(VIDEO) "Šta je tačka posle koje se vraćamo u normalu": Gosti Newsmax Balkans o blokadama i obustavi rada prosvetara
O blokadama studenata, njihovim zahtevima i obustavi rada prosvetnih radnika za Newsmax Balkans govorili su članica UO Foruma beogradskih gimnazija Katarina Šćepanović i politički analitičar i profesor Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača Dejan Vuk Stanković.
Gostujući u emisiji "Otvori oči", Šćepanović se osvrnula na događaje od vikenda u kojima su učestvovali studenti, srednjoškolci, ali i prosvetari i naglasila da je u pitanju situacija koja se u prosveti dešava po prvi put.
"Mislim da je ovo jedna situacija pre svega bez presedana za prosvetu, do sada se nikada nije desilo da se ovako na tri fronta dešavaju velike stvari, studenti, srednjoškolci i obustava rada prosvetnih radnika, koja se prvi put dešava bez organizacije sindikata i bez zahteva za poboljšanje materijalnih statusa", rekla je Šćepanović.
"Prosvetari nemaju svoje zahteve već podržavaju studentske"
Naglasila je da oni nisu u štrajku jer nemaju konkretne zahteve, već podržavaju one koje su izneli studenti.
"Ovo nije štrajk, mi nemamo zahteve, ovo je obustava rada. Jedan od razloga je podrška studentima i srednjoškolcima. Postoji i veliko nezadovoljstvo dogovorom sa Vladom, jer su nas reprezentativni sindikati, po ko zna koji put, izigrali", dodala je.
S druge strane, Vuk Stanković je objasnio zbog čega smatra da su blokade fakulteta loša odluka studenata i pojedinih profesora i zbog čega je protiv toga.
"Glasanje o blokadama na fakultetima i obustavi rada se dogodilo na forumu koji se zove 'plenum', koja je nelegitimna kategorija, tamo je glasalo 200 studenata od ukupno 2.000. Na sednici veća fakulteta, gde su na moje zaprepašćenje bili i studenti, diskutovao protiv toga navodeći argumente koje govorim od početka, a to je da smo mi na putu da izgubimo čitavu školsku godinu i da kroz ovo unutrašnje podrivanje važnog društvenog podsistema, kao što je visoko obrazovanje, mi rušimo njegovu supstancu i uključujemo decu u dnevnu političku borbu", rekao je profesor.
Dekan Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu Vladan Bogdanović izjavio je da su navodi koji su se proteklih dana pojavili u medijima da će akademska godina biti izgubljena zbog blokada potpuno neutemeljeni i zapravo predstavljaju vrstu pritiska kako na studente, tako i na Univerzitet u celini.
Smatra da su većinom za blokade odgovorni m kako je rekao, određeni profesori koji su uticali na studente da se pobune i stupe u blokadu.
"Bojim se da se ovom politikom kojom se dnevna politika stavlja ispred obrazovanja stavljamo u neregularno stanje kakvo je bilo za vreme NATO agresije 1999. godine kad se upisivalo bez prijemnog. To je jedan problem, drugi je slučaj nadstrešnice u kom je slučaju sa važnih dokumenata skinuta oznaka tajnosti, time se u velikom meri dovodi u pitanje funkcionisanje države", rekao je on.
Profesor je naveo šta je država sve u radila kad je u pitanju slučaj pada nadstrešnice i istakao da nije bilo zataškavanja, da imamo ostavke dva ministra i direktorke javnog preduzeća.
"Od strane državnog vrha iste večeri kad se desio strašan događaj u Novom Sadu, otvorena je priča da će biti utvrđena odgovornost na sva tri nivoa", istakao je Stanković i dodao da on nije protiv studentskog aktivizma, ali da ono ne sme da ide na uštrb procesa nastave.
Šćepanović se osvrnula i na ugroženu bezbednost prosvetnih radnika i da je gradivo nadoknadivo u odnosu na sve eksterne probleme koji utiču na društveni sistem.
"Ne možemo da se pravimo slepi i gluvi na sve što se oko nas dešava i silom prilika smo uvučeni u političku priču, a ovo smatramo građanskom dužnosti, da reagujemo. Takođe, smatram da je prosvetnim radnicima ugrožena bezbednost. Naravno da brinem za tok nastave, ali je gradivo nadoknadivo kao što je to urađeno za vreme korone i nakon strašnog slučaja u OŠ 'Vladislav Ribnikar', ove tri nedelje do sada su zaista najmanji problem", rekla je Šćepanović.
"Stvarni zahtev je da ode onaj koji je nosilac vrhovne vlasti"
Gosti emisije "Otvori oči" saglasili su se da je neophodno da se utvrdi krivično-pravna odgovornost za događaj u Novom Sadu, ali ne i oko toga kakva je kategorija obustava rada.
"Ovo nije ni štrajk ni protest, vaša solidarnost je moralna kategorija, a obustavom rada dolazi do potkopavanja institucija iznutra. Stvarni zahtev je da ode onaj koji je nosilac vrhovne vlasti. Šta je sledeće posle skidanja tajnosti dokumenata, da raspustimo vojsku i policiju? Šta je tačka posle koje se mi vraćamo u normalu", upitao je Stanković.
Gostovanje Dejana Vuka Stankovića i Katarine Šćepanović možete pogledati u videu:
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
20:00
PORTAL
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji, za Sintezu odhovara bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Narodni poslanik Milovan Drecun očekuje od administracije u Vašingtonu da "pogura stvari napred" oko kosovskog pitanja i polaže nade u predsednika SAD Donalda Trampa da će ponuditi "neka nova rešenja".
Jak pljusak, grmljavina i grad, sporopokretna oblačnost iz južnog Banata premeštaće se ka Smederevu i Požarevcu, a zatim i ka ostalim delovima Pomoravlja, navodi se u upozorenju Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ).
U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu saslušan je Vanja B. (18) zbog sumnje da je izvršio krivično delo Nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi ili javnom skupu 15. marta 2025. godine.
Tokom Drugog svetskog rata, u logorima su završavale čitave porodice - roditelji sa decom, pa čak i sa bebama. Na Dan sećanja na žrtve Holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma, za Newsmax Balkans govori Darinka Petrović (87), koja je u Jasenovac odvedena kao četvorogodišnja devojčica.
Izaslanica predsednika Republike Srbije i predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić izjavila je, nakon što je položila venac u spomen-parku "Jajinci", da Srbija neguje kulturu sećanja i da nikada neće dozvoliti da budu zaboravljene žrtve fašizma tokom Drugog svetskog rata.
Trojica mladića koja su pre 22 dana "jugom" starim 35 godina krenula na put za Peking dug 11.500 kilometara, vratila su se u Beograd. Oni su na put za Kinu krenuli da bi prikupili novac za Institut za neonatologiju.
Komentari (0)