francuske stranke Nacionalno okupljanje Marin Le Pen proglašena je krivom zbog pronevere fondova Evropskog parlamenta. Osuđena je na četiri godine zatvora, a dobila je i zabranu kandidovanja za javnu funkciju u narednih pet godina.
U nastavku borbe protiv korupcije, policijski službenici Uprave kriminalističke policije, Odeljenja za borbu protiv korupcije, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu uhapsili su šest osoba, među kojima je i predsednik Opštine Žitorađa Ivan Stanojević.
Aktuelna akademska godina je pod znakom pitanja zbog blokada fakulteta, a govori se i o tome da je ugrožena i naredna. Profesor Filozofskog fakulteta Čedomir Antić i Bojan Vranić sa Fakulteta političkih nauka objasnili su šta bi moglo da se uradi da bi se akademski život što pre vratio u normalu.
Privremena otpravnica poslova u ambasadi Republike Srbije u Mjanmaru Gordana Jakšić izjavila je za Newsmax Balkans da su svi srpski državljani dobro nakon razornog zemljotresa koji je pogodio ovu azijsku zemlju.
Na severu Srbije će biti promenljivo oblačno i suvo sa kraćim sunčanim intervalima, dok će u ostalim krajevima biti umereno do potpuno oblačno, mestimično sa kratkotrajnom kišom i lokalnim pljuskovima, koji ponegde mogu biti praćeni i grmljavinom, a na visokim planinama sneg, saopštio je RHMZ.
Dekanka Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Žaklina Stojanović saslušana je u Policijskoj upravi za Grad Beograd po izričitom nalogu Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, saopštio je Dekanski kolegijum tog fakulteta.
Svaka osma žena i i svaki jedanaesti muškarac u svetu bili su žrtva seksualnog zlostavljanja pre 18. godine, podaci su istraživanja UNICEF. Više od 370 miliona devojaka bile su žrtve silovanja ili seksualnog zlostavljanja tokom detinjstva ili adolescencije.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu u saradnji sa Prvim osnovnim javnim tužilaštvom uhapsili su D. S. (21) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivična dela razbojništvo i napad na ovlašćeno službeno lice u vršenju službene dužnosti, saopštio je MUP.
Pokret za narod i državu, čije osnivanje je još 2022. najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, registrovan je 28. marta u Agenciji za privredne registre (APR) kao udruženje, sa sedištem u beogradskoj opštini Zvezdara, u Šejkinoj ulici. Kao zastupnik udruženja navedena je izvesna Tijana Nikolić.
Viši sud u Nišu odredio je do 30 dana pritvor S. C. (69) iz tog grada, zbog sumnje da je 30. marta nožem nanela povredu dekanki niškog Filozofskog fakulteta Nataliji Jovanović.
Komentari (0)